|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Што ако матката е свртена назад
7.12.2009 13:50:59   
mnkoco
Bev na ginekolog i mi rece matkata mi e svrtena od nazat taka od raganje bilo pa sega neznam dali toa ke doprinese do odovlekuvanje za zabremenuvanje ili nema vrska zosto ginekologot mi rece da ne se sekiram?

< Поракaта ја уредил arh_diz -- 7.12.2009 14:06:23 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: sto ako matkata e svrtena nazat?
7.12.2009 13:56:58   
mami
не се секирај, убаво ти рекле..мајка ми исто е родена со превртена матка па без проблем останала бремена три пати и тоа после 30тата...и мене матката после првото ми се превртела и јас се исповадив од памет, како па второто како ке го направиме па незнам што, ама гинекологот ме убеди дека тоа не е приоблем за бременост ниту периодот за колку ке настане

(Одговор на членот mnkoco)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: sto ako matkata e svrtena nazat?
7.12.2009 14:17:44   
Saturn
Апсолутно нема никаква врска! После првата бременост, кога бевме на систематски преглед гинекологот ми кажа дека сум имала превртена матка. Претходно за првото бебе не знам дали ми била превртена бидејќи ни матичниот ни гинекологот што ме пораѓаше (а каде што одев на редовни прегледи) не ми спомнаа такво нешто. И мене ми звучеше тоа некако безвезе, не ми се допаѓаше. Потоа матичната ми потврди дека ми била превртена и дека тоа нема никаква врска, но сеуште не знам каква била за првото бебе.
Сега сум трудна со второ и дури е чудно како останав трудна, шансите беа стварно неверојатни да затруднам тогаш (значи само што правевме муабет со мм дека ќе почнеме да работиме на второ), можеби превртувањето на матката ме направи уште поплодна user posted image .
Бидејќи треба деновиве да се породам, уште една информација за превртената матка е дека немав ама никакви проблеми во бременоста, посебно земајки в предвид дека првото дете го кревам до последен ден, мала е и сме некое време сами дома во текот на денот и има секогаш ситуации кога мора или инсистира да ја кренам.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Што ако матката е свртена назад
10.12.2009 10:52:43   
matushka
Stavrno ne se sekiraj, toa ne e nikakov problem, i jas imam prevrtena matka i si rodiv zdravo mashko detence:)
Mojot genikolog mi kazam deka 2 od 10 zeni imaat prevrtena matka. Nisto opasno, pozz

(Одговор на членот mnkoco)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Што ако матката е свртена назад
10.12.2009 13:32:30   
mother 29
луге како бе свртена назад!?мене ова во глава не ми влегува!?а се трудамuser posted image

(Одговор на членот matushka)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Што ако матката е свртена назад
10.12.2009 13:35:00   
mami
па незнам да ти објаснам, ама нешто како тој дел што треба да е напред е всушност позадиuser posted image и мене не ми е јасно точно како, ама самото тоа дека е свртена мене ми укажуваше дека нешто не е в ред,ама немало гајле...кога и кажав на мајка ми, само ми рече- ауу па вас и двете ве родив со таква матка па никому ништоuser posted image

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Што ако матката е свртена назад
10.12.2009 13:38:37   
mami
ова најдов на еден форум и си најдов конечно објаснување зошто некогаш ме боли при односи

Прашањето беше како се открива превртена матка

се гледа на вагинално ехо, а се осеќа на пример при однос (боли во некои пози) или на пример големи болки при менструација. ова д-р ми го кажа /извинете ако бев малку вулгарна/

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Што ако матката е свртена назад
10.12.2009 13:39:13   
bojanas
Јас сум кума на дете чија што мајка има превртена матка. Инаку бременоста им беше непланирана. Дури и се пазеле user posted image user posted image user posted image . Мислам дека се ќе биде ок и ќе станеш мами.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Што ако матката е свртена назад
10.12.2009 13:39:46   
mother 29
mami  na tebe ti e prevrtena?genetski mu doaga toa ili?

< Поракaта ја уредил mother 29 -- 10.12.2009 13:40:17 >

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Што ако матката е свртена назад
8.1.2010 9:58:36   
profesorica
ИЗВОРНА ПОРАКА: saighr

Извинете ја прочитав ова анкетава сто значи тоа превртена матка ако знае некој?


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Што ако матката е свртена назад
8.1.2010 10:15:32   
mami
ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

mami  na tebe ti e prevrtena?genetski mu doaga toa ili?


па незнам дали е генетски или само коинциденција што мајка ми е родена со превртена матка, а мојата се преврте после породување, пред тоа ништо такво ми нема спомнато гинекологот. Ајде следниот пат кога ке одам ке се распрашам баш убаво да ми објасни

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Што ако матката е свртена назад
8.1.2010 10:19:00   
saighr
Сега може малку е надвор од темата ама доколку имате некои мислења би сакала да слушнам како до ќеркичка?

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Што ако матката е свртена назад
8.1.2010 10:23:04   
mami
Еве овде имаме дискутирано на таа тема па види кои се мислењата

КЛИК

(Одговор на членот saighr)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Што ако матката е свртена назад
8.1.2010 10:27:22   
saighr
благодарам

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Што ако матката е свртена назад
15.3.2010 23:00:12   
baby mama
И мене ми рече гинекологот дека имам превртена матка, и демек за деца кога ќе сме правеле сме требале во кучешка поза user posted image . Незнам што како ми црташе и ми рече дека при онаа поза мажот врз жената кога е, сперматозоидите не доаѓале до матката. Има на инернет uterus retroverted пишете и ќе видите.

(Одговор на членот saighr)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Што ако матката е свртена назад
15.3.2010 23:01:41   
baby mama
ИЗВОРНА ПОРАКА: baby mama

И мене ми рече гинекологот дека имам превртена матка, и демек за деца кога ќе сме правеле сме требале во кучешка поза user posted image . Незнам што како ми црташе и ми рече дека при онаа поза мажот врз жената кога е, сперматозоидите не доаѓале до матката. Има на инернет uterus retroverted пишете и ќе видите.



Заборавив да кажам после пораѓај матката се враќа на место, и не е ништо страшно

(Одговор на членот baby mama)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Што ако матката е свртена назад
15.3.2010 23:13:20   
ikipp
mene mi e mnogu pozadi matkata ama taka mi bila od sekigas,i koga mi pravea pregledi vaginalni,mnoooogu bolese.

(Одговор на членот baby mama)
Непосредна врска до пораките: 17
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?