|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Како изгледа конечно да се биде бремена?

Редакција Рингераја, 5.9.2020
Борбата со неплодност може да ви го заземе животот. Може да стане сe за што размислувате месец по месец, бидејќи вашите соништа за проширување на семејство се расипуваат. Можеби ќе се запрашате дали некогаш ќе дојде вашиот ред?

image
/11


Борбата со неплодност може да ви го заземе животот. Може да стане сè за што размислувате месец по месец, бидејќи вашите соништа за проширување на семејство се расипуваат. Неплодноста исто така може да биде осамена и изолирачка кога ќе се соочите со објави за бременост на пријателите и семејството. Можеби ќе се запрашате дали некогаш ќе дојде вашиот ред. Дали некогаш ќе знаете како е конечно да се биде бремена?

 

Како е конечно да се биде бремена?

И тогаш се случува. Твојата сезона на чекање завршува и конечно ти е редот тебе! Вие сте бремена со здраво бебе! Емоциите се преплавуваат и тагата се претвора во радост, додека вашите соништа се остваруваат. Може да потрае некое време за целосно обработка на веста додека размислувате со кого прво ќе ја споделите, кога ќе ја објавите бременоста и кога ќе го дознаете полот. Одвојте време со сето ова. Уживајте во моментот!

 

Може да бидете пресреќни и истовремено преплашени

Вашите соништа се остварија, но се плашите дека нешто лошо може да се случи со бременоста. Конечно ќе станете мајка, но сте загрижени дека нема да бидете добра. Вие сакате да ги споделите вестите, но не сакате прерано да го направите тоа, плашејќи се од можна загуба на бебето. Искуството на повеќе емоции во исто време е нормално за секоја мајка, но особено по искушението со неплодноста. Споделете ги вашите емоции со вашиот партнер. Комуникацијата е особено важна во овој момент.

 

Исто така, може да потрае некое време за емотивно да се поврзете со бременоста

Неплодноста може да предизвика да поставите емоционални sидови за да се заштитите од разочарување и тага. Можеби не верувате целосно дека оваа бременост е таа и дозволете си емотивно да се поврзете со неа. Потребно е време за да се срушат тие sидови. Не ставајте временска линија.

 

Можеби сакате да ја објавите својата бременост пред светот или да ја чувате како света вест за вашиот личен круг

Неплодноста може да биде толку тешка сезона на чекање, што кога конечно ќе забремените, можеби ќе сакате да застанете на покривот на куќата и на сите да им кажете дека сте бремена! Можеби исто така сакате да се држите цврсто за вестите и да ги споделувате само со неколку одбрани. Можеби ќе ги направите и двете во одреден момент. Нема тука правилно и погрешно. Вашите вести треба да ги споделите, кога и со кого ќе изберете вие.

 

Можеби ќе се чувствувате виновни за кршењето на ветувањата пред себе

Лесно е да си дадете ветувања на себе си во текот на сезоната на чекање. „Нема да се жалам ако ми биде лошо. Ќе уживам во секоја минута од бременоста. Ќе останам позитивна цело време “. За некои, бременоста е лесна како ветар! За други, сепак, бременоста може да биде многу тешка. Гадење, замор, болка во лигаментите, зголемување на телесната тежина, недостаток на сон и оток може да направи да се чувствувате лошо! Може да бидете присутни и да ја цените секоја нијанса на вашата бременост. Но, не мора да уживате во секоја од нив.

 

Дајте си време, простор и благодат да се излекувате

Да се ??стави неплодноста зад вас не е волшебен процес што едноставно се случува. Дајте си време и простор да заздравите и да тргнете напред. Нема вистинска или погрешна емоција да се доживее кога конечно ќе забремените. Доколку е потребно, разговарајте со советник за да ви помогне да се движите низ огромен број емоции што ги носи бременоста по неплодноста и бидете трпеливи со себе додека одите низ секоја од нив.

Чекор кон полесно забременување!
Отсуството на информација за плодниот период во месечниот циклус на жената е причина број еден во неможноста за забремен...
72
Овулација и плодни денови
До овулација доаѓа кога јајце клетката која созревала во јајникот во текот на циклусот ќе се издвои и ќе го започне свој...
6
Камасутра за забременување - најдобри секс...
Кама Сутра е најстариот и најпознат светски водич за секс. Неговите позиции се користат и денес и се одличен начин да се...
5
Рингераја табела за следење на плодни денови
Сакате да забремените, а не знаете кога е вашата овулација? Сакате природен начин на контрацепција? Следете ги плодните ...
5


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

koga bi?
Jana9

Koga bi birale kade da se porodite bi izbrale?

Drzavna bolnica (33%)

Privatna bolnica (67%)


Број на сите гласови: 6

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!