|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Вашето породување со царски рез во 2 минути

Редакција Рингераја, 27.10.2020
Дознајте за науката што стои зад породувањето со царски рез, хируршка процедура што се користи за породување на бебето преку засеци во стомакот и матката

image
/11


 

Мит: Опоравувањето по раѓањето е прилично исто, без оглед како сте породувале.
Реалност: Додека закрепнувањето на вагиналното породување е во просек една до две недели, закрепнувањето по Ц-секцијата може да трае до шест. Типично, протоколот за опоравување бара катетер по завршувањето на постапката првиот ден, а потоа наркотични средства за болка и минимизирање на ризикот од згрутчување на крвта. Типичен престој во болница за Ц-дел е четири дена, во споредба со два дена по вагинално породување. И штом еднаш одите дома, не смеете да кревате нешто потешко од бебето или да возите во текот на првите две недели (поради мускулните движења на вашето јадро, потребни за да се изврши притисок врз сопирачките). Како и да е, без разлика дали ќе се породите со царски рез или вагинално, повеќето жени се советуваат да не вежбаат или да имаат секс за првите 6 недели по породувањето.

Мит: Опоравувањето по раѓањето е прилично исто, без оглед како сте породувале.

Реалност: Додека закрепнувањето на вагиналното породување е во просек една до две недели, закрепнувањето по царски рез може да трае до шест недели. Типично, протоколот за опоравување бара катетер по завршувањето на постапката првиот ден, а потоа аналгетски средства за болка и минимизирање на ризикот од згрутчување на крвта. Типичен престој во болница за царски рез е четири дена, во споредба со два дена по вагинално породување. И штом еднаш одите дома, не смеете да кревате нешто потешко од бебето или да возите во текот на првите две недели (поради мускулните движења на вашето јадро, потребни за да се изврши притисок врз сопирачките). Како и да е, без разлика дали ќе се породите со царски рез или вагинално, повеќето жени се советуваат да не вежбаат или да имаат секс за првите 6 недели по породувањето.

 

 

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

На што морате да внимавате во раната бреме...
Бремени сте, а вашиот плод на љубовта е на пат? Со тоа треба да обрнете внимание на четири важни работи во првото тримес...
25
Супер храна за трудници! Што мора да јадете?
За ваше здравје и за здравјето на вашето бебе, вклучете ги овие намирници во вашата исхрана
4
Ова не го знаевте за близнаците!
Независно дали се идентични или не, близнаците се свет за себе, а за нивната посебност сведочат многубројни занимливости
4
5 оброци кои трудниците треба да ги консум...
Многу од жените мислат дека кога ќе бидат бремени можат да јадат се што ќе посакаат. После сe, јадете за двајца, така? З...
3
Анкета

vesna
vesneee

<3

andrej (36%)

david (33%)

matej (31%)


Број на сите гласови: 103

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!