|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Знаци на бременост
29.11.2009 11:08:13   
arh_diz
ајде мец чекаме  да не израдуваш

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Знаци на бременост
29.11.2009 11:45:12   
Палешка РР
Ако сте во необично добра хармонија со вашето тело, може да се посомневате дека сте бремена уште во првите неколку дена од вашата бременост. Но, за повеќето жени првиот знак кој им укажува дека можеби ќе станат мајки е отсуството на менструација.
Сепак, отсуството на менструација може да биде предизвикано од многу други причини, па затоа не избрзувајте со заклучоците само на базата на еден симптом. За да бидете сигурна, размислете дали имате и други симптоми.
Еве ги петте најчести симптоми на раната бременост. Вие можете да ги доживеете сите, неколку или ниту еден од овие симптоми.
user posted image
Доцнењето на менструацијата, честото мокрење, заморот, гадењето и чувствителните гради се првите симптоми на бременоста.
  1. Доцнење на менструацијата. Ова е најјасен знак дека ќе станете мајка. Но, не треба да го земате здраво за готово. Стресот и многу други фактори можат да предизвикаат нередовен менструален циклус.
  2. Често мокрење. Уште во почетните фази од бременоста, идните мајки почнуваат почесто да мократ. Кон крајот на бременоста, матката сè повеќе расте и притиска врз мочниот меур, па затоа подгответе се за чести посети на тоалетот.
  3. Замор. Заморот е еден од првите знаци на бременоста. Тој е резултат од високото ниво на хормонот прогестерон во телото на идните мајки.
  4. Утринско гадење. Гадливоста не мора да значи дека се појавува само во текот на утрото. Кај некои жени т.н. утрински мачнини траат во текот на целиот ден. Околу половината од бремените жени имаат утрински мачнини изразени со повраќање.
  5. Чувствителни гради. Ако сте бремена, вашите гради ќе станат осетливи на допир, слично како пред да добиете менструација. Овој симптом се јавува поради зголеменото ниво на хормони во телото.

Ако ги имате сите овие симптоми или сте почувствувале дел од нив, направете си тест за бременост колку што е можно поскоро.


Ви посакувам на сите што поскоро да ги имате знаците на бременост user posted image  user posted image user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Знаци на бременост
3.12.2009 13:44:25   
Miss36
Здраво на сите. Случајно денес налетав на овој сајт,и бев пријатно изненадена од форумот.
Јас неколку месеци се обидувам на останам бремена,но напорите беа неуспешни. Инаку сум дијабетичар,и сум на терапија на метформин. Со таа терапија,бидејки делува на јајниците имам редовен циклус. Порано имав нередовен циклус,имав некои хормонални проблеми,но последниов хормонски тест покажа дека сите хормони ми се во нормала,освен инсулинот.
Гинокологот мој констатираше дека немам Полицистични јајници,но ме појача со бромергон и Кломифен.
Веке два месеци пијам бромергон по 1/4дневно, а минатиот месец испив доза Кломифен. Последниов циклус ми беше на 22 10 . Наредниот циклус требаше да го добијам на 19 11 но мене сеуште ми касни.. Денес е 3 12,што значи 14 дена ми касни менструацијата. Немам никаква мачнина,ниту гадење и повраќање ,ниту главоболка,ниту вртоглавица само со денови чувствувам пецкање во долниот дел од стомакот проследно со вообичаени симптоми за добивање а и мала болка во градите. Честото уринирање ми е нормално,поради дијабетесот што за мене не преставува симптом за бременост. Сеуште не сум отишла на гинеколог ниту сум на направила тест за бременост, поради фактот да не добијам негативен резултат .
Ве молам за ваше мислење..дали сметате дека сум бремена?!

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: Знаци на бременост
3.12.2009 13:49:52   
mother 29
јас да!ајде оди прави тест...ајде израдувај не!ти ја пракам целата срека на цел свет и ајде ваму да ни соопштиш!user posted image   user posted image   user posted image  user posted image    user posted image

(Одговор на членот Miss36)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: Знаци на бременост
3.12.2009 13:50:10   
@Mila@
najubavo e da si napravish test i da ubiesh neizvesnosta...super ke bide da ima bebce ...no i ako nema nishto strashno ke ima naskoro.Bitno e ti da ne se otkazuvash i user posted image &user posted image  ke si dojde

Pozz

(Одговор на членот Miss36)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: Знаци на бременост
3.12.2009 13:57:32   
Bibi_S
ајде трк до аптека по тест за бременост. и те чекаме да не известиш. јас ги имав истите симптоми. И не мисли на тоа да не покаже негативен резултат. Ако не си бременат, ќе треба да се посоветуваш со гинекологот за да провериш што е причината за доцнењето на менструацијата. Како и да е, мораш да се тестираш за да знаеш.


_____________________________

Every cloud has a silver lining

(Одговор на членот Miss36)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: Знаци на бременост
3.12.2009 13:59:02   
arh_diz
Ajde test i izraduvaj neuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: Знаци на бременост
3.12.2009 14:05:33   
vezilka RR
тест,тест, брзо тест..14 дена доцнење е само за тест, нема потреба повеќе да чекаш...

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: Знаци на бременост
3.12.2009 14:06:00   
Miss36
Ви благодарам. Уште утре ќе купам тест за бременост,и ќе ве известам. Потајно се надевам дека сум бремена,или пуста желба...

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: Знаци на бременост
3.12.2009 14:08:21   
Mamicka3
Ајде трк по тест па да да не израдуваш уште со едно рингеерајчеuser posted image user posted image

_____________________________

Децата се најголемо богатство
Марио 31.10.2002
Ана Марија 01.11.2005
Трајче 20.09.2009

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: Знаци на бременост
3.12.2009 14:17:32   
Bibi_S
Уште утре??? Е стварно си трпелива. Јас не би можела толку да чекам. Неизвесноста ме убива. А ако мислиш дека мора да го направиш тестот наутро, нема врска. Сега има тестови кои во било кое време ти одредуваат бременост. А по толку чекање, верувај одма ќе ти покаже две црти ако има нешто. Јас  попладне го правев тестот, а бев само 6 недели бремена. Знам дека тестот чинеше 120 денари, а не се секавам како се викасе. ќе ти кажат во аптека

(Одговор на членот Mamicka3)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: Знаци на бременост
3.12.2009 14:58:58   
Anonimen
jas bi poludela 14 dena da mi docni... ajde vednas po test.....

i jas imam problem.....veke 1.5 godina se obiduvame da imame dete no popusto. Pocnav da posetuvam ginekolog koj mi dade nadez no lekovive navistina me iscrpuvaat. Pravev HSG test koj pokaza deka imam mreza na matkata i ednata tuba do jajnikot bese neproodna. 90 dena primav rimfamicin so eutizon i B kompleks. Vtoriot HSG test se pokaza podobar od prethodniot. Sega dozata na lekovi mi ja zgolemija i me iscrpuva. Cesto cuvstvuvam macnina, gadenje, peckanje vo dolniot del na stomakot no se uste ne mi docni menstruacija.
No i spermatozoidite na mas mi ne bea vo najdobar red. Ni preporacaa da zemame terapija na prirodna baza koja navistina mu pomogna..... no problemot e kaj mene sto jas samo na toa mislam .. voopsto ne sum strpliva....

kazete mi sto da pravam???


PS milo mi e sto ima vakvi forumi i sto mozeme da si razmenime mislenja... Pozdrav do site

(Одговор на членот Bibi_S)
  Непосредна врска до пораките: 137
   RE: Знаци на бременост
3.12.2009 15:02:12   
arh_diz
Znaes kako vikaat trpenie spasenie. Opusti se i uzivaj vo vodenjeto ljubov koga najmalku ocekuvas ke ti se pojavat dve crtecki. I redovno posetuvaj go ginekologot i sledi gi upatstvata koi ti gi dava

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: лечење неплодност со билки
3.12.2009 15:13:58   
Anushka
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image ANONIMEN!!!!!
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: Знаци на бременост
3.12.2009 15:27:27   
Bogdancanka
ИЗВОРНА ПОРАКА: Mamicka3

Ајде трк по тест па да да не израдуваш уште со едно рингеерајчеuser posted image user posted image


ajde Miss 36user posted image user posted image user posted image user posted image cekame da ne izraduvas so ednouser posted image

(Одговор на членот Mamicka3)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: Знаци на бременост
3.12.2009 15:29:16   
arh_diz
Bogdancanka ajde i ti sto cekas neli napravi proodnost na kanalite. Ajde brzo na rabotauser posted image user posted image

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: Знаци на бременост
3.12.2009 15:32:22   
Miss36
Само што направив тест за бременост и ми показа user posted image  .. Испаничена сум и возбудена ,а нареднава недела одам на гиниколог за сигурност да ми биде потврдено. Алелуја

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: Знаци на бременост
3.12.2009 15:33:08   
arh_diz
Bravo miss36 user posted image user posted image user posted image user posted image imaj ubava i lesna bremenost

(Одговор на членот Miss36)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: Знаци на бременост
3.12.2009 15:36:36   
vezilka RR
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image mis36, честитики и лесна бременост....

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: Знаци на бременост
3.12.2009 15:41:03   
zami
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Allways look on the bright side of life!

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: Знаци на бременост
3.12.2009 15:41:55   
Miss36
Ви благодарам многу на честитките,сега летам дома да го израдувам сопругот. Па се читаме,ме заразивте со форумот. Поздрав до сите,имајте убав ден

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: Знаци на бременост
3.12.2009 15:47:39   
Весна
Аааааа мисс36 радости ни донесе на форумов! user posted image

(Одговор на членот Miss36)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: Знаци на бременост
3.12.2009 15:49:30   
mami
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image колку убава вест...ти посакувам убава и лесна бременост...

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: Знаци на бременост
3.12.2009 15:53:10   
nadica
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image со лесно нека ти е мила

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: Знаци на бременост
3.12.2009 16:06:50   
mis.
Леле сум пропуштила такви прекрасни вести.user posted image user posted image user posted image мисс36 ме израдува до максимум.Колку само се радувам на секоја трудница која ја победила борбата со неможноста за забременување.user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?