|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Како да имате поквалитетни јајце-клетки за 90 дена

Редакција Рингераја, 30.8.2020
Во минатото се сметаше дека староста е единствен фактор кој го одредува здравјето на јајце-клетките и јајниците. Врз основа на новите истражувања, сега знаеме дека тоа не е вистина

image
/11


 

Постојат многу фактори кои можат да влијаат на здравјето на јајниците и јајце-клетките, вклучувајќи ги еколошките фактори, хормоните. исхраната и стресот.

Други фактори кои ја одредуваат плодноста на жената се:

-          Добра циркулација

-          Здрав менструален циклус

-          Балансирани хормони и здрави јајце-клетки

 

Зошто е квалитетот на јајце-клетките важен?

Квалитетот на јајце-клетките е темел на плодноста. Квалитетот на јајце-клетките влијае на тоа да дојде до оплодување и имплантација и од тоа зависи дали бременоста ќе се износи до крајк.  Во минатото се мислело дека сме родени со сите јајце клетки, кои ги имаме до крајот на животот и дека тие не се регенерираат. Неодамнешните истражувања покажаа дека жените создаваат дополнителен број на јајце клетки во текот на репродуктивниот процес. Научниците пронашле матични клетки во јајниците, кои произведуваат нови јајце-клетки.

Меѓутоа, староста сепак има влијание на новите јајце-клетки. Причина е стареењето на јајниците кои со време стануваат неоптимални за складирање на јајце-клетки. Ако ги заштитите јајце-клетките кои моментално ги имате и ако постигнувате здравје на јајниците низ исхраната, ќе ја зголемите шансата за бременост.

 

Циклусот на јајце-клетките трае 90 дена

На многу жени кои имаат проблем да забртеменат,. нивните лекари им кажуваат дека јајце-клетките не им се здрави, дека имаат лош квалитет и дека се стари.  Опциите кои овие жени ги добиваат се користење на донаторски јајце-клетки, вонтелесно оплодување или посвојување. Но она што повеќето жени не го знаат е дека постојат работи кои можете да ги направите за да помогнете во зачувување на здравјето на јајниците и јајце-клетките, но тоа мора да се прави најмалку 90 дена пред да има ефект. Значи, циклусот на јајце-клетката која се подготвува за овулација трае 90 дена.

Во текот на овој период од 90 дена, јајце-клетката се менува и се подготвува за овулација. Во овој период таа е подложна на позитивните и негативните влијанија на следните фактори. Тоа се:

-          Проток на крв

-          Правилна оксигенизација

-          Хормонски баланс

-          Ухранетост

-          Стрес

Тоа се факторите на кои треба да се фокусирате за да го зголемите квалитетот на своите јајце-клетки.

 

Проток на крв и правилна оксигенизација

Дотокот на крв богат со кислород до јајниците е од суштинско значење за добро здравје на јајце-клетките. Протокот на крв може да се намали како резултат на недостаток на вежби, дехидрација и густа крв.

 

За да го зголемите протокот на крв до јајниците, следете ги овие предлози:

-          Пијте најмалку 8 чаши вода секој ден

-          Дехидрацијата може да предизвика крвта да стане густа и да ја намали циркулацијата во организмот. Пијте пречистена вода која не се пакува во пластика.

-          Вежбајте

-          Вежбањето го зголемува протокот на крв во телото, носи свежа крв во сите клетки и помага крвта да се снабди со кислород.

-          Одете на абдоменална масажа, или масажа за плодност.

-          Една од најдобрите терапии за зголемување на протокот на крв за репродуктивниот систем е масажа на материцата и јајниците. Масажата и помага на крвта збогатена со кислород да дојде до јајниците и да се тргне застоената крв. Исто така, масажата за плодност можете да ја правите и во вашиот дом.

Храна која го зголемува квалитетот на јајце-клетките

-          Матичен млеч

-          Брокула

-          Малини

-          Темно лиснат зеленчук

-          Лосос

-          Семки од тиква

-          Сусам

-          Куркума

-          Ѓумбир

Работи кои можат да го загрозат квалитетот на јајце-клетките

-          Цигари

-          Кофеин

-          Алкохол

-          Шеќер

-          Неорганско месо и млеко

-          Вештачки сокови

-          Исхрана со малку масти

-          Преработена храна

-          Трансмасти

-          Генетски модифицирана храна

-          Суплементи

-          Мултивитаминиж

-          Стрес

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Што значи крварење во средина на циклусот?
Spotting, или крварење во средина на циклусот е нормална појава и се јавува за време на овулација
4
Камасутра за забременување - најдобри секс...
Кама Сутра е најстариот и најпознат светски водич за секс. Неговите позиции се користат и денес и се одличен начин да се...
3
И славните имаат проблеми со неплодност?!
Неплодност, спонтан абортус, предвремено породување...проблеми со кои се соочуваат повеќе од 45% од жените. Кои се најче...
3
Приказната на Вишња Томиќ
Рингераја.ба за мене е како мое семејство, мој дом каде секогаш можам да влезам, во кој сите се добредојдени. Место каде...
2
Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?