|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Нередовни менструации и забременување
22.10.2009 1:56:30   
iki82
Zdravo na site,

Jas sum nov clen na ringerija i mn mi e milo sto ja otkriv slucajno stranava.Konecno i na makedonski nesto vaka dobro, vednas im go preporacav na drugarkie :) Inaku jas samo sto stapiv vo brak pred nekoj mesec pa so soprugot razmisluvame dali da e pravo vreme za bebus ili ne (bidejki jas ne rabotam momentalno), no sepak jas mnogu sakam da mi se sluci toa. Problemot e sto imam neredovni menstruacii, no sekogas koga dobivam imam simptomi na ovulacija. Imam slabi bolki od ednata srana na jajnicite, me bolat gradi i posle dve nedeli tocno dobivam.Ginekologot mi ima kazano deka imam mikrocisticni jajnici i deka tie mi pravat problem za iamnje redovni menstruacii.Ne znam dali nekoj od vas gi ima probano testovite za ovulacija LH, isti se kako test za bremenost i gi ima vo Zegin negde 80 den. Jas posledniot mesec koga osekav simptomi na ovul.gi probav i mi pokaza pozitivno, znaci deka ima ovulacija. No sepak poradi neredovnite menstruacii sum zagrizena dali ke mozam da ostanam bremena i da si imam bebus po priroden pat...bez apcinja i hormoni. Imal li nekoj nekogas vakov problem i za kolku vreme ste uspeale da zabremenite :)

Pozdrav i baby dust do site  :))

< Поракaта ја уредил Палешка -- 22.10.2009 7:54:24 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE:Нередовни менструации и забременување.
22.10.2009 7:58:25   
Еца
Ики82,  добро ни дојде!user posted image За микроцистични јајници имаме нешто кликни тука.

Само ти дружи се со нас и впивај ја енергијата што ја нуди Рингераја семејството бидејќи сега и ти си дел од него. Мислам дека со оглед на ситуацијата во државата тешко дека можеш да бидеш сигурна дека ќе најдеш работа, затоа мислам (и од мое искуство ти велам) водете љубов со маж ти и создајте нов живот. Доволно нема да имаме никогаш,од тој аспект секогаш ќе ни фалат пари, но детето ќе те исполни толку многу што среќата сама ќе си дојде кај тебе. Затоа јас навивам за бебушuser posted image user posted image user posted image


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: RE:Нередовни менструации и забременување.
22.10.2009 13:04:54   
iki82
Fala Eci...da ti kazam pravo i jas se poveke razmisluvam taka..deka za rabota nema da bides nikogas siguren, a decata se najgolemo bogatstvo. Koga ve citam vas i forumive se poveke dobivam zelba za bebence :) super ste i sekogas pozitivni :)

Pozdrav i se nadevam ke se druzime

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: RE:Нередовни менструации и забременување.
25.10.2009 16:54:08   
niki
Една моја пријателка исто ко тебе имаше нередовни менструации, дал поради микроцистични јајници или друга причина незнам, но  пред да остане трудна околу 9 месеци немаше добиено менструација, по лекари постојано за да воспостави редовен циклус, а немаше план за дете и ни менструација, ни дете. На крај ги откачи сите и си рече нема менструација, нека нема, кој ја шиша демек. Кога после тоа почнаа симптоми на бременост и  ете ја си има керкичка. Така да не мислам дека нередовноста на циклусот задолжително е пречка, можеби ќе се помачиш малку додека биде и подолго ќе трае, ама трпение спасение викаат. Опушти се и уживкај си, не му ја мисли многу и убаво ќе се изненадиш.

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: RE:Нередовни менструации и забременување.
29.10.2009 1:25:12   
iki82
Фала на одговорот...искрено да ти кажам во последно време се почесто ја посетувам странава..и веке сериозно решивме со мм да пробуваме user posted image . Ке одам само деновиве да си проверам крв и да ми земат пап тестови и микробиолошки брисови. Работата  е што многу сакам дете само како ги читам повеќе форумиве така ме фаќа паника (да не ми се лоши премногу, па што ако се разболам а не можам да пијам антибиотици и сл, а па ова за порагај кога читам и гледам..уфф тоа маки ми изгледаат многу) Паничар сум по природа но имам и лошо искуство од пред едно 5 години. Имено во државна болница ми најдоа ЦИН 2 (не знам за ова не сретнав форум, иако е корисно да се дискутира бидејќи веке секоја втора жена и девојка е засегната со тоа) и решија дека требало да ми земат биопсија и д-р Димитровски кој што ми ја земаше биопсијата ме сецнал така фино и ми повредил крвен сад што после тоа крварев како поплава 9сигурно бетер и од спонтан абортус), па малтретирање да ме шијат, и целата неуслужност и зафрканција на ГАК ми беше ужасен шок во животот, за на крај да се испостави дека не ни имало потреба од биопсија и се да се среди на мн по едноставен начин. Како и да е..јас имам едно такво ужасно искуство од државна и како прво заради тоа ме фака страв да останам бремена да не ми се случи нешто такво повторно, а они што одат да се порагаат таму можам само да им кажам браво, навистина се храбри, јас веќе не би сакала да стапнам таму.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: RE:Нередовни менструации и забременување.
29.10.2009 9:35:33   
none
dobro sto mislite dali spagjaat vo neredovni menzisi dokolku dva dena pokasno ti dojde ili dva dena porano od terminotuser posted image

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: RE:Нередовни менструации и забременување.
29.10.2009 9:38:02   
ripce
мислам дека не... па мене редовно ми доаѓа 2 дена пред или после терминот.
Нередовните менструации мислам дека се однесуваат на тоа еден месец да имаш менструација, па наредниот да изостане, или неколку месеци да изостаат, па пак да има менструација итн... Мене ми се редовно само кажав дека се случуваат некој ден пред или после термин


< Поракaта ја уредил anica -- 29.10.2009 9:40:50 >

(Одговор на членот none)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: RE:Нередовни менструации и забременување.
29.10.2009 9:41:44   
niki
ИЗВОРНА ПОРАКА: none

dobro sto mislite dali spagjaat vo neredovni menzisi dokolku dva dena pokasno ti dojde ili dva dena porano od terminotuser posted image


Не, како и се друго и тука 28 дена се земаат како ориентацион број на денови на траење на циклус, кој од жена до жена варира и може да трае неколку дена помалку или повеќе и во различни периоди и услови различно. Не сме роботи да сме толку прецизни и точни.


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот none)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: RE:Нередовни менструации и забременување.
29.10.2009 9:44:38   
Еца
Имаме отворено тема за ЦИН кликни тука. Би можела да ни го кажеш и твоето искуство. Инаку што се однесува до останатите работи, ниту еден страв не е повреден од моментот кога ке го гушнеш своето бебуле. Не постои поубаво чувство, не постојат зборови со кои можам да го опишам тој момент.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: RE:Нередовни менструации и забременување.
29.10.2009 9:51:18   
niki
ИЗВОРНА ПОРАКА: iki82

Фала на одговорот...искрено да ти кажам во последно време се почесто ја посетувам странава..и веке сериозно решивме со мм да пробуваме user posted image . Ке одам само деновиве да си проверам крв и да ми земат пап тестови и микробиолошки брисови. Работата  е што многу сакам дете само како ги читам повеќе форумиве така ме фаќа паника (да не ми се лоши премногу, па што ако се разболам а не можам да пијам антибиотици и сл, а па ова за порагај кога читам и гледам..уфф тоа маки ми изгледаат многу) Паничар сум по природа но имам и лошо искуство од пред едно 5 години. Имено во државна болница ми најдоа ЦИН 2 (не знам за ова не сретнав форум, иако е корисно да се дискутира бидејќи веке секоја втора жена и девојка е засегната со тоа) и решија дека требало да ми земат биопсија и д-р Димитровски кој што ми ја земаше биопсијата ме сецнал така фино и ми повредил крвен сад што после тоа крварев како поплава 9сигурно бетер и од спонтан абортус), па малтретирање да ме шијат, и целата неуслужност и зафрканција на ГАК ми беше ужасен шок во животот, за на крај да се испостави дека не ни имало потреба од биопсија и се да се среди на мн по едноставен начин. Како и да е..јас имам едно такво ужасно искуство од државна и како прво заради тоа ме фака страв да останам бремена да не ми се случи нешто такво повторно, а они што одат да се порагаат таму можам само да им кажам браво, навистина се храбри, јас веќе не би сакала да стапнам таму.



Немој да паничиш, сите се тоа сме преживеале и здрави сме ништо не ни фали. За цин 2 имаме некаде пишувано, ај ќе најдам. Инаку сега накратко ќе ти кажам дека него го предизвикува вирусот ХПВ (хуман папилома вирус) кој е најчест виновник за рак на грло на матката и во случај на цин, дали 1, 2 или 3 се прави биопсија за де се види дали пореметувањето на клетките е малигно или  бенигно. Јас имам ХПВ и ми имаат правено биопсија, но не поминав толку страшно ко ти. Пропусти секаде се можни и во државна и во приватните клиники, за жал. Ете јас немам пример со лошо искуство од државна и едниствено што не ми се допаѓаше беше нехигиената и нивниот малку арогантен однос, но тоа нема врска со стручноста на лекарите.


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: RE:Нередовни менструации и забременување.
29.10.2009 9:56:09   
niki
Овде за ХПВ


и овде




< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 24.5.2013 21:05:09 >


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: RE:Нередовни менструации и забременување.
29.10.2009 14:35:20   
Maca25
Јас цел живот имав многу нередовни менструации и многу често имав цисти на десниот јајник (само на тој) и тоа многу големи, поголеми од јајникот. Цистите сами си пука, не пиев никакви апчиња. Тоа ми се случуваше кога имав 15 - 16 години. Исто така имам многу покачен пролактин и лош хормонален статус. Менструација има на секои 3 до 4 месеци, а можеше и по шест месеци да не добијам.
И покрај сетоа ова јас без проблем останав бремена. Мојот бивши гинеколог ме уверуваше дека ќе биде многу тешко да забременам и јас и поверував и со мм рековме дека нема да се нервираме, кога ќе биде тогаш, нема ништо да форсираме. Јас следниот месец веќе бев бремена user posted image . На гин. не му се веруваше.




_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: RE:Нередовни менструации и забременување.
29.10.2009 17:10:12   
iki82
Фала на сите за одговорите..Маца особено твојот одговор ми даде малку надеж.Мене ми прескокнува по еден месец менструацијата обично, сум пиела и хормони ама џабе, по некој месец пак исто и дигнав раце. Со мм почнуваме да работиме на случајо па ќе ве известам ако има нешто ново :) 

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: RE:Нередовни менструации и забременување.
30.10.2009 11:54:32   
Maca25
Стискам палци !!!

Опуштете се и водете љубов!!!user posted image


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: RE:Нередовни менструации и забременување.
14.12.2009 15:05:17   
arh_diz
Jas posle spontaniot imav neredovna menstruacija mi kasnese po nekolku dena .I ostanav bremena bez problem ne primav pred toa nikakva terapija za neredovnata menstruacija .

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: RE:Нередовни менструации и забременување.
17.12.2009 14:04:49   
Палешка РР
Јас имав нередовни менструации како девојка, не добивав од мај до септември никако, а другите месеци со задоцнување. Веќе кажав на една тема дека од забава киснев во термалниот базен на Бања Банско и за десетина дена незнаејќи забременив. После породувањето менструацијата ми е точна како саат. Сигурна сум дека ми помогна престојот во Бања Банско.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Нередовни менструации и забременување
9.10.2011 23:46:10   
verce79
zdravo na site.
menstruacijata mi kasni vece 3 meseca,nesum brenena no me interesira dali vo ovoj period mozam da ostanam trudna.

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Нередовни менструации и забременување
10.10.2011 10:00:29   
tedicka
i jas imav neredovma mestruacija odkako znam za sebe, odkako se verivme so mm se opustivme, nemav dobieno od noemvri a vo januari ostanav bremena. Sega go ocekuvame user posted image sekoj moment da dojde na svet. Edinstveno sot treba da vnimavate e na ovulacijata i user posted image vo krevet.
Pozz

(Одговор на членот verce79)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Нередовни менструации и забременување
10.10.2011 10:11:48   
Maca25
Имам некаде низ форумиве напишано дека јас за една година имам добиено само 6 пати. Ист ваков ми беше циклусот и пред да родам, исто и сега. Нема никаква промена. Јас со ваква нередовна менструација забременив од прва user posted image . Водење љубов, водење љубов и водење љубов...само тоа му е мајката. Заборави на плодни неплодни денови...само уживај!user posted image user posted image user posted image


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот tedicka)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Нередовни менструации и забременување
10.10.2011 12:50:06   
anedespo
Mojata tetka od devojce dobivala samo ednas godisno i toa menstruacija samo vo kapki. Taa denes ima izrodeno 5 deca. 

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Нередовни менструации и забременување
17.11.2011 19:57:24   
ZLATICKO
Dali nekoj znae koj hormon e 17 OH-P ili sto e?

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Нередовни менструации и забременување
18.11.2011 1:00:18   
Olivia
Zlaticko17 OH-P e osnaka za test za progesteron ili  17-hydroxyprogesteron koj e sinteticki, dokolku ni dades poveke informacii za sto se raboti i dali vlijae na menstrualniot ciklus kaj tebe ke ti pomognam da najdam informacii podetalni no sepak samiot izraz ne pomaga mnogu!


_____________________________

"Trust takes years to build , only seconds to break , and forever to repair"

(Одговор на членот ZLATICKO)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Нередовни менструации и забременување
20.11.2011 0:41:39   
ZLATICKO
Vaka jas imam pokacen testosteron,i sega go ispitav toj hormon i insulinot.17-oh-p mi e vo granica,a insulinot pokacen.doktorkata mi dade da pijam metformin,i mi rece deka treba da oslabam.ne sum mnogu debela no sepak sum polna.dali moze debelinata da mi sprecuva da ostanam trudna?neli ima debeli zeni sto ostanale trudni.ako 17 oh-p hormonot e progesteron,kakva e razlikata pomegu progesteronot sto se ispituva na 21 den za da se vidi dali ima ovulacija i ovoj hormon?

(Одговор на членот Olivia)
Непосредна врска до пораките: 23
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?