|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Ќе се породам со царски рез-треба да чувствувам вина?

Анонимен автор, 15.10.2021
Здраво, ви пишува „храбра“ идна мајка, која веќе се плаши да сподели во мајчинските групи на Фејсбук на тема породување. Видов друга слична приказна кај вас и тоа ме мотивираше да контактирам со уредниците на „Рингераја“

image
/11


 

Пред неколку месеци, јас невино споделив со други мајки (преку Интернет) дека навистина имам лични причини - главно емоционални, не физички и здрави, да одлучам да се породам со царски рез. Се разбира, имаше жени кои се ставија на мое место и покажаа сочувство, ми кажаа како се опоравиле по оперативно породување, на што да внимаваат, што да се подготват во овој поглед и како да комуницираат со медицинскиот персонал во избраната болница од мене Меѓутоа, повеќето коментари беа навистина стресни и дефинитивно премногу групни, иако насочени кон бремени.
ГЛАСАЈТЕ ЗА „9 МЕСЕЦИ“ ЗА САЈТ НА ГОДИНАТА ТУКА
Се прашувам зошто луѓето како нив се однесуваат така, каде е почитта кон личниот избор, каде исчезна емпатијата, желбата да се подаде рака и да не се стигматизира?! За време на оваа моја прва и се надевам дека не беше последна бременост, ми остана горчлив впечаток дека кралиците на доењето, нормалното раѓање и да не зборувам што друго доминира на Интернет. Ако размислувате за формула - вие сте лоши, ако пишувате за дел по избор - воопшто не сте на час, ако имате своја верзија на „прикачено родителство“ - исто така, не е добро. Би сакал да ја прашам секоја дама која има барем капка здрав разум - пред да пишува на форуми и групи - да прочита различна професионална литература, да дознае од професионалци со дипломи на кои им верувате. Не е лошо да се разменуваат искуства, но лошо е ако секоја форма на разлика се земе фанатично и критички. Секој има право да дише свој воздух, да живее на начин како што смета дека е најсоодветен. Наместо стигматизирање и наредување, обидете се да ја разберете другата гледна точка. Ние не сме само мајки, ние сме жени, жени, ќерки, сестри, нечии пријатели… Имаме илјадници други интереси и лица, животот не започнува и не завршува со тоа да се биде мајка. Бидете умерени и смирени - не само во вашите домови, туку и кога дивеете на Фејсбук со остри коментари.
постер
За да бидам жив и здрав, ќе го родам моето бебе - по моја слободна волја, со царски рез и со целосна поддршка од мојот лекар, иако тој неколку пати се обиде да ме разубеди и да ме предиспонира да одам во нормална состојба раѓање. Ви посакувам здравје и на вас, драги дами, лесно раѓање и среќни деца!
Со почит,

Пред неколку месеци, јас невино споделив со други мајки (преку интернет) дека навистина имам лични причини - главно емоционални, не физички и здравствени, да одлучам да се породам со царски рез. Се разбира, имаше жени кои се ставија на мое место и покажаа сочувство, ми кажаа како се опоравиле по оперативно породување, на што да внимавам, што да се подготвам во овој поглед и како да комуницирам со медицинскиот персонал во избраната болница од мене. Меѓутоа, повеќето коментари беа навистина стресни и дефинитивно премногу груби, иако насочени кон бремена жена.

Се прашувам зошто луѓето како нив се однесуваат така, каде е почитта кон личниот избор, каде исчезна емпатијата, желбата да се подаде рака и да не се стигматизира?! За време на оваа моја прва и се надевам дека нема да биде последна бременост, ми остана горчлив впечаток дека кралиците на доењето, нормалното раѓање и да не зборувам што друго доминираат на интернет. Ако размислувате за формула - вие сте лоши, ако пишувате за дејствување по избор - воопшто не сте за тука, ако имате своја верзија на „родителство“ - исто така, не е добро. Би сакал да ја прашам секоја дама која има барем капка здрав разум - пред да пишува на форуми и групи - да прочита различна професионална литература, да дознае од професионалци со дипломи на кои им верува. Не е лошо да се разменуваат искуства, но лошо е ако секоја форма на разлика се земе фанатично и критички. Секој има право да дише свој воздух, да живее на начин како што смета дека е најсоодветен. Наместо стигматизирање и наредување, обидете се да ја разберете другата гледна точка. Ние не сме само мајки, ние сме жени, ќерки, сестри, нечии пријатели… Имаме илјадници други интереси и лица, животот не започнува и не завршува со тоа да се биде мајка. Бидете умерени и смирени - не само во вашите домови, туку и кога дивеете на Фејсбук со остри коментари.

Да сум жива и здрава, ќе го родам моето бебе - по моја слободна волја, со царски рез и со целосна поддршка од мојот лекар, иако тој неколку пати се обиде да ме разубеди и да ме предиспонира да одам во нормална состојба раѓање. Ви посакувам здравје и на вас, драги дами, лесно раѓање и среќни деца!


Со почит,

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Фото: Татковци кои ОДЛИЧНО си ја вршат раб...
Овие татковци ќе ве насмеат до солзи!
6
Официјален Регистар на педофили во Р. Маке...
Презентиран Регистар на лица осудени за кривични дела за сексуална злоупотреба на деца и педофилија.
4
KidzOmegaTM
KidzOMEGA е одличен извор на OMEGA 3 масни киселини EPA I DHA, со прекрасен вкус на портокал во кој ќе уживаат децата. ...
4
Ноќно мокрење - сигнал за паника или не?
Енурезата претставува несакано мокрење во кревет за време на сонoткај децата постари од 5 години. Таа е чест проблем во ...
4
Анкета

Rodenden
Jana9

Kade go proslavuvate rodendenot na vaset_o dete?

Igroteka (56%)

Restoran (7%)

Doma (33%)

Ne go slavime (4%)


Број на сите гласови: 45

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!