|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
5.12.2010 23:07:46   
Maca25
Не знам што да правам, сега е дома, не смее месецов да оди во градинка, затоа што 10 ден под терапија беше. АКо се разболи пак ќе треба директ во Козле. Кај НИна проблемот е што одма крева 39- 40 температура и многу тешко и се спушта. ОД обично течење на нос, пролив или вирус она крева висока темп. Во Козле ни рекоа да и направиме алерго тестови кога ќе направи 2 години, па ќе видиме што е како е.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
5.12.2010 23:12:23   
Viktori
Маца не мора да чекаш 2 години, јас на Бобо порано му направив, само на крв директно а не со грепкање на раче. Поверодостојни се и покажуваат на што реагира од најмала реакција до онаа со клиничка слика. Јас правев кај Ежова во трудова медицина на времето, после беше во неуромедика ама ми кажа да не се секирам дека таа нетолеранција е периодична, со време проаѓа и стварно сега Бобо јаде и јајце и млеко нормално, дури надокнадува. Ама ако си провериш барем ќе знаеш од што точно да се пазиш.

Инаку јас Бобо го носев во градинка здрав, а го земав со 41 температура и пневмонија. Затоа што за него ужинката била кекси, па додека испраќала дете учителката, другарчето му дало сутлијаш набрзина неколку лажички...


< Поракaта ја уредил виктори -- 5.12.2010 23:13:35 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
6.12.2010 10:32:02   
sandravlae
na marko mu e opadnat imunitetot od vadenje zabi lele kolku se izmaci detevo so tie zabi aman vise
i odma go faka nastinka ama eve sega pieme imuno baby ,ribino maslo i pikovit iq pa sega e dobar duri i apetit ima super predhodno ic ne jadese
Maca25 ti preporacuvam probaj so imuno baby user posted image

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
6.12.2010 10:36:05   
mama26
sandra vlae kolkav e marko?mislamkoja vozrast e?

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот sandravlae)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
14.3.2011 23:07:35   
hany
citajki gi vasite iskustva me faka se poveke panika,moeto bebe ima 7.5meseci i e sedmomesece rodeno,a treba od 1vi April da go nosma vo gradinka ztoa sto za 1mesec treba da trgnam na rabota,dosega go cuvam doma dobro "da kazam vo stakeno zvono"mozebi i toa ne e dobro,no ete mozebi vlijaese i predvremenoto poroduvanje neznam,neznam kako ke se spravime so gradinkata zatoa sto e naviknt na posebni tretmani okolu ishranata,higienata i sl.,neznam sto da pravam iskreno za zena da zemam da go cuva doma mi kazaa deka cini 9-10000den,toa e preskapo za moite uslovi ,neznam iskreno kako ke bide ,pozdrav

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
15.3.2011 8:53:36   
vesna1
Hany, ne se sekiraj. Davaj mu dodatoci za imunitet i terajte. Jas iskreno plakam zena i ke plakam do septemvri togas ke napolni dve godini i ke ideme vo gradinka, no so zenite em parite ke si gi davas em pak bolno i gladno. Jas imav mnogu loso ikustvo so zenite tek tretava mi se pogodi i zatoa resiv da ja zadrzam do septemvri.
Vo gradinka mora da se razboluvaat, edna godina sigurno ke bidete poveke doma mesto vo gradinka pa ke stekne imunitet. Imunitetot se gradi polesno kolku pocesto se razboluva. Znam po golemata kerka, koga trgna vo gradinka tri dena vo gradinka -dve nedeli doma. Ama taa godina pomina i posle pocna da se razboluva 3 -4 pati godisno i toa samo so sirupce na noga. Ako ne ti pravat problem na rabota da zemes bolovanje nemas galje. I jas od septemvri se spremam na toa, na seficata ke i kazam deka trgnuvame vo gradinka i mora da ima zamena vo slucaj  da zemam bolovanje. Ajde so gospod napred.

(Одговор на членот hany)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
15.3.2011 12:42:12   
Maca25
Hany  без паника.  Болестите што секое дете, да речам ги прележува во градинка се нормални. Секако првата година, година и пол е најтешка, затоа што многу често се настинуваат, префаќаат вируси, ама сетоа тоа ќе го поминете и заборавите.
Се надевам дека нема да имате проблеми со бебушко во градинка. Секако имај си човек кој ќе ти го причува малечкото ако не дај Боже се разболи и мора да седи дома. Ќе му даваш витаминчиња и многу свежо овошје и зеленчук.



_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот vesna1)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
29.3.2011 1:50:02   
Maca25
Денеска кога ја земавме Нина од градинка не известија дека денеска ја прегледала докторка и дека имала јак секрет од носот и мора да ја однесеме на брис. И ок си викам, ќе ја однесам, кога пред врата се среќавам со друга мајка, со едно детенце со кое Нина си игра многу во градинка. И женава ми кажува дека и на неа и рекле д го носи на брис, и спомнува нешто како - он имаше 2 пати стрептокока во нос, му ставав капки, ама си одеше во градинка, па не беше болен, иако беше под терапија. !!!! Не ми се веруваше! Што е со другите деца кои сигурно биле излечени и пак префатиле од него!?!?! Мислам еј, 3 дена не може да им поседат децата, колку да ја прими терапијата!!!
Јас и викам - вие размислувате за другите деца, тие што немаат бактерија, дека можат од него да добијат. Она ладна ми вика, е па ништо не му беше, немаше температура па да не го носам!
Се изнервирав ептен, јас тука не ја носам по 2-3 недели за да ја излечам ко што треба, а таа дете со бактерија и под терапија го носи во градинка. Знам дека е нормална бактерија за во градинките, дека нема дете што немало стрептокока во нос, ама барем додека се лечи остави го дома, како инаку би исчезнала бактеријата од целата група.
Не знам дали да им кажам на воспитувачките или не, дека им носат деца под терапија?!? Појма немам веќе!


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
29.3.2011 8:39:30   
anedespo
Пожали се кај директорката , кажи кај негователките. Тоа не е во ред. Моите деца кога се болни по 2 недели седат дома дури убаво не оздрават а и имунитетот да им зацврсне. Се ужаснувам од такви родители. Воедно такви се брат ми и снаа ми. Можете да замислите како ми е кога ќе ми се тупнат со болни деца. Иако им кажувам у фаца дека наредниот пат нема да им ја отворам вратата, ич мува не ги лази. За нив дете е болно само со температура. Значи може да му течат мрсули како река или да корне од кашлање или да има температура до 38. Тоа не е болест за нив.user posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
29.3.2011 11:45:18   
mama26
toa ti e.sigurno nemaat koj da im gi cuva a mora da rabotat..taka e kaj nas,,zenata nesmee doma da sedi..skapotija ziva ne izede.a pak od druga strana se zalime ako celo vreme se so nas decata doma,nemozeme da izdrzime

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
29.3.2011 12:26:36   
Maca25
Најинтересно (кај детенцево од градинката) е што мајката не работи. Јас разбирам дека на сите деца им течат мрсули, дека има настинати, деца што кашлаат, но кога има бактерија па почувај го бре дома до следниот брис. Добро е што сега на цела група ни побараа брисеви од нос и грло, па најверојатно додека не се средат малите нема да ги примаат во градинка.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
30.3.2011 11:11:02   
gelce
Mislam deka problemot so gradinkite e vo losata organizacija ...jas mojot sin go nosev vo gradinka od 13 meseci se razboluvase no ne tolku cesto sega ima 4 godini i od septemvri bevme 3 dena vo gradinka 2 nedeli doma pa povtorno po sekoe odenje zakacuvase nekoja bakterija vo nos pa antibiotici ke sedam na boleduvanje dodeka ne ozdravi ke go odnesam a tamu pola grupa doagaat bolni nikoj ne mu bara bris dovolno bila lekarska potvrda koja maticnite ja davaat samo za da ne dadat boleduvanje ...se vidov i so direktorkata ne pomogna ni razgovorot okolu toa deka ako veke sakaat da bidat biolnica neka  gi odelat bolnite deca vo posebna zanimalna ..nemozelo ni taka .....i na kraj vo interes na deteto svakas deka mora da sedi doma pa zemav zena da go cuva ....me luti sto od nesovesni roditeli i direktori na gradinki na koi ne  im e mestoto tamu moeto dete treba da sedi doma dodeka mnogu od majkite koi ne rabotat gi nosat decata bolni...strasno sum revoltirana ....

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
30.3.2011 13:45:47   
Maca25
Затоа што има многу болни деца во групата на ќерка ми, до петок мора сите да направиме брис од нос и грло. Па време е да ги средиме децава, не е ок една недела да одат во градинка, три дома. Кај за детето е лошо, стално да биде болно, толку е и за родителите кои не можат да си дозволат да земаат секој месец боледување или пак жена за чување.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот gelce)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
7.9.2011 8:42:28   
Џесика
ноќеска на Борјан му беше затнато носето, цела ноќ плачеше, и вчера цел ден киваше, сабајлево приметив му тече носето, не знам дали да го носам денес во градинка или не. Наклукан е со Ц витамин, киндеримун, аписируп и не знам што веќе да му дадам. Дали да го однесам и денес па да видам како ќе биде или да го оставам денес дома да се поштеди од плачењето и дразнењето на грло?

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
7.9.2011 8:51:21   
AnnaMolly RR
Јас го носам Филип во градинка ако само му е затнато носето или му тече. Него првите 2-3 месеци нон стоп му течеше носето, ама тоа е нормално додека си создаде имунитет детето во градинка. Добро, јас морав да го носам и зашто немам кој да го чува цел ден.
Ама ти си слободна, можеш да го оставиш дома денес, таман и утре е неработен ден. Само немој веднаш да правиш подолги паузи со неодење во градинка, само што почнал да се навикнува, ќе се одвикне.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
7.9.2011 22:47:51   
Maca25
Ако само му тече носето, носи го бре во градинка!! не му прави па и ти шок, еден ден во градинка, еден дома. нека се јача таму. знаеш што следи, додека не стекне имунитет. Се надевам дека оваа година ќе поминете поубаво и со појак имунитет. Кај нас требаше една година тоа да се среди. Пред тоа, можете и во претходнве страници на темава да прочитате user posted image мака мачевме, секој месев Нина беше болна и не одеше во градинка. Сега, фала Богу си оди цело лето од јуни без прекин. И тече носе, поткашлува, кива од време на време, еднаш и имаше пролив за викенд, ама се побргу поминуваше. Се надевам дека вака и ќе остане. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
16.9.2011 14:06:32   
Slagjana
По 5 дена в градинка сега ќе си седиме 15 дома. Носето и течеше и креваше температура. Направивме брис и излезе дека има Streptococcus pneumoniae во носот. А една недела сме примеле погрешен антибиотик. Сега пак антибиотик и адаптирањето во градинка ќе почека. user posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
16.9.2011 14:52:53   
vesna1
I nie samo sto trgnavme vo gradinka od prvi septemvri posle 4-5 dena pocna od nosot zeleni mrsuli. Bakterija streptokoka pneumonia vo gradinkite im e domasna bakterija si zivee zaedno so decata.
Jas odma i staviv Sinomarin i hlorofenikol mast vo noseto i toa na cepkalata od usi ubavo namackana da vleze podlaboko sabajle i navecer. I eve posle 10 dena gledam nosot se sredi a do koga neznam.
Ako ja ostavev taka ke i preminese na grlo, pa temperarturi i antibiotici.
Za mene podobro lokalen antibiotik vo nos nego da pie sirup.
Inace spremna sum cela godina na razboluvanje, ke jacame imunitet vise nema koj da ja cuva.

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
17.9.2011 20:19:54   
Maca25
Еве ја Нина после 4 месеци неразболување и одење во градинка, има црвено грло, зелен секрет од нос и температура. Значи ова стандард е во градинкиве. Сега не знам веќе што да и дадам. Планирам да ја прскам со прополис во грло, да и давам вит. Ц, а за носето не знам што. Ќе мора брис да направиме. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот vesna1)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
17.9.2011 20:27:35   
Snowhite RR
Ех од ова значи колку ми е страв, некни кога бевме со Михаил кај свекрва ми на работа да ги посетиме, сите до едно беа размрсулавени. А носето на Михаил одамна му се среди, немаме повеќе мрсулчина, не капиме капки, немаме ама баш никакви проблеми со носот, конечно, а сега од понеделник кога ќе почнеме в градинка пак ако почне, ексик значи user posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
18.9.2011 13:51:03   
Maca25
На Нина цело лето и течеше носето. 2 недели додека бевме на одмор и се среди и престана да и тече, ама сега се појави зелен леплив секрет. 2 недели гледав како и се појачува секретот, ама ништо не и дадов/ставив, затоа што тоа цело лето ни се случуваше и поминавме без никакви капки. Ама еве сега и висока Т качи. Цело лето не се разболе, сега најде user posted image


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
20.9.2011 8:54:00   
Maca25
Отечени крајници - причинители на висока Т кај Нина. И дадоа Цефалексин, 7 дена по половина лажиче. Толку и беа отечени и воспалени што почна тешко да диши.
Треба да се почне со сирупчиња за зајакнување на имунитетот.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
20.9.2011 9:31:48   
blue_blue
Slagjana, асален педијатар не дава антипиотик за оваа бактерија во нос. Се имам конслутирано со три педијатри и сите ми кажаа дека за оваа бактерија во нос не се дава антибиотик. Таа е бактерија која нормално живее во нос, а и да делува антибиотикот и да се излечи детето, кога ќе тргне во градинка јас ти гарантирам дека за 3 дена пак ќе ја накалеми - намален имунитет од антибиотикот, а таа си седи во нос и секаде низ градинка, одма пак ќе ја има и одма пак ќе се растече носот.

Види си со педијатарот, или смени си го. Ако за вакави работи ти препишува антибиотик, што ќе биде ако има црнео грло и качла - ќе одите во Козле да лежите 2 недели?

Детето мора да си изгради имунитет, а тоа не е можно ако е нон-стоп со антибиотици. Давај имун киндер, прскај Синомарин во нос, прави инхалации со физиолошки раствори нека јаде многу свежо овошје и зеленчук


ИЗВОРНА ПОРАКА: Slagjana

По 5 дена в градинка сега ќе си седиме 15 дома. Носето и течеше и креваше температура. Направивме брис и излезе дека има Streptococcus pneumoniae во носот. А една недела сме примеле погрешен антибиотик. Сега пак антибиотик и адаптирањето во градинка ќе почека. user posted image

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
23.9.2011 15:08:23   
biba79
Zdravo, nova sum na forumot megutoa go prezivuvam istoto kako i drugite majki.. malata ima 2 godini i od edna godina ja dadov vo gradinka iako jas sedev doma bez rabota samo zaradi socijalizacija i bla.. veke ja znaeme site prikaznata natamu. Veruvajte cela godina ja pominavme poveke doma otkolku vo gradinka. Od rasteceno nose do bakterii vo nos pa spustanje  do bronho pnevmonia se toa go preziveav i togas a i sega sum uste na stavot deka najzdrava sredina za socijalizacija e gradinkata.I si rekov gotovo izdrzavuser posted image sega se navikna jas trgnav na rabota. Eve veke vtora nedela e vo gradinka so toa sto letoto ne idevme, veruvajte prikaznata e beter gi napikale vo grupa 35 deca . Nedozvollivo megutoa taka e. Vcera ja zemam od gradinka i ja slusam neguvatelkata kazuva na roditel kako negovoto dete povrakalo neznam kolku pati. Do koga do sinoka koga povrakavme i kacivme 39 temperatura i cela nok nemozevme da ja simne. Znaci prva rabota koga ja odnesov vo gradinka  godinava so potvrda od maticen deka deteto e zdravo i cist naod na bris. Za nedela  dena inkubira kojznae sto. I eve pak se po staro pak user posted image ke sedi doma pak ke si kuburime uste kojznae kolku vreme. I minatata godina i ovaa godina i pokraj toa sto savam  chloramfenicol lokalno sekoe utre pred trgnuvanje ne ja spreci da fati bakterija i sigurna sum deka e  toa zatoa sto dava  reakcija-temperatura. i  sega otprilika vaka ke prodolzi prikaznata "jupiii utre ideme na bris". Go sledam forumot i mozam da vi kazam deka sekoja od vas e super mama ni fali samo edna rabota" SILA" da go izdrzime seto ova.

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
23.9.2011 16:53:15   
Snowhite RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

Отечени крајници - причинители на висока Т кај Нина. И дадоа Цефалексин, 7 дена по половина лажиче. Толку и беа отечени и воспалени што почна тешко да диши.
Треба да се почне со сирупчиња за зајакнување на имунитетот.



Обавезно со сируп за имунитет, јас му давав, па после го прекинав и сега пред да почнеме в градинка почнав пак да му давам


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?