|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
23.9.2011 20:11:43   
Maca25
Како почнавме со антибиотик, така и со вит.Ц и Б-комплекс. После ќе одам да купам Киндер имуно.
Денес почнавме и со домашна инхалација, со физиолошки раствор, па ќе видиме како ќе биде викендов.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
18.10.2011 13:09:35   
miana
Hello mamicki
Da vi se pozalam user posted image Kerkami od petokot pocna da si potkasluva - ama onaka po malku...Vo sabotata pocna posilno i produktivno da kasla so slaem,i krena T...I davav dva pati paracetamol sirup i za 7 h pak kacuvase..I dadov brufen i zamislete ne mi kaci od 05h do dabajleto do 02h znaci 23h ne mi kaci pa pak mi kaci..Odnosno posle 20h pocna da si zari so T okolu 37,5-6 za vecerta vo 02h da kaci pak visoka ( ne i merev ja vidov deka gori i pak i dadov brufen ) posle ovaa doza poveke ne mi kaci T ama kaslicata prodolzi i to se poveke i se posilno..Vcera ne bev na rabota ,ja odnesov na lekar mi dadoa sirup AUGMENTIN da i davam na 12h po edno lazice i mi rekoa vo cetvrtok da ja nosam na inhalacija user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image Zamislete do kade stognala rabotata..Sega doma ja cuva babai ( ne ja nosam vo gradinka - sovesna sum ,no mnogu ke mi bide maka ako vidam raskaslano dete tamu )  Mislam deka sekoj roditel treba da e svesen koga deteto treba da ostane doma, a mislam deka i ucitelkite stom ke uvidat deka deteto kasla ili nesto sl.treba da ne go primaat deteto ili pak vednas da im se javat na roditelite da si go zemat deteto...
Nemozam da okrivuvam nikogo megutoa kerkami prv pat kasla vaka strasno....
A kako ke pomineme vo cetvrtok nesakam ni da zamislam...
Nisto drugo ne mi dade doktorkata za iskasluvanje mi rece deka vo cetvrtok ke i dade inhalacija  user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image a jas i varam caj od slezov miks....Nema da ja nosam ovaa nedela vo gradinka a od narednata zdravje - ako ne kasla poveke ke ja nosam...Kazete vie nekoj narodski lek za produktivnava kaslica....


(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
18.10.2011 13:27:54   
miana
Eve sega zboruvam so edna prijatelka
Mi kazuva kako i nejzinoto dete kasla i go nosi vo gradinka-tamu site kaslale user posted image Nemalo koj da i ja cuva i zatoa ja nosela...Pa ete od vakvi raboti sum izrevoltirana....user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
18.10.2011 13:37:46   
JovanaJ
Miana, i jas sum se nervirala za toa mnogu se dodeka ne mi objasni pedijatarot deka ne sekoja kaslica e taka zarazna. Pred nekolku nedeli isto sin mi kaslase, i jas slucajno i spomnav deka nem da go nosam vo gradinka poradi toa, koga na moe cudenje taa mi rece deka slobodno moze da odi nema nisto sto da prenese na drugite deca. Od sega si ja prasuvam dali e ili ne e za vo gradinka.
Ama i se soglasuvam deka bolni ne treba da odat vo gradinka, sekoj roditel treba da e sovesen za toa. Iako od druga strana ako navistina nema koj da im gi cuva decata e problem, ama ne smee so toa da se nastetuva na drugite deca i da se pravi problem na nekoj drug! A ako veke roditelite ne se sovesni togas treba vospituvackite da ne gi primaat tie deca. Ama mislam deka ova e tesko izvodlivo za zal...user posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
18.10.2011 14:05:09   
blue_blue
Миана, навистина не е се така црно - бело. Кашлање кај деца, како и течење на нос не значи веднаш дека е заразно. Може да се работи за алергиска реакција која ќе се согласиш не е заразна. Ќерка ми на пример има алергиска компонента - не можам да ти кажам првиот пат кога и се појави (кога тргна лани во градинка) како кашлаше. Значи мислиш дека ќе и се откорне плуќата. Докторката не ни даде никаков антибиотик (исто како што не треба и НЕ СМЕЕ да ти даде ако се работи за вирус) затоа што за вакво кашлање антибиотик не делува. Ни даде Летизен да пие 3 недели по едно лажиче. Инаку не знам што ти е толку страв од инхалација, нема потреба и простор од паника, мада не ми е јасно зошто ќе чека педијатарот до четврток за инхалација. Инхалација е најнормална, сосем безболна работа, се става физиолошки раствор во распрскувач и детето го вдишува преку маска, како на филмови кога си гледала дека им даваат маска со кислород во болница. Доколку има многу силна кашлица со индикации за опструкции во физиолошкиот раствор се става и дексаметазон апмула, ама тоа треба педијатар да одлучи дали е потребно и да ја одреди дозата, не смее повеќе од три вакви инхалации. Ако има мрсули со зелен скрет може и ампула гентамицин, пак педијатар да каже и одреди доза. Значи инхалација е сосем безболна работа, се дава и на мали мали бебиња. Ние дома си имаме инхалатор па сами си праиме кога има потреба (со тек на време научуваш кога треба кога не, веќе и дозите ги знаеме, а и секогаш се консултирам со педијатарот ако не сум сигурна). Така да место за паника не треба да има, детето оди во градинка, ќе си изгради имунитет, само полека и без антибиотици кога за тоа нема потреба. Проверувај си пет пати зошто ти препишал педијатрот антибиотик па види дал ќе го даваш или не. И направи ли крвна слика, CRP за да види дал се работи за бактерија или одма и дае антибиотик оти кашлала ? Таман работа ако на секое кашлање ги чуваме децата дома, дај да не идеме на работа! (што и не е така лошо кога мажите би заработувале доволно па да може со една плата да се живее)

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
18.10.2011 14:05:55   
Maca25
Секако дека ако детето кашла, мрсулаво е и плус има температура не треба да се носи во градинка. па нема да се правиме улави и да викаме во градинка: еј не знаев дека има Т!! кога тоа гледаме дека има. Но, има секакви родители, кои со бактерии кои потешко и подолго се лечат ги носат децата во градинка. Па што да им правеле дома, досадно им било! Уф колку се нервирам поради вакви мајки.

Миана, чајот од бел слез се прави со млака вода, повеќе ладна уствари, пишува на упатството. Делува супер кај деца, за искашлување можеш да и свариш во малку вода еден кромид, едно јаболче и едно оревче, се прави како компот, цо 2 лаж. шеќер и давај и да пие од течноста. ќерка ми ова ја спасува. Пробај.

Побргу да оздрави!


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
18.10.2011 15:08:17   
dostickage
koga e vo prasanje kaslica sekogas postoi edno pravilo:dokolku kaslicata se leci so antibiotik togas vo nikoj slucaj ne se davaat nikakvi preparati za iskasluvanje.antibiotikot e toj sto ja vrsi rabotata i ima za cel da ja smiri kaslicata i slajmot ke izleze preku izmetot a caevite i sirupite teraat na iskasluvanje.zatoa nikako ne odat vo kombinacija edniot smiruva drugiot razdraznuva.
ova e preporaka od Kozle.

p.s. jas i razmislila zasto pedijatarot na lepe oci dal antibiotik bez nikakvi analizi.ne mi se svigja doktorot

p.p.s dobro vika i blue blue moze da e i alergiska kaslica,moze virus moze kombinacija,moze sve da e .znaci bez analiza antibiotik nikako

p.p.p.s. inhalacijata e dobra rabota i nema potreba od panika,naprotiv.moze toa i samo so inhalacija da si pomine bez antibiotik i se vklucuva vednas a ne posle antibiotik.so ke mu inhalacija koga antibiotikot za tie tri cetori dena veke ke si ja zavrsi rabotatauser posted image

se nadevam brzo ke ozdravete :-)

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
18.10.2011 15:20:50   
miana
за. Значи инхалација е сосем безболна работа, се дава и на мали мали бебиња. Ние дома си имаме инхалатор па сами си праиме кога има потреба (со тек на време научуваш кога треба кога не, веќе и дозите ги знаеме, а и секогаш се консултирам со педијатарот ако не сум сигурна). Така да место за паника не треба да и
ИЗВОРНА ПОРАКА: blue_blue

Миана, навистина не е се така црно - бело. Кашлање кај деца, како и течење на нос не значи веднаш дека е заразно. Може да се работи за алергиска реакција која ќе се согласиш не е заразна. Ќерка ми на пример има алергиска компонента - не можам да ти кажам првиот пат кога и се појави (кога тргна лани во градинка) како кашлаше. Значи мислиш дека ќе и се откорне плуќата. Докторката не ни даде никаков антибиотик (исто како што не треба и НЕ СМЕЕ да ти даде ако се работи за вирус) затоа што за вакво кашлање антибиотик не делува. Ни даде Летизен да пие 3 недели по едно лажиче. Инаку не знам што ти е толку страв од инхалација, нема потреба и простор од паника, мада не ми е јасно зошто ќе чека педијатарот до четврток за инхалација. Инхалација е најнормална, сосем безболна работа, се става физиолошки раствор во распрскувач и детето го вдишува преку маска, како на филмови кога си гледала дека им даваат маска со кислород во болница. Доколку има многу силна кашлица со индикации за опструкции во физиолошкиот раствор се става и дексаметазон апмула, ама тоа треба педијатар да одлучи дали е потребно и да ја одреди дозата, не смее повеќе од три вакви инхалации. Ако има мрсули со зелен скрет може и ампула гентамицин, пак педијатар да каже и одреди доза. Значи инхалација е сосем безболна работа, се дава и на мали мали бебиња. Ние дома си имаме инхалатор па сами си праиме кога има потреба (со тек на време научуваш кога треба кога не, веќе и дозите ги знаеме, а и секогаш се консултирам со педијатарот ако не сум сигурна). Така да место за паника не треба да има, детето оди во градинка, ќе си изгради имунитет, само полека и без антибиотици кога за тоа нема потреба. Проверувај си пет пати зошто ти препишал педијатрот антибиотик па види дал ќе го даваш или не. И направи ли крвна слика, CRP за да види дал се работи за бактерија или одма и дае антибиотик оти кашлала ? Таман работа ако на секое кашлање ги чуваме децата дома, дај да не идеме на работа! (што и не е така лошо кога мажите би заработувале доволно па да може со една плата да се живее)

Jas znam sto e inhalacija i se plasam od reakcijata na kerkami...Doktorkata i go gledase grloto,i napravi disi - sidi i toa bese se..ne mi kaza za sto se raboti ( moja krivica ne prasav )
Koga prasav dali da i davam nesto za iskasluvanje? Mi rece - nema potreba,neka sozree ubavo do cetvrtok pa vo cetvrtok ke i dademe inhalacija...Jas imam praveno na kerkami inhalacija i nejze toa i e mnogu strasno a sega e veke pogolemka ima 3 ipol godini i poveke razbira i neznam kako ke mozam da ja dodrzam...Ke odime zaedno so mm,ama sepak nejze ke i bide strasno i ke i se stvori odbivnost...Bas sega koga bevme doktorkata mi rece da ja soblecam za da i zeme otpecatoci od stapalata so mastilo,i kerkami i toa go svati kako nesto premnogu strasno i pocna da place...

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
18.10.2011 15:30:23   
miana
ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

Секако дека ако детето кашла, мрсулаво е и плус има температура не треба да се носи во градинка. па нема да се правиме улави и да викаме во градинка: еј не знаев дека има Т!! кога тоа гледаме дека има. Но, има секакви родители, кои со бактерии кои потешко и подолго се лечат ги носат децата во градинка. Па што да им правеле дома, досадно им било! Уф колку се нервирам поради вакви мајки.


Миана, чајот од бел слез се прави со млака вода, повеќе ладна уствари, пишува на упатството. Делува супер кај деца, за искашлување можеш да и свариш во малку вода еден кромид, едно јаболче и едно оревче, се прави како компот, цо 2 лаж. шеќер и давај и да пие од течноста. ќерка ми ова ја спасува. Пробај.

Побргу да оздрави!


Pa zamisli go odgovorot na mojata drugarka...Lele i nie treba da odime na lekar ama ne mi se odi znam deka odma ke ne stavat na inhalacija a vo gradinka si odi,nema koj da ja cuva - pa tamu site kaslaat...Helooooooooo ima li ova smisla??? Ne go prodolziv muabetot zosto mnogu se izrevoltirav...Mene licno mi  e SRAM da odnesam bolno dete vo gradinka. Pa jas najubavo bi ja gledale...Zarem nekoj ke i svari cajce tamu??? Ili ke i rece - ne brisi mrsuli so raka? Ili ke i rece - stavi raka na usta???Ili oblecise ili sl...Pa dajte ve molam...Ne sakam moeto dete da se razboluva zaradi toa sto ima neodgovorni roditeli/...Ako tie imaat obvrski i nemozat da gi cuvaat decata ( nema koj da im gi cuva ) treba li i na nas da ni sozdatat obvrski??? Toa e mnogu sebicno..Na kerkami i pomina T, i ne kasla tolku mnogu..Vo eden saat dali ke se zakasla ednas,ama koga kasla- kasla kako cela dusa da i ripa..Greota e..Vikate da ne davam caevi za iskasluvanje a? Pa dobro da ne se blesavam togas..A za ova AUGMENTINOV ste slusnale do sega? Ste go koristele?Jas na upatstvoto procitav pisuva za infekcii na respiratorniot trakt..Fala Vi na site na odgovorite

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
18.10.2011 15:47:33   
anedespo
Augmentin ili amoksiklav e antibiotik so sirok spektar na deluvanje. Megjutoa i jas ke se soglasam so prethodnite, deka ako ne si pravela krvna slika, kade ke vidis sto e , da ne i davas antibiotik. Neka ti bide pouka za ponataka. Vo bilo koja laboratorija otidi. Na privatno e 150 denari, ne mora so upati da se raspravas. Za poteska klinicka slika obavezno e i CRP. Inhalaciite voopstio ne se strasni, ke zemes eden kup igracki so tebe i ke pravis kuklen teatar. Jas taka pravev. A i tocno e deka ne e sekoja kaslica zarazna. Ako e bakterija, posle 24 casa pienje antibiotik, deteto veke ne e zarazno. Ako e virus, normalno e deka e zarzno i treba da sedi doma.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
18.10.2011 15:52:27   
miana
Nas retko ne praka d-rkata na krvna slika,..Ne praka samo ako ima T a nema nekoi simptomi na nseto..Jas veruvam vo doktorkata na kerkami - veruvajte ne e od tie sto tuku taka davaat antibiotik. Ednas koga bese na odmor nejzinata zamena mi davase dva sirupa edno po drugo i koga si dojde koga vide i mene me karase..Znaete kolku sum protiv antibiotik a vie ste ispile dva...Doktorkata e mnogu strucna dr.Radmila pedijatar od cento..Bas ja prasav dali ke mi go primi i bebeto bidejki znam deka ne prima novi pacienti i mi rece deka ke me primi,ne bilo humao d ame odbie zaradi prvoto dete... Jas veruvam vo nea,duri i nekogas se nerviram sto ne mi dava lekovi..
Ajde bas ke vidam za kolku vreme ke i pomine kaslicata na kerkami i kako ke pomineme..Inaku ne e mala i nemozam za inhalacijata da ja zalazam so igracki user posted image user posted image user posted image Nema sansiii...

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
18.10.2011 16:01:52   
JovanaJ

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

.A za ova AUGMENTINOV ste slusnale do sega? Ste go koristele?Jas na upatstvoto procitav pisuva za infekcii na respiratorniot trakt..Fala Vi na site na odgovorite



Augmentinot e antibiotik so sirok spektar, i e mnogu efikasen kaj kaslica predizvikana od bakterija. Prodolzi si so nego iako ne e napravena krvna slika, veruvam deka pedijatarot nema da ti dade Augmentin bez da smeta deka treba, mozebi procenila deka taka e podobro za da ne se predizvika polosa situacija. Pozdrav i pobrzo ozdravete .....

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
18.10.2011 19:10:51   
Snowhite RR
Кога почнавме во градинка втората недела и Михаил почна да кашла и да му течи носот и го однесов сабајлето на лекар и констатира црвено грло и ни препиша Бактрим, ја прашав дали може да го носам во градинка, ми рече ако одел претходниве денови, дека може да продолжи, зашто тоа било некој вирус од градинка и други доаѓале кај неа такви и дека тој веќе го примил и го предал вирусот и дека сега е исто дали ќе оди или не, ама јас не го однесов, петок беше јас бев втора смена на работа и понделеникот исто така бев втора, не го однесов, а во вторникот веќе почнав да го носам, зашто бев прва и мораше да го однесам, а уште кашлаше и пиеше сируп, е сега ако го слушнеше некој родител дека кашла, сигурно ќе реагираше како вас, што барам да го носам итн, значи не секоја кашлица е заразна

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
18.10.2011 20:39:40   
Maca25
Еве ја и Нина мрсулава, кенкава...осеќам разболување. Денес во градинка гледам едно детенце цело мрсулаво, ама не знаете колку. Корупки од мрсули по лицето, челото и носот. Страшно! Баш се сретнав и со мајката и и реков да си го однесе на лекар или на брис. Не знаете колку многу зелени мрсули имаше. Се надевам дека ништо не му е, затоа што ако има он нешто, тогаш гарант и моето има.
Утре треба да се чуеме со мајкава, да ми каже што направиле на лекар, па ако има бактерија ќе побара од сите родители да направат брис и да се искорени на време.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
19.10.2011 9:09:35   
Mihaela 2010
Taman malku od malku se naviknavme vo gradinka,koga proslata nedela kaci temperatura ja drzese dva dena i i se fati glasot na kraj.Iskoci deka e laringit pa so inhalacii sirupi se podobrivme,i dve nedeli ne sme vo gradinka.Posledno sto se iznervirav bese koga vidov deka i dale drugo sisence za doma a ne nejzinoto.Vikam boze gospode ovie tamo nitu znaat cie sise na kogo e ,pa i drugi majki mi vikaat deka cesto taka praele ako pobara deteto sok ili voda koe sise ke im dojde do raka od toa ke pijat.Pa se mislam da ne mi se razbole od toa,sepak e mala i uste nema steknato imunitet.Inaku slusnav za Kinder inum,za imunitet na decata,doktorkava mi go kaza,go kupiv ama malku mi e shube posto pisuva za deca od nad dve godina pa nagore.Pa i davam po pola lazicka.,bidejki sme godina ipol.Ako imate iskustvo kazete mi.pozd

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
19.10.2011 9:34:51   
miana
Mene doktorkata mi ima kazano deka preparati za imunitet ne se davaat do 4 godisna vozrast za deteto samo prirodno da si stekne imunitet bez nikakva pomos...Kerkami ne e bolezliva,ama ako prodolzi da se razboluva ke moram da zemam i jas nesto..Saj kazete kakov e toj situm imuno kids ili nesto drugo za imunitet..Jas i davam saravita imuno kids ( na prirodna baza) megutoa ne i davav redovno treba tri pati na den...
Inaku kerkami seuste kasla,ne cesto ama strasno..Polna e so slaemuser posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
19.10.2011 9:39:51   
Maca25
Јас и давам едно десетина дена на ќерка ми, ама уште е рано да кажам дали е добро или не. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
19.10.2011 12:52:34   
Felly RR
Дали е од градинка или не, не знам. Ама никако не можиме да се ослободиме од оваа настинка. Само што ќе се опорави малку, ќе појде во градинка некој ден, и пак мрсули и кашлање user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
19.10.2011 13:25:39   
Џесика

Михаела, пола дозерка давај му на твоето, можеш, и јас лани толку давав иако немаше 2 години...
Ние трета недела сме дома, детево не си заборава, сака да оди во градинка, ама матичниот не не пушта user posted image ... Прво од јаката Т прими 7 инјекции Нелорен, после откога не беше дочистен родолживме со Амоксиклав и Бисолвон капки за искашлување, и во понеделникот на контрола ни рече да продолжиме со прегорен шеќер и млеко, топла бања и тапкање... не е толку страшно, колку што се плашиме дека е недолечен. Така лани од недолечено, одма го кутна и дојде до пневмонија, па сега не не пушта докторот во градинка... Да не зборам колку мака мачам да прими 5 лажички од млекото со шеќерот...
Киндеримунот си го даваме и понатаму, и Ц-вит. и веќе не знам што повеќе, сега ќе пробам ова од Маца РР со оревче, па ќе видиме.

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
19.10.2011 14:00:03   
JovanaJ

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Дали е од градинка или не, не знам. Ама никако не можиме да се ослободиме од оваа настинка. Само што ќе се опорави малку, ќе појде во градинка некој ден, и пак мрсули и кашлање user posted image

Nie vaka lani isto! Samo sto ke ozdravi nekolku dena vo gradinka i gotovo povtorno. A go lecevme ubavo, ima i koj da go cuva znaci ne go pustavme vednas vo gradinka.
I lani piese se kinderimmuno, vitamini...i ne ni pomognaa mnogu. Plus piese i "respivax" za imunitet i toa ne ni pomogna mnogu. Poveke bese doma nego vo gradinka. Duri razmisluvav i da go ne go pustam veke....
A eve ovaa godina (od Septemvri), nekako e podobro, samo po sebe neznam mozebi deka e pogolem sega...inaku sega imame 4 god i 7 meseci.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
19.10.2011 15:01:25   
anedespo
џесика, консултирај се уште еднаш со твојот педијатар за Нелоренот. Тоа е премногу слаб антибиотик а да не ја спомнам траумата со боцкање кај децата. Зашто ем не делува (зашто кажуваш ти изгледа на недолечен), ем се трауматизира детето. Ова ти го кажувам од сопствено искуство каде моето дете го избушија у Диспанзерот у Карпош со овие инекции и стално му се враќаше инфекцијата и ми делуваше на неизлечен. Кога сменив матичен, му дадоа појак антибиотик со кој овие интервали беа доста поголеми.

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
19.10.2011 15:20:31   
Џесика
И ние се лечиме во диспанзерот во Карпош, докторите не се специјализирани педијатри, и тоа многу ме мачи... некогаш се сомневам кога ќе дадат терапија, а да сменам ми е страв, понекогаш се прашувам дали детево ми е склоно само од себе или од неправилен третман...

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
19.10.2011 15:25:03   
Maca25
А да смениш ти доктор?!? Односно да најдеш педијатар!

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
19.10.2011 15:27:51   
anedespo
Претпоставував, затоа го напишав местото кај што се лечеше моето, зашто овие инекции ретко кој ги дава во денешно време. Мој совет ти е да ги смениш, зашто таму моето дете накалеми триста компликации од неправилно лечени бактериски инфекции. Не даваат поскапи лекови (им одбивале), упати (исто им одбивале). Од економска корист, нашите деца патат. 

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
20.10.2011 8:11:29   
miana
Jas vcera koga dojdov doma - kerkami kasla,li kasla ...Epten bese maslosana vo kosata a moram da ja nosam denes na lekar i morav da ja izbanjam...So grealki so cuda ja izbanjav...Nokeska dva pati se zakasla zamislete - bez slaem ( i jas i mm se pocudivme) sabajle ja teram da mi se zakasla - ne sakase..Denes treba na inhalacija pa ako e podobra moze nema ni da i dadat...Se raduvam

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?