|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Дали градниците предизвикуваат рак на дојка?

www.zazdravje.com.mk, 30.1.2013
Гласините дека носењето на градник може да предизвика рак на дојка се околу нас веќе некое време. Но, дали се вистинити?

image
/11


 

 

Скоро секоја припадничка на понежниот пол носи градник, барем во Европско-Американската културна сфера. Поради тоа, и гласините кои што се појавија дека овој дел од женската облека може да предизвика рак на дојка се загрижувачки. Да видиме дали тоа е навистина точно.

 

Кратка историја на ракот на дојката и градникот

 

Ракот на дојка е релативно стара болест која што е позната уште од античките времиња, многу векови пред да се измислат модерните уреди како што е рентгенот. Од друга страна, градникот е модерен пронајдок, стар малку повеќе од 100 години. Официјално, држачот за гради или градникот е патентиран во 1893-та година, додека модерниот градник кој што сите го знаеме е креиран во 1913-та година. Вреди да се спомне дека градникот е еден од најчесто носените парчиња гардероба.

 

 

Дали сте запознати со гласините дека носењето градник може да предизвика рак на дојка?

 

Гласините дека градникот може да предизвика рак на дојка одат отприлика вака: Носењето на градник 12 или повеќе часови го запира лимфниот систем на градите и со тоа се дозволува лачење и натрупување на штетни субстанци во градите, што на крајот доведува до појава на рак на градите.

 

Дозволете да објасниме дека “чистењето“ на градите на тој начин нема никаков реален ефект на развојот на рак на гради, поради тоа што ракот во реалноста е предизвикан од канцерозни клетки. Сепак, точно е дека градниците кои што се премали или изработени од вештачки материјали ја иритираат кожата и можат да предизвикаат гребаници и воспаленија.

 

Големите гради можат да предизвикаат болки во грбот или вратот, па поради тоа е неопходно да се носи квалитетен градник кој што обезбедува доволна поддршка на градите. Градниците се исто така задолжителни во спортот бидејќи спречуваат неконтролирано движење на градите.

 

 

Според научниците, градниците не предизвикуваат рак на дојка

 

Американското здружение за рак тврди дека градниците не допринесуваат кон развојот на рак на дојка. Но, статистиките покажуваат дека ракот на дојка е застапен во помал процент кај оние жени кои што не носат градник. Тоа не е условено само со носењето или неносењето на градникот, туку и со физичката структура на жените кои што не носат градник. Тие жени обично се слаби и имаат мали гради.

 

Од друга страна пак, жените кои што имаат релативно големи или нормални гради како и оние што имаат зголемена телесна тежина мораат да носат градник за дополнителна поддршка. И поголемата количина на градно ткиво и зголемената телесна тежина се можни фактори за почесто развивање на рак на дојка.

 

 

Сеуште можете да му кажете НЕ на градникот

 

Националниот институт за рак во САД се согласува дека носењето градник не е директно поврзано со развој на рак на дојка. Докажани ризик фактори се гените, консумацијата на алкохол и пушењето, како и нездравиот животен стил и зголемената телесна тежина. Сите овие работи придонесуваат за повисоко ниво на естроген кој што ги зголемува шансите за развивање на рак на дојка. Ако не носењето на градник може да Ве направи да се чувствувате подобро, тогаш сеуште можете да му кажете збогум.

 

 

zazdravje

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

На кафе кај @radishas_kitchendiaries
Не верувам дека постои некој кој во потрага по кулинарска инспирација, не го открил и испробал рецепт од прекрасниот фуд...
5
5 модели наочари кои секоја жена треба да ...
Со оглед на тоа што очилата за сонце имаат стилска моќ во целост да ви ја променат и најобичната дневна модна комбинациј...
4
Не и го правете ова на косата во зима
Во студените месеци кога временските услови се особено агресивни, добро е да обрнеме посебно внимание на работите што не...
3
Совети за трајни локни
Кадравата коса и женствите локни се меѓу најпознатите фризури за новогодишната ноќ. За жал, понекогаш локните ја губат...
3
Анкета

koe ime e poubavo
tin4e_to1

koe ime e poubavo za devojce

Iva (55%)

Ana (45%)


Број на сите гласови: 179

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!