|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  13 14 [15] 16 17   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Царски рез
5.8.2011 21:38:44   
sunshine24
zdr zenski.eve sum i jas se porodiv na 12 juni i ja rodiv mojata princeza Mia.Se porodiv carski zosto toa bese mnogu visoko i ne sakase da se spusti nadolu.za cetiri saati se otvoriv 10 prsta ama toa nikako da izleze.posle toa uste 4 saati na boks celo vreme so naponi i bolki ama dzabe.gi molev carski a doktorite ni da slusnat.koga vidoa deka ne biva nikako ajde vo sala.dobro pominav so carski i se oporaviv brzo,i koga ke odam so vtoro zdravje pak bi sakala carski zatoa sto bolkite sto gi istrpv mi bea pogolemi i sega imam uplav od priroden poragaj.takvo e moeto iskustvo i bolki ke trgnes i na kraj pak carski.

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 351
   RE: Царски рез
21.9.2011 16:19:08   
dushice
porodena sum carski pred eden mesec ama ranata ne saka da mi zazdravi crvenilo ima se lupi i ima kako otoci i ako se dopram okolu ranata nema oset mesoto e kako otrpnato i se lupi a se pojavuaat i nekoi crveni i liljakovi linii do papokot i na vaginata
malku mi e cudno toa sto nemam oset koga ke se dopram tamu kako da ne se dopiram do koga ke bide vaka  edvaj cekam saglam da si ja potkrevam kerkami

(Одговор на членот sunshine24)
Непосредна врска до пораките: 352
   RE: Царски рез
21.9.2011 16:28:53   
arh_diz
dushice ti mozes da si ja drzis kerka ti nisto strasno ne e toa jas sin mi go drzev od prv den.Oset i jas nemav ama posle nekoe vreme mi se pojavi nisto strasno ne e toa

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот dushice)
Непосредна врска до пораките: 353
   RE: Царски рез
21.9.2011 16:49:36   
dushice
a dali te bolese ranata koga posle lezenje ke stanes i dali te bolela koga sedis na stolica jas podolgo ne mozam da sedam pa zatoa nabrzina jadam i stanuvam i stavam pernice pod mene i pozadi grbot
inace pocnav da ja dojam vo race ne  ja dojam vise na lezenje zosto primetiv deka kako ona cica taka i tece mleko od noseto pa me fati strav i se doime vo race ama taka imam mnogu jaki bolki i posle toa mnogu krvaram ama trpam samo ona da cica sto e mozno poveke zosto e samo na moe mleko mi rekoa da ne i davam drugo


(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 354
   RE: Царски рез
21.9.2011 16:56:21   
dushice
koga ja presoblekuvam posto ja presoblekuvam na spalna imam poteskotii da se ispravam imam uste bolki vo kicmata +valjda ke pomine se pobrzo zosto cel teret e na mm i svekrvami kaj mene e samo za doenje
i krvta sto mi istekuva e seuste crvena jas ocekuvav do sega da namali i da stane kafena i da se izgubat tie partalcinja sto pagaat od vnatre

(Одговор на членот dushice)
Непосредна врска до пораките: 355
   RE: Царски рез
21.9.2011 17:22:16   
kikicka
dushice a beshe na kontrola za rezot? sto ti kazaa?

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот dushice)
Непосредна врска до пораките: 356
   RE: Царски рез
21.9.2011 17:30:24   
kikicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: blond


ИЗВОРНА ПОРАКА: kikitina

Морам да пишам на темава дека се породив со царски рез, иако не ми беше желба, мораше така, со целосна анестезија. Сега се чувствувам како да не сум родила, го немам тоа природното чувство на мајка.

Јас мислев само јас се чувствувам така. user posted image
Дури кога ми го покажаа user posted image јас бев ладна,не осеќав ништо user posted image ниту се израдував.. Значи емоции=0



I jas se porodiv so carski i ne se cuvstvuvav taka! So spinalna se porodiv i vednas si go vidov bebeto, isto kako da sum go rodila prirodno. "Prirodnoto cuvstvo na majka" ne znaci deka go nema ako zenata se porodila so carski. Majka si e malka, makar i niz usta go rodila deteto user posted image



jas se porodiv carski i samo sto i go slusnav vresokot placev od radost ,dok.me prashuvaa sto ti sto places a jas takvaa od radost i koga mi jastavija na lice offf neznam nemozam da opisham znaete i sami, i vo bolnica celo vreme si ja barav i si spiev so nejze na krevet si ja stavav .a toa so emociite so znam jas se mislev edno vreme kako demek ako ne dois nema povrzanost isto i so carskiot ama svativ deka si ja polnam glavata so gluposti kako moze da ne se povrzesh so tvoe bebe sto si go nosela 9m plus ispadnalo od tebe bez razlika od kade. kako sto vika Anna molly makar i niz usta majka si e majka

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 357
   RE: Царски рез
21.9.2011 17:42:17   
dushice
zaranata nemam uste otideno po kolki nedeli se odi na kontrola
jas sakam da otidam posle 40 dena i na ginekolog i na patofiza za tiroidnata

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 358
   RE: Царски рез
21.9.2011 22:20:10   
kikicka
se odi na 6nedeli ali ako ima nesto se odi i porano jas otidov posle 3 nedeli bidejki osetiv deka nesto ne e ok so stomakot inaku ranata i krvta se si bejhse ok ali nesto kako topce na stomakot i posumljav deka nesto ne e ok pa si otidov na ginekolog dqa vidi taka da tipreporacuvam sto pobrzo da otidesh

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот dushice)
Непосредна врска до пораките: 359
   RE: Царски рез
22.9.2011 10:33:30   
arh_diz
Jas so ranata nemav nikakvi problemi , kontrola pravev vo bolnica pred da me pustat posle kaj mojot ginekolog i nekade posle 2 meseci pak bev na kontrola.dushice kupi si pojas(mider)neznam kako pravilno se vika i nema da custvuvas poteskotii

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 360
   RE: Царски рез
22.9.2011 10:49:22   
anedespo
Jas bev posle 3 nedeli zasto cuvstvuvav nekoe zategnuvanje koga se ispravav i se javiv da prasam sto e? Mi kazaa deka mozebi imam konci. Otidov i ispadna deka sum bila siena, zaradi vtor carski, da izgleda ranata poubavo zasto prethodno bese mnogu zgreseno. Me ispokaraa zasto ne sum otisla porano, a jas pa nikoj ne mi kaza deka imam konci i deka treba da dojdam na vadenje konci. Vadenjeto pomina dobro, iako se plasev da ne me boli. Na kraj ostana eden pogolem i go ostavi. Mi rece sam ke se raspadne, ama nema da me zatega.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 361
   RE: Царски рез
22.9.2011 10:53:24   
AnnaMolly RR
Мене по пораѓање ми се отворија две дупчиња на раната и ми течеше провидна течност. Од едното дупче и ми излегоа две кончиња. Веднаш отидов на лекар и ми рекоа дека не ми се апсорбирале кончињата и затоа излегле. Се уште имам две топчиња на тие места каде што ми беа дупчињата.
Инаку, и јас немав осет на резот до пред неколку месеци, а се породив во јуни 2010. До душа мене ми се направи келоидна лузна, па мислам дека и тоа има врска со немањето осет. Се уште ми е дебел и розов резот и мислам дека само мааааалку ми се има потсобрано, инаку е исто толку голем како и пред 14 месеци user posted image


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 362
   RE: Царски рез
22.9.2011 11:05:56   
kikicka
Арх_диз јас носев таков постпородилен мидер си го купив од чико и ми рекоа да не го облечаммм !! џабе пари давање ми беше

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 363
   RE: Царски рез
22.9.2011 11:51:00   
Andriance
Ringerajki..i ja se porodiv carski..bidejki bev so opshta anestezija ne go vidov user posted image odma..ni prviot den nemav nekoi pogolemi emocii ( ama veruvam deka e toa samo zaradi dejstvoto na anestezijata) no zatoa koga odmina malku vreme nemozevme da se izmazime i galime i guskame...
vo odnos na mider..i ja sakav da kupam...znae nekoj dali smeeme ili ne da nosime?

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 364
   RE: Царски рез
22.9.2011 11:55:41   
AnnaMolly RR
За смеење смееш, ама многу е незгодно. Мене многу ми ја стегаше раната и не носев.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 365
   RE: Царски рез
22.9.2011 11:56:16   
arh_diz
Jas denta se porodiv od utredenta nosev mider super funkcionirav so nego 

< Поракaта ја уредил arh_diz RR -- 22.9.2011 11:57:13 >


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 366
   RE: Царски рез
22.9.2011 13:06:23   
kikicka
da i jas go nosev dodeka ginekologot ne mi zabrani poradi izlivot na matkata i od togas ne go staviv.inaku imam slusano za beli bandit deka se mng dobri bidejki ovoj kako jas sto go imav posle koga ke se namali stomakot ne ti treba zaso uopshte ne te stega poveke a ovie imaat lepenka i si se mesti kolku sakas stegnato,skapicki se ama ubavi

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 367
   RE: Царски рез
22.9.2011 21:06:59   
Andriance
mene majka mi mi kupi mider lugjee ja nema sansi da vlezam vo nego,a najgolemo brojce e,,ne znam ne probav ama mi izgledase strasno..inace i ja go vidov toj pojas i e 100 evra..nekako ne znam dali mi se davaat posle 90 000 u Remedika user posted image mi kazaa imalo i na pazar pa kje vidime

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 368
   RE: Царски рез
23.9.2011 9:47:25   
kikicka
epa daa bash poradi toa i jas ne go kupiv i zalam iskreno posto go vidov vo zivo mng e ubav ,ovie miderite i kogake sednes pak izleguva stomakot i da sakas da seskriesh nemozes :D

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 369
   RE: Царски рез
24.9.2011 11:36:21   
kikicka
Dali imate gledano carski rez na you tube??? Jas gledav i ne vi preporacuvam

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 370
   RE: Царски рез
24.9.2011 13:15:28   
AnnaMolly RR
Јас гледав пред да одам на пораѓање, зашто однапред знаев дека ќе бидам со царски. Воопшто не сум гадлива и не се плашам, имам гледано и погрозни и страшни видеа со операции. Гледав и тоа повеќе видеа зашто сакам да знам што ќе ми прават, што точно ќе се случува во операционата сала и искрено, тоа многу ми помогна. Гледав и видео со природно пораѓање на карлично поставено бебе за да се решам дали сакам природно или со царски. Тоа што го видов дефинитивно беше пострашно од царскиот рез.

Јас препорачувам да се гледа видео, но не само за царски туку и за природно пораѓање. Знам дека не е за тие со слабо срце (или слаб желудникuser posted image ), ама сепак сметам дека луѓето се плашат од непознатото, а штом за нешто сме информирани, полесно го поминуваме.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 371
   RE: Царски рез
24.9.2011 13:18:37   
kikicka
Da i jas sum za ali ne ocekuvav deka taka ke izreagiram iskreno posle bremenosta mng sum smeneta mng sum da receme poplashliva za nekoi raboti za koi pred toa ne sum bila.Mi padna pretisokotdodeka gledav i cudno mi e seushte !!!:D

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 372
   RE: Царски рез
24.9.2011 16:04:30   
anedespo
I jas gi gledav videata. Mnogu e podobro koga go znaes tekot na nastanite, i da bides spremen na se sto doagja. Psihicki smirena. A ne nervozna , neznaejki sto te ceka.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 373
   RE: Царски рез
26.9.2011 12:42:49   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka

Dali imate gledano carski rez na you tube??? Jas gledav i ne vi preporacuvam

jas ne gledav i voopsto ne razmisluvav za carski oti nekao si mislev aj kje si se porodam ja prirodno so anestezija..ama inat bebe se zaglavi na edno mesto, se ukotvi i 15 saati ne mrdna a ja otvorena 8 cm...i taka bi carski..kako i da e...SHTO SE MORA,NE E TESKO user posted image

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 374
   RE: Царски рез
22.10.2011 11:13:59   
hrabra
da ve prasam nesto posto sum nova na forumov....a ne znam dali tuka e mestoto...gledam deka nekoj imal sl problemi so ranata od carskiot jas i so dvete sum so carski...ama po vtoriot nastana kolikacija i pak me operiraa za tocno 1 mesec , prasanjeto mi e dali posle nekolku meseci od zazdravuvanje na ranata povtorno vi se vsrvi ili nesto slicno( na edno mesto mi stana crveno i mirisase)user posted image ???user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 375
Страница:   <<   < Претходна страница  13 14 [15] 16 17   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  13 14 [15] 16 17   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?