|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
4.11.2011 10:23:12   
miana
Fala Maco na odgovorot...Neznam zosto nema nikakva deklaracija proizvodot ..Kupen e vo Zegin - izgleda ne znaat kolkavi se kaznite za proizvod bez deklaracija...

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 151
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
4.11.2011 11:11:03   
Slagjana
Баш сега се враќам од аптека и го читав упатството на Киндер Имун. Пишува дека за деца од 2 и 3 години се дава по 1 мерица дневно (лажичето што е внатре), а за 3 и 4 години по 2 дневно. Да не се меша со врели пијалоци и храна. Исто пишуваше и на преводот и на германски на самото шишенце. И јас сакав да земам, ама немаме уште 2 години.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 152
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
4.11.2011 11:13:38   
Maca25
Јас изгледа дека зборувам германски, па не ми затребало декларација на мак. Мислам дека на моево кутиче имаше и на македонски една лепенка со упатство, ама мене не ми требаше.user posted image
И да, ако што напиша Слаѓана погоре, за деца над 4 години по 2 мерици дневно.



_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 153
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
4.11.2011 12:30:01   
miana
Kerkami vo dekemvri ke polni 4 godini...Znaci deka od togas ke treba da i davam po dve merilici dnevno???? I go davam vo sokce na dnevna Temperatura....

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 154
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
4.11.2011 12:55:49   
topce
можеби е за во друга тема ама гледам тука многу бактерии има по градинките.
нас матичната ни рече кога има бактерија да не и давам вештачки витамини, мислам на киндер имуно, пиковит и слично посебно не препарати кои се збогатени со железо бидејќи колку помалку се храни бактеријата толку побргу ќе ја победиме.


(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 155
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
4.11.2011 13:06:42   
Slagjana
ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Kerkami vo dekemvri ke polni 4 godini...Znaci deka od togas ke treba da i davam po dve merilici dnevno????

Не. Уште сега по 2. Вака пишуваше: 1-2 години по 1 мерица, 3-4 години по 2 мерици.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 156
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
4.11.2011 15:23:59   
miana
Sega se javiv vo ZEGIN da prasam ( tamu go kupiv ) mi rekoa od 2-3 godini po 1 merilica a od 4-6 godini po dve...Takada....

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 157
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
4.11.2011 16:17:03   
Slagjana
Sorry Miana, моја грешка. Точно ти кажале Во Зегин. 

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 158
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
5.11.2011 8:21:56   
Felly RR
Нас од градинка не фати некој стомачен вирус. Па од Матеа вчера и мене, а денес и мм. Прво во средата повраќаше, ама ај реков може нешто што јадела, дека само во градинка, а дома беше добра. Потоа четвртокот во градинка била добра, па дома имаше пролив. Вчера беше подобра.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 159
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
5.11.2011 10:51:10   
Maca25
Нина вчера ја носевме на лекар, имаше треска и температура 39,6. Никогаш претходно не се тресела вака. Дури почна и да блада од висока Т. Воспаление на крајници, плус брис на нос и грло, ама ќе видиме дали ќе биде позитивен или не во вторник. И дадоа Цефалексин, 3мг - 6 дена, па на контрола.
Ама синоќа поврати еднаш, а еве ја денес цел ден и се кака. На секои 10 мин ме тера да ја носам во купатило. Може е од антибиотикот, а може и не.
Почна сезоната на разболување кај нас значи. Сега цела недела треба да седи дома, а баш имав планови за викендов да се шеткаме по сонцето. Ама ништо.  user posted image user posted image user posted image


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 160
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
6.11.2011 8:06:35   
Felly RR
Maca, и Матеа еве како што пишав во четвртокот имаше пролив, попладнето кога почна, на секои 10 минути во WC одевмеuser posted image За среќа брзо и престана. Ајде и кај вас нека помине побрзо,user posted image Брзо да се опоравите, па да си шеткате!

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 161
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
6.11.2011 22:07:21   
miana
Mia seuste e zanikade...Veke so denovi pie antibiotik...ALICEF ( nikoj ne pisa dali ste imale iskustvo so ovoj antibiotik) nema podobruvanje osven sto nemame T poveke...detevo se korne od kaslanje,nosot i e zatnat,pocnaa i afti vo ustata ( od opadnat imunitet) i daman i kinder imunn i nikakvo podobruvanje..I vitamini i sirup za iskasluvanje  i se e dzabe..Ako i utre nema podobruvanje zadutre pak ke ja nosam na preglad - ne ja biva vaka veke

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 162
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
7.11.2011 12:37:08   
Felly RR
Миана, Матеа пред некоја недела калшлаше скоро 2 недели, никако не и се смируваше кашлицата. ДОбро е што барем Т нема повеќе, ќе и помине. А од киндеримунот не може наеднаш да има резултати, треба извесно време да го зема, па дури потоа да се видат резултати.
За лекот Алицеф, еве овде има тема, може да прашаш што те интересира..


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 163
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
7.11.2011 12:42:19   
topce
ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Mia seuste e zanikade...Veke so denovi pie antibiotik...ALICEF ( nikoj ne pisa dali ste imale iskustvo so ovoj antibiotik) nema podobruvanje osven sto nemame T poveke...detevo se korne od kaslanje,nosot i e zatnat,pocnaa i afti vo ustata ( od opadnat imunitet) i daman i kinder imunn i nikakvo podobruvanje..I vitamini i sirup za iskasluvanje  i se e dzabe..Ako i utre nema podobruvanje zadutre pak ke ja nosam na preglad - ne ja biva vaka veke

за афтите тие се прават од антибиотиците и секогасх кога давате антибиотик пожелно е да се даваат АД капки или чист А витамин и тоа ако сте давале по 1 капка сега давајте од 3-5 на ден, ама ако веќе има многу афти тогаш нистатин капки. и да знаете дека ќе одбива да ви јаде заради тие афти.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 164
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
7.11.2011 12:44:29   
Maca25
Нина ми се жали дека ја боли устата, ама не знам како изгледаат афтите. Јас ја прснав со прополис. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 165
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
7.11.2011 12:49:57   
miana
ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

Нина ми се жали дека ја боли устата, ама не знам како изгледаат афтите. Јас ја прснав со прополис. 
Aftite se pojavuvaat od opadnat imunitet koj e razultat na antibioticite...Moze i od aftite da ktene pak visoka temperatura ( i tie predizvikuvaat T ) Mali se beli kako bubulicki i mnogu pecat,nemoze ni da jade...Vo takvi situacii kupite propolis na ESI  ( blag e,prijaten ke im se dopadne ) i davate nesto polesno za jadenje ,ne soleno i ne kiselo..Puding i slicno...Eve na nas herpes ni izleguva kako rezultat na opadnat imunitet - srce mi se kine pie preja antibiotik i nikako nema podobruvanje user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 166
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
7.11.2011 13:21:48   
Maca25
Ја прснав јас со спреј пропол гола на ЕСИ. Од двете внатрешни страни во устата и во грло.  

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 167
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
7.11.2011 13:27:56   
miana
ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

Ја прснав јас со спреј пропол гола на ЕСИ. Од двете внатрешни страни во устата и во грло.  
Epa samo toa ni ostanuva da gi lecime i pazime....Minatiot pat koga imase visoka T ( znaci ne pred dve ned tuku pred ovoj pat da se razboli) imase herpes na ustata pa i se prosiruvase i na liceto..I ni dadoa kalium permanganat da ja mackam i so hloranfenikol mastce ( ne za oci tuku drugo nekoe ) i tak ani pomina...Sega herpesot i e na sred usta i plus ima afti i samo se zali siroto...

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 168
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
7.11.2011 13:38:31   
AnnaMolly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

Ја прснав јас со спреј пропол гола на ЕСИ. Од двете внатрешни страни во устата и во грло.  


Овој спреј е на база на прополис, со пумпица за да прска директно во грлото? Може ли за дете од 1,5 година да се користи?
И Филип имаше афти во устата, ама ништо не му дадов. ЕСИ е производителот?


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 169
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
7.11.2011 13:41:50   
miana
Od esi e i ne e opasen...Mozes slobodno da mu davas...Ima bebeski so pumpica na ESI ..Bas prasaj ...Nesto so baby se vikase...Extra e ...Site proizvodi od esi se na prirodna baza..Jas i za kiselini zvakam od esi tabletki- ne mi stetat vo bremenosta 

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 170
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
7.11.2011 14:12:09   
anedespo
Topce, aftite ne se dobivaat od antibiotici, tuku se posledica na padnat imunitet. Sekogas koga ke mu zabelezite afta na deteto vo ustata, znajte deka naskoro ke vi se razboli.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 171
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
7.11.2011 14:13:04   
Yummy Mammy

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

Нина ми се жали дека ја боли устата, ама не знам како изгледаат афтите. Јас ја прснав со прополис. 
Aftite se pojavuvaat od opadnat imunitet koj e razultat na antibioticite...Moze i od aftite da ktene pak visoka temperatura ( i tie predizvikuvaat T ) Mali se beli kako bubulicki i mnogu pecat,nemoze ni da jade...Vo takvi situacii kupite propolis na ESI  ( blag e,prijaten ke im se dopadne ) i davate nesto polesno za jadenje ,ne soleno i ne kiselo..Puding i slicno...Eve na nas herpes ni izleguva kako rezultat na opadnat imunitet - srce mi se kine pie preja antibiotik i nikako nema podobruvanje user posted image user posted image user posted image



Da, da, i na Sofi redovno i se pojavuvaat afti od opadnat imunitet, a antibiotici nikogas ne piela. Vikendov bas krena temperatura, brzo ja simnavme so corapcinja so ocet i kompir na glava i utredenta bese ko nova. Ama nisto ne sakase da jade i koga mi otvori usta sto da vidam, raniod afti. Nemav propolis, pa i dadov med na lazicka.


_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 172
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
7.11.2011 14:16:34   
Maca25
ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

Ја прснав јас со спреј пропол гола на ЕСИ. Од двете внатрешни страни во устата и во грло.  


Овој спреј е на база на прополис, со пумпица за да прска директно во грлото? Може ли за дете од 1,5 година да се користи?
И Филип имаше афти во устата, ама ништо не му дадов. ЕСИ е производителот?



Propol gola - спреј за деца, на ESI. Ми го дадоа во аптека лани, кога Нина ја болеше грло. Сега и јас си го користам.





< Поракaта ја уредил Maca RR -- 7.11.2011 14:17:24 >


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 173
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
7.11.2011 14:19:23   
miana
ИЗВОРНА ПОРАКА: anedespo

Topce, aftite ne se dobivaat od antibiotici, tuku se posledica na padnat imunitet. Sekogas koga ke mu zabelezite afta na deteto vo ustata, znajte deka naskoro ke vi se razboli.

A imunitetot opaga od ANTIBIOTICI.....TAKADA ISTO TI E .....Ako pie antibiotici odma se namaluva imunitet i se pojavuvaat afti..takada...Eve i kaj vas primetete..neli vaginalniot sekret e posledica na opadnat imunitet.ste primetile li dokolku piete antibiotici kolku ke vi se pojaca???

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 174
   RE: Болести кои ни ги носи градинката
7.11.2011 14:43:24   
anedespo
ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: anedespo

Topce, aftite ne se dobivaat od antibiotici, tuku se posledica na padnat imunitet. Sekogas koga ke mu zabelezite afta na deteto vo ustata, znajte deka naskoro ke vi se razboli.

A imunitetot opaga od ANTIBIOTICI.....TAKADA ISTO TI E .....Ako pie antibiotici odma se namaluva imunitet i se pojavuvaat afti..takada...Eve i kaj vas primetete..neli vaginalniot sekret e posledica na opadnat imunitet.ste primetile li dokolku piete antibiotici kolku ke vi se pojaca???


Imunitetot ne pagja od antibiotici, toj veke ti e padnat kga te napagjaat bakterii i virusi t.e. koga si bolen. Antibioticite MU POMAGAAT na imunitetot da se izbori so infekcijata.
A za vtoriot tvoj stav i tuka ke te demantiram. Pojacan ti e vaginalniot sekret zasto so primanje na antibiotici ti se menuva PH vo vaginata i togas si najpodlozna na gabicni infekcii. Zatoa kandidata najcesto napagja posle antibiotik.
Ne tvrdi nesto vo koe ne si sigurna.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 175
Страница:   <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?