|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Како влијае Новата година на наталитетот?

Редакција Рингераја, 1.1.2012
Научниците тврдат дека не е случајност тоа што многу луѓе слават роденден околу 23 септември...

image
/11


 

 

Тој податок се поврзува со Новата година - најчестото време за зачнување, со оглед на тоа дека бременоста просечно трае 265 дена.

Бројот на деца кои доаѓаат на свет е два пати поголем на 23.септември, отколку во другите денови од годината, иако тој ден нема никаква предност, со оглед на тоа дека трудниците морале да ги трпат летните горештини и да се породуваат по завршувањето на училишниот распуст и враќањето од годишен одмор.

Истражувањата покажале дека само 2% од жените сакаат да се породат во септември, додека најмногу од нив посакуваат термин во мај, кој по многу трудници е идеалниот месец за раѓање.

Како тогаш да се објасни најголемиот број на новородени деца во септември? Ако се вратиме 265 дена назад, колку што просечно трае една бременост, доаѓаме до.....1.јануари.

- Постои влијание на Новогодишните празници на бременоста  - изјавува Arno Renje-Loalje за листот Parisienne.

Во тек на Новогодишните прослави паровите се заедно, среќни, често под дејство на алкохол и понесени од атмосферата зачнуваат нов живот.

Накратко, првата недела во јануари е недела во која се зачнуваат најмногу бебиња.

 

Водете љубов овие денови и зачнете нов живот. Среќно!

 

 


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Ендометриоза – болест кај жените
Ендометриозата е болест која се манифестира со отсуство на внатрешната обвивка на матката во празнината на матката. Боле...
4
Македонска мобилна апликација-Caffetin Men...
Ви ја претставуваме македонската мобилна апликација за следење на месечен циклус – Caffetin Menstrual
3
Забременила природно откако се откажала од...
Кејт Силвертон, презентер и новинар на BBC ја раскажува својата приказна од забременување
3
Кога сите околу Вас се бремени...
Кога еднаш ќе почнете да ја планирате својата иднина и ќе почнете да размислувате за бременост, во Вашата близина од ниг...
3
Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?