|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  15 16 [17] 18 19   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Царски рез
24.11.2011 13:20:55   
AnnaMolly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: lili31

pozdrav za site mamicki..interesna tema ova so carski rez,navistina od vasite iskustva nauciv mnogu,ali imam edno prasanje za onie koi se poroduvale so carski,dali ima napraeno nekoja carski i soshiena so endodermalno sienje,toa znaci deka luznata na se gleda mnogu,recisi voopsto,samo imalo negativno deka samo ednas moze da se sosielo vaka.jas sum 35 nedela bremena i iskreno mnogu ama mnogu se plasam sto ke se sluci,dali carski ili prirodno,doktorkata mi vika tesna si,ali uste ne sum napraila ispituvanje,se merelo karlicata i glavata i goleminata na bebeto,znaci se procenuva,a da vi kazam deka vo ova nedela bebeto tezi 2600,kojznae do 40 nedela do 3800 ke se napravi,pa da imam predvid i ovaa opcija,znaci ako carski,dali da predlozam takvo sienje...



И јас сум така шиена, а имам огромна келоидна лузна и 17 месеци по породувањето изгледам како вчера да ме оперирале. Бев на неколку доктори и сите ми кажаа исто - кожата ми е склона кон формирање келоидни лузни и без разлика како ќе ме сошиеле, резот пак таков ќе ми бил.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот lili31)
Непосредна врска до пораките: 401
   RE: Царски рез
24.11.2011 22:46:19   
bocence
mamicki jas i dvete decinja si gi rodiv prirodno bez sienje bez nisto super si pominav a za bolki pokasno ili porano mora da gi pretrpime neli?Samo so prirodno posle toa mozes da si sednes so akuserkite i kafe da se napies,a so carski ke bides vrzana za krevet edna nedela ako ne  i poveke user posted image user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 402
   RE: Царски рез
25.11.2011 0:59:30   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: bocence

mamicki jas i dvete decinja si gi rodiv prirodno bez sienje bez nisto super si pominav a za bolki pokasno ili porano mora da gi pretrpime neli?Samo so prirodno posle toa mozes da si sednes so akuserkite i kafe da se napies,a so carski ke bides vrzana za krevet edna nedela ako ne  i poveke user posted image user posted image


ve molam..........ova APSOLUTNO NEMA VRSKA....tocno deka razlikata megju prirodno i carski e vo vremetraenje na oporavuvanje..megjutoa denes i carski si so epiduralna i stanuvas za nekolku casa...ja sakav prirodno zavrshiv carski..so mene uste dve bea carski..se porodiv vecerta vo 22 stanav sabajleto..Andrej vo race si go setav uste 2 den..

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот bocence)
Непосредна врска до пораките: 403
   RE: Царски рез
25.11.2011 8:42:54   
AnnaMolly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance


ИЗВОРНА ПОРАКА: bocence

mamicki jas i dvete decinja si gi rodiv prirodno bez sienje bez nisto super si pominav a za bolki pokasno ili porano mora da gi pretrpime neli?Samo so prirodno posle toa mozes da si sednes so akuserkite i kafe da se napies,a so carski ke bides vrzana za krevet edna nedela ako ne  i poveke user posted image user posted image


ve molam..........ova APSOLUTNO NEMA VRSKA....tocno deka razlikata megju prirodno i carski e vo vremetraenje na oporavuvanje..megjutoa denes i carski si so epiduralna i stanuvas za nekolku casa...ja sakav prirodno zavrshiv carski..so mene uste dve bea carski..se porodiv vecerta vo 22 stanav sabajleto..Andrej vo race si go setav uste 2 den..


И тоа зависи од човекот. Некој полесно закрепнува, некој потешко. Јас се породив во 14:40, а од кревет ме станаа во 6 часот следното утро. Тогаш како што станав не легнав во кревет. Цело време шетав по ходници, си го држев бебето и немав гајле. А една жена пред мене што  се породи со царски, мене кога ме пуштаа од болница по 4 дена таа се` уште со катетер седеше.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 404
   RE: Царски рез
12.12.2011 10:06:40   
Veksi
Искуство од трет царски рез? Подврзување на јајоводи и слично? Мене тоа ме очекува наскоро, па не знам дали да се породувам во 38ма недела на закажан термин или може и покасно. Ако некој е со 3 царски реза, нека пише, ке ми значи многу.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 405
   RE: Царски рез
2.1.2012 16:02:14   
Ikana
Iako mnogu sakav da se porodam prirodno, me porodija so carski, taka morase, so opsta anestezija. Za bolkite, prvite 5 dena bea kriticni, iako mi davaa non stop inekcii za bolki...samo ne mi bese jasno zosto stavaat pesok vrz stomakot posle operacijata?
Inaku totalno go utnav momentot na ragjanje na kerka mi, i koga se razbudiv samo mi ja pokazaa i tolku mi deluva nerealno seuste deka sum se porodila a pogotovo bidejki cel osmi mesec bev po bolnici i ednostavno izgubiv oset za vreme. I seuste ne mozam da se svestam deka sum se porodila.
Ama iskreno koga gi slusav kako vristat tie sto prirodno se poragjaa, si vikam mozebi podobro vaka...
Sepak, noz si e noz...i samite doktori mi rekoa cel zivot ke te boli ranata...
E sega trauma nekoja nemav od poragjajot posto go utnav so anestezijata...I pak da ragam, bi ragala so opsta anestezija ako ne mozam prirodno...spinalna mi e strav bidejki en sum podgotvena psihicki da gledam kako operiraat.
Bitno da e so pomin i dobro da se zavrsi!

(Одговор на членот Veksi)
Непосредна врска до пораките: 406
   RE: Царски рез
2.1.2012 16:33:10   
Natasa981
I jas sum so epiduralna anestezija pri carski rez..Epiduralna , ne spinalna, zasto me podgotvuvaa prirodno da se porodam i cela nok trpev nenormalni bolki,se otvoriv osum prsti ama se iskomplicira nesto i zavrsiv so carski.Epiduralnata mi ja stavija za da se porodam prirodno,posle ja pojacaa dozata koga me legnaa na operacija.Mnogu ima vrska ova so anesteziite! I do covekot e sekako.Jas mnogu tesko se oporaviv.Edvaj stanav od krevet; uste prviot den me stanaa,ama pak ke recam, edvaj cekorev ,edvaj na noze stoev..bebeto samo vo krevet go drzev vo race,nemozev da stojam i da ja drzam,ne pa da ja setam..Toa e moe iskustvo.Nareden pat sakam prirodno da se porodam,ma kakvi i da se bolkite,stoznam od ovaa perspektiva.. Dali ke mozam prirodno da se porodam so vtoro dete,ako prethodno sum imala carski rez..? Znae li nekoj da mi objasni?

_____________________________

Моќните нешта доаѓаат од малите почетоци - Џон Драјден

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 407
   RE: Царски рез
2.1.2012 16:46:42   
arh_diz
Ikana jas mislam pesok se stava za da se vrati pobrzo matkata vo normala , koga se vraka matkata se custvuvaat bolki , demek pesokot gi ublazuva.Jas se porodiv vo leto na mene mi stavaa mraz i toa prviot den na sekoj cas mislam mi go menuvaa .E sega dali e do mrazot ili nezna ama jas nemav nikakvi bolki posle carskiot , ne ni custvuvav deka sum imala operacija.Sin mi ima 16 meseci sega ranata voopsto ne se poznava .Ako treba da izbiram pak bi se poragala carski
Natasa jas mislam deka mozes posle carski da se poragaj prirodno ,no ke moras podolgo vreme da ne zabremenuvas .

< Поракaта ја уредил arh_diz RR -- 2.1.2012 16:48:00 >


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 408
   RE: Царски рез
2.1.2012 16:53:49   
Martins mom
Да, може природно после царски, ама сега докторите викаат после 3 годиниuser posted image На времето свеки го родила мм со царски, па золва ми после 2 години природно

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 409
   RE: Царски рез
2.1.2012 18:33:50   
Ikana
zatoa li bil pesokot?!?! jas si vikam nesto da ne puknat koncite ovo ono...
user posted image
a ako zabremenam pred da pominat 3 godini pak carski rez taka?

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 410
   RE: Царски рез
2.1.2012 20:32:22   
AnnaMolly RR
И јас со царски сум, ама мене не ми ставаа никаков песок ниту, пак, мраз. И јас немав никакви болки по царскиот, брзо станав од кревет и после тоа цело време шетав низ болница, ич не ме болеше, ништо не примав против болки.
Инаку, и јас сакам со второто природно да се породам. Можеби и ќе ми се исполни желбата со оглед на тоа дека планирам второто да го родам за едно 3-4 години, а тогаш ќе бидат поминати најмалку 5 години по првото пораѓање.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 411
   RE: Царски рез
3.1.2012 10:21:59   
dostickage
ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz RR

Ikana jas mislam pesok se stava za da se vrati pobrzo matkata vo normala , koga se vraka matkata se custvuvaat bolki , demek pesokot gi ublazuva.Jas se porodiv vo leto na mene mi stavaa mraz i toa prviot den na sekoj cas mislam mi go menuvaa .E sega dali e do mrazot ili nezna ama jas nemav nikakvi bolki posle carskiot , ne ni custvuvav deka sum imala operacija.Sin mi ima 16 meseci sega ranata voopsto ne se poznava .Ako treba da izbiram pak bi se poragala carski
Natasa jas mislam deka mozes posle carski da se poragaj prirodno ,no ke moras podolgo vreme da ne zabremenuvas .


I jas imav peso,od tie pricini.site sto bevme na carski imavme pesok.ova zboruvam za GAK.
A i jas bi pak na carski :)))

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 412
   RE: Царски рез
3.1.2012 10:54:39   
Ikana
pa i jas mislam deka toa e prednosta na carski ako nisto drugo, barem ne si traumatiziran....ne zboram za tie sto imale lesen poragjaj. jas na primer 4 dena se macev, imav bolki pa nemav, se otvoriv pa od panika se zatvoriv, pa provokacija pa uste edna i na kraj carski so letanje nakaj salauser posted image
Pak ke si kazam iako se izmaltretirav so lezenjeto po bolnici jas od bolki (onie vistinskite) ni B ne vidov....imav kontrakcii redovni i do 100 idea na CTG, ama jas ne gi osekav ko tolku bolni...onaka ko jaka bolka za menstruacija, posto mene menstruaciite mnogu mi se bolni, ova nekako ne mi se cinese strasno....izglea na pocetok sum bila hahahah inace i ja ke vristev na boks user posted image

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 413
   RE: Царски рез
3.1.2012 11:40:24   
bera
jas pervoto dete morav carski nitu ceka da dobivam bolki bidejki pred edna godina imav operacija kaj jajnicite pa lekarite resija da idam direktno carski ama mnogu se isplasiv oti pervpat ne znaev kako me stavija vo sala me spremija se me macka so betadin i doktorot se zaebavase so mene ajde sega ke mi pomognes okolu raganjeton mene me fati straf i panika pritisakot 180 so 110 edvaj me smirija carski si spijes i op si stanala majka ne nekoja golema bolka od carski vo sporedba so druga operacija sto sum imala i za vtoro dete ke baram carski po moznost oti po priroda sum panicarka a za pesokot i vo dvete operaciji sum imala vreka nad stomak toa e za ranata bidejki sega laserski ja znam dek a za toa se stava pesok

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 414
   RE: Царски рез
16.1.2012 8:06:58   
rosii
e sega ,sekoe poroduvanje so sebe nosi i odredeni rizici i odrdeni ugodnosti,sekoe poroduvanje e razlicno po sebe duri i kaj istata rodilka a kamoli kaj drug organizam,Ne se slozuvam so izrekata carski-carici,zatoa sto posle poroduvanjeto ,koga tie sto sme gi slusale kako vikaat od priroden poragaj se setaat,tie so carski ne ke mozat da se pomestat,,,,,,,,,,,,,,sepak carskiot rez e operacija,koja treba da e izvrsena so indikacija,a ne tuku taka,zatoa sto e komplicirana i ne taka ednostavna.I jas sum porodena so prvoto dete carski i jas posle 10 casa stanav sama ,zatoa sto morav,no toa stanuvanje ke go pametam dodeka sum ziva,kako gi spustam nozete taka mislam ranata ke mi se otvori i go gubam vozduhot,ke receme ne e vazno se zaborava no ne sum zaboravila,doma vednas odev,go banjav bebeto,sama se banjav i site raboti,ne krevav tesko normalno,no toa dvizenje,stani legni,ne e isto dokolku se porodev prirodno,i kaj prirodnoto poroduvanje ima nekoi sto ni bolki ke pocustvuvaat ni nisto,ima i takvi sto loso ke pominata,sekoj so svoe iskustvo,no sepak ke recam carskiot e operacija i posle toa bara oporavuvanje kolku nie da sme izdrzlivi,Koga ke se setam deka cela godina dole kaj stomakot mi bese kako otrpnato mesto,te ceza se cesas a nisto ne custvuvas,kicmata od anestezijata uste me boli,a pominaa dve godini.Ieve sega pak sum bremena 31 nedela i da nema poreba bi odela na prirodno poroduvanje so epiduralna,no pak mora carski,,,,,,,,,,,,

(Одговор на членот MamaOhrid)
Непосредна врска до пораките: 415
   RE: Царски рез
23.1.2012 12:55:18   
janevab
I jas mislam deka se e relativno , znaci site sme razlicni, se si ima svoi prednosti i negativni strani, jas seuse se razmisluvam uste mi e rano ama poznavam bliski sto se porodile normalno sto se derele po 8 saata na boks i na kraj celi raspukani 1 mesec od krevet ne mozat da stanat a poznavam i takvi sto otisle vo bolnica i se porodile za 5 min , znaci sekoj si ima svoe mislenje ,nemozeme da se bazirame na iskustvata na drugite megutoa ubavo e da se znae i da se procita nekoe iskustvo plus, moe mislenje e deka podobro jas da se macam 2 nedeli posle carki otkolku bebeto da se maci na poragaj i da go izvadat modro ...sepak se e individualno ,nemojte se za svakate zdravo za gotovo.....so lesno na site :)

(Одговор на членот rosii)
Непосредна врска до пораките: 416
   RE: Царски рез
23.1.2012 13:36:45   
temjana
наречете ме како сакате, лигла, размазена, принцеза немајка... ваше право е. Но да ви кажам искрено да имам пари без размислување би отишла на приватно стрикно царски. Значи иако ми е многу рано да размислувам за пораѓајот јас имам такви стравови и кошмари ноќе поврзани со тоа што да му ги раскажам некому луда ќе ме направат. Мислам и после 7-те операции кои ги имам по телото и покрај нелагодноста од будењето после анестезија, и лежењето во кревет, и покрај големите болки... јас сепак би отишла на царски бидејќи стравот од природен е неописливо големuser posted image Незнам како да си помогнам но ќе морам да зборувам со некого на оваа тема бидејќи сум премногуууу уплашенаuser posted image

(Одговор на членот janevab)
Непосредна врска до пораките: 417
   RE: Царски рез
23.1.2012 13:44:29   
kikicka
Темјана слободно повели наразговор user posted image ,јас сега за второо директ царски одам веке поминав еден брзо закрепнав не гледам лошо во тоа...покрај природните болки што ги поминав и накрај кога ми рекоа царски реков фала богу ајде веќе .така да 2 дете ич не му а мислам па и ако се погоди исто време со првото закажувамина иста дата user posted image

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 418
   RE: Царски рез
23.1.2012 13:45:58   
AnnaMolly RR
темјана, ајде јас и ти да правиме едно кафенце и да си помуабетиме user posted image

Јас сум со царски, поминав најлесно на свет, додека трепнеш се породив со спинална. Ни б од болки не видов. Ама сум за природно породување, се надевам следниот пат ќе можам природно да се породам.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 419
   RE: Царски рез
23.1.2012 13:49:21   
janevab
temjana i jas zaradi toj pust strav poveke sum za carski i nemoj da se optovaruvas koj sto ke misli za tebe , uzivaj si i napravi kako ti mislis deka ke bide najdobro za tebe i za tvojot bebus ...ic ne mu se sekiraj te pozdravuvam :)))

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 420
   RE: Царски рез
23.1.2012 13:52:51   
Luci
Абе шо си се уплашила толкуuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image Немаш потреба од плашење, ако си решила царски здравје царски и оди, не му ја мисли многу - многу. Можеш и во Чаир да си се договориш со доктор кога ќе дојде време. Бебето ќе излезе секако, дали природно или царски што има врска? Мајка истотака ти ќе му бидеш на кој начин и да го родишuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image Без паника пред време, уживај во бременоста зошто после навистина ќе ти недостига
ИЗВОРНА ПОРАКА: temjana

наречете ме како сакате, лигла, размазена, принцеза немајка... ваше право е. Но да ви кажам искрено да имам пари без размислување би отишла на приватно стрикно царски. Значи иако ми е многу рано да размислувам за пораѓајот јас имам такви стравови и кошмари ноќе поврзани со тоа што да му ги раскажам некому луда ќе ме направат. Мислам и после 7-те операции кои ги имам по телото и покрај нелагодноста од будењето после анестезија, и лежењето во кревет, и покрај големите болки... јас сепак би отишла на царски бидејќи стравот од природен е неописливо големuser posted image Незнам како да си помогнам но ќе морам да зборувам со некого на оваа тема бидејќи сум премногуууу уплашенаuser posted image


_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 421
   RE: Царски рез
23.1.2012 14:15:38   
dostickage
temjance a ti da si pouzivkas malce vo bremenosta i da ne mu ja mislis pred vreme.

i da , dojdi i kaj mene da ti napraam eden muabet.

i btw bez mozes kako gospoza da si se porodis so spinalna taka da niso od nelagodnosta nema da vidis :-)

jas da mozam bi rodila pak so carski uste 10 deca.koj kako saka moze da si sfakja,sekoj so svojata odluka za sospstvenoto telo :-)

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 422
   RE: Царски рез
23.1.2012 16:20:31   
kikicka
Да дополнам царски али само со епидурална не сакам скроз заспана поубаво ми е кога ја слушнав како плачее и одма ја видов user posted image сакааамм паакккк user posted image user posted image user posted image
Леле темјанаа уживај си бе рано ти е здравје септември ке му а мислиш не се замарај ич чувај си се гушкајте се со мажле радувај се на мешко имаш време.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 423
   RE: Царски рез
23.1.2012 16:39:37   
temjana
Знам дека ми е многу рано и тоа уште повеќе ме плашиuser posted image ако сега имам такви кошмари што ќе биде до крај ќе завршам во лудница. Плус ужасно ме вади од такт ваквото мое однесување кое за жал неможам да го контролирам, толку многу ја посакував оваа состојба а сега вака себично се однесувам и мислам само на себеuser posted image user posted image Ве читам вас мамички колку се би издржале за своите чеда а јас едно природно нешто неможам ни да го замислам без морници да не ме пролазатuser posted image Уф може ќе ми се смени ставот до крај искрено се надевам на тоа, бидејќи неможам приватно 2000евра да дадам само поради моите кошмарни стравови. Ви благодарам девојки барем што не ме осудувате за овој мој себичен став

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 424
   RE: Царски рез
23.1.2012 18:07:23   
Maca25
Какво осудување темјана! И јас искрено не би се пораѓала природно. Нина ја родив со царски, без ниту еднаш да помислам дека би можела природно да се пораѓам. Си бев будна на самиот царски, си го гушнав бебето одма откако го извадија, само што не се мачев user posted image малце боли раната после 2 дена, ама не е страшно, како да си паднала од точак и убаво да си го одрала коленото user posted image се можеш да правиш само малку те боли...тоа е.
Ајде уживај ти, има уште време!! Ние сме со тебе тука! За било што прашувај!


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 425
Страница:   <<   < Претходна страница  15 16 [17] 18 19   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  15 16 [17] 18 19   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?