|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Спиењето на грб е ризик за предвремено породување

Редакција Рингераја, 14.7.2020
Истражувачите предупредуваат дека позицијата во која спиете за време на бременоста, особено во последниот триместар, е многу важна. Откриле дека положбата на спиење во третиот триместар влијае на предвремено раѓање и на намалена тежина на раѓање

image
/11


Една неодамнешна студија објавена во списанието Акушерство и гинекологија откри поврзаност помеѓу ситуацијата во која бремените жени спијат со предвремено раѓање, дури и со почести абортуси. Во Англија, поради погрешната позиција на мајката, дури 11 деца се раѓаат предвреме за време на спиењето.

 

Студијата опфатила 1.760 бремени жени од Велика Британија, Нов Зеланд и Австралија. Жените кои спиеле претежно на грб во последниот триместар, родиле новороденчиња, со тежина од просечно околу 3,4 килограми, што е за 144 грама помалку од бебињата на жените кои спиеле настрана во последниот триместар. Исто така, се испостави дека можноста за предвремено породување кај жени кои спиеле на грб е двојно поголема отколку кај оние кои спиеле настрана.

 

Со правилна положба за спиење, можете да спречите предвремено раѓање


Некои претходни студии исто така покажаа дека со промена на положбата за спиење, можете да спречите предвремено раѓање, дури и спонтан абортус. Кога спиете на грб, тежината на абдоменот или матката на бремената жена врши притисок врз крвните садови, кои го поврзуваат долниот дел од телото со срцето и преку кои крвта тече од долниот дел на телото до срцето и обратно. Зголемениот притисок врз овие крвни садови резултира во тоа што бебето добива помалку крв богата со кислород во абдоменот, што влијае на отчукувањата на срцето на бебето. Како резултат, лажењето на грб во третиот триместар се очекува да ги зголеми шансите за предвремено раѓање, како и абортус. Исто така, може да се имате повеќе вртоглавица во оваа позиција.

Овие откритија се потврдени и со мерењата на научниците од Универзитетот во Окланд, кои користеле инфрацрвени видео камери за да ги снимаат бремените жени за време на спиењето. Тие исто така го набљудуваа чукањето на срцето на мајката и на детето. Бремените жени помеѓу 34-та и 38-та недела беа вклучени во студијата, без никакви здравствени проблеми. Откриле дека навистина има послаба циркулација на крвта за време на спиењето на грбот, а во исто време бебето е помалку активно. Ако бремената жена брзо ја промени својата положба за спиење од колковите на грбот набрзина, бебето исто така брзо се смирува.

 

Експертите препорачуваат: Спијте на левата страна

 

Дефинитивно е препорачливо да спиете настрана колку што е можно повеќе. Широко се верува кај бремените жени дека спиењето на левата страна не е најдобро затоа што на таа страна е срцето и потешко е да се дише. Напротив, експертите ја наведуваат позицијата на спиење на левата страна со горниот дел од нозете свиткани како најдобра положба за спиење за време на бременоста, бидејќи оваа позиција ја пренесува тежината од задниот дел и не го спречува протокот на крв.

 

Ако имате проблем да спиете настрана, можете да си помогнете со перница. Ставете ја под колковите и рамото и само свртете малку на страна за да го намалите притисокот. Перница поставена на овој начин ќе ви даде чувство на лежење на грб, но сепак ќе бидете доволно навалена, така што матката нема да ви создава притисок.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Правилна исхрана во 1-то тромесечие од бре...
Здравите промени во исхраната на почетокот од бременоста ќе ви бидат од корист и вас и на бебето. Прочитајте ги нашите с...
4
Топ 9 храни кои содржат фолна киселина за ...
Недостатокот на фолна киселина е еден од најчестите недостатоци на витамини.Фолатот (витамин Б9) е особено важен за врем...
4
Правилна исхрана во 2-то тромесечје од бре...
Вториот триместар од бременоста е обележан со зголемување на енергијата. Апетитот расте и утринските мачнини се смируваа...
4
Нема компромис со високиот крвен притисок
Покачениот крвен притисок е кога истиот е со вредност од 140/90 мм Хг или над тие вредности, а за пациенти над 65 години...
4
Анкета

/
Jana9

Dali imate moto vo zivotot?

Da (50%)

Ne (50%)


Број на сите гласови: 2

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!