|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  17 18 [19] 20 21   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Царски рез
9.2.2012 15:37:44   
leo#
Daj boze i mene Gospod da me ima na um sto pobrzo pa vo race da drzam zivo i zdravo user posted image
Samo toa ke mi bide uteha.Site ve user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 451
   RE: Царски рез
9.2.2012 20:13:33   
bombica
Лео ти пишав во друга тема ќе ти пишам и тука.Првиот царски ми беше ноември 2009 вториот јуни 2011 значи само 1,5 год. имаше меѓу двата царски и се помина во најдобар ред.Опорави се од царскиот направи микробиолошки брисеви и папа и ако е се ок слободно можеш повторно да размислуваш за забременување.user posted image

(Одговор на членот leo#)
Непосредна врска до пораките: 452
   RE: Царски рез
10.2.2012 10:15:51   
Natasa981
bombica, a kako izgleda ranata sega? posle 2 carski reza,mislam.. Dali rezot go pravat eden vrz drug ili nemora da znaci? Ako ne se lazam, ti so dvete deca se porodi vo Sistina..? Kaj istiot li doktor? I me interesirase oporavuvanjeto posle vtoriot carski,kako pomina;polesno ili potesko od prviot pat? da ti se zivi i zdravi decinjata, ubava razlika, i jas so sestra mi sum otprilika tolku ,postara sum godina ipoluser posted image

_____________________________

Моќните нешта доаѓаат од малите почетоци - Џон Драјден

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 453
   RE: Царски рез
10.2.2012 10:33:09   
bombica
Наташа првиот царски ми беше на ГАК но за жал ми починаа близнациuser posted image Вториот ми беше во Систина и сечена сум врз истиот рез.Вториот пат многу повеќе ме болеше раната ама само првиот ден после тоа многу брзо се опоравив за ралика од првиот пат кога ми теребаше цел месец.Но добро тогаш околностите беа подруги психички бев катастрофа што допринесе и физички потешко да се опоравам.

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 454
   RE: Царски рез
10.2.2012 10:44:23   
Natasa981
off koja budala sum, se osekam ko idiot..bombica bas mi e zal za bliznacinjata, jas neznaev inace nemase da ti go pisam prethodniot post.. samo me interesirase ranata, zatoa i prasuvav . znaci secat vrz postoeckiot rez. .mi deluva deka e bolno luzna vrz luzna, ama zena sto ne ke pretrpiuser posted image user posted image za tebe bombica! sega ke ti pisam pp

_____________________________

Моќните нешта доаѓаат од малите почетоци - Џон Драјден

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 455
   RE: Царски рез
10.2.2012 11:11:19   
AneLav RR
Искрено да ви кажам овие два дена додека го читам форумов се испотресов начисто. Па и јас носам близнаци, па и јас треба да се пораѓам со царски веројатно. Не сакам да звучам грубо и мене ми е навистина жал за она низ што сте поминале но не кажувате дали претходно сте имале некакви проблеми. Страв ме фаќа и не можам да и се радувам на бременоста дури не ми се ни купува облека за бебињата што знам како ќе се заврши се. Дај малку окуражете не нас што ни е прва бременост.Само за проблеми читам.Поздрав до сите!!


_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 456
   RE: Царски рез
10.2.2012 11:30:17   
bombica
АнеЛав нема потреба од паника.Незначи дека ако не некому му се случило нешто неубаво дека ќе тис е случи и тебе.Сепак ова е форум и ќе се изначиташ и убави и неубави работи затоа малку по релаксирано....Јас лично имав проблеми со беменоста уште од 12 нед. Прокрварував 3 пати, добив контракции во 24 нед. за на крај да ме породат во 28 нед.

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 457
   RE: Царски рез
10.2.2012 11:41:55   
AneLav RR
Извини што морав да те навраќам на лошите спомени, меѓутоа веројатно ги имаш надминато лошите чувства. Не ми замерувајте ве молам ме фаќаат паники. До сега ми е се во ред ама од кај да знам што ќе се случува понатаму. Ви кажувам, од она што го гледаме по телевизиите и што читаме по форумиве изгледа како на секоја втора жена да и се случува некаков проблем. Господ на помош, што да кажам друго!!user posted image

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 458
   RE: Царски рез
10.2.2012 11:44:14   
dostickage
ИЗВОРНА ПОРАКА: AneLav

Искрено да ви кажам овие два дена додека го читам форумов се испотресов начисто. Па и јас носам близнаци, па и јас треба да се пораѓам со царски веројатно. Не сакам да звучам грубо и мене ми е навистина жал за она низ што сте поминале но не кажувате дали претходно сте имале некакви проблеми. Страв ме фаќа и не можам да и се радувам на бременоста дури не ми се ни купува облека за бебињата што знам како ќе се заврши се. Дај малку окуражете не нас што ни е прва бременост.Само за проблеми читам.Поздрав до сите!!



Ane na svetov ima se i sesto.Najbobroto sto mozes da si go napravis za sebe i za tvoite deca e da bides pozitivna i vedra.Sekoj so svojata srekja,ako nekoj pominal vaka ili onaka voopsto ne mora da znaci deka bas i ti kje pomines isto kako nekoj drug.

Uzivkaj si,cuvaj se , odmaraj si i pocni da si kupuvas po nesto obleka :-)
Da vidis kako kje  se relaksiras.Ako ne si pocnala da setas vednas da pocnes malku po prodavnici da vidis samo kakvi ubavki mali raboti imas za mnoooogu golem popust.

Uzivkaj si zasto koga kje se porodis malce kje ti se skrati vremeto sto kje go imas sama za sebe,zatoa sea dobro i pametno kosriti go.

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 459
   RE: Царски рез
10.2.2012 11:51:33   
dostickage
p.s. najmalku vazno e kako kje se porodime, vazno e se da bide vo red i vo tekot na zivotot da se trudime da bideme podobri lugje i podobri roditeli.

cudo golemo dali bilo prirodno ili carski.

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 460
   RE: Царски рез
10.2.2012 12:03:36   
Ikana
Leleeee sto napraviv!!!
Dushicka pa jas najmalku mislev da te isplasam, pisav i na onaa muabetdziskata tema!!! IZVINI OD SRCE!!!
Jas imav konizacija, zatoa se porodiv predvreme.
A inaku eve za kuraz, so mene se poragjase mnogu cool devojka so trojki...da da ubavo procita so tri deca odednas!!!
I site tri se odlicni, bas doznav pred nekoja nedela deka i doma gi pustile, i cela procedura vo drzavna bese (na gak pa na detska)
So devojkata, mnogu se sprijatelivme i se gazevme od smeenje pred da me odnesat na boks...znaci so vikanje po sestri, dajte ni pivo trista ludorii..komedii bevme. IZVINI ne sakav da te isplasam ic. user posted image

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 461
   RE: Царски рез
10.2.2012 12:06:05   
AneLav RR
Е навистина, вакви размислувања ми требаат. Искрено да ти кажам почнав нешто да гледам ама шубе ми беше да купува, што све живо не изначитав се збудалив. Добро, секој имапотреба да си ја искаже маката, тоа го разбирам, ама помислете како ни е на нас што ни е прва бременос, стварно ни треба малку позитивно мислење. Ти благодарамuser posted image

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 462
   RE: Царски рез
10.2.2012 12:13:52   
Ikana
Oxxx izvini srcka najmila!!!
Lele mnogu sum tupa nekad stvarno ne sfakjam izviniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!!!
Jas se si kupiv na kraj na 6ti mesec, i mene mi vikaa nemoj rano e, ama mene inaet me fati i im rekov ma koj ve trkala i se si kupiv, samo cekav obleka da dojde zimska po buticive hihihih
I znaes kolku si se raduvav?? Po 5 pati dnevno gi otvarav, gi gledav a be smeski!!!
Pa idi menjaj pa ne vakvo sakam roe...i toa najvekje mi pomogna.....shoppingot i mislata deka ide bebence!!!
Te gushkam!!!

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 463
   RE: Царски рез
10.2.2012 12:14:03   
vitalis
Jas sum dva pati carski i dvata reza se eden vrz drug, znaci nemoze bas na istoto mesto eve sega pomina mesec dena i skoro kako da se dvata spoeni. A za oporavuvanjeto mi se cini vtoriot pat potesko ama poradi godinite mozebi sme postari od prviot pat i nemav pomos vo bolnica se morav sama da pravam pa si go drzev stomakot za da ne pritiska da moze da stanam. Sovet: kolku pobrzo stanete od krevet i se dvizite tolku poskoro ke se vratite vo forma ( so placenje i lezenje nisto ne praite) eve sega sum kako novauser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 464
   RE: Царски рез
10.2.2012 12:26:27   
AneLav RR
Фала ви на сите. Ајде малку „позитив тинкинг“, јас се трудам да бидам што е можно попозитивна, мислам дека тоа ќе ми помогне да си го надминам стравот, фактички од непознато, баш како малите деца. Извинете ме сите ако прозвучив малку грубо но тешко ми беше да читам само тажни работи. А кога ве читам сите како си зборите за бебињата ви завидувам и јас едвај чекам да си ги гушнам моиве кога ќе се родат здравје.

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 465
   RE: Царски рез
10.2.2012 14:20:16   
temjana

ИЗВОРНА ПОРАКА: AneLav

Фала ви на сите. Ајде малку „позитив тинкинг“, јас се трудам да бидам што е можно попозитивна, мислам дека тоа ќе ми помогне да си го надминам стравот, фактички од непознато, баш како малите деца. Извинете ме сите ако прозвучив малку грубо но тешко ми беше да читам само тажни работи. А кога ве читам сите како си зборите за бебињата ви завидувам и јас едвај чекам да си ги гушнам моиве кога ќе се родат здравје.

лелел ќути не да едвај чекам да го гушнам грашко дебели туку ми се иде стомакот да си го изгмечам од милостuser posted image Инаку јас уште летово од Канада донесов куфер ипол полн со алишта за бебуле, што од внук ми (е сега ако грашко испадне женско ќе го редам со шноли за да се познаваuser posted image ) па купив ќебенца, сакав и за први април кустум ама незнаев кога ќе забременам па за големина ми беше проблемuser posted image Во моментов од интернет барам инспирација за уредување на собата,па напролет ќе почнеме да фарбаме да репарираме намештај и се по редuser posted image Уживај си само гали си го мешето зборувај им на беблаците, читај им, пеј им ќе те смири тоаuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 466
   RE: Царски рез
15.2.2012 15:53:37   
leo#
Mili moi feminki.
Sakav da ve prasam dali ste slusnale i li pak ste zapoznaeni kolku carski reza moze organizmot na edna zena da podnese.
Znam,se e individulno ama da prasam.user posted image user posted image

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 467
   RE: Царски рез
15.2.2012 15:58:47   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: leo#

Mili moi feminki.
Sakav da ve prasam dali ste slusnale i li pak ste zapoznaeni kolku carski reza moze organizmot na edna zena da podnese.
Znam,se e individulno ama da prasam.user posted image user posted image


Jas ne znam strucno, ama moja drugarka e tri pati porodena so carski...od koi poslednite dva pati vo razmah od 1 godina i 2 meseca

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот leo#)
Непосредна врска до пораките: 468
   RE: Царски рез
15.2.2012 16:25:43   
Cipi Ripi
Eve i jas da se vklucam na temava, jas imam teska bremenost, celo vreme lezam i ve citam, mozno e predvremeno poroduvanje kaj mene,pa zatoa sekoe citanje me fakase strav od sekakvi komplikacii. Sega blagodarenie na Anelav se opustivte site...pa me me opustivte i mene. Jas nemav sila ni da ipisam nesto na Leo, iako mnogu socuvstvuvam so nea. I samo da i kazam deka poznavam zena sto ima tri deca, site tri carski rodeni naistiot rez.

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 469
   RE: Царски рез
15.2.2012 16:42:41   
JovanaJ
Doktorot na prasanjeto kolku carski mozam da napravam vo zivotot mi rece kolku sakas user posted image
Sega go vrakam filmot ama ne sum sigurna dali mislese seriozno ili ne...user posted image
Ama stom moze do tri pati mislam dovolno e , bar za mene user posted image

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 470
   RE: Царски рез
15.2.2012 21:59:50   
bombica
Мед. сестра кај мојот матичен гиниколог во една прилика ми спомна дека после трети царски законски ги подврзувале јајоводитеuser posted image она лично пред 3 месеци се породи по трет пат со царски.Сте слушнале вакво нешто?Мене чудно ми е ова.Како може да ми подврзат јајоводи ако јас несакам.

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 471
   RE: Царски рез
15.2.2012 22:20:42   
lete
Zdr mamicki jas se porodiv so carski rez na 5 ti avgust 2011 imam zlatna kerk i se e vo red i so rezot i sve jas bi sakala za edno 3 do 4 meseci da zabremenam povtorno no seuste ne dobiv mestoracija dali nekoj znae dali e toa kontraindicirano dase planira drugo dete dali moze da nastanat nekakvi komplikacii poradi toa sto nesum dobila veke 6 meseci sto mislite da cekamda dobijam ili da pocnime na akcija od sega.....

_____________________________

Веруваме само во oна на кое што се надеваме
и се надеваме на она во кое што веруваме

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 472
   RE: Царски рез
15.2.2012 22:23:07   
bebe bisera
ZDRAVO NA SITE I JAS SUM SO EDEN CARSKI REZ OD TOGAS IMA MINATO POVEKE OD CETIRI GODINI . SEGA SU 38 NEDELA I NEZNAM KKO KE SE PORODAM DALI KE MORAM PAK NA CASRSKI ILI TOA NE MORA DA ZNACI. A INAKU IMAM EDNA POZNAJNICKA STO IMA NAPRAVCENO 4 CARSKI REZA Z AROK OD 10 GODONI I NA KRAJ MORAA DA JA PRAVAAR OPERACIJA PO 5 PAT ZOSTO IMALA PROBLEMI


(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 473
   RE: Царски рез
15.2.2012 22:23:53   
blue_blue
AneLav, eve od mene najpozitiven bliznacki primer, popozitiven zdravje :) jas zabremeniv so IVF od prv pat. Bremenosta, bliznacka, mi bese ko po kniga, niedna komplikacija nemav, gi pravev site ispituvanja za abnormalii vklucuvajki i amnio ( na moe baranje). Ne primav injekcii za zreenje na pluka oti nemase potreba. Bebinjata se razvivaa idealno i podednakvo, a za cela bremenost se zdebeliv 8 kg.3 dena posle embrio transferot se vrativ na rabota i odev na rabota celo vreme do 36 nedela. Rabotam kako obucuvac, drzev obuki vo juli mesec, a se porodiv vo avgust, vo 38 nedela. Ne dobiv bolki, ne se otvoriv, nitu mi pukna vodenjak, ednostavno doktorot rece vreme e da izlezat, super se razvieni, tesno im e veke Nate. Craskiot mi bese so epiduralna, se vo najdobar red, decava odma si gi vidov...vo inkubator ne bea. Gi doev do 9 meseci, gi nauciv da spijat cela nok uste od 2 meseci, itd, itd...sega imaat 3,5 godini i se super zdravi i super umni devokji, mili na mama :) vo nitu eden moment od bremenosta nemav crni misli, sigurna bev deka se ke bide OK, i doktorot mi bese super, beskrajna doverba imav vo nego. Moi dve prijatelki isto imaat bliznaci i isto we im pomina vo najdobar red i se porodija so carski...se nadevam ti pomognaa ovie pozitivni primeri...uzivaj si vo bremenosta i bidi si pozitivna

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 474
   RE: Царски рез
15.2.2012 23:17:05   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: blue_blue

AneLav, eve od mene najpozitiven bliznacki primer, popozitiven zdravje :) jas zabremeniv so IVF od prv pat. Bremenosta, bliznacka, mi bese ko po kniga, niedna komplikacija nemav, gi pravev site ispituvanja za abnormalii vklucuvajki i amnio ( na moe baranje). Ne primav injekcii za zreenje na pluka oti nemase potreba. Bebinjata se razvivaa idealno i podednakvo, a za cela bremenost se zdebeliv 8 kg.3 dena posle embrio transferot se vrativ na rabota i odev na rabota celo vreme do 36 nedela. Rabotam kako obucuvac, drzev obuki vo juli mesec, a se porodiv vo avgust, vo 38 nedela. Ne dobiv bolki, ne se otvoriv, nitu mi pukna vodenjak, ednostavno doktorot rece vreme e da izlezat, super se razvieni, tesno im e veke Nate. Craskiot mi bese so epiduralna, se vo najdobar red, decava odma si gi vidov...vo inkubator ne bea. Gi doev do 9 meseci, gi nauciv da spijat cela nok uste od 2 meseci, itd, itd...sega imaat 3,5 godini i se super zdravi i super umni devokji, mili na mama :) vo nitu eden moment od bremenosta nemav crni misli, sigurna bev deka se ke bide OK, i doktorot mi bese super, beskrajna doverba imav vo nego. Moi dve prijatelki isto imaat bliznaci i isto we im pomina vo najdobar red i se porodija so carski...se nadevam ti pomognaa ovie pozitivni primeri...uzivaj si vo bremenosta i bidi si pozitivna


user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 475
Страница:   <<   < Претходна страница  17 18 [19] 20 21   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  17 18 [19] 20 21   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?