|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Кога помислувам на есен, мислам на костени

www.getlokal.mk, 31.10.2014
Кога помислувам на есен, мислам на печени костени, а вие? Не верувам дека постои некој што може да му одолее на мирисот на печени костени кој се шири по скопските улиците посебно кога се приближувате се поблиску до Градскиот Трговски Центар
Клучни зборови:

image
/11


 

Костенот е драгоцено суво овошје кое има двојна кора што го штити од пропаѓање. Костенот не е високо калоричен како останатото овошје, околу 100 грама костени имаат околу 200 калории, а преставуваат нутритивно високо вреден и заситен оброк, затоа убаво е да ги јадете на секаков начин без разлика дали се печени, варени или пак како пире со нискокалоричен шлаг.

 

1

 

Што e друго важно за костените, што треба да го знаете?

Тие се богати со скроб и поради тоа имаат голем енергетски капацитет и добро се варат во организмот. Можете да ги јадете и за време на диета, бидејќи полни се со протеини, железо и минерални соли. Костенот ни ја дава потребната цврстина на мускулите, ни го зајакнува имунитетот и е делотворен во борбата против анемијата. Со еден збор не подготвува за ладната зима.

 

Прочитај повеќе

Статијата е преземена од веб сајтот Гетлокал (www.getlokal.mk)

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Детето не сака да оди на училиште?
Одењето во училиште обично е возбудлива и пријатна активност кога децата се мали, но некои од нив можеби имаат зголемен ...
4
Забрана за прием на деца кои не примиле МРП
Деца кои не примиле МРП вакцина нема да се примаат во скопските градинки – привремена забрана поради епидемија на мали с...
4
Дали децата да пијат газирани сокови?
Бидејќи се децата – деца и од пијалоците сакаат се' што е слатко, обоено и со балончиња, па уште и ако е строго забранет...
4
Ненасилно воспитување на децата
Насоки за ненасилно воспитување на децата
3
Анкета

patuvanje
bilbilce

so sto bi sakale da patuvate poveke

avtomobil (85%)

motor (0%)

avtobus (1%)

voz (13%)


Број на сите гласови: 67

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!