|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Фото: Кети Пери го покажа телото после породување

Редакција Рингераја, 1.9.2020
Ова е реалноста која треба да ја видат мајките!

image
/11


 

Кети Пери неодамна ја роди ќерката Дејзи Доув Блум и таа само го сподели најсовршеното селфи по породувањето на своите Instagram Stories. Таа носи постпартална долна облека додека пумпа и служи 100% реалност.
Тоа е потсетување дека општеството треба да признае дека нерамнините не исчезнуваат, крварењето може да трае со недели, а пумпањето е работа со полно работно време. Потребно е светот да го знае тоа за да можат мајките да добијат поддршка и време што им е потребно за лекување.
Истражувачите сугерираат дека породувањето е трауматично за телото, како и многу спортови за издржливост. Но, кога спортистите ќе ја преминат целта, луѓето очекуваат да поминат неколку недели во опоравување. Мајките не ја добиваат истата благодат во нашето општество и честопати дури и не го добиваат потребниот медицински третман.
Како што рече Дијана Спалдинг, бабичка и уредник за дигитално образование на Мајки и експерт за раѓање: „Никогаш не би очекувале некој да ја исчисти нивната куќа неколку дена по операцијата или да извршува работи кога ќе преболи од грип - па зошто Очекуваме да исчезнеме од породувањето? Бременоста и раѓањето не се болести, но тие се вистинска работа. Бидете нежни кон себе и дозволете вашето тело да заздрави “.
Премногу мајки не добиваат време да заздрават или се под притисок да мислат дека треба да се „враќаат“ назад во нивните фармерки пред бременоста (или да имаат секс премногу рано - скоро третина од милениумските мајки имаат постпартална секс пред да се чувствуваат подготвени).
Прилично е јасно дека Пери не е многу загрижена да изгледа секси за Орландо Блум во моментов (иако тој може да се занимава со овој изглед) затоа што нејзината долна облека повеќе се однесува на функцијата отколку на модата овие денови.

Кети Пери неодамна ја роди ќерката Дејзи Доув Блум и го сподели најсовршеното селфи по породувањето на својата Инстаграм приказна. Таа носи постпартална долна облека додека пумпата на Медела ја прикажува реалноста на мајките 100%. Тоа е потсетување дека општеството треба да признае дека нерамнините не исчезнуваат, крварењето може да трае со недели, а измолзувањето е работа со полно работно време. Потребно е светот да го знае тоа за да можат мајките да добијат поддршка и време што им е потребно за закрепнување.

Истражувачите сугерираат дека породувањето е трауматично за телото. Кога спортистите ќе се повредат, луѓето очекуваат да поминат неколку недели во опоравување. Мајките не го добиваат истиот третман во нашето општество и честопати дури и не го добиваат потребниот медицински третман.

Како што рече Дијана Спалдинг, бабица и експерт за раѓање: „Никогаш не би очекувале некој да ја исчисти својата куќа неколку дена по операцијата или да оди на работа кога ќе се разболи од грип - па зошто очекуваме веднаш да заздравиме од породувањето? Бременоста и раѓањето не се болести, но тие се вистинска работа. Бидете нежни кон себе и дозволете вашето тело да заздрави “.

Премногу мајки не добиваат време да заздрават или се под притисок да мислат дека треба да се „враќаат“ назад во нивните фармерки пред бременоста (или да имаат секс премногу рано - скоро третина од мајките имаат постпартален секс пред да се чувствуваат подготвени).

Прилично е јасно дека Пери не е многу загрижена да изгледа секси за Орландо Блум во моментов, затоа што нејзината долна облека повеќе се однесува на функцијата отколку на модата овие денови.

 

kety

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Жолт исцедок за време на бременоста? Што д...
Иако бременоста е исполнета со радости и убавина, таа е исполнета и со некои нови, па дури и непријатни ситуации.Еде...
4
Популарната Хурем е бремена по втор пат
Популарната актерка со турско потекло Мерием Узерли, позната по улогата на Хурем во серијата Сулејман Величенствениот е ...
4
Тежината на трудницата по неколку недели о...
Колку е препорачливо да се здебелите во бременоста и зошто килограмите така нагло се зголемуваат?
3
Киретажа - значајна гинеколошка процедура
Киретажата претставува мала хируршка операција која се користи како за поставување на дијагноза од материјалот што се до...
3
Анкета

izbor na ime
srekna trudnica

koe od slednive iminja najmnogu vi se dopaga???

luka (40%)

stefan (31%)

marko (29%)


Број на сите гласови: 184

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!