|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  36 37 [38] 39 40   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Беби рецепти
21.1.2014 22:22:34   
mimi 27
мамички најдов еден рецепт за пире од компир и блитва, (за бебиња со навршени 9 месеци)потребно е 200гр млад компир, 150мл млеко, 4-5- листови млада блитва, 1 варена жолчка, 1 лаж кисело млеко или павлака. Компирот се мие, сецка на помали парченца и се вари во млекото, при крај му се додава блитвата исто измиена и ситно исечкана, се вари уште 15 мин, се пасира и на крај се додаваат павлаката или кис. млеко и испасираната жолчка.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 926
   RE: Беби рецепти
24.1.2014 13:52:14   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: *devojce*

Zdravo mamicki da ve zamolam za recept so sladok kompir, dosega ne sum spremala???_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот mimi 27)
Непосредна врска до пораките: 927
   RE: Беби рецепти
24.1.2014 15:04:25   
Felly RR
Еве баш погоре мими27 има пишано еден рецепт со компир, а за почеток може и само со јогурт да го спремаш.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 928
   RE: Беби рецепти
24.1.2014 21:44:39   
Crnokosaaa
Zdravo na site. Imam since 4 i pol meseci, go dojam a od 6 mes. sakam da pocnam so kasicki, pa sakam da ve zamolam ako sakate nekolku recepti da mi pisite za domasni kasi sto se se dava bas od 6ti i 7mi mesec. Fala odnapred. Pozz

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 929
   RE: Беби рецепти
24.1.2014 22:57:08   
Felly RR
Crnokosaaa, добредојде на Рингераја!!! Кога ќе почнете со кашички најпрво може да почнете со јаболко, па морков, и тоа варени и блендирани, секој нов продукт воведувајте го посебно и во текот на три дена, значи никаков друг нов производ, и се препорачува наутро. Најпрво пробајте неколку нови вкусови, па потоа ќе може да испробувате и различни рецепти.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Crnokosaaa)
Непосредна врска до пораките: 930
   RE: Беби рецепти
25.1.2014 9:08:14   
Crnokosaaa
Dobro ve najdov ! Znam deka se pocnuva edno po edno. No me interesira so mlecnive koi se pocnuva i koga za da znam dali smeam da gi pravam kasite so toa ili voda, i testeninite, znam drugarka mi od 8 mes mu pravese tarana so jogurt i malku feta sirenje .
A i zitarkite i ovesnite kako ?

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 931
   RE: Беби рецепти
25.1.2014 9:33:14   
sandriana RR
Црнокоса, твоето прашање за воведување на млечни каши го префрлив во соодветна тема ТУКА, а за житарки темата е ТУКА.
ОВДЕ имаш и календар на исхрана - како редоследно се воведува цврста храна кај бебињата.

< Поракaта ја уредил sandriana RR -- 25.1.2014 9:37:02 >


_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Crnokosaaa)
Непосредна врска до пораките: 932
   RE: Беби рецепти
27.1.2014 16:23:31   
sim4es
mamicki ve molam za idea za nekoj recept za 11 mesecno bebence...vi blagodaram

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 933
   RE: Беби рецепти
27.1.2014 23:22:51   
deluxe
ИЗВОРНА ПОРАКА: sim4es

mamicki ve molam za idea za nekoj recept za 11 mesecno bebence...vi blagodaram


Вие сте големи,се надевам дека имате голем дел од намирниците пробаноuser posted image
Еве го омиленото јадење на син ми
Телешко месо,се вари со морков,компир,пиперка,домат, целер,лук и кромид,за вкус додавам малку сол
кога ќе се свари убаво,го блендирам сето тоа,додавам од водата во која се варело ,онолку колку што мислам дека треба да биде густо.Јас го правам потечно бидејќи го јадеме дробено со лебче.
Некогаш додавам и парче цвекло,интересен вкус и боја му дава,за хранливоста веќе знаемеuser posted image

< Поракaта ја уредил deluxe RR -- 27.1.2014 23:23:39 >


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот sim4es)
Непосредна врска до пораките: 934
   RE: Беби рецепти
28.1.2014 0:53:25   
Defne90 RR
Isto moze i so pilesko meso jas stavav pilesko belo meso,oriz,piperka,celermorkov,kromid i seto toa se vari.I isto otkako ke se svari se blendira i se dodava od vodickata vo koja se varelo.A moze i so grasok isto taka ke stavite isto morkov kromid,celer,piperka i ke se vari,i nie dodavame sol i se vari i isto taka se blendira.Taka mozes samata da si eksperimentiras so vkusovite i tvoeto detence taka da proba poveke vkusovi.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 935
   RE: Беби рецепти
30.1.2014 14:32:11   
*devojce*
od koga se pocnuva so pavlaka jogurt kiselo mleko? jajce? cveklo?

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 936
   RE: Беби рецепти
30.1.2014 14:43:06   
ivoni4ka
jas pocnav so pavlaka jogurt, kis mleko na polni 6 meseci, zolcka od jajce na 6 ipol meseci i toa prvo 1/4, a belka na 11 ipol meseci. cveklo so 7 meseci i toa najveke go jadese peceno vo folija
ИЗВОРНА ПОРАКА: *devojce*

od koga se pocnuva so pavlaka jogurt kiselo mleko? jajce? cveklo?_____________________________(Одговор на членот *devojce*)
Непосредна врска до пораките: 937
   RE: Беби рецепти
30.1.2014 23:06:00   
Felly RR
Девојче, за јајцеето има посебна тема, таму ги префрлив постовите и ти одговорив во истата тема. За кисело млеко тема има тука

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 938
   RE: Беби рецепти
14.2.2014 11:35:02   
lekokrila
mamicki ajde ke ve molam preporacajte mi nekoj recept za bebe od 5 meseci ?

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 939
   RE: Беби рецепти
14.2.2014 11:50:25   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: lekokrila

mamicki ajde ke ve molam preporacajte mi nekoj recept za bebe od 5 meseci ?


Лекокрила,јас на 5 месеци на моетоuser posted image му риготвував домашни кашички од варено јаболко(за почеток,неколку дена само јаболко)освен јаболко му додадов и морков,варено и блендирано.Потоа можеш кајсија,тиква,круша, банана од овошје.Додека зеленчукот го воведив после 6ти месец,и тоа компир со морков,сварено и блендирано,брокула,грашок.И во двата вида на кашички можеш да додадеш и ориз понатаму..Најдобро е дома да му ги приготвуваш кашичките свежи и без додавање на шеќери и сол.Бидејќи купечките колку и да пишува без шеќери и конзерванси,сепак јас не им се верувам,дома јас си знаам што и какво овошје и зеленчук си ставам.

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот lekokrila)
Непосредна врска до пораките: 940
   RE: Беби рецепти
14.2.2014 18:55:21   
lekokrila
fala ti deluxe RR :)))

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 941
   RE: Беби рецепти
17.2.2014 14:38:59   
Melanija RR
Денеска на М (6 месеци) му дадов домашна каша од варен компир и морков,па изблендиран.Реакција како кога ќе се касне лимон со тресење и гримаси.Пред 1 недела исто реагираше на купечка од брокула.
Може да помогне многу малку сол или ништо нема подобро да реагира,па да бидам упорна секој ден вака уште 3-4 дена со иста каша?
Знам дека треба време за зеленчуковите не е како со овошните.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lekokrila)
Непосредна врска до пораките: 942
   RE: Беби рецепти
17.2.2014 15:29:40   
Felly RR
Меланија, веќе од 6 месеци во кашичките може да ставаш малку путерче за вкус, или малку јогурт. Пробајте.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 943
   RE: Беби рецепти
17.2.2014 15:31:24   
Melanija RR
Предлог за вид на путер,и тоа би било на врв на нож?

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 944
   RE: Беби рецепти
17.2.2014 15:47:55   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Предлог за вид на путер,и тоа би било на врв на нож?

ти пишав во темата за путер.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 945
   RE: Беби рецепти
23.2.2014 19:57:07   
novopecena
Majki aj ve molam za recept za kasicki za bebe na vozrast od 4 meseci i kako gi prigotvuvate. A ot koga se pocnuva so dohrana od griz?

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 946
   RE: Беби рецепти
24.2.2014 11:06:42   
sandriana RR
novopecena, бидејки сте 4 месеци, за сега се уште учите и запознавате вкусови, па освен овошни кашички се уште е рано за било што друго.
За почеток испечете и изблендирајте јаболко, потоа обарете и изблендирајте крушка, следно може сварена слива, па потоа кашичка од сварен морков. Откако успешно ќе прифатите неколку вкусови, може да правите комбинации од нив.
Што се однесува на прашањето за гризот, го префрлив ТУКА, па ќе прочиташ низ темата.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот novopecena)
Непосредна врска до пораките: 947
   RE: Беби рецепти
24.2.2014 15:53:59   
Melanija RR
Супер ни оди веќе 7ми ден и јаде по125мг зеленчукова каша.
Кажете ми за овошна каша дали овошјето да го варам или рендам па блендирам, и дали со водата што се вари или ќе ја пушти ,или подобро со АД млекото.
Фала од гладниот М user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 948
   RE: Беби рецепти
24.2.2014 16:06:00   
princessa
јас јаболката ги печам па блендирам, ако е суво додавам бебешка вода. Во зеленчуковите кашички обавезно ставам кромид малку и го вадам после, така чув од една нутриционистка, а во последно време ставам и праз едно мало тркалце ама него му го давам да го јаде и плус дава одличен вкус на кашичката. Ние сме 7месеци и една недела и веќе јадеме и бело пилешко месо и рибаuser posted image . Во кашичките од зеленчук и месо е добро да се става една до две капки масло од репка кое изобилува со омега 3 масни киселини.

< Поракaта ја уредил princessa -- 24.2.2014 16:12:36 >

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 949
   RE: Беби рецепти
25.2.2014 0:55:32   
Defne90 RR
Јас додека ми беа помали децата овошјето прво го варев па после го блендирав.Му додавав од водата во која си се варело не сум додавала ад млеко ниту пак мајцино млеко иако мислам дека може и ад да се додаде имам читано во рецепти.Е после веќе таму некаде околку осмиот месец јас им давав рендано овошје не го варев и така веќе си го додавав во бисквити или во житарки.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 950
Страница:   <<   < Претходна страница  36 37 [38] 39 40   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  36 37 [38] 39 40   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

imence
kaja123

Ve molam za pomos

mario (21%)

david (34%)

oleg (8%)

maksim (13%)

pavel (23%)


Број на сите гласови: 143

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!