|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Основни вештини за ПРВА ПОМОШ на децата

Редакција Рингераја, 21.2.2021
Кога нашето дете ќе го касне инсект, или кога ќе го удри коленото, може да сфатиме колку малку знаеме. Несреќи секогаш ќе се случуваат, но важно е да разбереме и научиме како да ги решиме овие вистински проблеми веднаш

image
/11


 

Од сите родителски должности што ги имаме, можеме да почувствуваме дека има многу да се научи. И да се биде родител е постојана лекција и тоа е кога вашето дете ќе го избоде инсект или стружејќи го коленото, може да сфатиме колку малку знаеме. Несреќи секогаш ќе се случуваат, но важно е да разберете како да се стремите кон овие вистински проблеми веднаш.Чистење на мали засеци
Вашето дете ќе го изгреба коленото или ќе се исече на нешто во одреден момент. Да се ??има знаење за нега на рани е клучно. Чистењето на ситни парчиња е прилично едноставно. Прво, треба да го запрете крварењето со ролетно под притисок користејќи чиста крпа приближно 1-2 минути. Ако сечењето е плитко, користете антибиотска маст и покријте го со чист завој. За поголеми или подлабоки парчиња се бара итна помош.
Изведување на CPR
Нешто што секој треба да знае како да го направи. И ова е особено точно во сегашната клима. Прво треба да бидете сигурни дека тие реагираат и да викате за помош. После тоа, јавете се на 999. Осигурете се да го држите лицето подалеку од нивното, само во случај да постои ризик од инфекција. Компресиите на градите се клучни, токму сега поради коронавирусот, препорачливо е да не давате вдишувања на спасување. И секогаш следете ја ABC на CPR. Се залага за Airways, Breathing и Circulation.
Олеснување од гушење
Со деца, ако вашето дете кашла, и има храна заглавена во нејзината уста, нивните рефлекси работат добро за да го исчистат дишните патишта. Ако не прават бучава, може да се задушат. Кога му помагате на бебето при гушење, треба да му зададете 5 удари на грбот помеѓу лопати, користејќи ја петата на вашата рака. За постарите деца, можеби е потребно да се изврши Ханелих маневар. Кога го изведувате ова на дете, можеби ќе треба да клекнете зад нив, наместо да стоите. Завиткување на рацете околу детето над папокот, правејќи тупаница со раката, а потоа силно притискајте во стомакот користејќи брзи нагорни нагорнини.
Лекување на труење
Ако се сомневате дека вашето дете е отруено, прво мора да се јавите на 999 и да го однесете детето надвор на свеж воздух. Ако вашето дете не дише, треба да започнете со CPR. Не застанувајте додека не можат да дишат сами.
Смирување на треска
Додека нормалната телесна температура е различна за секого, ако детето има температура од 38С или поголема, ова е класифицирано како треска. Можеби ќе се чувствуваат потопло кога ќе ги допрете градите или грбот, но проверете дали користите дигитален термометар. Треба да барате знаци на дехидрираност, но ако се вознемирени или лошо, веднаш побарајте медицински совет. Обично, лековите како Калпол или Нурофен можат да ја намалат температурата. Важно е да запомните дека не паничите. Треба да бидете сигурни дека тие се што е можно покул, што може да значи да им дадете ладна бања или да им дадете повеќе течности.
Чистење на мали гребнатини и засеци
Изведување на CPR (Cardiopulmonary resuscation) - Оживување со масажа на срце и вештачко дишење
Смирување на трескаДодека нормалната телесна температура е различна за секого, ако детето има температура од 38С или поголема, ова е класифицирано како треска. Можеби ќе се чувствуваат потопло кога ќе ги допрете градите или грбот, но проверете дали користите дигитален термометар. Треба да барате знаци на дехидрираност, но ако се вознемирени или лошо, веднаш побарајте медицински совет. Обично, лековите како Калпол или Нурофен можат да ја намалат температурата. Важно е да запомните дека не паничите. Треба да бидете сигурни дека тие се што е можно покул, што може да значи да им дадете ладна бања или да им дадете повеќе течности.

Од сите родителски должности што ги имаме, можеме да почувствуваме дека има многу да се научи. Да се биде родител е постојано учење.


Нега на мали рани

Вашето дете ќе го изгребе коленото или ќе се исече на нешто во одреден момент. Да се ??има знаење за нега на рани е клучно. Чистењето на мали рани е прилично едноставно. Прво, треба да го запрете крварењето под притисок користејќи чиста крпа приближно 1-2 минути. Ако засекот е плиток, користете антибиотска маст или прашак и покријте го со чист завој. За поголеми или подлабоки засеци се бара итна помош.


 
Изведување на
CPR (Cardiopulmonary resuscitation)

Нешто што секој треба да знае како да го направи. И ова е особено потребно во сегашни услови. Прво треба да бидете сигурни дека личноста реагира и да побарате помош. После тоа, јавете се на 194. Осигурете се да го држите лицето подалеку од нивното, само во случај да постои ризик од инфекција. Компресиите на градите се клучни, токму сега поради коронавирусот, препорачливо е да не давате вештачко дишење. 

Олеснување од гушење

Ако вашето дете кашла, и има храна заглавена во неговата уста, неговите рефлекси работат добро за да ги исчистат дишните патишта. Ако не кашла, може да се задуши. Кога му помагате на бебето при гушење, треба да му зададете 5 удари на грбот помеѓу лопатките, користејќи го внатрешниот горен дел на вашата рака. За постарите деца, можеби е потребно да се изврши Ханелих маневар. Ханелих маневар  е метод на ослободување на дишните патишта во случај на нивно блокирање со туѓо тело, што може да се користи во случај жртвата да се задуши.

Страно тело (храна, бонбони, предмет и сл.) стигнува до душникот, наместо да се спушта кон хранопроводот, со што делумно или целосно ги блокира дишните патишта.

Во случај на тотална опструкција на душникот, воздухот повеќе не може да стигне до белите дробови, а жртвата се задушува. Во оваа ситуација, можете да интервенирате со примена на маневарот Ханелих, за да го отстраните аспирираното тело од душникот.

 

Лекување на труење

Ако се сомневате дека вашето дете е затруено, прво мора да се јавите на 194 и да го однесете детето надвор на свеж воздух. Ако вашето дете не дише, треба да започнете со CPR. Не застанувајте додека не може да дише само.

 

Смирување на треска

 

Додека нормалната телесна температура е различна за секого, ако детето има температура од 38 С или поголема, ова е класифицирано како треска. Можеби ќе се чувствува потопло кога ќе му ги допрете градите или грбот, но проверете морате да проверите со дигитален топломер. Треба да барате знаци на дехидрираност, но ако детето е вознемирено или се чувствува многу лошо, веднаш побарајте медицински совет. Обично, лековите Парацетамол и Ибупрофен можат да ја намалат температурата. Важно е да запомните да не паничите. Треба да бидете сигурни дека тие се што е можно поразладени, што може да значи да им направите млака бања или да им дадете повеќе течности.

 

Фото: Татковци во породилна сала
Овие скапоцени фотографии кои ја изразуваат возбудата на татковците кои ги поддржуваат своите партнерки во просторијата ...
679
Како да препознаете дисхармоничен развој к...
Со навршени 2 години пред родителите се појавуваат многу прашања кои многу често си ги поставуваат за растењето и психом...
35
Блог: Колку што го сакам тој сон, толку и ...
Прекрасен излив на мајчински чувства од Елена Наумовска - @mother.of.three.daughters
9
Сопругот ми е приоритет пред децата?!
Можеби звучи чудно кога ќе го прочитате затоа што зборовите немаат тон кога се на страницата. Но, од сите нејзини лекции...
8


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Dali?
Jana9

Dali koga odite na odmor nosite kniga da citate?

Da (0%)

Ne (100%)


Број на сите гласови: 3

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!