|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  16 17 [18] 19 20   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Царски рез
23.1.2012 22:00:22   
Ikana
Temjana ako sakas iskren odgovor vednas ke ti go dadam....jas milam deka premnogu znaes odnapred i zatoa se plasis. Si gi analizirala rabotive do tocka, zapirka.
Nemoj da mislis deka na mene ili bilo koja druga trudnica ne i bilo strav, site samo razlicno go pokazuvame...nekoi placat, drugi se nervozni, treti se smeat.
Nikogas nemozes da znaes kako ke reagiras dokolku ne se najdes na lice mesto....tvojava situacija e ne prasaj gatales, prasaj patalec. Pa eve kako patalec ke ti kazam...ne si svesna uste kolku si jaka. Toa ne e sebicnost tuku nesigurnost i strav bas zatoa sto tolku dolgo si go cekala ovoj moment i si vikas ne, ne e mozno da e vaka i cekas nesto da se sluci. Misli pozitivno, toa ke ti bide najgolemata usluga koja sto ke si ja napravis sebesi. I ako ti se odi na carski odi. Poragjajot ne treba da bide trauma, tuku iskustvo, cuvstvo, instinkt, priroda. A ti si taa sto treba da go dozivee. Pozdravcinja!!!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 426
   RE: Царски рез
23.1.2012 22:57:33   
suzeto
carski ili prirodno mislam deka e isto stom si secen na prirodno.........jas sum prirodno ama secena bolki na zivo da trgas i da te sijat na zivo ...edvaj se porodiv i posle toa bolki cela nedela ne mozev da stanam a narednata po malku stanuvav

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 427
   RE: Царски рез
24.1.2012 10:40:53   
Lokica1
Jas se porodiv so carski so spinalna anestezija...imav dogovren carski rez...koga odev vo sala kako na kafe da odev tolku bev opustena i pozitivno razmisluvav i mislam deka toa mi pomogna najveke....znaci samo dobra misla i se ke bide vo red. Iskreno nemav mnogu bolki posle, ranata brzo zazdrave..imav samo golemi glavobolki od anestezijata.
E sega toa sto me buni e sto doktorkata mi rece deka za vtoro ako se poroduvam so carski rez ke mora so opsta anestezija a ne so spinala....zosto nemoze i vtor pat so spinalna???

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 428
   RE: Царски рез
24.1.2012 13:37:48   
kikamika
Породена сум со царски рез, но сметам дека вагиналниот пораѓај е подобар отколку царскиот.

(Одговор на членот Lokica1)
Непосредна врска до пораките: 429
   RE: Царски рез
24.1.2012 13:53:06   
JovanaJ

ИЗВОРНА ПОРАКА: Lokica1

Jas se porodiv so carski so spinalna anestezija...imav dogovren carski rez...koga odev vo sala kako na kafe da odev tolku bev opustena i pozitivno razmisluvav i mislam deka toa mi pomogna najveke....znaci samo dobra misla i se ke bide vo red. Iskreno nemav mnogu bolki posle, ranata brzo zazdrave..imav samo golemi glavobolki od anestezijata.
E sega toa sto me buni e sto doktorkata mi rece deka za vtoro ako se poroduvam so carski rez ke mora so opsta anestezija a ne so spinala....zosto nemoze i vtor pat so spinalna???


I jas se porodiv so carski i pominav super iako ne bese taka planirano odevme na prirodno/spontano... Ama neznaev deka ako imam vtor carski ke mora so celosna anestezija?!?! Ima nekoj podetalni informacii za ova?

(Одговор на членот Lokica1)
Непосредна врска до пораките: 430
   RE: Царски рез
24.1.2012 14:19:27   
AnnaMolly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Lokica1

Jas se porodiv so carski so spinalna anestezija...imav dogovren carski rez...koga odev vo sala kako na kafe da odev tolku bev opustena i pozitivno razmisluvav i mislam deka toa mi pomogna najveke....znaci samo dobra misla i se ke bide vo red. Iskreno nemav mnogu bolki posle, ranata brzo zazdrave..imav samo golemi glavobolki od anestezijata.
E sega toa sto me buni e sto doktorkata mi rece deka za vtoro ako se poroduvam so carski rez ke mora so opsta anestezija a ne so spinala....zosto nemoze i vtor pat so spinalna???



Е јас кога се пораѓав прво ми дадоа целосна, па притисокот ми се качил до плафон и веднаш ме разбудија, па се породив со спинална. Сите во сала беа пребледени и преплашени кога се разбудив, викаа по мене Ирина, Ирина...
Кога се разбудив ми рекоа следниот пат кога ќе треба да се пораѓам ако треба царски да им кажам НИКАКО целосна и да им кажам што ми се случило, а тоа важи и за каков било друг хируршки зафат ако треба да ми прават. Сум имала некаква алергиска реакција на целосната анестезија.

Значи, не МОРА со целосна вториот пат.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Lokica1)
Непосредна врска до пораките: 431
   RE: Царски рез
25.1.2012 15:46:27   
mamadise
Jas so prvata bremenost se porodiv spontano, nabrzinka , duri da se cudi covek, bez epidural bez nisto, a vtorata bremenot mi bese bliznacka, i bidejki prvoto bebe bese karlicno postaveno morase da me porodat so carski rez, i slobodno mozam da kazam deka toa e UZAS, nemozam da razberam kako nekoi luge po svoja volja se stavaat pod noz, ama sekoj so svoite razmisluvanja. Prirodno si e prirodno i za toa nema nikakva diskusija, posle spontano poroduvanje za dva saati si kako nisto da ne ti se slucilo, a posle carki rez cela nedela si kako sakata, i nisto nemozes da napravis, a i bolkite se daleku pogolemi od onie porodilnite...

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 432
   RE: Царски рез
25.1.2012 22:42:17   
kikicka
ее мамадисе ама не сите спонтани се и така лесни ...има мнг жени што при спонтани и со вакуми ги ваделе бебињата од што се заглавиле и сл работи и имаат трауми,знаеш ова од пријателки што се породија природно ти кажувам сечени до даска,па рипле врз нив да стискаат и на крај со вакум...така да не секој спонтан е лесен зависи до жената некој полесно го праживуваат царскиот некој спонтаниот и затоа пак сега има избор кој како си сака а и царскиот не е нешто страшно и јас сакав спонтано и мојата ја родив во 42 недела и тоа пак едвај ни со провокација не сакаше да излезе иако не сакав царски сепак на крај кога ми рекоа ми олесна.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот mamadise)
Непосредна врска до пораките: 433
   RE: Царски рез
25.1.2012 23:40:36   
kikamika
Бебето беше карлично поставено и згора на се го надносев 8 дена, јас си планирав природно да се породам такви планови си кроев и до последно се надевав дека бебушот ке се заврти бидејки имаше доволно плодова вода, кога дојде моментот водењакот ми пукна у 7 вечер ме држеа до 4 сабајле и сакаа да ме пораѓаат вагинално, и на крај решија со царски. Сите што имаа родено вагинално беа на нога за два саати ние со царски ужас и плус бебињата со нас у соба, ти неможеш да станеш па и со детето треба да се справуваш, затоа сметам дека е подобро природно нормално освен во исклучителни ситуации.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 434
   RE: Царски рез
25.1.2012 23:42:04   
kikamika
И не ги оправдувам оне жени кои одат на закажан царски.

(Одговор на членот kikamika)
Непосредна врска до пораките: 435
   RE: Царски рез
26.1.2012 9:37:05   
AnnaMolly RR
Kikamika, јас се породив со закажан царски зашто бебето беше карлично поставено цела бременост. Во ГАК ми рекоа дека ќе ме пораѓаат природно. Докторката со овие зборови буквално ми кажа: „Многу е ризично за бебето, ама прво ќе пробаме природно, па ако не оди тогаш царски“. Е зошто да одам на ризик кога може да си биде се нормално?

Јас па ги оправдувам и тие што одат на закажан царски и во нормална бременост.
Има луѓе со патолошки страв од болки и болници, па и други х причини за царски рез. Сестра ми има толку голем страв од болници што дури и во аптека и е страв да влегува. Таа милион посто ќе мора царски да се породи.

А тоа дека нема да може да стане родилката од кревет по царски многу зависи од човекот. Јас 16 часа по царскиот станав и веќе не седнав, а камо ли да легнам. Воопшто немав болки, на скала од 1 до 10 би ги оценила со 2. Цело време шетав, си го кревав бебето, си го држев во раце... Дојдов дома по 4 дена и по стопати дневно одев горе-долу по скали.

Царски или природно не е важно, важно е се да помине во најдобар ред со мајката и бебето.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот kikamika)
Непосредна врска до пораките: 436
   RE: Царски рез
26.1.2012 12:20:37   
Ikana
Царски или природно не е важно, важно е се да помине во најдобар ред со мајката и бебето.


user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 437
   RE: Царски рез
26.1.2012 12:35:35   
AneLav RR
Луѓе и јас изгледа дека ќе се пораѓам со царски со закажување така ми кажа мојот гинеколог бидејќи носам близнаци. И покрај тоа што до сега се е во ред уплав имам како ке помине се, не знам ни дали треба да мислам воопшто ама прва бременост ми е. Како е во ГАК сега откако ја отворија новата зграда?

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 438
   RE: Царски рез
26.1.2012 14:08:18   
Cooper

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR




Царски или природно не е важно, важно е се да помине во најдобар ред со мајката и бебето.


user posted image user posted image user posted image ...
i ne e ubavo da pisuvame tuka na forum dali go odobruvame zakazaniot carski ili ne..tuka sme za da gi spodelime nasite iskustva za toa kako pominal carskiot..a ne da kazuvame mislenje dali sme za i protiv...
mn luge nemaat izbor i odat na zakazan carski...gi procitav site postovi od pocetokot i gledam nekoi mn negativno se izrazuvaat za zenite sto odat so zakazan carski...tuka sme da delime iskustva i da se podrzuvame

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 439
   RE: Царски рез
26.1.2012 14:28:17   
vitalis
Eve jas ke ti kazam na novata GAK e prekrasno sega ( neznam kako bilo porano ) cisto e sobata, toaletot pa duri i prozorci cistat sekoj den, e za zal personalor si e ist nema koj da ti pomogne ili da ti odgovri nesto, ama da receme deka ima isklucoci i veruvajte ima premnogu guzva neznaat glavata kaj im e od rabota.Ama ti stom si so bliznaci sigurno ke imas poveke vnimanie i pomos taka da ne se sekiraj ako treba ocenka od 1- 10 togas davam 7 sto e solidno user posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: AneLav

Луѓе и јас изгледа дека ќе се пораѓам со царски со закажување така ми кажа мојот гинеколог бидејќи носам близнаци. И покрај тоа што до сега се е во ред уплав имам како ке помине се, не знам ни дали треба да мислам воопшто ама прва бременост ми е. Како е во ГАК сега откако ја отворија новата зграда?


(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 440
   RE: Царски рез
26.1.2012 15:49:43   
AneLav RR
Ти благодарам за одговорот. Да не знаете кој доктор е добар таму за 4Д, па и воопшто за пораѓај?

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот vitalis)
Непосредна врска до пораките: 441
   RE: Царски рез
6.2.2012 20:16:40   
Cooper
da vi go spodelam i moeto iskustvo..se porodiv so carski..imav zakazan termin no mi pukna vodenjakot porano..pa nemav vreme da mislam mn..carskiot pomina mn ubavo..bev vozbudena se razbira..
najteshkoto be6e posle carski... stanav posle 24 casa od krevet..dodeka drugite so priroden poragaj se setaa posle 2 casa...
ama toa e..za najdobroto na nasite user posted image

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 442
   RE: Царски рез
8.2.2012 17:36:15   
leo#
Mili moi feminki.
I jas ima edno prasanje do vas.
Jas se porodiv so carski sega vo dekemvri mesec so liznaci koi za zal mi pocinaa zenskoto po edna nedela a maskoto posle tri.Mn.e tesko ama moram da mislam zanapred.Od stresot imav strasni bolki,seuste krvaram,raseana sum,katastrofa.user posted image user posted image user posted image Ova ne go posakuvam na nikoj.

Sega uteha mi e da odam napred i daj Boze da ostanam trudna.
Pa sakav da prasam kolku vreme treba da cekam da ostanam trudna so ogled na toa deka bev carski?Bidejki dokt.mi rece dve godiniuser posted image
A za da bidam srekna najubavo ke mi dojde zivo i zdravo bebence vo race.

(Одговор на членот Cooper)
Непосредна врска до пораките: 443
   RE: Царски рез
8.2.2012 18:27:42   
sandravlae
Leo moe socustvo,nemozam so zborovi da izrazam kolku mi e zal nemozam ni da predpostavam kolku e tesko.

mojot doktor bidejki i ja se porodov carski mi rece godina dena da cekam pa da ostanam pak bremena
pozdrav

(Одговор на членот leo#)
Непосредна врска до пораките: 444
   RE: Царски рез
9.2.2012 11:02:57   
AneLav RR
Многу ми е жал за тебе и искрено многу се растревожив кога ја процитав твојава порака. И јас носам близнаци, до сега е се во ред, но секогаш се ппласам да се радувам искрено дури и ми е шубе да купувам облека од кај да знам сто ке се деси додека да се породам. Но како и да е не смее човек да се предава секое лошо за арно е, јас така мислам. Немој да престанеш да се надеваш и да паднеш во депресија и покрај тоа што со сигурност многу ти е тешкао. ПОздрав! Ја имаш мојата подршка да продолжиш да се радуваш и да се надеваш.

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот leo#)
Непосредна врска до пораките: 445
   RE: Царски рез
9.2.2012 12:21:54   
bebe82
Моја братучетка исто имаше несреќен завршеток со нејзините бебенца, и исто и советуваа да почека ама таа за да си го спаси разумот остана бремена после 6 месеци. Ја водеа како патолошка, па еве ја има големо момче веќе.
Моја другарка после првиот царски после една година осстана со второ трудна. Сега малите се како близначиња.
Јас исто сум со царски и мојот гинеколог уште после една година ми рече дека можам да останам трудна.

< Поракaта ја уредил bebe82 -- 9.2.2012 12:22:45 >

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 446
   RE: Царски рез
9.2.2012 15:26:25   
leo#
Vi blagodaram na site mili moi.Blagodaram za podrskata.Mnugu e polesno koga gi izrazuvam cuvstvata,a nacinot na izrazuvnje a najmalce biten.Kako vikat kako Gospod sto e nikoj ne e.Taka da go molam samo Gospod koga ke resi da stanam mamicka da bide se kako sto treba.Mn.mi e vazna vasata podrska.

(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 447
   RE: Царски рез
9.2.2012 15:28:46   
AnnaMolly RR
Лео, ако е се во ред со раната и имаш дозвола од гинекологот, можеш и порано од две години да забремениш. Моја комшика со комплицирана бременост со царски се породи, па по пет месеци пак забремени. Втората бременост и течеше апсолутно школски, без никакви проблеми и сега си има и второ дете.
Значи секој си е индивидуален.
Јас сум сигурна дека наскоро и ти ќе бидеш мајка, само немој да губиш надеж (иако знам дека во моментов си неутешна).

user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот leo#)
Непосредна врска до пораките: 448
   RE: Царски рез
9.2.2012 15:32:46   
dostickage
da da dvete moi bratucetki imaat rodeno po dve deca so carski a decata se rodeni so godina i dva tri meseci razlika.niso ne im e ,site se zdravi i zivi.ednata duri i treto dete dobi posle mn godini.

taka da voopsto ne mora da znaci deka mora da se ceka 2 godini.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 449
   RE: Царски рез
9.2.2012 15:34:48   
leo#
Draga Anelav,
so tvoite zborovi koi gi imas napisano kako a se preslusuvamjas samata koga bev trudna isto razmiluvav kako tebe.I kaj mene se bese vo red,se plasev da kupuvam raboti i sl.
Mozam samo a ti kazam da mislis pozitivmo i da gledas napred bidejki nie samite ako imame losi misli sami si ja kroime sudbinata.Jas celo vreme iako se bese vo red ne mi se veruvase i mislev deka nema da bide vo red.Ne vikaat za dzabe "ona sto sto go misli najbliskiot da ne te stigne".
Zatoa te molam od moe licno iskustvo misli pozitivno,odi reovno na kontroli ako treba i kaj dvajca doktori,bidejki jas ja napraviv greskta sto iveruvav na oktorkata vo Sisitna i poradi nejze ostanav so prazni race.
Ako treba setaj,ako treba odmaraj poveke bitno e kako ti se cuvtvuvas.Citaj si se za tebe vo tekot na bremenosta,ne se plasi od poroduvanje zasto jas eve sega si vikam ako trebase i seta bolka ke ja istrpam na cel svet samo moite bebenca da se zivi i zdravi Ama.user posted image user posted image user posted image .
Kupuvaj si za bebinjata,bidi spremna za niv.Znaci moj sovet THINK PINK.
Ako ti treba nekoj sovet slobodno pisi.

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 450
Страница:   <<   < Претходна страница  16 17 [18] 19 20   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  16 17 [18] 19 20   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?