|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Хистероскопија
6.10.2010 14:36:42   
vezilka RR
Овде некаде мислам дека имаше тема за документи потребни за ИВФ..ќе ја побарам!

Ти пратив поракана ФБ :) Прашувај што те интересира, знам низ што поминувате и стварно сакам секому да олеснам колку можам со лаф-муабет :)))

(Одговор на членот iviv)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Хистероскопија
6.10.2010 16:59:51   
bate
vezilka миличка многу ми е мило user posted image , и јас исто имам затнати канали и ми рекоа право на ин витро нема друго user posted image . и ти на природен ли начин user posted image . те молам објасни ми

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Хистероскопија
6.10.2010 17:06:42   
vezilka RR
Па си ги отзатнав каналите, правев лапароскопија, и после со инсеменација забременив..Но, како и да е не е важно дали природно или инсеменација или ИВФ, важно е да се успее да се забремени. Ви држам среќа на сите..не се откажувајте!!!

(Одговор на членот bate)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Хистероскопија
6.10.2010 17:11:02   
bate
така е миличка, имај лесна бременост и сите ние еден ден да ги видиме user posted image , многу успех

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Хистероскопија
12.10.2010 15:02:47   
iviv
Na FB te prifativ i fala ti mnogu :)
So gopod napred ideme kon podobro taka vikaat ne sum te videla on line do sega fB koga ke bides sekako ke ti pisam bas i mi treba toj laf muabet :))))Pozdravce <3

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Хистероскопија
30.10.2010 19:03:17   
schatzi
Zdravo na siteuser posted image
jas sum nova na forumov. Ve citav podolgo vreme i mi dadovte sila da otidam na laparaskopija i histeroskopija.
I dvete intervencii gi pravev pred nekolku dena vo Remedika kaj Dr. Gligor Dimitrov i sum prezadovolna.Mi otstranija 2 cisti na jajnicite od koi ednata bese cokoladna.
Sega sum na terapija i od naredniot mesec veke ke mozeme da se nadevame na user posted image . Pozdrav do site i vi blagodaram uste ednas za sovetite i iskustvata koi gi delite . da nebevte vie tesko ke se odlucev za laparaskopija i histeroskopija user posted image

(Одговор на членот iviv)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Хистероскопија
30.10.2010 21:19:59   
veckasr
dobredojde schatzi 

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Хистероскопија
30.10.2010 21:38:06   
veckasr
dobredojde 

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Хистероскопија
9.11.2010 14:44:46   
AnnaMolly RR
Добре дојде, schatzi . user posted image
Кажи ни нешто повеќе за тебе тука или овде.


< Поракaта ја уредил AnnaMolly -- 9.11.2010 15:01:23 >


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот veckasr)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Хистероскопија
12.11.2010 22:37:08   
puze
ve molam nekoj da mi kazi denes dobiv izvestuvajne od fondot deka treba da napravam histero laparaskopija kakvo e toa ispituvajne kade mozam da go napravam i kolu bi cinelo ve molam za odgovor ako nekoj ima iskustvo so ova.
.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Хистероскопија
12.11.2010 22:58:45   
Bogdancanka
Пуже мила ти бараат хистероскопија и лапароскопија?

Хистероскопијата е дијагностичка постапка која овозможува со помош на оптички инструмент (хистероскоп, се внесува низ вагината) во реално време на екран да се види внатрешноста на матката и на цервиксот. При прегледот може да се земе парче ткиво од ѕидовите на матката (ендометриумот) за патолошка анализа.

Оперативната хистероскопија се прави на истиот начин со тоа што се отстранува миом, циста, ендометриозни израстоци и слично.


Лапароскопијата е директно посматрање на стомачната празнина, јајниците, надворешните страни на јајоводите, матката (а и на сите останати органи во стомачната празнина доколку лапароскопијата се изведува во негинеколошки цели) со помош на инструмент - лапароскоп.
Во општа анестезија се прави мал засек 0,3 - 20 мм на стомакот веднаш под папокот и низ него се спроведува мал оптички инструмент со камера. Додатни мали засеци над пубичните влакна се прават за внесување на инструменти ако има потреба за операција (отстранување на ендометриозни ткива, цисти, вонматерична бременост...). Лузните после интервенцијата поминуваат за кратко време.


немам правено јас мене еден доктор ми беше препорачал хистероскопија а другите не па затоа неправев,мислам дека е поефтино на државно на приватно е многу поскапо за точни цени се надевам некоја наша рр што поминала низ тоа ќе може да те информира позззз мила биди силна не се секирај user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот puze)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Хистероскопија
12.11.2010 23:17:19   
puze
jove ti blagodaram na odgovorov neznam sto e rabotava dosega nikoj od doktorive toa ne mi go preporacal a sega ovie od fondov toa go baraat malku mi e sumlivo plus toa i za mm im isprativ tri spermogrami od tri razlicni kliniki i sega trebalo od klinicki centar za ginekologija ili institut za histologija nesto ovde ne mi e jasno ili si igrat igracki so nas za da se gubi i malku nades sto ja imame ili so sila ne teraat da se odkazeme i da odime na privatno stvarno neanam so da mislam tebe ti posakuvam se najubavo vo postapkata


(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Хистероскопија
12.11.2010 23:23:18   
Bogdancanka
навистина ми е жал мила ова ви е плус малтретирање,али нема одкажување бори се до крај знам дека ќе успееш мила ти посакувам многуууууу среќа позззз 

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот puze)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Хистероскопија
22.12.2010 21:06:34   
Akii
Zdravo zenski!!! Ve molam za pomos i sovet.Pred tri meseci imav spontan. Pri kiretazata dr. Matevska od Sistina mi primetila kako nekakva pregrada na matkata, pa pravev HSG i mikrobioloski brisevi. Brisevite se super, a Hsg to mi go citase drug doktor od Sistina.Vo naodot pisuva, deka pri polnenjeto na kontrastot kavum uteri se ispolnil vo celost bez defektivo polnenjeto, a istiot e vo arkuatna forma,sinostroponiran.Obete tubi gracilni se prikazale vo celost, a levata e fiksirana sakroiliakalno. I deka nema slobodno izlevanje vo abdo.praznina. E sega koga otidov da vidime sto po naodot treba ponatamu, dr. mi vika deka imam subseptum na siroka osnova i toj predlaga HSC i LPSC. No napomena deka za toa treba jas da si odlucam zatoa sto mozelo i bez da se pravam da imam sosema normalna bremenost I deka nemoralo da znaci deka suseptumot e pricina za spontaniot.I naku ostanav bremena prviot meses otkako se obidovme, znaci odma.Stvarno sum preopteretena veke, nemam poima sto da pravam. Planiram da odam i po drugo mislenje, pa ke se odlucam, a ic ne sakam da se pravam.Mnogu mi bese stresen ovoj perid i nekako imam stav.Pa zatoa baram pomos i od vas, pozdrav

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Хистероскопија
22.12.2010 21:39:22   
Bogdancanka
Аки мила баш ми е жал за тоа што ти се случилоuser posted image user posted image user posted image но мислам дека нема потреба да брзаш со хистероскопија и лапароскопија штом докторот ти рекол дека немора да да ги правиш тие зафати сепак не е лошо да се консултираш со друг лекар и добро да си размислиш....тоа е мое мислење ако има некој такво искуство сигурно ќе ти помогне со некој совет...позззз мила само позитивно сигурна сум дека наредниот пат ќе биде се во ред и ќе си добиеш едноuser posted image

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот Akii)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Хистероскопија
22.12.2010 22:02:20   
Junona
Akii,moe mislenje e da si gi napravis zafatite,pa potoa da si planiras bremenost.inaku koj ti garantira deka nema povtorno da ti se sluci istotouser posted image .ti kazuva patalec.
pozz


_____________________________

„Не стануваме попаметни од она што сме го чуле,туку од она што сме го доживеале“.

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Хистероскопија
22.12.2010 22:29:27   
veckasr
i jas mislam kako junona odi napravi si histeroi laparoskopija tie se dijagnosticki metodi ne e nisto strasno

(Одговор на членот Junona)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Хистероскопија
27.12.2010 22:54:26   
Akii
Fala vi za vaseto mislenje. Inaku jas uste ne sum odlucila sto da pravam,ama kaj i da e ke moram.A Juona koga mi pisa rece, prasaj patilec!!!Dali i kaj tebe imase nesto kako kaj mene, sto ti se sluci?Pozdrav 

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Хистероскопија
24.1.2011 23:11:25   
dinja
Еве го мојот случај- Пред 3 месеци се породив и крварењето по породувањето не ми престана, на ехо ми видоа полип во матката и пред 6 дена ми правеа хистероскопија при што извадиле и нешто друго, ќе видиме по анализите дали е дел од постелката или што може да е????
Ми рекоа дека најкасно до 2 недели ќе ми престане крварењето, сега мн малку ми тече, вие колку време по хистероскопијата крваревте? Јас сеуште одмарам иако ми рекоа дека еден ден е доволно, ама јас сум исплашена да не крварам повеќе ако не одмарам, ме интересира после колку време по хистероскопијата му се вративте на нормалниот живот, кога може да се пешачи, да се креваат работи итн?


(Одговор на членот Akii)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Хистероскопија
1.3.2011 11:54:00   
Bogdancanka
ИЗВОРНА ПОРАКА: jolanda

zdravo.4 godini sum vo brak od koi 3 godini se obuduvame da imame
bebe,no niednas dosega ne ni uspealo.Najprvin prolaktinot mi bese visok i
piev bromergon.Potoa mi otkrija histerus septum na matkata,koj go
operirav pred 4 meseci so laparaskopia i histeroskopia.Me interesira
dali septumot sprecuva zabremenuvanje.i dali nekoja ostanala bremena po
pravenje na vakva operacija -otstranuvanje na septum.
ИЗВОРНА ПОРАКА: Lidina

Zdravo Jolanda,
Moja prijatelka imase isto septum na matkata poradi koj imase spontan abortus so bliznaci vo prvata bremenost. Posle toa imase operacija i go otstranija septumot, ostana povtorno bremena i rodi zdravo since. Ti posakuvam sreka i pobrvo da zabremenis. Pozdrav_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот dinja)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Хистероскопија
5.3.2011 13:06:33   
Bogdancanka
ИЗВОРНА ПОРАКА: MACImac

Zdravo eve i jas da vi se pridruzam na temava . vo brak sum skoro 3 god. ama od nisto . Praev 3 inseminacii kaj mojot maticen i pak nisto .Sega odam kaj Trajkovski vo GAK dali ima nekoj iskustvo so nego da mi objasni a inace on mi praese i laparo i histero.pozz
ИЗВОРНА ПОРАКА: sharlot

MACI mac ,kako pomina na laparo i histeroskopija? eve jas treba naredniot mesec da pravam.kakvo e tvoeto iskustvo? kolku vreme trae,ИЗВОРНА ПОРАКА: veckasr

sharlot laparo i histeroskopijata jas ja pravev vo gak tamu prvo ti davaat da pies jasmin  posle otkako ke gi ispies ke doobies ciklus posle ciklusot odes vo bolnica otkako ke te primat ne ti davat da jades  i da pies nisto dodeka ne te pravat laparo histeroskopija laparo i histeroskopijata ja pravat pod celosna anestezija  posle toa lezis tamu i naredniot den te pustat doma i ti davat da pies antibiotici  i posle pet dena ti gi vadat koncite cenata so sino kartonce e 2200 denari ИЗВОРНА ПОРАКА: puze

veckasr te molam kazi mi kaj koj dr prevese histero laparaskopija i jas treba da pravam pa neznam koj dr e dobar za taa rabota na klinikaИЗВОРНА ПОРАКА: veckasr

jas pravev kaj dr jadranka georgievska no ne ti ja preporacuvam nea kako lekar ne poradi laparo i histeroskopijata poradi drugi pricini najdobar dr sega za sega tamu e tofovski kolku sto znam  ИЗВОРНА ПОРАКА: MACImac

sharlot ne trae mnogu pola saat najvise jas praev 2 pati vo rok od 2 meseci.Prvit pat bese super nisto ne osetiv ni za vreme na operacija ni posle toa, ama zatoa vtoriot pat bese uzas . Ni jas neznam zosto nesakam da te plasam ama mnogu povrakav i krvarev. Jas mislam deka vtorata opracija mi bese prerano trebase poveke vreme da se oporavam a mene odma naredniot mesec pak me pravea histero. I zamisli sega treba pak i 3 pat da odam naredniov mesec . Sobiram sili neznam kako i sto ke bideИЗВОРНА ПОРАКА: MACImac

Mene mi dadoa eden prasak da pijam doma (mnoooguuu gaden) za procistuvanje poubavo nego oni tamu da te "cepkaat" i nerdniot den sabajle otidov na operacija so totalna anestezija e mirno ke spies :) ne se sekiraj sharlot ke se sretneme na GAK naredniov mesecИЗВОРНА ПОРАКА: veckasr

mene me procistija so edni cepovi neznam kako se vikaat tamu edna zenicka sto lezese mi gi dade 


ИЗВОРНА ПОРАКА: MACImac

neznam moze ima i so cepcinja mene mi rekoa deka bilo neprijatno so klizna procistuvale tamu i poubavo doam so prasakot"fortrans" mislam bese_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Хистероскопија
5.3.2011 22:20:22   
Viktori
ИЗВОРНА ПОРАКА: sladjana ms

Vecka da adheziite mi bea od slepoto crevo, a od nego se imam operirano pred 20 god., a sega imam 35god. Patem i vo bolnica kaga ja pravev laparaskopijata sestrite rekoa deka mnogu zeni koi se operirani od slepo crevo imaat problem so zabremenuvanjetono, no sepak potoa uspeale da ostanat .Takov e i slucajot so mene.Pozdrav


ИЗВОРНА ПОРАКА: MACImac

zdr sladjana i jas imam septum ama mnogu mi bil debel i zatoa trebalo poveke pati nemozelo od ednas da se otstrani se nadevem deka ke bide  ovoj 3 pat posleden zasto tolku se iznamaciv a kazi mi dali septumot bil kaj tebe problem da ne imase spontani?

ИЗВОРНА ПОРАКА: sladjana ms

MACImac mene ova mi e prva bremenost.Kaj mene septumot bese mnogu mal i zatoa pravev edna operacija, a dr. za nego mi dade objasnuvanje deka septumot bil precka spermatozoidite da vlezat vo kanalot i pokraj toa sto imav proodni tubi.Kolku sto znam septumot mora da se otstrani zatoa sto i vo slucaj da se ostane bremena moze da predizvika spontan.Koga ke ja napravis i slednata operacija ako drugite naodi se vo red sigurno ke si ostanes  .Ti posakuvam mnogu sreka.Pozdrav

ИЗВОРНА ПОРАКА: MACImac

sladjana ms septumot kaj mene e max dlabok zatoa se otstranuva od poveke pati a zamisli mojot maticen ginek. mi praese 3 inseminacii kj nego u ordinacija bez prethodno hsg i bez da mi kaze deka imam septum. znaci mi gi zema prite za dzabe i onaka nemao da uspee so toj septum otkako jas pobarav hsg da napraam doznav za taa pregrada koja e skoro 2cm ubavo se gleda na snimkata ogromna e.I taka mojot dok. me lecese skoro 2 god. bez hsg snimka bez da zneme tocno so e problemot a jas zaludno mu veruvav. I plus kaj mm spermogramot e sredno zalosno i toa dopolnitelno me maci  pozdrav _____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Хистероскопија
6.3.2011 18:13:18   
sladjana ms
MACImac moe mislenje e stom ke si ja napravis i tretata operacija da si prodolzis kaj dr.Trajkovski.Toj sigurno ke ti go resi problemot,sepak tie se specijalisti i znaeme deka site dobri doktori po privatnive klinike se izlezeni od GAK.A sto se odnesuva do tvojot mat.ginekolog ne mi se veruva kako laicki i nestrucno go vodel tvojot slucaj.Moe mislenje e deka toj treba da go kazes so ime i prezime za i drugi negovi pacientki da nemaat vakov problem.Ti posakuvam mnogu sreka i uspeh za ponatamu.Pozdrav

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Хистероскопија
6.3.2011 23:56:06   
MACImac
 pa mislam deka ke prodolzam kaj d-r Trajkovski na GAK zasega i jas sum zadovolna od nego a za iskustvovo so mojot mat.giekolog stvarno neam zborovi a seuste sum kaj nego ne sum go smenila imam nekolkku dok. smeneto i stvarno neznam kaj kogo da se ogbratam MI NEMA SPAS user posted image

(Одговор на членот sladjana ms)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Хистероскопија
12.3.2011 23:14:23   
zagrizena26
Zdravo na site!!!
Ve molam od se srce za sovet i nekoj da mi kaze dali imal slicno iskustvo so moeto.Treba da pravam laparoskopija, samo imam premnogu strav od anestezijata.Dali ima nekoj takvo iskustvo?Se odluciv intervencijata da ja pravam kaj dr.Lazarevski vo Sistina no iako e dobar doktor i dobra bolnica sepak imam mnogu strav.Aj pisete ve molam.plsssss

(Одговор на членот MACImac)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

ime za since
BARBARITA

koe ime da go izbereme za since

kevin (13%)

andrea (21%)

dario (49%)

alberto (5%)

simone (3%)

valerio (8%)


Број на сите гласови: 165

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!