|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Најважни совети за секое тромесечие од бременоста

Редакција Рингераја, 12.8.2014
Бременоста е исклучително возбудлив период за сите идни родители, но и збунувачко време заради силните совети кои ќе ги добивате од сите страни. Ова се најважните совети на кои треба да обрнете внимание, разделени по тромесечија

image
/11


 

 

1.       Тромесечие

Запомнете дека фолната киселина им се препорачува на сите трудници. Најдобро би било да почнете да ја земате веднаш штом ќе почнете да планирате бременост.

Внимавајте на исхраната. Добрата исхрана е важна за здрава бременост и развој на плодот, но немојте да се збуните, бидејќи не е важна количината на изедената храна, туку квалитетот. Во првите пет месеци потребни ви се повеќе од 300 калории дневно.

Првите испитувања на крвта би требало да ги направите на почетокот од бременоста. Ова вклучува потврда на крвната група, висина на железото и вообичаена крвна слика и испитување на урина. Не е лошо да почнете да земате додаток на железо, за да ја протуркате цела бременост без проблеми.

 

2.       Тромесечие

Ако страдавте од типични труднички проблеми, како што се утринска мачнина и замор, добрата вест е што најверојатно овие проблеми сега ќе исчезнат.

Во овој периот ќе ги почувствувате првите движења на бебето, а околу 20-та недела можете да го дознаете и полот на бебето.

Иако вашето тело се уште се навикнува на бременоста и ќе забележите мало зголемување на тежината, се уште е важно да спиете доволно и доволно често да излегувате на свеж воздух.

Во овој периот ќе имате повеќе промени, па запомнете се што треба да го прашате гинекологот, кога ќе одите на контрола.

 

3.       Тромесечие

Можно е да започнат проблемите со спиењето, бидејќи нема да можете да се наместите, или ќе морате почесто да одите во тоалет. Доколку не можете да заземете положба за спиење, размислете за купување на банана перница за трудници и доилки.

И понатаму е важно да се храните здраво до крајот на бременоста, па и подоцна, додека доите. Во овој период најбрзо се развива мозокот на вашето бебе, па внмавајте да земате доволно масни киселини и железо, кои се важни за развојот.

Како ќе се приближува терминот за породување, можете да почувствувате Braxton-Hicks-ови контракции, познати како лажни породилни болки, киселини во желудникот и болки во стомакот. Иако сите овие работи се незгодни, тие укажуваат на тоа дека вашите труднички хормони работат со полна пареа и го подготвуваат вашето тело за породување.

На крај, немојте да заборавите да ја спакувате торбата за во болница, уште кога ќе влезете во 9-от месец.

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Диета во бременоста
Дали диетата е опасна за трудницата и бебето? (англиско видео)
6
Правилна исхрана во 3-от триместар од брем...
Откријте која храна ви треба вам и е потребна за развој на вашето бебе во третиот триместар од бременоста ...
3
Јога вежби за опуштање на грбот
Следниве две јога-вежби за кратко време, поради самата поставеност на телото, ја штедат енергијата, ја опуштаат мускулат...
3
Работилница за јога за бремени жени
Центарот за интегрална јога ДАРМА во соработка со Центарот за интегрална јога НАМАСТЕ организира Работилница за пренатал...
3
Анкета

Доење.
пеперутка16

Колку долго доеше?