|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Хистероскопија
12.5.2010 13:16:26   
prvenka
Probav da najdam tema slicna na ovaa no nemozev,pa eve da otvoram jas tema na koja ke moze nekoj da mi raskaze za svojte iskustva.
Me nemase podolgo vreme na rr posto bev na histeroskopija.Na pregled mi ustanovija polip na matka,taka sto d-r Dimitrov od Remedika(koj go smetam jas a i po drugi sum slusaladeka e golem strucnjak) mi preporaca da se izvadi bidejki planiram bremenost.Pri samata intervencija se ustanovi deka imalo dva polipa eden do drug i septum.Sve bese uredno sanirano i d-rot mi rece deka za ponatamu nema nikakov problem.Ima li nekoj so takvo ili slicno iskustvo....,posle kolku vreme od intervencijata ste ostanale trudniuser posted image ke mi treba li dolgo da cekamuser posted image

< Поракaта ја уредил Палешка -- 12.5.2010 15:08:59 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Histeroskopija
12.5.2010 14:09:03   
biljana16
Jas napraviv histeroskopija pred odprilike 4 godini kaj doktor Lazarevski vo Sistina. Zafatot traese nekade okolu pola saat a posle toa osven pospanost ne osetiv ama bas nikakvi bolki. Mi rekoa deka posle intervencija mozam vednas da ostanam bremena .No poradi i drugi problemi ostanav bremena duri posle 3 godini. Zatoa ne ocajuvaj histeroskopijata ne e nisto strasno. 

(Одговор на членот prvenka)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Histeroskopija
12.5.2010 14:18:20   
vezilka RR
user posted image user posted image user posted image prvenka, си тргнала едно гајле. Ич да не се секираш за понатака..јас правев хистерокопија и исто така ми отстранија два полипи и септум и плус правев и лапароскопија за да ми ги отзатнат каналите. После зафатот три месеци бев на терапија на јасмин и после тоа бев спремна за бебче. Јас во септември го правев зафатот а веќе во февруари ( со плус триста други дијагнози како полицистични јајници, преклопување во HLA, покачена АФА и што уште не..) останав трудна..Така да не се секирај, сигурна сум дека за неколку месеци ќе ни јавиш за позитивен тест..

(Одговор на членот biljana16)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Histeroskopija
12.5.2010 14:32:55   
prvenka
Terapija so Jasmin,za sto e toa...mene mi dadoa da pijam ciklo proginova,tao se 21 apcinja i se pijat po sema,nemam pojma zasto mi gi dade koga jas imam redoven ciklususer posted image mi rece posle dobivanjeto nema pazenje pravo zauser posted image ....da dojdam na folikulometrija da vidime koga i kako e ovulacija,jas mu barav da pijam klomifen ako treba a dr mi rece ako imas uredna ovulacija nema potreba pa ke vidime,samo zasto mi dade da gi pijam tie apcinjauser posted image user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Histeroskopija
12.5.2010 14:51:05   
vezilka RR
Епа и Јасминот се од истата група..ми ги дадоа за регилирање на циклусот. Знаеш и кај мене циклусот беше во ред, ама некогаш после таков зафат може да дојде до пореметување на циклусот и затоа се даваат превентивно..Не е ништо страшно..

(Одговор на членот prvenka)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Histeroskopija
12.5.2010 14:56:00   
prvenka
Vezilka,kaj koj doktor pravese histeroskopija,i kaj koj doktor odis...ili e istiot doktor

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Хистероскопија
12.5.2010 15:04:29   
vezilka RR
Хистероскопија правев кај д-р Јадранка Георгиева на Гинекологија во Државна..а иначе идам кај матичниот д-р Боро Парталоски од ординација Кристела..

< Поракaта ја уредил Палешка -- 12.5.2010 15:09:23 >

(Одговор на членот prvenka)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Хистероскопија
14.5.2010 9:39:04   
none
i jas doakjam so rezultati na leviot jajnik senka ili polip doktorite ne znae da mi kazat sto e samo mi rekoa deka treba operacija so anestezija kazete mi uplasena sum i st oso tie jasmin ne mi kazaa koga se pijat ve cekam se plasamuser posted image user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Хистероскопија
14.5.2010 9:43:23   
Палешка РР
Смири се ноне, така само повеќе ќе си наштетиш, сигурна сум дека сега ќе наиде некоја мамичка која знае да ти одговори. Ајде малку позитивно гледај на тоа, сте го откриле, ќе може да се отстрани и да нема веќе пречки до бебето user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот none)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Хистероскопија
14.5.2010 12:45:57   
vezilka RR
Ноне немој да се плашиш не е тоа ништо страшно. Еве ти кажувам бидејќи го поминав тоа и знам. Хистероскопијата е рутински зафат трае околу 15-20 минути под целосна анестезија, ништо нема да осетиш. За три дена си дома на нозе..Значи следново треба да го направиш..месецот кога сакаш да го направиш зафатот, дента кога ќе добиеш, ќе почнеш да пиеш јасмин кој го даваат за да се спреми организмот за зафатот. Зафатот се прави од 10 до 15 ден од првиот ден кога си добила. И уште еден совет, ако сакаш побрзо да го завршиш ова, уште веднаш да се договориш со докторот кој ќе ти ја прави хистероскопијата, оти летниот период не ги изведуваат овие зафати и ќе треба да чекаш до септември..Ако имаш некои прашања пишувај...Поздрав и храбро..

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Хистероскопија
14.5.2010 20:30:42   
none
vezilka sto da ti kazam sega doagjame od doktorot moj maticen katastrofa zatnati mi se kanalite i posle ispituvanjeto HSGtaka da razocarano mi odgovori  spasot mi e samo in vitro kazuvajte site sto treba sega za in vitro mada sledniot mesec treba da pravam koldoskopija i hiteroskopija mada doktorot ne veruva deka postoi spas vika site pravele no ne ostanale bremeni po toj zahvat kazete nekoj so iskustvo 38 godini sum mnogu razocarana placam i semi e sega veke isto ne gledam podobruvanjeuser posted image user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Хистероскопија
15.5.2010 9:56:21   
Палешка РР
КЛИКНИ ТУКА  е убаво објаснета постапката Ин Витро. Среќно ноне и малку позитивност и ведрина..се ќе биде во редuser posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот none)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Хистероскопија
15.5.2010 21:38:46   
vezilka RR
Ех, none немој ти да се разочаруваш. За отзатнување на каналите се прави лапароскопија..и некако не ми се свиѓа таа статистика никоја не останала бремена после тоа..па еве јас останав и покрај тоа што ми рекоа дека шансите ми се 1% и и јас не сум баш во цветот на младоста имам 32..Така да нема место за разочарување..И и ин витро да е на крај пак ќе си имаш бебенце :) Само напред!!

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Хистероскопија
16.5.2010 6:58:58   
none
Vezilka mnogu zlato me izraduva sto si napisala posle se si ostanala bremena,pa zosto lekarot taka mi kaza site sto pravele nisto nemalo od toa,znaci od operacijata se otpusuvaat kanalite ,user posted image user posted image pocnav da ne spijam od nervoza samo na toa mislam .i sega  malce i olesna.samo ostan atoa na desniot jajnik kako polip rekoa bilo da se otsrani ,no dobro e sto se se pravi vo edno,ti blagodaram mnogu na informaciite pozitivni

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Хистероскопија
16.5.2010 7:02:16   
none
izvini vaka kasno se setiv a sto so jasmin od koga se pijat,nisto ne mi kazaa za toa i kade pravese vo drzavna li?? zatoa sto malce sum skeptik za taa ustanova dali imaat aparati strucnjaci i taka nataka,a privatno pak sigurno e mnogu skapo??

(Одговор на членот none)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Хистероскопија
16.5.2010 7:07:17   
Палешка РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka

user posted image user posted image user posted image јас правев хистерокопија и исто така ми отстранија два полипи и септум и плус правев и лапароскопија за да ми ги отзатнат каналите. После зафатот три месеци бев на терапија на јасмин и после тоа бев спремна за бебче. Јас во септември го правев зафатот а веќе во февруари ( со плус триста други дијагнози како полицистични јајници, преклопување во HLA, покачена АФА и што уште не..) останав трудна..Така да не се секирај, сигурна сум дека за неколку месеци ќе ни јавиш за позитивен тест..


< Поракaта ја уредил Палешка -- 16.5.2010 7:08:36 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Хистероскопија
16.5.2010 8:21:23   
none
a sto posle operacijata se pie jasmin 3 meseci  i nema odnosi nisto, i da ne zaboravam se lezi vo bolnica nekolku dena ili te pustaat odma,izvini src moze su mdosadna ama sakam da znam sto me cekauser posted image  

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Хистероскопија
16.5.2010 17:09:32   
TIFANI
Jas pravev histeroskopij pred nekoj den,dr.Dimitrov mi dade da pijam Estrofem i Ciklo proginova.Ke mi kaze li nekoj dali treba zaedno da se pijat ili prvo ednite pa drugite.Sto ako ne gi pijam ? Ima li nekoj iskustvo  so ova?

(Одговор на членот none)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Хистероскопија
16.5.2010 18:22:58   
none
tifani sto ti bese tebe sto pravese operacija polip ili sto i kade ja pravese drzavno ako e privatno kolku pari te kostase.pozdrav

(Одговор на членот TIFANI)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Хистероскопија
17.5.2010 8:14:28   
Bogdancanka
histeroskopija е многу важен дел во испитување на стерилност, абортуси повтори и / или абнормално крварење од матката. Тоа може да се дијагностички и оперативно. Ова е местото каде што интервенцијата се користи histeroskop (тесни телескоп, од 3 до 9 мм) преку вагината и грлото на матката во матката шуплина внесе. Модерни histeroskopi се толку тенки што поминува низ грлото на матката, без нејзина експанзија (дилатација). Во внатрешноста на матката се состои од две листи на ендометријален (матката), кои меѓусебно се омилени. Со цел да се разбере, тие мора да бидат одделени, а тоа обично се прави за вметнување на течни помеѓу нив. Хистероскопија обично се врши веднаш по менструалните крварења, бидејќи тогаш е лесно да се види матката празнина.
Дијагностички хистероскопија се користи да се испита внатрешноста на матката, т.е.. матката празнина и мукозни мембрани, постоењето на преграда (партицијата) и / или ниеден, полипи, и други абнормалности, Миа ... Оперативни хистероскопија често е само продолжување на дијагноза. Ова е местото каде што интервенцијата операција за отстранување на промените кои се на располагање за да ни (ниеден, полипи, Миа, нејасно промени во матката шуплина prominiraju), и отстранување на ткиво оддели од попречување на нормалната форма на матката шуплина и на тој начин спречуваат зачнувањето, нормалниот тек на бременоста, или некои други недостатоци во менструалниот циклус. Оваа форма на интервенција да се поправи матката празнина. Земање мостри на длабоко матката (ендометријален биопсија длабоко), и нивните histopathological анализа се доаѓа до информации кои се однесуваат на матката материјали и хормонално влијание врз неа.
Микробиолошка анализа на овие мостри може да ни каже така. молчи инфекција, која е. инфекции кои се присутни во ткивото, но инаку ние не можеме да се открие. Тие не правиш никакви скриени (латентни) проблеми, но може да предизвика неплодност.
Ginekolgija - ризици HisteroskopijeMnoge жените во подоцна репродуктивен возраст имаат долгогодишно менструалните крварења. Ако крвавењето не реагира на хормонална терапија, изборот ќе биде хистеректомија или хистероскопија. Хистероскопија е, се разбира, со многу предности, бидејќи пациентот поштеден голема хирургија, отстранување на матката и јајниците, како и бројот на потенцијалните опасности на таква операција носи. Оваа операција е наречена ендометријален аблација. Histeroskopa да се направи со користење електрична аблација на слузницата и така се спречи повторно тешки менструални крварења и intermenstrualno.
Ризици од хистероскопија

Компликации на дијагностички хистероскопија се ретки. Статистички, кои се случуваат во 2% од случаите и тие се:

   * Пирсинг (перфорација) materičnog ѕид. Со оглед на широчината на инструментот на перфорација е многу мал и обично излекува спонтано;
   * Компликации поврзани со течност, која се шири на матката шуплина течност оди во абдоминалната шуплина, како и во крвните садови, кои може да предизвикаат проблеми со артериски притисок, elektrolitic нерамнотежа ...

Повеќето пациенти не се чувствуваат било која непријатност за време и по интервенција. Сепак, постојат некои непријатности што може да се случи за време на интервенција. Од најчестите е непријатност дека пациентите чувствуваат болка по хистероскопија. Болката може да се спореди со нешто посилно менструалната болка и не е загрижувачка. Сериозни ризици се ретки, но ние мораме да се спомене:

   * Хеви крварење;
   * Инфекција;
   * Ризиците што ги носи анестезија;


_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот none)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Хистероскопија
17.5.2010 9:06:24   
prvenka
None,jas pravev histeroskopija vo Remedika kaj d-r Dimitrov,koga se rasprasuvav za nego mi rekoa deka e prviot covek koj pocnal da raboti histeroskopija i laparoskopija i deka e golem strucnjak.Histeroskopija mi pravese so sto mi izvadi dva polipa i septum na matka,sve me kostase 20.000denari.Mi gi dade istite apcinja kako kaj Tifani,i mi rece posle sledniot ciklus nema pazenje.Jas iskreno ako si vo moznost so plakanje ti preporacuvam da ides kaj nego.Odi neka te vidi pa slusni go negovoto mislenje,nisto ne te kosta da slusnes i drugo mislenje....,jas sum prezadovolna od nego.
Tifani,apcinjata Estrofem,valjda ti dadoa tamu 7 apcinja,i tie se pijat 7 dena navecer po edno,a paralelno se pie i ciklo proginovata dadena po sema.Jas tie prvite 7 gi ispiv a ovie drugite uste gi pijam,zasto i jas sum taze od intervencijata,pravev na 05 Maj.Mislam deka koga ke zavrsam so pienje na apcinjata ke treba da dobijam,valjdauser posted image

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Хистероскопија
17.5.2010 16:12:05   
vezilka RR
Вака ноне, значи јасмин се почнува да се пие пред зафатот..ако операцијата ја правиш на 10-15ти ден од циклус, јасминот почнуваш да го пиеш од првиот ден од циклус, значи кога ќе добиеш..а за трите месеци после операцијата и не мора да значи дека ќе ти дадат јасмин, мене тоа ми дадоа, но како и да е секоја терапија која се дава после операцијата е за да се регулира циклусот. Иначе во државна се иде во болница еден ден пред опрацијата да те спремат..уствари ништо не те спремаат туку само така си лежиш..после другиот ден е опрацијата и другиот ден те пуштаат..Значи 3 дена вкупно..Во приватниве мислам дека тоа трае само 1 ден..значи истиот ден кога ќе те оприраат вечерта те пуштаат..

(Одговор на членот prvenka)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Хистероскопија
18.5.2010 7:12:23   
none
VI BLAGODARAM MNOGU SRCKI STE ,KE PRAVAM VO DRZAVNA ZATOA STO MOJOT MM OSTAN BEZ RABOTA I SEGA SO OVA SE NI SE SOBRA NEMAM DRUG IZLAS,SAMO PAK NE MI KAZAVTE DALI POSLE TOA IMA SE KAJ VAS BEBENCE user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Хистероскопија
18.5.2010 8:56:44   
prvenka
None,jas za toa ne mozam da ti kazam bidejki ke probuvam od juni,jas sega vo maj ja pravev intervenicijata i uste 9 dena zavrsuvam so terapijata,doktorot mi dade ciklo proginova po sema se pijat 21den  i estrofen 7 dena.Od juni tri cetiri meseci ke probuvame prirodno(ke odam na folikulometrija) a posle doktorot mi rece so inseminacija
None,nemoj da se razocaruvas jas pred dve godini pravev laparoskopija na endometrioza na jajnik,imav cista i eve sega pak,pa doktorot ne mi pravese laparoskopija bidejki veke imav praveno...mi rece deka ostanuvale bremeni i si cista,isto i jas mu rekov d-re nema vreme za cekanje bidejki i jas ne sum vo cvetot na mladosta imam 36 god. ...mora da sme optimisti,eden den i kaj nas ke dojdeuser posted image


(Одговор на членот none)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Хистероскопија
18.5.2010 20:15:34   
suzeto
jas ostanav bremena so cista i toa ne so edna nego tri na lev jajnik i dve na desen ,isto se operirav i odma posle godina ostanav bremena so terapija normalno

(Одговор на членот prvenka)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Dali?
Jana9

Dali ste tip koj saka muzika?

Da (100%)

Ne (0%)


Број на сите гласови: 4

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!