|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Поезија на Кети Николоска
Клучни зборови:

image
/11


Таму на Булеварот,

покрај дрворед од липи ,

родното гнездо ми се свило,

секое ливче е чувар на спомени,

себично и одговорно спомен скрило.

 

Тие липи се уште таму.

Таму е и родното гнездо.

А јас, јас не сум веќе,

во друго гнездо припаѓам,

почестена креаторка на иднината,

но не покрај липите, туку на друго место.

 

Минувам некогаш,

го слушам шумолот на липиниот лист,

нивниот шумлив глас го разбирам,

и мирисот на  жолтиот цвет го познавам.

 

Одеднаш шумолот и мирисот

споменот го претвораат  во слика,

слика која создава чувство на спокој,

слика, која ме прави силна.

 

Ќе шумолат и ќе мирисаат тие липи

уште долго, долго

ќе кријат уште многу спомени и тајни,

ќе предизвикуваат насмевки на усни ,

ќе предизвикаат и дози на таги,

таги за минати времиња,

на новите генерации спомени

а спомените темели на она што е сега

и на она што во иднина ќе биде.

 

К.Н 24.06.2020год.

Бебињата го уништуваат телото на жената?
Пред да останам бремена некој ми рече - Не раѓај, бебето ќе го уништи твоето тело
4
Екраните не им возвраќаа љубов на моите деца!
Моите деца сакаа екрани. Но, екраните не им ја возвраќаа љубовта. Тие беа претворени во деконцентрирани деца расположени...
3
Кутија полна со бакнежи
Еднаш одамна еден татко ја казнил својата петгодишна ќерка, бидејќи изгубила многу вреден предмет кој и го подарил, а во...
3
10 незаборавни спомени од детството
Што е првото нешто на кое се сеќавате кога станува збор за детството? Сигурно и вие имате непроценливо богатство од десе...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

GALENA
elence

dali vi se dopagja imeto Galena? (ima preubavo znacenje)

da, mnogu e ubavo (27%)

da (17%)

nisto posebno (25%)

ne (19%)

nikako ne (12%)


Број на сите гласови: 111

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!