|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Вежбање после породување

Редакција Рингераја, 16.2.2015
Мајката и бебето вежбаат заедно.

image
/11


Со што ќе го храните вашето бебе? Мајчино млеко или адаптирано млеко од шишенце?

На вашата одлука ќе влијаат многу работи. Сигурно знаете дека мајчиното млеко е најдобро за вашето дете, затоа што содржи се што му е потребно.

Предности на доењето:
- Доењето е најдобро за здравјето на вашето бебе.
- Доењето е добро за мајчиното здравје.
- Доењето е поекономично.
- Доењето ги поврзува новороденчето и мајката.

Доењето е најдобро за здравјето на вашето бебе

Децата кои се доени се многу повеќе заштитени и поотпорни на одредени болести. Тие деца поретко повраќаат и имаат помалку проблеми со варење на храната. Преку мајчиното млеко детето ги добива сите хранливи состојки кои му се потребни во првите шест месеци од животот.

Доењето е добро за здравјето на мајката

Мајките кои не дојат, често посилно крвават после породувањето, имаат поголема веројатност да добијат рак на јајници и рак на дојка.

Доењето е поекономично

Доењето е најевтиниот начин за исхрана на бебето. Покрај тоа, храната ја имате секогаш спремна, топла и достапна за момент. Доењето е најсоодветно навечер, кога вашето бебе само ќе го стиснете кон себе и не морате да станувате и да подготвувате шишенце со млеко.

Доењето ги поврзува новороденчето и мајката

Помеѓу мајката која дои и нејзиното бебе постои посебна врска.

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

БАРАМЕ 12 Ѕвезди за бебе календар за 2022 ...
Драги родители, не ги пропуштајте моментите на среќа и чиста радост со вашите малечки, зачувајте ги тие спомени како неш...
15
Пример за правилни фотографии - Ѕвезда на ...
Проверете како да направите правилна фотографија за натпреварот Ѕвезда на бебе календар за 2022 година спонзорирана од J...
10
Стари македонски имиња за момчиња
Кога очекувате бебе, едно од нештата кои ви предизвикуваат возбуда, е изборот на името на новиот член во семејството. Ве...
5
Совети за поздрав почеток на Новата година
Лошото комбинирање на храната, односно, внесувањето на јагленохидрати и белковини во ист оброк, има за последица лошо ва...
3
Анкета

.
Jana9

Dali od doma gotvite i nosite na odmor hrana ili tamu podgotvuvate,a moze bi i si sednuvate vo restoran i si poracuvate?

Nosam gotova hrana (0%)

Gotvam tamu (0%)

Jademe vo restoran (100%)


Број на сите гласови: 2

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!