|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Развој на фетусот месец по месец - видео

Редакција Рингераја, 11.10.2020
Бремена сте? Честитки! Дали сте љубопитни колку е големо вашето неродено бебе во развој, како изгледа вашето бебе додека расте во вас и кога ќе почувствувате како се движи? Ѕирнете во матката за да видите како се развива бебето од месец во месец
Клучни зборови:

/11


Почетокот на бременоста е всушност првиот ден од последната менструација. Ова се нарекува „менструална возраст“ и е околу две недели пред реално да се појави зачнување.

Развојните фази на бременоста се нарекуваат триместар, или тримесечни периоди, заради посебните промени што се случуваат во секоја фаза. Ѕирнете во матката за да видите како се развива бебето од месец во месец.

 

Месец 1

 

• Како што оплодената јајце клетка расте, околу неа се формира временска тесна вреќа, која постепено се полни со течност. Ова се нарекува амнионска кеса, и помага при заштита на ембрионот кој расте и се развива.

 

• Исто така, се развива плацентата. Плацентата е кружен, рамен орган кој пренесува хранливи материи од мајката на бебето и го пренесува отпадот од бебето.

 

• Примитивното лице ќе добие форма со големи темни кругови за очи. Устата, долната вилица и грлото се развиваат. Крвните клетки се формираат и циркулацијата ќе започне. Малата „срцева“ цевка ќе чука 65 пати во минута до крајот на четвртата недела. До крајот на првиот месец, вашето бебе е долго околу 5 mm - помало од зрно ориз!

 

Месец 2

 

• Карактеристиките на лицето на вашето бебе продолжуваат да се развиваат. Секое уво започнува како мало преклопување на кожата од страната на главата. Се формираат ситни пупки кои на крајот прераснуваат во раце и нозе. Прстите и очите исто така се формираат.

 

• Нервната цевка (мозок, 'рбетниот мозок и друго нервно ткиво на централниот нервен систем) е добро формирана. Дигестивниот тракт и сетилните органи почнуваат да се развиваат. Коската почнува да ја заменува 'рскавицата.

 

• Главата е голема пропорционално со остатокот од телото на бебето.

 

• До крајот на вториот месец, вашето бебе е долго околу 2,6 цм и тежи околу 2 грама.

 

• Околу 6 недели, обично може да се открие срцевиот ритам на вашето бебе.

 

• По 8-та недела, вашето бебе се нарекува фетус наместо ембрион.

 

Месец 3

 

• Рацете, стапалата и прстите на вашето бебе се целосно формирани. Вашето бебе може да ги отвори и затвори тупаниците и устата. Ноктите на рацете и нозете почнуваат да се развиваат и се формираат надворешните уши. Почетоците на забите се формираат. Репродуктивните органи на вашето бебе исто така се развиваат, но полот на бебето е тешко да се разликува на ултразвук.

 

• До крајот на третиот месец, вашето бебе е целосно формирано. Сите органи и екстремитети се присутни и ќе продолжат да созреваат за да станат функционални. Циркулаторниот и уринарниот систем работат и црниот дроб произведува жолчка.

 

• На крајот на третиот месец, вашето бебе е долго околу 8 цм. и тежина од околу 20 гр.

 

• Бидејќи се случи најкритичниот развој на вашето бебе, вашата шанса за спонтан абортус значително опаѓа по три месеци.

 

Месец 4

 

• Отчукувањата на срцето на вашето бебе сега може да се слушнат преку инструмент наречен доплер. Прстите од рацете и нозете се добро дефинирани. Се формираат очните капаци, веѓите, трепките, ноктите и косата. Забите и коските стануваат погусти. Вашето бебе може дури и да си го цица палецот, да се прозева, да се протега и да прави фаци.

 

• Нервниот систем почнува да функционира. Репродуктивните органи и гениталиите сега се целосно развиени, а вашиот лекар може да види на ултразвук дали ќе имате момче или девојче.

 

• До крајот на четвртиот месец, вашето бебе е долго околу 18 цм и тежина од околу 80 гр.

 

Месец 5

 

• Може да почувствувате како вашето бебе се движи, бидејќи тоа развива мускули и ги вежба. Ова прво движење се нарекува забрзување.

 

• Косата почнува да расте на главата на бебето. Рамената, грбот и слепоочниците на вашето бебе се покриени со мека фина коса наречена лануго. Оваа коса го штити вашето бебе и обично се исфрла на крајот на првата недела од животот на бебето.

 

• Кожата на бебето е покриена со белузлав слој наречен vernix caseosa. Се смета дека оваа „симпатична“ супстанција ја штити кожата на бебето од долгото изложување на амнионската течност. Овој слој се исфрла непосредно пред раѓањето.

 

• До крајот на петтиот месец, вашето бебе е долго околу 20 цм и тежи од 200 – 450 грама.

 

Месец 6

 

• Кожата на вашето бебе е со црвеникава боја, збрчкана, а вените се видливи преку проѕирната кожа на бебето. Отпечатоците на прстите на бебето се видливи. Очните капаци почнуваат да се разделуваат, а очите се отвораат.

 

• Бебето реагира на звуците со движење или зголемување на пулсот. Може да забележите непредвидливи движења ако бебето ика.

 

• Ако се роди предвреме, вашето бебе може да преживее по 23-та недела со интензивна нега.

 

• До крајот на шестиот месец, вашето бебе е долго околу 24 цм и тежина од околу 1 килограм.

 

Месец 7

 

• Вашето бебе ќе продолжи да созрева и да развива резерви на телесни масти. Слухот на вашето бебе е целосно развиен. Тој или таа често ја менува позицијата и реагира на дразби, вклучувајќи звук, болка и светлина. Амнионската течност почнува да се намалува.

 

• На крајот на седмиот месец, вашето бебе е долго околу 35 цм и тежина од 1-2 килограми.

 

• Ако се роди предвреме, вашето бебе веројатно ќе преживее по седмиот месец.

 

Месец 8

 

• Вашето бебе ќе продолжи да созрева и да развива резерви на телесни масти. Може да забележите дека вашето бебе повеќе клоца. Мозокот на бебето брзо се развива и вашето бебе може да гледа и слуша. Повеќето внатрешни системи се добро развиени, но белите дробови сè уште можат да бидат незрели.

 

• Вашето бебе е долго околу 40 цм и тежи дури 2,5 килограми.

 

Месец 9

 

• Вашето бебе продолжува да расте и созрева: белите дробови се скоро целосно развиени.

 

• Рефлексите на вашето бебе се координирани за да може да трепне, да ги затвори очите, да ја сврти главата, да се фати цврсто и да одговори на звуците, светлината и допирот. Бебето е дефинитивно подготвено да дојде на свет!

 

• Може да забележите дека вашето бебе се движи помалку поради тесното место. Позицијата на вашето бебе се менува за да се подготви себеси за породување. Бебето паѓа во карлицата. Обично, главата на бебето е спуштена кон породилниот канал.

 

• Вашето бебе е долго од 47-52 цм и тежи околу 3-3,5 килограми.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Труднички желби
Жените во бременоста почесто ќе бидат тие кои ќе кажуваат што ќе се јаде и каде ќе се оди на вечера, од што не треба да ...
5
Доцната бременост го продолжува животот?
На медицинскиот факултет во Бостон е спроведена студија чии резултати покажале дека жените кои планираат бременост по 30...
4
7 знаци дека ќе се породите за 24-48 часа
Ако сте за прв пат мама, веројатно постојано ви се чини дека ги препознавате раните знаци на породување. Навистина се ра...
4
Киретажа - значајна гинеколошка процедура
Киретажата претставува мала хируршка операција која се користи како за поставување на дијагноза од материјалот што се до...
3
Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?