|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Зошто доењето е толку добро?

Редакција Рингераја, 6.8.2021
Доењето е една од најважните работи што можете да ги направите за здравјето на вашето бебе - и за вашето сопствено здравје. Ексклузивно доење значи да го нахраните вашето бебе само со мајчино млеко

image
/11


Ова се препорачува за првите 6 месеци, но вистинското времетраење зависи само од вас и вашето бебе. Пократко или подолго, колку и да трае периодот во кој ќе доите, важен е  секој ден, недела и месец како што доаѓа. 
Зошто доењето е толку добро?
Доењето е одлична можност за контакт кожа на кожа, што е многу важно за да му помогнете на новороденчето да изгради емоционална врска со вас. Ги одржува топли, смирени и утешени, па дури и го стабилизира нивното отчукување на срцето, дишењето и температурата.
Доењето обезбедува се што му треба на вашето бебе во првите 6 месеци од животот. По 6 месеци, на бебињата им е потребна и друга храна, но мајчиното млеко е се уште важно во текот на првите 2 години од животот на вашето бебе и понатаму.
Мајчиното млеко е далеку подобро од формулата за да ги спречи бебињата да се разболат и да развијат одредени здравствени состојби.
Мајчиното млеко се менува за да ги задоволи потребите на вашето бебе додека се развива, и може да одговори на нивната околина за да го заштити од бактерии и вируси. 
Надвор од раните години, мајчиното млеко исто така го подобрува развојот на мозокот и идното здравје на вашето бебе со намалување на шансите за заболувања како што се астма, дијабетес и дебелина.
Исто така е многу поевтино и подобро за животната средина.
Зошто е толку важен колострумот? 
Секоја капка мајчино млеко е вредна. Првото млеко што се создава се вика колострум. Првото хранење со колострум го обложува стомакот на вашето бебе за заштита од болести и инфекции, им дава поттик на енергија и им помага да го процесираат мекониумот -црна, леплива супстанца слична на катран што треба да ја видите во првата пелена на вашето бебе.
Кои се предности за вашето бебе? 
Имунолошки систем: мајчиното млеко го намалува ризикот од инфекции и воспаленија
Мочен меур: мајчиното млеко го намалува ризикот од уринарни инфекции
Стомак: мајчиното млеко го намалува ризикот од сериозни инфекции и стомачни бактерии 
Бели дробови: доените бебиња имаат помала веројатност да бидат хоспитализирани со астма кога се постари
Заби: Бебињата кои се дојат имаат помала веројатност да имаат расипување на забите кога се постари
Уши: мајчиното млеко го намалува ризикот од инфекции на увото
Здрава тежина: мајчиното млеко го намалува ризикот од дијабетес кога се постари. 
Како моето мајчино млеко се прилагодува и го храни моето бебе што расте?
Мајчиното млеко се прилагодува за да ја обезбеди целата храна што му треба на вашето бебе додека расте. Веројатно ова веќе го забележавте во промените во вашето млеко. Отпрвин произведувате дебел, концентриран колострум совршен за новороденчиња, потоа концентрирано млеко додека стомакот на вашето бебе се шири до големина на цреша, потоа повеќе млеко за да го наполни стомакот со големина на кајсија на вашето бебе. 
Покрај тоа, мајчиното млеко содржи многу состојки што не се наоѓаат во формула, кои помагаат да се заштити вашето бебе од болести и инфекции. 
Единственото дополнително нешто што му е потребно на вашето бебе е витамин Д. Ние не добиваме доволно сончева светлина за мајките да го произведат во нивното млеко, затоа наместо тоа, дајте му на вашето бебе капки витамин Д од раѓање, што секако ќе ви препорача и вашиот педијатар. 
Што доколку моето бебе е предвремено родено?
Ако вашето бебе е предвремено родено, или е болно или мало, мајчиното млеко е уште поважно. Мајчиното млеко е одличен извор на заштита за овие бебиња, кои се со поголема веројатност да развијат жолтица и се поранливи на инфекции. Доењето, исто така, поттикнува подобар вид и развој на мозокот кај предвремено родени бебиња. 

Зарем формулата не е исто толку добра?
Адаптираното млеко е безбедно, но за жал нема дополнителни, активни состојки на мајчиното млеко што помагаат да се заштити вашето бебе од болести.
Кои се предности за вас?
Има многу докази дека доењето го намалува ризикот од рак на дојка и јајници подоцна во животот, како и го намалува ризикот од остеопороза.
Може да ви помогне да изгубите тежина  согорувајќи до 500 калории дневно. Додека сте бремени, вашето тело складира маснотии за хранење. Користењето на ова исто така ќе заштити од долгорочни ризици од прекумерна тежина, како што се дијабетес и срцеви заболувања.
Мајките велат дека доењето им помага да се чувствуваат навистина блиску до своето бебе и може да го утеши вашето бебе кога е вознемирено.
Вашето мајчино млеко е безбедно достапно на вистинската температура кога и каде и да е вашето бебе подготвено за храна, што го прави навистина погодно.
Мајчиното млеко, се разбира, е апсолутно бесплатно и ќе ви заштеди богатство . Додека вашето бебе се храни, вашето тело е зафатено со создавање повеќе млеко.
Зошто да изберете ексклузивно доење?
Здравствените предности за вас и вашето бебе се највисоки кога доите ексклузивно колку што можете подолго. Исто така, ви дава шанса да се одморите и да потрошите време за запознавање на вашето бебе - и тоа  потполно бесплатно! Постојат многу причини зошто мајките избираат да ги дојат своите бебиња, како што наведовме претходно. 

Може ли да го сменам мислењето?
Секако! Ако сметате дека ексклузивното доење не е за вас, можете да се префрлите на друг метод, како додавање формула или целосно прекинување. Сепак, најдобро е да разговарате со некого, како вашата патронажна сестра, педијатар  за совет како да го направите ова безбедно за да спречите маститис. 
Туѓи мислења
Многу луѓе имаат мислења за хранењето на бебиња, и сигурно ќе слушнете некој што вели „тој и тој  се хранеше со шише и тој се добро!“ Хранењето со формула е безбедно и хранливо, но мајчиното млеко не само што обезбедува исхрана, туку и заштита и удобност, и е вистинското млеко за човечки бебиња - има секакви важни состојки кои не можат да се копираат во ниту една вештачка формула. Во текот на животот има многу работи што влијаат на вашето здравје, а студиите јасно покажуваат дека луѓето кои биле доени како бебиња и мајките кои дојат имаат помал ризик од многу болести. 

Вклучување на вашиот партнер
Доењето е прекрасно поврзување за вас и вашето бебе, но тоа не значи дека вашиот партнер ќе се чувствува изоставен. Има многу за татковците да прават во раните денови, а кога ќе се почне со хранење од шише и многу повеќе.
Многу е важно да разговарате со партнерот, да имате емотивна поддршка од него во почетокот на доењето, што допринесува за редуцирање на стресот кој новите мајки најчесто го имаат, а почетокот на доење некогаш знае да биде доста фрустрирачко. 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Компот – идеална замена за чај
Компотот претставува традиционален источно-европски безалкохолен чист џус, приготвен од овошје ставено во голема количин...
5
Доење, кога мајката е болна
Зимскиот период често со себе носи, освен празнично расположение, многу настинки, вирусни заболувања и вкупно нерасполож...
5
Миле Кузмановски стана татко по трет пат!
Фолк-пејачот Миле Кузмановски по третпат стана татко. Неговата партнерка Jасмина Трајковска се породи со нивната ќеркичк...
5
Туберколоза
Туберкулозата е заразна болест. Се пренесува преку близок и долготраен контакт со инфицирани лица или предмети, а бактер...
4
Анкета

Работа.
пеперутка16

Кога почнавте да работите по породувањето?