|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Ковид-19 се пренесува на фетусот на заразена жена

Редакција Рингераја, 23.7.2020
Според најновите сознанија на француските научници, кога постои ризик од инфекција со коронавирус на бремената жена, вирусот може да се пренесе на фетусот преку плацентата.

image
/11


 

Од избувнувањето на епидемијата, има изолирани случаи на новороденчиња заразени од коронавирус кои бегаат од истражувачи. Нема цврсти докази дека бебињата се заразиле по раѓањето, па се шпекулираше дека инфекцијата може да се случила во матката. Неодамнешниот случај на новороденче од Тексас, кој веднаш по раѓањето тестираше позитивно за ковид-19, обезбеди поубедлив доказ дека вирусот може да се пренесе за време на бременоста, пишува он-лајн почетник Словенец.
 
Францускиот случај ја потврдува претпоставката на научниците
Ова го откриваат и француските истражувачи. Коронавирусно позитивно бебе е родено во породилната болница во Париз во март. Според словенечкото лице, неговиот педијатар Дениел Де Лука изјавил дека новороденчето имал симптоми на воспаление во мозокот уште од раѓање. Истражувачкиот тим кој го водеше случајот откри дека вирусот му се пренесувал преку плацентата на мајката.
Во случајот во Париз, истражувачите имаа можност да ја тестираат плацентата, плацентата (амнионска течност), крвта на папочната врвца и крвта на мајката и бебето. Резултатите покажаа дека вирусот влезе во плацентата и се размножува таму, преку кој се пренесува на фетусот. Новороденчето имало симптоми слични на возрасни пациенти.
 
Бебето и мама добро закрепнаа
Денес, болното бебе е повеќе од три месеци и неговото здравје е во нормални граници. Закрепнувањето исто така беше успешно кај 23-годишна мајка на која инаку му требаше дополнителен кислород за време на породувањето заради коронавирусот.
 
Како резултат на овие нови откритија, на бремените жени им се советува да внимаваат и да преземат мерки за да ја намалат можноста од инфекција.

Од избувнувањето на епидемијата, има изолирани случаи на новороденчиња заразени од коронавирус кои се под лупа на  истражувачите. Нема цврсти докази дека бебињата се заразиле по раѓањето, па се шпекулираше дека инфекцијата може да се случила во матката. Неодамнешниот случај на новороденче од Тексас, кое веднаш по раѓањето беше тестирано позитивно за Ковид-19, обезбеди поубедлив доказ дека вирусот може да се пренесе за време на бременоста, пишуваат Словенечките медиуми.


 
Францускиот случај ја потврдува претпоставката на научниците

Ова го откриваат и француските истражувачи. Коронавирусно позитивно бебе е родено во породилната болница во Париз во март. Неговиот педијатар Дениел Де Лука изјавил дека новороденчето имало симптоми на воспаление во мозокот веднаш по раѓањето. Истражувачкиот тим кој го водеше случајот откри дека вирусот му се пренесол преку плацентата на мајката. Во случајот во Париз, истражувачите имаа можност да ја тестираат плацентата, амнионска течност, крвта на папочната врвца и крвта на мајката и бебето. Резултатите покажаа дека вирусот влегол во плацентата и се размножувал таму, преку кој се пренесува на фетусот. Новороденчето имало симптоми слични на возрасни пациенти.


Бебето и мама добро закрепнаа

Денес, болното бебе е повеќе од три месеци и неговото здравје е во нормални граници. Закрепнувањето исто така беше успешно кај 23-годишна мајка на која инаку и требаше дополнителен кислород за време на породувањето заради коронавирусот.

 
Како резултат на овие нови откритија, на бремените жени им се советува да внимаваат и да преземат мерки за да ја намалат можноста од инфекција.

 

Кога градитe престануваат да болат во брем...
За некои жени, болните гради се еден од првите знаци на бременост, дури и пред пропуштената менструација
6
Колку треба да мрда бебето во стомакот?
Ако прашате трудница дали знае зошто бебето толку силно удира одвнатре и дали тоа и пречи, сигурно ќе ви каже дека тоа н...
4
Подготовка за доаѓање на бебето дома
Секоја идна мајка во бременоста се прашува што треба да подготви за доаѓањето на новиот член во семејството.
4
24 моќни фотографии со лузни од царски рез
Април е месец на подигнување на свесноста за царски рез. „Сите ние сме мајки - не е важно како ги донесовме нашите бебињ...
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

најубаво женско име
happy mommy

Мами со ова да ми помогнете да си одберам именце

Клара (11%)

Ева (32%)

Лара (10%)

Дора (10%)

Миа (28%)

Луција (9%)


Број на сите гласови: 119

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!