|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Дали да му дозволите на детето да гледа Squid Game?!

Редакција Рингераја, 17.10.2021
Squid Game е најгледаната оригинална серија на Netflix гледана од преку 111 милиони сопственици на сметки на Netflix од објавувањето на 17 септември. Таа е буквално ТВ сензација! Но дали е безбедно да ја гледаат деца?

image
/11


 

Но, дали е погодно за нивните очи? Па, се разбира, тоа зависи од дискрецијата на родителот на детето. Но, пред да одлучите да им дозволите да го гледаат, ајде да нурнеме во она што потенцијално може да го гледаат.
За што е играта Squid?
Со седиште во Јужна Кореја, Squid Game е серија од девет епизоди на Нетфликс, која се фокусира на мрачната приказна на Сеунг Ги-хун.
Разведениот татко, кој живее со својата мајка во старост, Сеунг Ги-хун се дави во долгови што не може да ги плати и се бори со зависност од коцкање.
Една ноќ во метрото, на -и-Хун му приоѓа човек кој бара од него да игра популарна јужнокорејска детска игра со него. Ако победи, ќе му даде 100.000 долари. Ако загуби, мажот ќе го удри со шлаканица по лицето. Премногу е за Giи-Хун да одбие и тој игра, на крајот победи.
Човекот му ја врачува неговата парична награда заедно со мистериозната кафеава картичка на која има број за да се јави, доколку сака да учествува во игра со повисоки влогови со многу повеќе пари за грабање.
-И-Хун се двоуми, но потоа дознава дека неговата ќерка се сели во САД со поранешната, па затоа го повикува и се согласува да ја игра играта со надеж дека ќе заработи повеќе пари за да ја издржува својата ќерка.
Чекајќи на место за пикап, -и-Хун е фрлен во миниван, и однесен на тајна локација. Еднаш таму, тој учи дека не е единствениот учесник и игрите што ќе ги игра може буквално да го убијат.
Играјќи ја играта на старите деца Црвено светло, зелено светло, учесниците, облечени во соодветни зелени тренерки, треба да ги следат правилата за да продолжат во следната рунда. Ако не успеат, тие се брутално застрелани на самото место.
Оттогаш, во секој круг се игра нова игра од детството и се убиваат повеќе играчи за губење - или со пиштоли во рацете на чуварите што ги надгледуваат, или со рацете на лицето што спие до нив.
Тоа е крајната игра за преживување, со етика, моќ на мозокот и сила на волја да се стават на тест со надеж дека ќе бидат крунисани како победник и единствен преживеан.
Squid Game го презеде Bridgerton како најгледана оригинална серија на Netflix и ја гледаа преку 111 милиони сопственици на сметки на Netflix од објавувањето на 17 септември. Тоа е буквално ТВ сензација.
Дали играта Squid е безбедна за деца?
Шоуто навистина носи рејтинг MA15+ што покажува дека е погодно за деца на возраст од 15 години и повеќе, но, како родител, би ве советувал да го проверите сами пред да одлучите врз основа на препораката за возраста, како што тоа го прави. содржат многу теми што може да се најдат вознемирувачки.
Како што советуваше Кира Пендергаст, експерт за сајбер безбедност и извршен директор на „Безбедно на социјалните медиуми“ оваа недела на „Фејсбук“, „Родителите треба да знаат дека нивото на насилство е многу интензивно во играта со лигњи и дека не е погодно за млади тинејџери и основношколска возраст. деца “.
Насилството на кое се осврна Кира е од физичка и сексуална природа. Постои силна тема за многу богатите да ги искористат предностите на многу очајните за своја забава, нешто што дефинитивно може да го земат предвид младите умови и да го реплицираат.
Главните теми што треба да ги разгледате пред да одлучите дали вашите деца треба да ја гледаат играта Squid вклучува екстремно насилство, секс, убиство, тортура, коцкање, зависност, самоубиство и самоповредување - сите тие се прикажани во серијата.
Содржината е екстремна и може да биде неочекувана, што го прави прескокнувањето сцени или свртувањето настрана многу тешко. Многу теми се исто така многу природно интегрирани во шоуто, давајќи му чувство на нормализација, што може да биде опасно за младите гледачи што оставаат впечаток.
„Размислете за влијанието и можната десензибилизација на екстремно насилство, коцкање и зависност“, советува Кира.
„Осигурајте се дека вашите деца/ученици знаат дека играњето насилни игри како ова на училиште не е во ред под никакви околности“.
Каде слушаат децата за играта со лигњи?
Како што играта Squid започна на толку голем начин, не е изненадување што се појавува на многу места надвор од Netflix. Тоа предизвикува многу разговори на игралишта, охрабрувајќи многу деца да ја консумираат содржината на Squid Game на други платформи.
TikTok: Фрагменти од играта Squid се споделени на TikTok од корисниците, вклучувајќи извадоци од одредени сцени и видео прегледи.
Бидејќи видеата може да се гледаат онлајн без сметка на TikTok, бидете свесни дека вашите деца можат лесно да ги гледаат на кој било уред, само со користење на функцијата за пребарување на TikTok.
Roblox: Оваа популарна веб-страница за игри сега ги содржи искуствата на Squid Game направени од фанови, каде што креаторите ги извадија игрите од играта Squid Game и создадоа дигитални верзии за играње на децата. Многу од овие игри се веќе наведени во делот „Популарни“ на страницата, што ги прави лесни за децата да ги најдат. Други преработки, исто така, се наведени под различни имиња како „Игра со риби“ или „Хекса игра“.
YouTube: Како и TikTok, така и YouTube содржи фрагменти и други содржини од играта Squid кои лесно можат да ги видат децата што пристапуваат на YouTube. И за жал, многу вознемирувачки делови од содржина се скриени во содржината на YouTube Kids, затоа бидете свесни што правите

Но, дали Squid Game е погодна за нивните очи?

Па, се разбира, тоа зависи од дискрецијата на родителот на детето. Но, пред да одлучите да им дозволите да ја гледаат серијата, ајде да нурнеме во она што потенцијално може да го гледаат.

 

За што е играта Squid Game?

Со седиште во Јужна Кореја, Squid Game е серија од девет епизоди на Нетфликс, која се фокусира на мрачната приказна на Сеунг Ги-Хун.
Разведениот татко, кој живее со својата стара мајка, Сеунг Ги-хун се дави во долгови што не може да ги плати и се бори со зависност од коцкање.
Една ноќ во метрото, на Сеунг-Ги-Хун му приоѓа човек кој бара од него да игра популарна јужнокорејска детска игра со него. Ако победи, ќе му даде 100.000 долари. Ако загуби, мажот ќе го удри со шлаканица по лицето. Премногу е за Ги-Хун да одбие и тој игра, за на крајот да победи.Човекот му ја врачува неговата парична награда заедно со мистериозната кафеава картичка на која има број за да се јави, доколку сака да учествува во игра со повисоки влогови со многу повеќе пари за освојување.
ГИ-Хун се двоуми, но потоа дознава дека неговата ќерка се сели во САД со поранешната жена, па затоа го повикува и се согласува да ја игра играта со надеж дека ќе заработи повеќе пари за да ја задржи кај себе својата ќерка.

Чекајќи на место за земање, Ги-Хун е фрлен во миниван, и однесен на тајна локација. Еднаш таму, тој учи дека не е единствениот учесник и игрите што ќе ги игра може буквално да го убијат. Играјќи ја детската игра Црвено светло, зелено светло, учесниците, облечени во соодветни зелени тренерки, треба да ги следат правилата за да продолжат во следната рунда. Ако не успеат, тие се брутално застрелани на самото место. Оттогаш, во секој круг се игра нова игра од детството и се убиваат повеќе играчи за губење - или со пиштоли во рацете на чуварите што ги надгледуваат, или со рацете на лицето што спие до нив.
Тоа е крајната игра за преживување, со етика, моќ на мозокот и сила на волја да се стават на тест со надеж дека ќе бидат крунисани како победник и единствен преживеан.

Squid Game го презеде Bridgerton како најгледана оригинална серија на Netflix и ја гледаа преку 111 милиони сопственици на сметки на Netflix од објавувањето на 17 септември. Тоа е буквално ТВ сензација.


Дали Squid Game е безбедна за деца?

Шоуто навистина носи рејтинг MA15+ што покажува дека е погодно за деца на возраст од 15 години и повеќе, но, како родител, би ве советувал да го проверите сами пред да одлучите врз основа на препораката за возраста.  Squid Game содржи многу теми што може да се најдат вознемирувачки. Како што советуваше Кира Пендергаст, експерт за сајбер безбедност и извршен директор на „Безбедност на социјалните медиуми“ оваа недела на „Фејсбук“, „Родителите треба да знаат дека нивото на насилство е многу интензивно во Squid Game и дека не е погодно за млади тинејџери и деца од основно училиште“.

Насилството на кое се осврна Кира е од физичка и сексуална природа. Постои силна тема за многу богатите да ги искористат предностите на многу очајните за своја забава, нешто што дефинитивно може да го земат предвид младите умови и да го реплицираат. Главните теми што треба да ги разгледате пред да одлучите дали вашите деца треба да ја гледаат играта Squid вклучува екстремно насилство, секс, убиство, тортура, коцкање, зависност, самоубиство и самоповредување - сите тие се прикажани во серијата.

Содржината е екстремна и може да биде неочекувана, што го прави прескокнувањето сцени или свртувањето настрана многу тешко. Многу теми се исто така многу природно интегрирани во шоуто, давајќи му чувство на нормализација, што може да биде опасно за младите гледачи што оставаат впечаток.

„Размислете за влијанието и можната десензибилизација на екстремно насилство, коцкање и зависност“, советува Кира.
„Осигурајте се дека вашите деца/ученици знаат дека играњето насилни игри како ова на училиште не е во ред под никакви околности“.


Каде слушаат децата за Squid Game?

Како што играта Squid започна на толку голем начин, не е изненадување што се појавува на многу места надвор од Netflix. Тоа предизвикува многу разговори на игралишта, охрабрувајќи многу деца да ја консумираат содржината на Squid Game на други платформи.


TikTok: Фрагменти од играта Squid се споделени на TikTok од корисниците, вклучувајќи извадоци од одредени сцени и видео прегледи.
Бидејќи видеата може да се гледаат онлајн без сметка на TikTok, бидете свесни дека вашите деца можат лесно да ги гледаат на кој било уред, само со користење на функцијата за пребарување на TikTok.


Roblox: Оваа популарна веб-страница за игри сега ги содржи искуствата на Squid Game направени од фанови, каде што креаторите ги извадија игрите од играта Squid Game и создадоа дигитални верзии за играње на децата. Многу од овие игри се веќе наведени во делот „Популарни“ на страницата, што ги прави лесни за децата да ги најдат. Други преработки, исто така, се наведени под различни имиња како „Игра со риби“ или „Хекса игра“.


YouTube: Како и TikTok, така и YouTube содржи фрагменти и други содржини од играта Squid кои лесно можат да ги видат децата што пристапуваат на YouTube. И за жал, многу вознемирувачки делови од содржина се скриени во содржината на YouTube Kids, затоа бидете свесни што правите за она што вашите деца можеби го гледаат на оваа платформа.

Инстаграм: Едноставно пребарување во Инстаграм открива дека во моментов има над 679.000 објави со хаштаг Squid Game. Исто така, постои официјална страница за Squid Game и цел куп фан страници. Можноста вашите деца да гледаат несоодветна содржина поврзана со играта Squid на Инстаграм е многу висока, особено ако тие тргнат да ја бараат.

Училиште: Многу училишта објавија дека децата имитираат „Црвено светло, зелено светло“ во игралиштето и ги удираат децата кога не успеваат во играта. 

Што гледаат вашите деца, целосно зависи од вас, вие сте нивни родители и вие најдобро ги знаете. Ако одлучите да им дозволите да ја гледаат играта Squid, можеби можете да ја гледате со нив и да разговарате за темите. Секогаш е добро за децата да добијат добро разбирање за тоа што претставуваат одредени работи и како тоа не е секогаш нешто што може да се повтори во општеството.

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

10 причини зошто не сакам второ дете
Да се биде родител можеби е најубавото нешто, но оваа улога доаѓа со голем број предизвици
31
Споредба: Животот пред и после децата
Поговорката вели дека се' се менува кога ќе станете родител! Секако, сум го чула тоа но не сфаќав дека ќе се смени баш с...
4
Доцнење на првиот збор
Понекогаш може да се случи детето со полни две години да не зборува, или да зборува неколку лошо артикулирани зборови.
3
Вежби за правилен изговор на гласовите
Малите деца понекогаш говорат неразбирливо. Колку и да ни е тоа симпатично, доколку не се надминува, треба да посетиме л...
3
Анкета

Дали ви се одпаѓа името Бисера?
*Daniela*Го обожавам тоа име (11%)

Многу ми се допаѓа (11%)

Да (33%)

Не (24%)

Не ми се допаѓа (8%)

Воопшто не ми се допаѓа (14%)


Број на сите гласови: 95

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!