|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Сите добитници на Оскар 2018

Редакција Рингераја, 5.3.2018
„The shape of water“ на Гиљермо дел Торо триумфираше на „Оскарите“

image
/11


Филмот „Обликот на водата“ („The shape of water“) во режија на мексиканскиот режисер Гиљермо дел Торо е награден со „Оскар“ за најдобар филм на синоќешната церемонија во Долби театарот во Лос Анџелес. Дел Торо го доби признанието и за најдобар режисер. Неговиот филм беше номиниран во 13 категории, а награди доби за четири.

„Оскарот го посветувам на сите млади режисери во целиот свет кои имаат намера да снимаат филмови, онакви какви што сакаат“, изјави мексиканскиот режисер и додаде дека како многу други, е мигрант во Америка, но ги чувствува САД како свој дом.

„Оскар“ за најдобра машка улога доби Гери Олдман за улогата во филмот „Најмрачниот час“ („Darkest hour“), во кој ја игра улогата на Винстон Черчил.

90-тото издание на „Оскарите“ означуваше прослава и поттикнување на инклузијата, година подоцна од огромните културни промени во Холивуд, кои го разбрануваа целиот свет.

Френсис Мекдермонд доби „Оскар“ за главна женска улога во филмот „Три билборди пред Ебинг, Мисури“ („Three Billboards Outside Ebbing, Missouri“). Таа во својот говор ги повика сите жени во салата да станат.

„Не има многу во филмската индустрија во Америка. Важно е да разговараме меѓусебно, бидејќи имаме се да пружиме на таа индустрија“, истакна Мекдермонд.

„Оскар“ за филм од неанглиско говорно подрачје доби Чиле и Себастијан Лејл за „Фантастична жена“ („A Fantastic Woman“). Во филмот главната улога ја игра трансродна личност.

Во категоријата документарен филм, „Оскар“ доби „Икарус“ во кој се зборува за наводното допингување спортисти во Русија. Кошаркарската ѕвезда Коби Брајант, пак, беше награден за краткиот анимиран филм „Dear basketball“.

Целата листа на добитници:

1

Best supporting actor

Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – WINNER!
Willem Dafoe, The Florida Project
Woody Harrelson, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Richard Jenkins, The Shape of Water
Christopher Plummer, All the Money in the World

Best makeup and hair

Darkest Hour - WINNER!
Victoria & Abdul
Wonder

Best costume design

Phantom Thread - WINNER!
Beauty and the Beast 
Darkest Hour 
The Shape of Water 
Victoria & Abdul

Best documentary

Icarus - WINNER!
Abacus: Small Enough to Jail
Faces, Places (Visages, Villages)
Last Men in Aleppo
Strong Island

Best sound editing

Dunkirk – WINNER!
Baby Driver
Blade Runner 2049
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi

Best sound mixing

Dunkirk – WINNER!
Baby Driver
Blade Runner 2049
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi

Best production design

The Shape of Water - WINNER!
Beauty and the Beast
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk

Best foreign language film

A Fantastic Woman – WINNER!
The Insult
Loveless
On Body and Soul
The Square

Best supporting actress

Allison Janney, I, Tonya – WINNER!
Mary J Blige, Mudbound
Lesley Manville, Phantom Thread
Laurie Metcalf, Lady Bird
Octavia Spencer, The Shape of Water

Best animated short

Dear Basketball – WINNER!
Garden Party
Lou
Negative Space
Revolting Rhymes

Best animated film

Coco – WINNER!
The Boss Baby
The Breadwinner
Ferdinand
Loving Vincent

Best visual effects

Blade Runner 2049 – WINNER!
Guardians of the Galaxy Vol 2
Kong: Skull Island
Star Wars: The Last Jedi
War for the Planet of the Apes

Best editing

Dunkirk – WINNER!
Baby Driver
I, Tonya 
The Shape of Water 
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best documentary short

Heaven Is a Traffic Jam on the 405 – WINNER! 
Edith+Eddie 
Heroin(e)
Knife Skills
Traffic Stop

Best live action short

The Silent Child – WINNER! 
DeKalb Elementary
The Eleven O’Clock 
My Nephew Emmett
Watu Wote/All of Us

Best adapted screenplay

Call Me by Your Name – WINNER!
The Disaster Artist 
Logan
Molly’s Game 
Mudbound

Best original screenplay

Get Out – WINNER! 
The Big Sick
Lady Bird 
The Shape of Water 
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best cinematography

Blade Runner 2049 – WINNER!
Darkest Hour 
Dunkirk 
Mudbound 
The Shape of Water

Best score

The Shape of Water – WINNER!
Dunkirk 
Phantom Thread 
Star Wars: The Last Jedi
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best song

Remember Me, Coco – WINNER! 
Mighty River, Mudbound 
The Mystery of Love, Call Me by Your Name 
Stand Up for Something, Marshall 
This Is Me, The Greatest Showman

Best director

Guillermo del Toro, The Shape of Water – WINNER!
Paul Thomas Anderson, Phantom Thread
Greta Gerwig, Lady Bird
Christopher Nolan, Dunkirk
Jordan Peele, Get Out

Best actor

Gary Oldman, Darkest Hour – WINNER!
Timothée Chalamet, Call Me By Your Name
Daniel Day-Lewis, Phantom Thread
Daniel Kaluuya, Get Out
Denzel Washington, Roman J Israel, Esq

Best actress

Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – WINNER!
Sally Hawkins, The Shape of Water
Margot Robbie, I, Tonya
Saoirse Ronan, Lady Bird
Meryl Streep, The Post

Best picture

The Shape of Water – WINNER! 
Call Me by Your Name 
Darkest Hour
Dunkirk
Get Out
Lady Bird
Phantom Thread
The Post
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Контактирајте не
Сакате посебна понуда за огласување наменета за Вашата компанија, сакате да испратите текст за објавување до нашата Реда...
3
СРЕЌНА НОВА 2013 ГОДИНА!
Годината која иде нека биде двојно посреќна од годината која мине! СРЕЌНИ НОВОГОДИШНИ И БОЖИЌНИ ПРАЗНИЦИ
3
Горска вода
Приказната за ГОРСКА вода започнува на врвовите на планината Кожуф, во срцето на нејзината чиста и недопрена природа
3
Трето место за Рингераја.мк
Рингераја.мк освои трето место на натпреварот Први меѓу еднаквите!!!
3
Анкета

Фудбал.
пеперутка16

Кој ќе го освои ЕУРО 2024?