|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Омилените фрази на тато

Редакција Рингераја, 7.11.2012
Ти мислиш дека јас сум банка? Работата не убива! Да ти кажат да скокнеш од мост би скокнал/а ли? ... и други слични мудрости, се омилени изреки на татковците со кои ги подучуваат своите деца

image
/11


 

Околу 55% од луѓето ги поврзуваат животните изреки со своите татковци, 63% од нив сметаат дека тие се забавни, а 73% од луѓето сметаат дека изреките на тато се корисни во нивните животи.

"Мислиш дека јас произведувам пари?" и слични фрази, се омилени изреки на татковците. Повеќето татковци користат исти фрази со кои сакаат да го подучат своето дете, независно дали тоа е мало или големо. Тие се толку чести што децата ги доживуваат како клишеа.

 

Омилени фрази на тато

 • Мислиш дека произведувам пари/дека сум банка?
 • Парите не растат на дрво.
 • Кога јас бев на твои години...
 • Не спијам, само ги одморам очите.
 • Зарем мора тоа да го повторувам?
 • Дали си израснал во штала?
 • Не и приговарај на мајка ти.
 • Да ти кажат да скокнеш од мост ќе скокнеш ли?
 • Престани да плачеш, или ќе ти дадам вистинска причина за плачење!
 • Не и кажувај на мајка ти.
 • Ние бевме благодарни ако имавме јаболко за Божиќ, а вие...
 • Малку макотрпна работа нема да ти наштети.
 • Ќе разбереш кога ќе пораснеш.

 

Дали имате да додадете некоја Ваша фраза?

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

И зборовите знаат да болат - втор дел
Детето има исти потреби како возрасните: Да се чувствува сигурно, сакано, почитувано, вредно за љубов, прифатено, способ...
4
Како да израснете великодушно дете?
Децата од предучилишна возраст се во процес во кој ќе ги развијат своите социјални вештини. Пријателството добива поголе...
4
Не сакам на лекар!
Многу мали деца се преплашени кога ќе се спомене посета на лекар. Во прилог се неколку начини со кои ќе им помогнете да ...
4
Ах, тие свекрви !
“Едно време какви лоши свекрви имавме, а сега колку лоши станаа снаите...”
4
Анкета

Вода за деца.
пеперутка16

Мамички, колку месеци варевте вода за вашите бебиња?