|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Хистероскопија
2.6.2010 23:41:39   
Nade
Ноне симптомите ти се супер, дај боже се да е како што сакаш, ти пуштаме среќа
А за Митановски те прашав зашто имам слушнато многу лоши работи и тоа од многу блиски луѓе, така да мој совет е да го смениш да не те замарам сега со детаљи, сега мисли само на убави работи ама сметав дека е добро да ти кажам а сепак изборот е твој поздрав!

_____________________________

I dont have time to hate people who hate me because i am too busy loving people who love me :)

(Одговор на членот none)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Хистероскопија
26.6.2010 21:15:54   
Jass
А знаете ли после колку време после хистероскопијата може да се има односи?

(Одговор на членот Nade)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Хистероскопија
26.6.2010 23:28:35   
prvenka
Otkako ke dobies menzis,barem mene taka mi rece doktorot,duri i mi rece da ne se pazime.

(Одговор на членот Jass)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Хистероскопија
27.6.2010 0:24:04   
Jass
Значи од прилик еден месец user posted image . Само јас ќе треба да правам уште една хистероскопија. Пошто при оваа колку што разбрав ми го намалија ендометриумот за да стигнат до матката (Зашто минатиот месец не сум имала овулација), а во следната треба да ми го отстранат септумот. Знае некој нешто за ова? Не ми е баш јасно тоа со ендометриумот (ако не го згрешив поимот) па ако некоја знае нешто ќе и бидам многу благодарна

(Одговор на членот prvenka)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Хистероскопија
27.7.2010 12:54:32   
Sajna
dali postoi forum kade razgovorite se za infekciii i slicno imam prasanje i baramsovet a neznam kade da napisam :(

(Одговор на членот Jass)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Хистероскопија
27.7.2010 13:26:25   
Bogdancanka
eve tuka imame pisuvano za vaginalni infekcii

КЛИКНИ ТУКА


< Поракaта ја уредил Палешка -- 27.7.2010 13:27:33 >


_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот Sajna)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Хистероскопија
27.7.2010 22:03:17   
cece81
Sajna ti pisi ni sto custvuvas pa mozebi ke ti odgovorime ! eve na primer jas mozam da kazam deka sum lepenka za bakteriii ne mozam da kurtulam samo so niv se boram , se nadevam deka ovoj pat nema da imam rabota so niv veke!!!

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Хистероскопија
28.7.2010 8:16:18   
Sajna
mene prv pat mi izlaga los rezultat na PAP a toa e , mesana flora metaplazmija :( plockasti kletki ASC-US , infekcija (tipicna obnova) seto ova zvucci tolku strasno za mene a doktorot ne mi dava nikakva terapija mi vika nisto ne ti e , daj boze da e taka ama da prasam iskustvo nekoj dali ima Falaa ***

(Одговор на членот cece81)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Хистероскопија
28.7.2010 12:31:35   
iki82
Sanja i mene sega na pap testot mi bese mesana flora, i tipicna obnova i vo sistina ginekologot isto ne mi dade nisto. Mi vika vo red e, kao nemalo cin promeni i sl. I posle go prasav ginekologot kaj sto odam 6 god i mi rece ima nekoja infekcija i mi dade neo-penetran vaginaleti koi i porano sum gi stavala i sum mn zadovolna.

(Одговор на членот Sajna)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Хистероскопија
29.7.2010 11:41:00   
suzeto
i mene vo sistina ne mi dadoja nisto a predhodno imav cin a kaj niv ne pokaza cin, samo:

benigni kletocni promeni,
kletocni promeni sto asociraat na virusni infekciivirusni
nisto ne mi dadoja i se plasam

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Хистероскопија
29.7.2010 12:41:54   
Sajna
ja s pak si preprasav i mi rekoa deka se toa e od padnat immunitet, da pijam poveke vitamini a najbitno da vnesuvam preku hrana i greska mi esto sum imala odnosi dva dena pred pregled se preporacuva da se miruva za odnosi nekolku dena pre da se zeme PAP

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Хистероскопија
29.7.2010 21:52:49   
suzeto
dva dena e dovolno,znaci na tretiot da ti zemaat bris

(Одговор на членот Sajna)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Хистероскопија
13.8.2010 18:10:29   
cuci886
Zdravo na site.Jas sum nova na forumov,i ve molam za sovet.Nie sme vo brak godina ipol jas vo januari imav spontan abortus,posle toa bev pravev hormonsi ispituvanja i mi se pokaza deka PROGESTERONOT mi e mnogu slab.Maticniot ginekolog mi davase Klomifen i Bromergon ama nemase nikakov efekt.Vo Juni mesec pravev Laparaskopski procistuvanje na kanalite,kaj leviot jajnik sum imala zapusuvanje,a se drugo e dobro.Kazete mi sovet sto da napravam za da s eizraduvame so Soprugot.pozz Fala vi mnoguuser posted image

(Одговор на членот prvenka)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Хистероскопија
16.8.2010 9:32:36   
vezilka RR
Добредојде cuci886 на форумов и се надевам дека пријатно ќе се дружиме. Од моето искуство терапијата што си ја пиела е добра, но бидејќи си ја пиела пред да ги прочистиш каналите тоа некако му доаѓа како за џабе да си ја пиела, односно сигурно докторот сека откако си ги отзатнала каналите ќе ти препорача да ја повторите терапијата. За секоја сигурност би требало да се направат и други испитувања за да се утврди точно од која причина се случил спонтаниот, меѓутоа јас таму немам баш некое искуство и не би можела да ти препорачам. Знам дека сестра мипосле спонтаниот испитуваше и АФА и нешто друго ама не сум сигурна. Сигурно ќе се јави некоја друга рингерајка кја имала такво искусво и ќе ти каже. Мој совет е да не се разочаруваш и да продолжите со борбата и наскоро ќе се израдуваш со user posted image

(Одговор на членот cuci886)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Хистероскопија
16.8.2010 20:43:52   
zorana
Cuci 886 Dobro ni dojde vo forumot Ako jajjovodite ti se otvorni  nema sto da se plasis Odi na transfuziologija i baraj mu da ti gi napravat site imunoloski ispituvanja i zemi si bris za klmidija i ureoplazma

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Хистероскопија
16.8.2010 22:08:03   
blue_blue
Zdravo Cuci886,

Nisko nivo na progesteron ne e nisto strasno poradi toa sto se tretira so hormonalna terapija t.e. so zemanje na progesteron oralno, a najcesto vaginalno. Inaku progesteronot e potreben za da se vgnezdi jajceto vo matkata i odrzi tamu, taka sto po ova sto go pisuvas neminovno bilo da imas spontan poradi nedostakot od progeseteron. Jas isto taka imav nisko novo a eve me imam dve zdravi pravi sosema donoseni i rodeni vo 38 nedela bliznacki - cela bremenost bez nikakvi problemi, taka sto ic da ne se sekiras. Klomifen nema vrska so nivo na progesteron, toa e lek za stimulacija na jajnicite t.e. za proizvodstvo na jajce kletki, a za drugiot lek ne sum cula. Znaci ic ne nemoj da se sekiras, samo vednas stom ke se vostanovi bremenost lekarot neka ti prepise utrogestan (toa e progesteron) ili nekoj slicen na toa lek i zemaj go kako sto ke ti kaze. Jas go zemav po dve kapsuli dva ili tri pati na na den (ne se sekavam tocno) vaginalno se do kraj na 16 nedela. So sreka i sto poskoro da ne izraduvas so user posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: cuci886

Zdravo na site.Jas sum nova na forumov,i ve molam za sovet.Nie sme vo brak godina ipol jas vo januari imav spontan abortus,posle toa bev pravev hormonsi ispituvanja i mi se pokaza deka PROGESTERONOT mi e mnogu slab.Maticniot ginekolog mi davase Klomifen i Bromergon ama nemase nikakov efekt.Vo Juni mesec pravev Laparaskopski procistuvanje na kanalite,kaj leviot jajnik sum imala zapusuvanje,a se drugo e dobro.Kazete mi sovet sto da napravam za da s eizraduvame so Soprugot.pozz Fala vi mnoguuser posted image

(Одговор на членот cuci886)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Хистероскопија
16.8.2010 23:03:59   
Sajna
CUCI 886, i jas pijam sega klomifen, toa e za zgolemuvanje na brojot na folikuli se so cel da ostanes bremena , se nadevam dvete ke castime mesecov :)

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Хистероскопија
17.8.2010 23:58:42   
cuci886
Mene dokotorot sto mi pravese Laparaskopija koga izlegov od bolnica mi rece da ne ja pijam terapijata.A vcera bev kaj mojot maticen me pregleda na 2minuti,a od operacija nemav otideno,mi se isponasa me vide na exo mi vika MOZE SI BREMENA A MOZE I DA DOBIES CIKLUS.Daj kazete nekoj dobar ginekolog,plsuser posted image

(Одговор на членот Sajna)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Хистероскопија
20.8.2010 10:57:11   
Sajna
SISTINA: Panevski , Matevska

(Одговор на членот cuci886)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Хистероскопија
20.8.2010 18:51:09   
Natasa981
Систина: Панчевски, Буџаков, Дракулевски..кај кој и да отидеш,нема да згрешиш!
Поздравuser posted image

(Одговор на членот Sajna)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Хистероскопија
14.9.2010 21:54:35   
milicka...
i jas se prtavev i laporaskopija i histeroskopija kaj dr Gligor Dimitrov vo Remedika  no veke godina i tri meseci kako sum pravena a uste ne mozam da ostanam bremena od intervenciite e se zavrseno kako sto treba blagodarna sum na doktorot no nemozam seuste da ostanam bremena od intervencijata se pazevme 6 meseci i potoa pocnavme da ne se pazeme toj mi rece ajde na akcija hahahaha ali eve pak ne biva retko sum slusnala nekoj so endometrioza da ostanal bremen a toa e cokoladnata cista so bese prethodno izvadena so laporaskopija a histeroskopija mi pravea da mi izvadat pregrada na matkata imase (supseptus) go vikaat po doktorski

(Одговор на членот prvenka)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Хистероскопија
16.9.2010 0:43:25   
suzeto
milicka
eveti uteha jas so endometrioza zabremenav isto se operirav 6 mes.piev lekarstva potoa stapivme vo akcija no so lekarstva 2-3meseci bez lekarstva bese ne se secavam bas ama tocno na god.od operacijata jas bev bremena

(Одговор на членот milicka...)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Хистероскопија
6.10.2010 13:32:15   
iviv
Jas napraviv se eve nema ni eden mesec seuste sum na boleduvanje i lapraskopija i histeroskopija i pojma nemam uste 10 stavki ima na otpusnata lista :) no mi kazaa deka jajnikot bidejki mi eden mi bil zalepen za zidot na matkata i za tubata pa sega od kaj tubata mi go odlepile pa so znam ke vidime FSH hormonot mi e kace 15 pa maticniot D-R Partalovki Boro od koj sum prezadovolna mi rece uste eden horonski so FSH nad 11 ke pravime pod hitno invitro zosto toj hormon se kacuval kaj zeni vo klimaks i znaci deka oslabuvala funkcijata na jajnikot ,utre mi e tret den i i ke idam za hormoski status pa so gopod napred .Ali resena sum sto poskoro da napravam invitro da ne se izmacuvam :) pa kako bide neka bide .Samo edno znam deka sum haaaaooooooooosssssssss:))) ama taka gospod sakal a taka i gopod ke mi pomogne da si rodam edno bebence .Taman sega Januari pravam svadba pa malce ke angaziram okolu toa pa posle toa ke subirmae dokumntacija za INF neznam ni od kaj treba da se pocne .....valjda ke se snajdam :)

Pozdrav do vas devojki mene me nemase nekoe vreme no eve me pak od vreme na vreme redovno ve citam ama sega da pisam i do kaj sum stignala :)

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Хистероскопија
6.10.2010 14:11:38   
vezilka RR
Ајде ивив со среќаи за свадбата и за се. Ај може ќе не изнанадеиш пред свадба со нешто :) Стискам палци. И знаеш како викаат..трпение спасение..

(Одговор на членот iviv)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Хистероскопија
6.10.2010 14:31:22   
iviv
ahhhh vezilka imam jas trpenie samo me fati malku panika znaes eden jajnik pa i toj zapusen zaplen prilepen hormonov FSH i LH i malku haos vo glvava......ali ke bide znam morma da se boram toa i go pravam jas ne se zalam :) ne sakam lugeto da me zalata.......ahahhahahahahah
Samo sega nesto cepkav po net i gledam procedurive za invitre i se izgubiv pa toa e haos .....lelelelelele da se izgubis lavirint :) ama toa e mora de se pocne od negde

Pozdravce
Mozes da me pobaras na FB jas Ivana Kostovska mozebi ke mi dades mn poucni soveti dosta te imam prateno so tvoite postovi i gi imam citano prilicno znam niz sto pomina :) sega se nadevam deka si dobra :)

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

pomagajte!
srekna trudnica

blagodaram za vasata pomos, za ime na naset_o bebe!

luka (44%)

dimitri (20%)

konstantin (20%)

jakov (16%)


Број на сите гласови: 95

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!