|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Доење и намален ризик од рак на дојка

www.rak.mk, 4.9.2010
Доењето може да го намали ризикот од развој на наследен рак на дојка!

image
/11


Пременопаузалните жени со фамилијарна историја на рак на дојка имаат 59 % помал ризик да заболат од рак на дојка, ако тие ги доеле своите бебиња. Ова се резултатите од најновата студија на научниците од „Harvard University“ и Brigham and Women's Hospital“, кои биле објавени во Архивата на интерната медицина ( Archives of Internal Medicine).

Истражувачите, на чело со Dr. Alison M. Stuebe, ги проучиле медицинските истории на повеќе од 60.000 бремени жени.

Научниците прво ги интервјуирале жените во 1997 година, а потоа ги следеле сè до 2005 година, кога биле дијагностицирани преку 600 случаи на рак на дојка, меѓу жените кои биле вклучени и следени во студијата.

Меѓу жените, чии мајка или сестра имале рак на дојка, оние кои доеле, дури и само еден месец, имале 59 % помал ризик од рак на дојка, во споредба со жените, кои никогаш не ги доеле своите деца. Жените без фамилијарна историја на рак на дојка, не ја покажале истата поврзаност помеѓу ракот на дојка и доењето.

Оваа студија била предводена од Dr. Alison M. Stuebe, која сега е на Универзитетот во Северна Каролина (University of North Carolina).

Сеуште не е сосема разјаснето како доењето може да го намали ризикот од рак на дојка. Но, авторите сугерираат дека тоа може да е поврзано со на воспалението и другите промени во ткивото на дојките, кои се јавуваат после породувањето, ако жените не ги дојат своите деца.

Доењето и постепеното откажување од доењето, ги спречува ваквите промени во ткивото на дојките, велат научниците, како и лековите кои се земаат за прекин на лактацијата. Ракот на дојката бил поредок кај жените кои никогаш не доеле и земале лекови за прекин на лактацијата, отколку кај жените кои не доеле, но не користеле лекови за прекин на лактацијата.

Оваа обсервирачка студија не може да докаже дека доењето го намалува ризикот за рак на дојка, бидејќи може да постојат и други фактори кај жените кои доеле, кои исто така, може да бидат причина за овие разлики во ризикот межу жените кои доеле и оние кои не доеле. А бидејќи истражување било спроведено меѓу медицински сестри, од кои 90% биле белкињи, овие наоди може да не се однесуваат и за жените од другите раси или професии.

Но, бидејќи доењето дава и други здравствени бенефиции и за мајката и детето, авторите го препорачуваат, особено за жените со поголем ризик за рак на дојка.

„Овие податоци укажуваат на тоа дека жените со фамилијарна историја на рак на дојка треба да се поттикнуваат да ги дојат своите бебиња“, заклучуваат научниците.

10 најголеми грешки при заспивање на дете
Дали имате проблем да го заспиете вашето дете и се буди во текот на ноќта? Прочитајте некои од најчестите погрешни чекор...
8
Црвенило на газето
Многу бебиња страдаат од пеленски осип. Со помош на овие совети брзо ќе го совладате црвенилото на бебешкото газе.
6
Календар на исхрана од 4-12 месеци
Воведувањето на цврста храна кај доенчињата може да биде забавно, весело и интересно, но е предмет на сомнежи и двоумење...
4
20 идеи за декорација на торта за крштевка
Разубавете го најубавиот ден со најубава торта
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Име за девојче
Maria

Дали ви се допага името Зорана?

да (18%)

не (65%)

не е лошо (17%)


Број на сите гласови: 373

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!