|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Ви ги разоткриваме митовите за забременувањето

Редакција Рингераја, 19.3.2021
Ги разоткриваме најпопуларните митови за бременоста и ви помагаме да ја пронајдете вистината обезбедувајќи ви ги фактите

image
/11


МИТ: Не е можно да забремените за време на првиот однос без заштита. 

ФАКТ: Вообичаен мит е дека не е можно да забремените за време на првиот однос без заштита. Тоа едноставно не е точно. Секогаш постои можност да забремените ако имате секс без заштита - дури и ако тоа ви е прв пат. Ако имате секс без заштита и не сакате да забремените, ќе треба да изберете метод на контрацепција кој најмногу ви одговара. 
МИТ: Ако заборавите да започнете нова доза апчиња за контрацепција по 7-дневна пауза, не можете да забремените. 
ФАКТ: Не. Можно е да забремените. Еден од начините на работа на пилулите е да се спречи овулацијата. Ако заборавите да пиете било која таблета, ефективноста на таблетите како контрацепција ќе се намали.
МИТ: Ако имате секс за време на менструацијата, не можете да забремените. 
ФАКТ: Најверојатно нема да забремените, но сепак е можно. Вие сте плодни во текот на денот пред и околу периодот на овулација - поради животниот век на спермата - и ако имате краток циклус, можете да овулирате веднаш по менструацијата. Затоа, можете да бидете плодни многу рано за време на циклусот додека сè уште крварите.
МИТ: Најверојатно ќе забремените на 14-тиот ден од вашиот циклус. 
ФАКТ: Не мора. Тоа зависи од должината на циклусот и времето на овулација. Вашиот најплоден период е на ден на овулација и ден претходно (генерално, 12-16 дена пред почетокот на следната менструација). Затоа, ако имате краток циклус, да речеме 20 дена, веројатно ќе имате овулација долго пред 14-тиот ден, а исто така, ако вашиот циклус е долг, да речеме 35 дена, најверојатно ќе имате овулација околу 20-тиот ден. Значи правило од 14. денови е училишно правило - за жени чиј циклус секој пат се совпаѓа со 28-дневна овулација! И запомнете, должината на циклусот варира од циклус до циклус и од жена до жена.
И не заборавајте дека спермата може да преживее неколку дена, па дури и ако имате секс неколку дена пред овулацијата, сепак можете да забремените. 
МИТ: Може да забремените само во текот на два дена од секој циклус. 
ФАКТ: Тоа не е точно. Плодниот период трае 6 дена. Вашиот најплоден период е денот на овулацијата и претходниот ден. Сепак, бидејќи спермата може да преживее до пет дена, сексот во текот на денот пред овулацијата може да ги зголеми шансите за бременост. 
Тестовите за овулација можат да ви помогнат да одредите до четири дена од вашиот најплоден период. 
Следењето на плодноста обично може да ви даде до шест дена плодност со откривање на два хормони за плодност, естроген и лутеинизирачки хормон (LH). 
МИТ: Може да направите тест за бременост веднаш по сексот.
ФАКТ: Не, не можете. Треба да потрае приближно шест до седум дена по оплодувањето на јајцето (по сексуален однос) пред вашето тело да започне да произведува хормон за бременост (hCG) и уште неколку дена пред нивото да биде доволно високо за да се прочита тест за бременост. Тестовите за бременост може да се користат до 5 дена пред пропуштениот период (што е 4 дена пред вашиот очекуван период) иако нивото на хормонот за бременост во урината можеби не е доволно високо за да се утврди. Затоа, ако се тестирате и добиете негативен резултат, препорачуваме повторно да се тестирате на денот на вашиот очекуван период. За да пресметате кога треба да ја добиете менструацијата, пресметајте ја вообичаената должина на циклусот сметајќи го бројот на денови од првиот ден на менструацијата до денот пред почетокот на следната менструација.
Ако се тестиравте ден или по денот на вашиот очекуван период, почекајте три дена и повторно тестирајте се. 
Ако вториот тест покаже дека нема бременост и сè уште не сте добиле менструација, треба да го посетите вашиот лекар.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Ендометриоза – болест кај жените
Ендометриозата е болест која се манифестира со отсуство на внатрешната обвивка на матката во празнината на матката. Боле...
6
Видео: Тешкиот пат на сперматозоидите
Филмот што ќе го гледате објаснува како се создава човечко суштество и низ кои фази поминува за да настане. Овој филм е ...
5
Македонска мобилна апликација-Caffetin Men...
Ви ја претставуваме македонската мобилна апликација за следење на месечен циклус – Caffetin Menstrual
4
Забременила природно откако се откажала од...
Кејт Силвертон, презентер и новинар на BBC ја раскажува својата приказна од забременување
4
Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?