|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Во кои случаи докторот мора да "сече" при породувањето?

Редакција Рингераја, 5.3.2024
Многу мајки прават план за раѓање и психички се подготвуваат за се што ги чека. Повеќето барем во одреден момент ќе помислат на епизиотомија и руптура на перинеумот

image
/11


 

Епизиотомијата е засек направен од лекар на вашиот перинеум, областа помеѓу вагината и анусот, со цел да се олесни породувањето и да се спречи руптура.
Мајките, сепак, веруваат дека епизиотомијата се прави многу почесто отколку што треба, а подоцна имаат долгорочни последици. Меѓутоа, во некои ситуации тоа мора да се направи, на пример, кога бебето е големо, ако мајката и детето се во неволја, па породувањето мора да се забрза, доколку постои ризик перинеумот премногу да пукне.
Руптурата на перинеумот се јавува спонтано, без медицинска интервенција. Овој прекин не се случува секогаш, бидејќи вагината треба да се протега колку што е потребно. Се смета дека некои жени се изложени на поголем ризик од пукање. Обично тоа се жени со прекумерна тежина или оние на кои породувањето било многу брзо. Ако се користи вакуум или форцепс за време на породувањето, тоа може да доведе до мокрење.
Епизиотомија или руптура на перинеумот
И епизиотомијата и вагиналниот исцедок имаат 4 степени. Првата е пукање само на кожата, втората вклучува ткиво, но и двете се многу лесни за шиење и ќе закрепнете за еден месец. Третиот степен го вклучува ректалниот сфинктер, а четвртиот ја опфаќа ректалната мукоза. Тоа не треба да биде трет и четврти степен, бидејќи тоа бара многу понапорна работа при шиењето, а закрепнувањето ќе биде многу подолго.
Важно е да не се грижите, иако изгледа чудно, можете нормално да одите во тоалет. И по некое време ќе можете нормално да имате сексуални односи.
Она што може да ви помогне да спречите пукање е да направите перинеална масажа, 10-15 минути на ден, околу 6 недели пред породувањето. Можете да користите лубрикант на база на масло за да го омекнете тој простор. Сепак, прво треба да разговарате со вашиот лекар за ова.

Епизиотомијата е засек направен од лекар на вашиот перинеум, областа помеѓу вагината и анусот, со цел да се олесни породувањето и да се спречи руптура.

Мајките, сепак, веруваат дека епизиотомијата се прави многу почесто отколку што треба, а подоцна имаат долгорочни последици. Меѓутоа, во некои ситуации тоа мора да се направи, на пример, кога бебето е големо, ако мајката и детето се во неволја, па породувањето мора да се забрза, доколку постои ризик перинеумот премногу да пукне.
Руптурата на перинеумот се јавува спонтано, без медицинска интервенција. Овој прекин не се случува секогаш, бидејќи вагината треба да се протега колку што е потребно. Се смета дека некои жени се изложени на поголем ризик од пукање. Обично тоа се жени со прекумерна тежина или оние на кои породувањето било многу брзо. Ако се користи вакуум или форцепс за време на породувањето, тоа може да доведе до мокрење.


Епизиотомија или руптура на перинеумот

 И епизиотомијата и вагиналниот исцедок имаат 4 степени. Првата е пукање само на кожата, втората вклучува ткиво, но и двете се многу лесни за шиење и ќе закрепнете за еден месец. Третиот степен го вклучува ректалниот сфинктер, а четвртиот ја опфаќа ректалната мукоза. Тоа не треба да биде трет и четврти степен, бидејќи тоа бара многу понапорна работа при шиењето, а закрепнувањето ќе биде многу подолго.
Важно е да не се грижите, иако изгледа чудно, можете нормално да одите во тоалет. И по некое време ќе можете нормално да имате сексуални односи.
Она што може да ви помогне да спречите пукање е да направите перинеална масажа, 10-15 минути на ден, околу 6 недели пред породувањето. Можете да користите лубрикант на база на масло за да го омекнете тој простор. Сепак, прво треба да разговарате со вашиот лекар за ова.

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Работилница за јога за бремени жени
Центарот за интегрална јога ДАРМА во соработка со Центарот за интегрална јога НАМАСТЕ организира Работилница за пренатал...
3
Ананасот може да индуцира породување? Дали?!
Ако сте во поодмината бременост и сакате да се породите, можеби ќе се прашувате дали оваа приказна за старите жени може ...
3
Интересни факти за папочната врвца
16 интересни факти за папочната врвца што секоја бремена жена треба да ги знае
3
Зелена или кафена плодова вода!? Што значи...
Не паничете! Ако вашата плодова вода ја променила бојата, лекарите се тука да преземат секакви дејствија што се потребни...
3
Анкета

Фудбал. За кого навивате на ЕП 2024?
пеперутка16

За кого навивате на ЕП 2024?