|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Секојдневниот секс е неповолен за забременување?!

Редакција Рингераја, 3.3.2021
Дали секојдневниот сексуален однос ја намалува можноста за зачнување?

image
/11


 

Секој ден или само за време на овулацијата? Се чини многу едноставно, а всушност има многу прашања во врска со сексуалните односи што им пречат на паровите кои планираат бебе. 

Иако не можеме со апсолутна сигурност да утврдиме точно кога се јавува овулација, важно е да се следи кога е средината на циклусот, бидејќи приближно 14 дена пред првиот ден на менструацијата, се јавува овулација. Ова е случај со повеќето жени.

Колку често треба да имаме односи ако сакаме бебе? 

Можеби мислите дека треба да паузирате додека не настане овулацијата за да можете да забремените порано? Тоа не е добро. Намерно, предолгата апстиненција, иако носи повеќе сперматозоиди, може да ја намали нивната подвижност. 
Исто така, ако имате односи повремено, само кога мислите дека се плодни денови, постои можност тие да не бидат тогаш, и тогаш ја пропуштивте можноста да забремените. 


Дали секојдневниот сексуален однос има лошо влијание врз зачнувањето? 

 Важно е редовно да имате односи, за да не го пропуштите плодните денови. Од друга страна, пречестите сексуални односи може да доведат до потенцијални проблеми. 
Ако ви е важно да забремените, односите неколку пати на ден секој ден можат да доведат до тоа паровите да започнат да ја гледаат на тоа како обврска, а не како задоволство. И тогаш, кога ќе бидете најплодни, ќе се случи да немате интерес за односи, па затоа ќе пропуштите важна можност. 

Се разбира, сè додека уживате, тоа е во ред.

 

Мали тајни на забременувањето
Ако сте пар кој сака да има деца, можеби некој наш совет ќе Ви помогне тоа побрзо да го остварите. Дали знаевте дека...?
3
Како да имате поквалитетни јајце-клетки за...
Во минатото се сметаше дека староста е единствен фактор кој го одредува здравјето на јајце-клетките и јајниците. Врз ос...
3
Најдобар секс за забременување
За да се забремени мора да се поклопат повеќе работи, но во секој случај најважно од се е соодветното време. Како можеме...
3
Следење на овулација – исцедок од вагина (...
Како да го пратите природниот циклус на жената и да ги одредите плодните денови со помош на исцедок од вагината?
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

dusicka
angelce83

Koe masko ime vi e najubavo?

Kristijan (35%)

Petar (39%)

Ivan (27%)


Број на сите гласови: 322

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!