|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  14 15 [16] 17 18   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Царски рез
22.10.2011 13:06:19   
AnnaMolly RR
hrabra, mene na rezot mi se pojavija dve dupcinja nekoe vreme po poroduvanjeto i mi tecese malku kako gnoj, ama ne se sekavam da mirisase. posle mi izleze edno konce i se zatvorija dupkite. mene rezot mi ostana golem, debel i rozov, mi se napravi keloidna luzna kojasto uste me boli ponekogas i strasno cesa i pecka. ginekologot mi preporaca da go sredam so plasticna operacija, ama na plaastika mi rekoa deka sekoj dopolnitelen rez ke stane keloiden i ako treba i vtoroto carski ke imam horor luzna. toa e toa.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот hrabra)
Непосредна врска до пораките: 376
   RE: Царски рез
22.10.2011 18:01:32   
hrabra
mene so prvoto duri od koga go izvadija konecot posle 1m i poveke togas prestana da mi tece zoltenikava tecnost i mi zarasna ranata...a sega po carskiot ne mi tecese nisto ubavo me sosija bidejki im naglasiv za prviot carski...no po operacijata po carskiot imav i drenovi i mi tecese zoltenikava tecnost....taman mi zazdrave(odev sekoj den na prevrski kaj dr jadranka sto me operirase) posle dve tri nedeli pak mi se otvori na desnata str edno dupce i togas malku mi mirisase..mi rekoa od koncite imalo nekoj cvor ...taka me siele....ama sega posle 6 meseci pak??? me zacudi malku..zatoa sto bese zazdraveno ubavo.....nemam dupce samo malku crvenilo ..mirisot go snema vednas po cistenje so hidrogen i betadine...sega gledam malku se namalilo crveniloto .,ne me boli......stavam oblogi od acidi borici(dr jadranka uste vo bolnica mi velese da stavam oblogi mestoto mi krena temperatura..) i go cistam mestoto so betadine(jod)...vodam normalno higiena na mestoto ama ova me cudi..me interesirase dali nekoj imal slicno iskustvo..... user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 377
   RE: Царски рез
22.10.2011 19:02:17   
AnnaMolly RR
jas stavav na ranata i ampuli vitamin c, mislam deka od niv najbrzo mi zazdravi ranata. pobaraj vo apteka, po desetina denari e edna ampula i jas na dva pati vo tekot na denot stavav po pola ampula direktno na dupcinjata sto mi se napravija. pisi dali ke ti pomognat.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот hrabra)
Непосредна врска до пораките: 378
   RE: Царски рез
22.10.2011 19:42:57   
hrabra
annamolly ...da, da, gi koristev i gi koristam ..ne znam kolku pari se iznadavav za gazi sterilni ,i ampuli vitamin c (najmnogu pomaga) dr.jadranka i vo ranata mi stavase...sega se sreduvav gledam se namaluva crveniloto....se nadevam deka ke pomine...ne svakam od sto....user posted image ..mi zdosadi iskreno ....mesto na bebetouser posted image da se raduvam jas uste so vakvi gluposti se baftamuser posted image user posted image ....dobro e sto znam deka ne sum edinstvena so vakva maka i sto mozam da spodelam so nekogo....user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 379
   RE: Царски рез
22.10.2011 21:34:31   
AnnaMolly RR
hrabra, se nadevam deka brzo ke ti pomine ranata. mene to kratko mi traese, cudnio sto tolku vreme pominalo, a duri sega imas problemi. pisi kako ke ti bide denovie.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот hrabra)
Непосредна врска до пораките: 380
   RE: Царски рез
24.10.2011 16:48:07   
hrabra
podobro e maticna isto se cudese sto posle tolku vreme reagira....ama fala bogu pomina ne e kako sto bese....user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 381
   RE: Царски рез
24.10.2011 17:23:57   
temjana
малку можеби ќе бидам надвор од темата земајќи во предвид дека сеуште не сум родила. Меѓутоа кога станува збор за операции во што спаѓа и царскиор рез мислам дека сум доктор на таа тема. user posted image После 6 месеци од последната операција на колковите бев на водно и претпоставувам од напор ми се отвори резот т.е последните 4 шава. Бидејќи бев со друштво не сакав да кревам паники па така со полуотворена рана се испентарив до горе и се симнав. Дома кога отидов само со кантарион ја премачкав раната и мислам дека бетадин мајка ми ми стави, и дур да одам на доктор раната сама ми се затвори. За среќа немав последици, но кога има многу гноење тогаш можеби станува збор за заборавен конец кој и те како може да направи проблеми, за жал и со такво нешто имав искуство. Задолжително редовна посета на доктор,бидејќи заборавен конец може и после 10 години да ти предизвика проблем, верувај тоа е и те како гадно. Ти посакувам брзо опоравување и овие проблеми за брзо време да бидат заборавениuser posted image

(Одговор на членот hrabra)
Непосредна врска до пораките: 382
   RE: Царски рез
24.10.2011 17:43:24   
stela
Mamicki vie sto ste bile carsku ednas, po kolku vreme zabremenivte pak? Koja e najdobra vremenska distanca?


(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 383
   RE: Царски рез
24.10.2011 18:56:16   
kikicka
mene doktorot mi rece ko sakas mozes i posle 6meseci od poragjaj ama ne e ubavo za tebe odmori malku ,inaku seuste ne sum trudna po 2 pat ama u plan mi e ;)

a za ranata mi e ok onaka,samo na sredina mi e malku crvena linijata a od stranata nema nisto kako luznicka mala t.e normalna luzna od secenje

< Поракaта ја уредил kikicka -- 24.10.2011 19:04:39 >


_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот stela)
Непосредна врска до пораките: 384
   RE: Царски рез
24.10.2011 22:01:14   
AnnaMolly RR
Стела, најмногу зависи од тоа како си поминала во бременоста, дали било се во ред, потоа како ти е заздравен резот и какво е твоето здравје. Мене резот ми е ужасен. Во првата бременост имав прееклампсија (среќа на крај што ми се појави), висок притисок, огромни отоци. Забрането ми е да забременувам најмалку уште две години (Филип има речиси 1,5) а идеално би била пауза од 4-5 години за мојот случај.

Но една моја комшика помина супер во бременоста, се породи со царски, немаше никакви компликации и по пет месеци повторно забремени. Децата и се разлика само 14 месеци.
Значи не е правило, тоа е индивидуално.

Ајде ако планирате да му дадете другарче на Стефан ви пуштам мнооооогу среќа!


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 385
   RE: Царски рез
26.10.2011 12:40:04   
vodickata
jas i ovde da si prasam vo slucaj da e podzaboravena temata so infekcii vo bremenosta najdena mi e streptokoka vo poslednite brisevi sega sum 37 nedela duri utre ke odam kaj maticniot a sto citam po net od pamet se izvadiv e sega me interesira dali so carski rez moze da se izbegne kontaktot na bebusot so ovaa gadna bakterija ... ke si puknam od maka celo vreme se cisto site brisevi do sega cisti samo ednas imav ceskanje sto se povlece so krema i sega na kraj ko za belja a ne znam dali ke ima vreme za lecenje ...

_____________________________

:))СЕКОЈ НОВ ДЕН НОСИ НОВА НАДЕЖ :))

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 386
   RE: Царски рез
26.10.2011 15:06:59   
hrabra
najdobro e da se konsultiras so dr sto ke te poraga...ako odis vo privatnaa bolnica polesno ke ti bide..ama vo drzavna...konsultiraj se ili so maticniot ili zakazi si kaj nekoj dr od drzavna na pr samardziski spored mene ili jadranka ,kocovski se najdobri....dzikova vo nikoj slucaj ilin ekoj od pomladite vrska nemaat ...poz so lesnouser posted image

(Одговор на членот vodickata)
Непосредна врска до пораките: 387
   RE: Царски рез
26.10.2011 17:21:23   
vodickata
jas planiram vo cair maticniot uste mi nemat dadeno upat se nadevam deka to ke se zavrsit utre pa aj nekoj predlog za doktor vo cair ??? nemame ni vrski ni nisto bi sakala da imat sloboden apartman so nadez deka tamu im obrnuvaat poveke vnimanie a za vo privatno nekako finansiite ne dozvoluvaat user posted image

_____________________________

:))СЕКОЈ НОВ ДЕН НОСИ НОВА НАДЕЖ :))

(Одговор на членот hrabra)
Непосредна врска до пораките: 388
   RE: Царски рез
26.10.2011 18:06:20   
vida
ИЗВОРНА ПОРАКА: vodickata

jas planiram vo cair maticniot uste mi nemat dadeno upat se nadevam deka to ke se zavrsit utre pa aj nekoj predlog za doktor vo cair ??? nemame ni vrski ni nisto bi sakala da imat sloboden apartman so nadez deka tamu im obrnuvaat poveke vnimanie a za vo privatno nekako finansiite ne dozvoluvaat user posted image

Koga bev bremena ginekologot insistirase da se porodam vo cair i rece ke me povrze so direktorot za da mi bide vrska ama jas ne sakav da slusnam.Se porodiv vo drzavna si najdov vrski i toa doktorkata sto me porodi,se dogovorivme deka sakam carski,so toa sto posledniot mesec odev kaj nejze na kontroli i taa go spasi sin mi.Imav premnogu visok pritiskok.Bev vo obicna soba so drugi rodilki i u globala dobro pominav.Muabetot mi e da si najdes vrski,rasprasaj se od eden drug zosto spored mene pobitno e da imas jaka vrska otkolku da si vo apartman.Jas ja pocastiv doktorkata 150 e so merak i gi dadov.Bev pazena i sekoja sestra ili doktorka sto vleze vo soba me gledaa i site znaea deka sum nejzin pacient.

(Одговор на членот vodickata)
Непосредна врска до пораките: 389
   RE: Царски рез
26.10.2011 18:38:31   
lili31
pozdrav za site mamicki..interesna tema ova so carski rez,navistina od vasite iskustva nauciv mnogu,ali imam edno prasanje za onie koi se poroduvale so carski,dali ima napraeno nekoja carski i soshiena so endodermalno sienje,toa znaci deka luznata na se gleda mnogu,recisi voopsto,samo imalo negativno deka samo ednas moze da se sosielo vaka.jas sum 35 nedela bremena i iskreno mnogu ama mnogu se plasam sto ke se sluci,dali carski ili prirodno,doktorkata mi vika tesna si,ali uste ne sum napraila ispituvanje,se merelo karlicata i glavata i goleminata na bebeto,znaci se procenuva,a da vi kazam deka vo ova nedela bebeto tezi 2600,kojznae do 40 nedela do 3800 ke se napravi,pa da imam predvid i ovaa opcija,znaci ako carski,dali da predlozam takvo sienje...

(Одговор на членот vida)
Непосредна врска до пораките: 390
   RE: Царски рез
26.10.2011 18:40:33   
kikicka
Незнам до кога вака ке биде здраството кај нас со поткупивање ако сакаш да поминеш убаво и ефтино во државна болница,што е со тие што немаат ни толлку да платат ?Срамота е за лекарите тие требаа сами да имаат свест а не само пара во џеп.Сите сме луѓе сите сакаме да не третираат убаво посебно родилка која прв пат се соочува со раѓање.Незз стварно што да кажам.Овие барем во приватното нити ги доплаќаш нити пак врски бркаш,со сите исто се однесуваат а цената што ја плаќаш вреде,барем не дискриминираат без раслика дали си ром,македонец,или странец!

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот vida)
Непосредна врска до пораките: 391
   RE: Царски рез
26.10.2011 18:45:40   
kikicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: lili31

pozdrav za site mamicki..interesna tema ova so carski rez,navistina od vasite iskustva nauciv mnogu,ali imam edno prasanje za onie koi se poroduvale so carski,dali ima napraeno nekoja carski i soshiena so endodermalno sienje,toa znaci deka luznata na se gleda mnogu,recisi voopsto,samo imalo negativno deka samo ednas moze da se sosielo vaka.jas sum 35 nedela bremena i iskreno mnogu ama mnogu se plasam sto ke se sluci,dali carski ili prirodno,doktorkata mi vika tesna si,ali uste ne sum napraila ispituvanje,se merelo karlicata i glavata i goleminata na bebeto,znaci se procenuva,a da vi kazam deka vo ova nedela bebeto tezi 2600,kojznae do 40 nedela do 3800 ke se napravi,pa da imam predvid i ovaa opcija,znaci ako carski,dali da predlozam takvo sienje...



Лили31 јас бев во систина ласерски сум шиена ,лузната не се познава мала е можда околу7 или 8 см е .имав свилен конец кој мнг лесно се извади без болка! не се договорив за царски али бебето цела бременост беше ниско поставено плус 2 недели го носев па пробавме со провокација и таа скроз се качи горе ,само 4 прсти бев отворена неможеше да се чека веке 12 часа исто па решивме царски,и убаво поминав!

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот lili31)
Непосредна врска до пораките: 392
   RE: Царски рез
26.10.2011 18:49:31   
Calypso

ИЗВОРНА ПОРАКА: lili31

pozdrav za site mamicki..interesna tema ova so carski rez,navistina od vasite iskustva nauciv mnogu,ali imam edno prasanje za onie koi se poroduvale so carski,dali ima napraeno nekoja carski i soshiena so endodermalno sienje,toa znaci deka luznata na se gleda mnogu,recisi voopsto,samo imalo negativno deka samo ednas moze da se sosielo vaka.jas sum 35 nedela bremena i iskreno mnogu ama mnogu se plasam sto ke se sluci,dali carski ili prirodno,doktorkata mi vika tesna si,ali uste ne sum napraila ispituvanje,se merelo karlicata i glavata i goleminata na bebeto,znaci se procenuva,a da vi kazam deka vo ova nedela bebeto tezi 2600,kojznae do 40 nedela do 3800 ke se napravi,pa da imam predvid i ovaa opcija,znaci ako carski,dali da predlozam takvo sienje...


Pozdrav do tebe Lili, eve jas sum porodena so carski rez i intradermalno siena, nemav konci za vadenje, osven onie sto si ispadnaa sami od matkata. Ova mi e prvo dete, ne znam kako ke bide za vtoroto, zdravje Boze. Se porodiv pred 7 i pol meseci i luznata mi se poznava samo vo sredniot del pod papokot, ostatokot e edna tenka bela linija, skoro i ne e vidliva. Ne znaev kako ke me sijat, ama mislam deka vo GAK isklucivo sijat taka, no ne sum sigurna. Znam samo deka i zenata sto bese so mene vo apartmanot bese isto intradermalno siena.
Ne mu ja misli mnogu, dali ke bide carski ili prirodno, vazno se da pomine vo najdobar red. Ajde so lesno!

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот lili31)
Непосредна врска до пораките: 393
   RE: Царски рез
27.10.2011 10:39:45   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: stela

Mamicki vie sto ste bile carsku ednas, po kolku vreme zabremenivte pak? Koja e najdobra vremenska distanca?




Jas se porodiv carski pred mesec ipol...Vcera bev na kontrola za ranata i megju drugoto doktor Efremovski mi rece deka nema nikakov probloem za zabremenuvanje,megjutoa on veli da pomine 1 godina od edna ednostavna pricina...doenje..zasto ako ostenes trudna vo megjuvreme zaradi zgolemuvanje na nivo na hormoni doenje mora da prestane

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот stela)
Непосредна врска до пораките: 394
   RE: Царски рез
27.10.2011 10:42:42   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: lili31

pozdrav za site mamicki..interesna tema ova so carski rez,navistina od vasite iskustva nauciv mnogu,ali imam edno prasanje za onie koi se poroduvale so carski,dali ima napraeno nekoja carski i soshiena so endodermalno sienje,toa znaci deka luznata na se gleda mnogu,recisi voopsto,samo imalo negativno deka samo ednas moze da se sosielo vaka.jas sum 35 nedela bremena i iskreno mnogu ama mnogu se plasam sto ke se sluci,dali carski ili prirodno,doktorkata mi vika tesna si,ali uste ne sum napraila ispituvanje,se merelo karlicata i glavata i goleminata na bebeto,znaci se procenuva,a da vi kazam deka vo ova nedela bebeto tezi 2600,kojznae do 40 nedela do 3800 ke se napravi,pa da imam predvid i ovaa opcija,znaci ako carski,dali da predlozam takvo sienje...


lili31...ja iskreno ne znam kako stocno sum shiena..ama najbitno posle 40 dena site mi vikaat "a kaj ti e ranata" me porodi Doktor Efremovski vo Remedika..covekot e neverojaten...mislam deka vntresno imam konci koi ne se gledaat a od nadovr e laserski..taka da...nishto ama bas nishto en se poznava..plus e tolku dolu shto i koga bi nosela kupaci nema da se gleda

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот lili31)
Непосредна врска до пораките: 395
   RE: Царски рез
27.10.2011 11:03:23   
kikicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance


ИЗВОРНА ПОРАКА: lili31

pozdrav za site mamicki..interesna tema ova so carski rez,navistina od vasite iskustva nauciv mnogu,ali imam edno prasanje za onie koi se poroduvale so carski,dali ima napraeno nekoja carski i soshiena so endodermalno sienje,toa znaci deka luznata na se gleda mnogu,recisi voopsto,samo imalo negativno deka samo ednas moze da se sosielo vaka.jas sum 35 nedela bremena i iskreno mnogu ama mnogu se plasam sto ke se sluci,dali carski ili prirodno,doktorkata mi vika tesna si,ali uste ne sum napraila ispituvanje,se merelo karlicata i glavata i goleminata na bebeto,znaci se procenuva,a da vi kazam deka vo ova nedela bebeto tezi 2600,kojznae do 40 nedela do 3800 ke se napravi,pa da imam predvid i ovaa opcija,znaci ako carski,dali da predlozam takvo sienje...


lili31...ja iskreno ne znam kako stocno sum shiena..ama najbitno posle 40 dena site mi vikaat "a kaj ti e ranata" me porodi Doktor Efremovski vo Remedika..covekot e neverojaten...mislam deka vntresno imam konci koi ne se gledaat a od nadovr e laserski..taka da...nishto ama bas nishto en se poznava..plus e tolku dolu shto i koga bi nosela kupaci nema da se gleda





isto i mojata e dole ne se ni gleda koga ke oblecam kupaci a toj konecot sto vikas deka si siena vnatresno gi imav i jas toa e svileniot konec koj ne se gleda nadvoreshno i ti go vadat posle nekolku nedeli ali nisto ne osekas samo go potegnuvaat i toa e toa nema nokoja strasna procedura da se plasis.ali ne mu a misli sega uzivaj lili31 kako treba taka ke bide,jas bev protiv carski i na kraj ispadna carski,zosto mojava ne sakashe da ispagjauser posted image

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 396
   RE: Царски рез
27.10.2011 11:19:43   
dostickage
i kaj mene ranata e mnogu dolu i recisi i da ne se poznava.
ranata e lepena taka asto konci imase samo na dvata kraja.Bea prozirni i padnaa sami posle 40 dena.sega posle 16 meseci nema nisto.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 397
   RE: Царски рез
27.10.2011 11:23:40   
dostickage
ИЗВОРНА ПОРАКА: vodickata

jas planiram vo cair maticniot uste mi nemat dadeno upat se nadevam deka to ke se zavrsit utre pa aj nekoj predlog za doktor vo cair ??? nemame ni vrski ni nisto bi sakala da imat sloboden apartman so nadez deka tamu im obrnuvaat poveke vnimanie a za vo privatno nekako finansiite ne dozvoluvaat 


zosto user posted image  ? pa sto ni fali nas sto ne sme bile vo apartman?uste poubavo e so povekje zeni vo soba.ke razmenis iskustvo,muabet....nie bevme 8 i super si pominavme na site ni idese muabetot.golemo cudo ako ne se odi privatno.ako nema finansii nea , zosto predvreme panika.imam edna prijatelka porodena privatno i vikam kako pomina na privatno  mi vika na krajot na svetot da se porodev ke se porodev za 15 minuti isto kako sea user posted image

podobro da se naoruzas so sila i pozitivna energija ke ti trebauser posted image

(Одговор на членот vodickata)
Непосредна врска до пораките: 398
   RE: Царски рез
27.10.2011 11:27:11   
miana
i vo apartman se po dve ako sakas ..takada...samo vo cair ima mnogu malku apartmani i se 1500 denari po den a vo GAK ima poveke i se 3000 den


(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 399
   RE: Царски рез
27.10.2011 15:44:07   
vida
i jas mislam deka e podobro so poveke zeni vo soba...i muabet si pravevme,si pomagavme pa i ima zeni sto ragjaat vtoro ili treto dete pa i ke te poducat nesto.Samo moe mislenje.
lili31 kaza deka ke e pokrupno bebeto.I mene mi kazaa deka ke bide preku 4 kila a se rodi 4200.Doktorkata odma rece deka ako sakam ke probame prirodno ama mnogu tesko deka ke mozam.A jas i si sakav carski gospod me poslusal user posted image Isto i maticniot mi rece da si najdam vrski i odma da dogovoram za carski za da ne me macat so saati pa pak na operacija.Taka da doktorite si gledaat otprilika dali mozes prirodno ili ne.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 400
Страница:   <<   < Претходна страница  14 15 [16] 17 18   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  14 15 [16] 17 18   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?