|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Желба за зачнување
13.7.2010 12:31:14   
Sajna
Postojat mnogu zeni koj se bremeni i imaat iklus pa se do 5 mesec...taka da ne se sekiraj , no najubavo e sepak da doktor ti potvrdi deka e ciklus i deka si bremene , nemoj da ostavis taka bidejki mozno e da si bremena a da krvaris od drugi pricini ... kako jas :( ti posakuvam srekicka i se da bide vo red

(Одговор на членот Miss36)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Желба за зачнување
13.7.2010 13:31:16   
Viktori
ИЗВОРНА ПОРАКА: mama26

ne pinokio .znacite za pms deka se isti kako bremenost.se raboti za drugarka moja.ima dobieno a testot pokazuva deka e trudna.dali e mozno?user posted image


можно е, ама тоа не е добиено туку е крварење, кое во последно време е често во првото тромесечје од бременоста. Нека иде на лекар нека не се зеза комшии или другарки да прашува.



_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Желба за зачнување
13.7.2010 13:44:53   
mama26
drukarkava nema kazano ama bas na nikoj.ni na familijata.so sigurnost.znaat nesto ne e vo red ama mene me prasuvaat sto e.posto znaat deka mi kazala.jas normalno se pravev na toso,i rekov na lekar da odi ke odi.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Желба за зачнување
13.7.2010 18:24:37   
pinokio2010
ИЗВОРНА ПОРАКА: mama26

Едно прашање до вас ако знаете или сте чуле. Дали е можно тест да покаже дека си бремена а имаш ПМС редовен. Значи дали може да имаш ПМС цело време а да си бремена?



PMS znaci Pred Menstrualen Sindrom, pa bidejki ti vaka go postavi prasanjeto ne sum razbrala dobro. Inaku mozno e da bide bremena i da krvari. edna moja drugarka so prvoto dete koga bese bremena imase menstruacija prvite tri meseci bez da znae deka e voopsto bremena i koga otide na redoven gin.pregled i rekoja deka e 12 nedeli bremena i mozes da zamislis, ke padnese vo nesvest od iznenaduvanje. Inaku deteto go nosese bez problemi i se rodi fala Bogu zdravo -pravo sega ima 10 godini. Ama sepak e podobro da odi na lekar zosto da ne treba nekoja terapija da i se dade. Pozz i i posakuvam se najdobro na drugarka ti.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Желба за зачнување
16.7.2010 11:46:00   
Sajna
Dali ovulacijata se presmetuva isto kaj devojki sto pijat Dobroston za pottiknuvanje na ovulacija isto kako i kaj devojki sto imaat prirodno redoven ciklus?

(Одговор на членот pinokio2010)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Желба за зачнување
16.9.2010 15:17:34   
gulabica
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image KALINCE...TI BLAGODARAM ZA UBAVITE ZBOROVI,NAVISTINA SE NAOGAM VO TAKOV PERIOD KAJ STO VEKE 1 GOD SE TRUDAM DA ZABREMENAM AMA SEUSTE NISTO...SO POZITIVNA MISLA SUM AMA I OVOJ TEKST OD KAJ TEBE ME NAPRAVI DA BIDAM POSUVERENA VO ZIVOTOT ..POZZZ NAJGOLEM

(Одговор на членот Калина28)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Желба за зачнување
16.9.2010 15:41:43   
Палешка РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: Sajna

Dali ovulacijata se presmetuva isto kaj devojki sto pijat Dobroston za pottiknuvanje na ovulacija isto kako i kaj devojki sto imaat prirodno redoven ciklus?


Овулацијата никогаш не може и не треба да се пресметува. Овулацијата се утврдува со неколку методи, следење на цервикален секрет, мерење на базална температура, тестови за овулација ... и различна е кај секоја жена, па дури и кај иста жена, во различен месец е различна. Тоа што се вели дека е на 14 ден, значи дека кај најголем број од жените е тој ден. Кај мене нпр е на 21 ден, потврдено.
Во овој случај најдобро е да користиш тест за овулација, или да мериш базална температура.


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Sajna)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Желба за зачнување
18.9.2010 15:36:44   
gulabica
user posted image sakam da znam dali na nekogo mu se slucilo da e vo ovulacija a da ima temno kafeaf sekret.ili mozebi e nesto drugo...toa mi se slucuva mene ...ve molam ako nekoj znae da mi kafe..blagodaram i pozz do site

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Желба за зачнување
18.9.2010 15:42:03   
Natasa981
da, mozno e pri ovulacija da ima mal iscedok crven,kafeav i sl. kaj nekoi zeni se javuva ,a kaj nekoi ne..vprocem ,toa e i eden od simptomi na ovulacija isto kako i onaa tapa bolka ili grcevi vo dolniot del na stomakot.No sekako,najdobro bi bilo da se posovetuvas so svojot ginekolog,da ne se raboti za nesto treto.Pozdrav

(Одговор на членот gulabica)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Желба за зачнување
18.9.2010 15:45:07   
gulabica
user posted image fala ti Natasa...jas sum ocajna,pojma nemam koga sum vo ovulacija,zatoa sto imam neredoven ciklus a i denovite koga sum vo ovulacija jas nisto ne custvuvam...se trudam da ostanam bremenea veke edna god ama nisto...doktorot veli deka se e vo red..pa koga ke procitam od vas nekoja slicna slucka kako mojava a zavrsuva srekno ...sum presrekna.ti blagodaram uste ednas pozzz

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Желба за зачнување
21.9.2010 0:52:25   
taci83
nie so maz mi se zedovme vo septemvri a vo febroari zakazav me svadba a se dogovorim me posle nova godina na posneme so rabota i se fati od prva sega kerka mi ima 3 god i planirame vtoro no prvo treba da pravam mikrobiologija pa posle na rabota ako e se ok rezultatite pocnuvame da rabotime ako ne se mislad ke puludam

(Одговор на членот gulabica)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Желба за зачнување
21.9.2010 20:17:34   
Sarah
JAs imam dve deca i eve sum vozbudena bidejki sega ke probame da odime na treto. Pocnav da pijam folna i cekam da mi zavrsi ciklusot i ke vidime dali kako so prvite dve ke bide lesno i so ova :) Se nadevam deka nema da imam problemi. Ama ke se druzime i ke spodeluvam. Mnogu sum vozbudena i edvaj cekam.
POzdrav na site.

Taci83 prasanje do tebe. Zasto ke pravis prvo mikrobiologija? Ti kazal li ginekologot deka mora? Jas isto sakav da napravam ama mojot mi rece deka samo na eho da me vidi e dovolno i ako ima potreba vo 12 nedela koga ke se zemaat brisevite ke pijam togas nesto ako imam nekoja bakterija. Malku cudno mi zvuci toa ama ete. Pa ke vidam sto ke pravam. POzdrav

(Одговор на членот taci83)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Желба за зачнување
21.9.2010 20:41:43   
minerva
Sarah, мое мислење е дека микробиолошки испитувања не се на одмет. Ионака треба да се прават редовно, а пред планирана бременост можат да бидат само корисни. Во однос на женските, знам дека кламидија не е опасна, уреоплазма не прави проблем за забременување, таа влијае на спонтани абортуси (а и не мора), додека оние другите се поопасни.
Во однос на машките, ми имаат кажано дека некои од нив, не се сеќавам точно кои, придонесуваат кон неплодност. Наводно матката самата се штити од инфицирана сперма и не дозволува таа воопшто да пројде. Така што една спермокултура, која не е тешко да се направи, само може да донесе мир и да заштеди време.
Ова не го кажувам да те уплашам, не ми е тоа целта, само велам дека тоа се брзи и лесни испитувања што се корисни да се направат.

(Одговор на членот Sarah)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Желба за зачнување
23.9.2010 15:33:38   
Sarah
ИЗВОРНА ПОРАКА: minerva
Во однос на женските, знам дека кламидија не е опасна, уреоплазма не прави проблем за забременување, таа влијае на спонтани абортуси (а и не мора), додека оние другите се поопасни.

minerva koi drugi se poopasni i zosto, na sto vlijaat. Probuvav da najdam nesto na net za ova ama ne mozam. Pls ako ne ti e tesko kazi mi na kratko ako znaes poveke. Jas mnogu sum netrpeliva da zabremenam pak ama i nekako sum pretpazliva. Fala ti mnogu. POzdrav

< Поракaта ја уредил Sarah -- 23.9.2010 15:34:47 >

(Одговор на членот minerva)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Желба за зачнување
23.9.2010 15:56:24   
Annet
Еве денес бев на гинеколошки преглед кој си го оддолжував подолго време,докторот ми зема брис за папа тест и ме гледаше на ехо и ми кажа дека сум супер ,здрава , права и подготвена за бебе.ми даде да пијам Тифол-фолна киселина.и сега од утре натака се "фрламе "на работаuser posted image .
ајде ,мора да се верува и да се оттргнат негативните мисли,што е наше ќе си дојдеuser posted image

(Одговор на членот Sarah)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Желба за зачнување
23.9.2010 18:36:17   
minerva
Sarah, сум направила грешка во пишувањето. Сакав да кажам дека кандида не е опасна. За уреоплазма имам слушнато поделени мислења. Некои велат дека не пречи во забременување, туку само може да предизвика спонтан (не е докажано), а некои други велат дека е пречка за постигнување на бременост. И од она што сум го читала сеуште нема цврсти докази дека уреоплазма предизвикува неплодност.
Поопасни се кламидија и микоплазма. Првата ги запушува каналите, а втората предизвикува воспаление на внатрешниот репродуктивен систем и како таква пречи за забременување.

Овие четири бриса (вагина, цервикс, кламидија и урео/микоплазма) заедно со ПАП тестот, секое женско треба да ги прави минимум еднаш годишно. Особено ако се планира бременост. Ништо страшно, 5 мин. работа и мирна глава.


Annet, освен тифол (фолна киселина) се препорачува и Евитол (е-витамин). Јас ги пијам во комбинација со Ц-витамин и Б-комплекс. Одвреме/навреме знам да земам и магнезиум, пошто ми се јавуваат грчеви, а си најдов едни што покрај магнезиумот имаат плус калциум и Д-витамин.

Само за железото не знам какви се препораките, ако знае некој, би било супер да напише.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Желба за зачнување
23.9.2010 18:49:16   
Sarah
Annet a nema da gi cekas rezultatite? Sto ti kaza doktorot u vrska so toa? Posto PAP i jas praev i bese ok i mene samo na eho me gledase i mi rece spremna sum za bebe ama mene mi se mati zosto ne mi napravi mikrobioloski brisevi. Kazi mi nesto u vrska so toa. tebe ti pravese. i dali ako pap ot pokaze nekoj infekcija i ako zabremenis u meguvreme ke ja lekuvas li bakterijata vo bremenost? pozdravce

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Желба за зачнување
23.9.2010 21:03:29   
Annet
еее па јас мора да бидам искрена,мене ми беше ова прв гинеколошки преглед во мојот живот(ја сум една од тие што се за тепање)user posted image докторот ми рече сега ке земеме брис за Пап и на ехо ќе те гледам па за 13 дена ке дојдеш за резултат(а јас прв пат поим немам што е и како е).ми рече пиј си фолна и ми пиша да си земам Тифол.
незнам......ќе видиме на 5 октuser posted image мене ми даде многу надеж,ќе видиме што ќе биде.ама сепак фала многу,сепак вие сте поискусни од мене и многу ми значи ова дружење со вас.
поблиска не сум била со никој друг како со вас на овие темиuser posted image


< Поракaта ја уредил Annet -- 23.9.2010 21:11:02 >

(Одговор на членот Sarah)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Желба за зачнување
26.9.2010 22:42:10   
taci83

ИЗВОРНА ПОРАКА: Sa

Taci83 prasanje do tebe. Zasto ke pravis prvo mikrobiologija? Ti kazal li ginekologot deka mora? Jas isto sakav da napravam ama mojot mi rece deka samo na eho da me vidi e dovolno i ako ima potreba vo 12 nedela koga ke se zemaat brisevite ke pijam togas nesto ako imam nekoja bakterija. Malku cudno mi zvuci toa ama ete. Pa ke vidam sto ke pravam. POzdrav
Zdravo izvini sto ne sum napisala jas pred godina i3 mes pravev konizacija i imav zabrana 1 god da ne zabremenam sega mozam ama prvo mikrobiologija da pravam a imam zakazano za 19 oktomvri ali prvo da vidime dali pap testot e se ok imam citano deka posle konizacija ima sansi da ostanam bremena potesko i podol perjod dali ima nekoj iskustvo sto pravel konizacija a posle zabremenil ako ima ve molam pisete mi

(Одговор на членот Sarah)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Желба за зачнување
7.11.2010 17:49:25   
gulabica
user posted image -imam nevidena zelba da zabremenam ama ete nesaka da se fati.veke edna godina pokusavame .na lekar ni rekoa deka se e vo red ama ete nesaka...posle odnos mislam deka celata sperma mi izleguva imam oset kako nisto da ne ostanuva vo mene..dali na nekoj mu se slucilo istoto...ako ima nekoj slicen vakov problem bi sakala da mi pise pozzz do site

(Одговор на членот taci83)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Желба за зачнување
7.11.2010 18:05:17   
Popce
Таци 83, јас сум тој случај, во 2005 правев конизација -класична(не ласерска), во 2007 декември се породив со син ми, а сега сум бремена вторпат 22 недела со женско. Кога је правев конизацијата бев многу исплашена дали ќе можам да ги доносувам (не сум чула дека потешко се забременува) ама еве жив доказ - нема никаков проблем нити последица, сега за сега user posted image . Биди позитивна, мислам дека тоа е најважно од се!

(Одговор на членот taci83)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Желба за зачнување
7.11.2010 22:22:28   
cleo
ИЗВОРНА ПОРАКА: gulabica

user posted image -imam nevidena zelba da zabremenam ama ete nesaka da se fati.veke edna godina pokusavame .na lekar ni rekoa deka se e vo red ama ete nesaka...posle odnos mislam deka celata sperma mi izleguva imam oset kako nisto da ne ostanuva vo mene..dali na nekoj mu se slucilo istoto...ako ima nekoj slicen vakov problem bi sakala da mi pise pozzz do site

Draga Gulabica, mislam deka e toa samo nekoe cuvstvo..i mene mi se slucuvase taka, osekav deka nisto ne ostanuvase vo mene, sto ne mora da e tocno. Sega stavam pernica pod zadnikot i gi krevam nozete, i sedam taka 15 minuti posle odnos, i mislam deka ima razlika. Pa, probaj, nema steta od toa...user posted image  Pozdrav

(Одговор на членот gulabica)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Желба за зачнување
8.11.2010 8:42:54   
arh_diz
ИЗВОРНА ПОРАКА: gulabica

user posted image -imam nevidena zelba da zabremenam ama ete nesaka da se fati.veke edna godina pokusavame .na lekar ni rekoa deka se e vo red ama ete nesaka...posle odnos mislam deka celata sperma mi izleguva imam oset kako nisto da ne ostanuva vo mene..dali na nekoj mu se slucilo istoto...ako ima nekoj slicen vakov problem bi sakala da mi pise pozzz do site

Gulabica probaj da nemislis na toa i pobrzo ke zabremenis.
I kaj nas se slucuvase da izleguva spermata go prasavme i ginekologot i urologot ni rekao deka toa sto treba ostanuva taka da nemas mesto za panika. Samo opusteno i bebceto ke si dojde

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот gulabica)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Желба за зачнување
8.11.2010 10:09:02   
veckasr
nisto cudno toa e najnormalno spermata da istecuva no toa sto treba ostanuva 

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Желба за зачнување
13.11.2010 13:06:41   
Anonimen
imam 23 godini a partnerot 24 ipol sakame bebe dali e rano sto mislite?

(Одговор на членот Sweetheart)
  Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Dali?
Jana9

Dali praktikuvate da vozite velosiped?

Da (40%)

Ne (60%)

Ponekogas (0%)


Број на сите гласови: 5

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!