|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  35 36 [37] 38 39   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Беби рецепти
25.5.2013 0:05:00   
Andriance
Мами,ние почнавме со лосос и така тераме до денес ( 20 месеци). Почнавме од годинка.
Го земав од веро,свеж. И најубаво иде во комбинација со компир,морков, пченка,кромидче и ликче малку....динстан е најубав.

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 901
   RE: Беби рецепти
25.5.2013 15:20:27   
AnnaMolly RR
Ве молам немојте да ми се смеете, ама ќе си прашам :)

До сега никогаш не ми текнало лосос да му дадам на Филип, јаде само ослич (оти не сме големи љубители на риба).
Како да го издинстам, Андријанче? Ај те молам детална постапка :)))

Или да го печам? Ајде плис помагајте на (не) домаќинкава што не знае да динста user posted image

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 902
   RE: Беби рецепти
25.5.2013 16:05:05   
Bethany
Ана Моли, јас ослиќ го припремам овака: парче замотам во алиминиумска фолија, и ставам во рерна да се пече. Можеш да ставиш неколку капки маслиново масло и малку зачин. Многу бргу се испече, најмногу пола саат да речеме.
Па вероватно така може и лосос.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 903
   RE: Беби рецепти
25.5.2013 22:27:00   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly

Ве молам немојте да ми се смеете, ама ќе си прашам :)

До сега никогаш не ми текнало лосос да му дадам на Филип, јаде само ослич (оти не сме големи љубители на риба).
Како да го издинстам, Андријанче? Ај те молам детална постапка :)))

Или да го печам? Ајде плис помагајте на (не) домаќинкава што не знае да динста user posted image


Jas za dinstanje znam - da vrie na tivka temperatura so malku voda,poklopeno so kapak..Valjda ova e toa..I jas sakam detalen recept od Andrijance za lososov a i garnirot..Garnirot posebno go pripremas ili...? I ako ne ti e tesko podetalen opis na dinstanjevoo.Jas sum dinstala gulas,zelencuk ama riba - ne...Fala odnapred

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 904
   RE: Беби рецепти
25.5.2013 23:26:18   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly

Ве молам немојте да ми се смеете, ама ќе си прашам :)

До сега никогаш не ми текнало лосос да му дадам на Филип, јаде само ослич (оти не сме големи љубители на риба).
Како да го издинстам, Андријанче? Ај те молам детална постапка :)))

Или да го печам? Ајде плис помагајте на (не) домаќинкава што не знае да динста user posted image


Нема што да ти се смеам..и јас фиао ја прашував user posted image

Јас го купувам многу убав свеж од веро..го сецкам на 4-5 парчиња и замрзнувам..

Најубаво е ако имаш онаква цедалка-рендалка..не знам дали ме разбираш user posted image user posted image Што делува како капак на теннџерето ако сакаш да изцедиш на пример макарони...а истовремено е и рендалка..

Јас ја викам решетка user posted image и на неа редам парче лосос, малку компир морков кромид и лук..можеш и пченка..идеално е..Полнам тенџере со вода, тоа врие а се останато се прави на пареа и е преубаво и превкусно..јас веќе подолго време така му правам јадење..
и нема да верувате ама се е готово за максимум 15 мин..
АнаМоли..не знам далти објаснив?

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 905
   RE: Беби рецепти
8.6.2013 16:09:08   
Viki73
Me interesira dali moze bilo kakva pavlaka,dali smeeda se dava na bebinja od 6 meseci,nekoj davaat kiselo mleko ama mene uste i e strav.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 906
   RE: Беби рецепти
8.6.2013 22:40:32   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Viki73

Me interesira dali moze bilo kakva pavlaka,dali smeeda se dava na bebinja od 6 meseci,nekoj davaat kiselo mleko ama mene uste i e strav.

Подобра варијанта е кисело млеко, отколку павлака. Штом има бебето 6 месеци, слободно може да се воведува кисело млеко, а за павлака не би брзала (поради додатоци во процес на производство).

(Одговор на членот Viki73)
Непосредна врска до пораките: 907
   RE: Беби рецепти
10.6.2013 8:00:21   
Malecka23

ИЗВОРНА ПОРАКА: Viki73

Me interesira dali moze bilo kakva pavlaka,dali smeeda se dava na bebinja od 6 meseci,nekoj davaat kiselo mleko ama mene uste i e strav.


K.mleko bez problem mozes da davas a za pavlaka mene pedijatarot me sovetuvase prvo da pocnam po malku so taa sto e 12% pa posle da nagolemuvam.ama nemate potreba od brzanje mnogu pozdravo e jogurtceto i k,mlekce a i bebinjata gi sakaat

(Одговор на членот Viki73)
Непосредна врска до пораките: 908
   RE: Беби рецепти
19.7.2013 5:59:32   
bucko mal
Eve eden recept,denes mu go pravev na M se iznajade.


Heljda so ovoshje

1 jabolko
5-6 suvi slivi
2,3 lazici melena heljda
2,d voda

Jabolkoto se lupi se sece na parcinja,isto I slivite se secat na parcinja I zaedno so heljdata I vodata se stava da provrie,na tivko okolu 15 minuti.
Od ova kolicina na sostojki izleguva mnogu,del odi vo blender za bebushot a drugiot del za mama.Moze da se stavi,po zelba:cimet,med,orevi,seminja ili jogurt.
dobar apetituser posted image(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 909
   RE: Беби рецепти
19.7.2013 6:03:31   
bucko mal
Se izvinuvam mi fali edna brojka kaj vodata.
voda treba 2,5 dl.
ИЗВОРНА ПОРАКА: bucko mal

Eve eden recept,denes mu go pravev na M se iznajade.


Heljda so ovoshje

1 jabolko
5-6 suvi slivi
2,3 lazici melena heljda
2,d voda

Jabolkoto se lupi se sece na parcinja,isto I slivite se secat na parcinja I zaedno so heljdata I vodata se stava da provrie,na tivko okolu 15 minuti.
Od ova kolicina na sostojki izleguva mnogu,del odi vo blender za bebushot a drugiot del za mama.Moze da se stavi,po zelba:cimet,med,orevi,seminja ili jogurt.
dobar apetituser posted image

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 910
   RE: Беби рецепти
19.7.2013 11:58:33   
AneLav RR
Луѓе од која фирма давате пилешко месо. Порано им наоѓав домашни пилиња а сега Бог знаео д кога им немам дадено пилешко месо. И месо воопшто некако многу не им давам еднаш на две недели можеби или еднаш неделно и тоа јунешко. О дкупечково пилешко некако многу ми е страв полно е со хормони дај кажете каво сте користеле и какви искуства имате. На една моја другарка на девојчето во прво одделение му забранија да јаде пилешко и јајца затоа што почнале гради да му растат замислете на 6 години, катастрофи.

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 911
   RE: Беби рецепти
19.7.2013 12:46:31   
sandriana RR
Пилешко и јас многу ретко употребувам за дете, освен за супа, ама пак месото не го јаде. Инаку најчесто купувам батачиња на Птуј или Пилко. Понекогаш и чепкам од батачињата ситно мевце, половина батаче отприлика јаде, еднаш месечно да речеме.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 912
   RE: Беби рецепти
19.7.2013 23:49:56   
eli07
Jas davam na Cekin pilesko meso.Ne mnogu cesto ednas do dva pati nedelno (batacinja ili pilesko file) ama svezi nikako zamrznati.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 913
   RE: Беби рецепти
20.7.2013 9:08:07   
Bethany
Јас му давам од тие батачиња словенечки, во кеса што се, му давам. Не знам Птуј ли беше или другачије се викаа..

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 914
   RE: Беби рецепти
21.7.2013 17:28:47   
E I M
nie sme stari 8 meseci, ama predvreme rodeni vo 32g.nedela. moze nekoj da mi kaze moze li da pocnam so meso i kolku,kakvo i sl. fala viuser posted image

< Поракaта ја уредил E I M -- 21.7.2013 17:29:37 >

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 915
   RE: Беби рецепти
21.7.2013 17:52:14   
sandriana RR
E I M, добредојде на форумов, ти посакувам пријатна дружба со нас user posted image
Твоето прашање го префрлив ТУКА - во темата за месо, се надевам ќе прочиташ корисни информации.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот E I M)
Непосредна врска до пораките: 916
   RE: Беби рецепти
4.8.2013 15:58:39   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Petra7

Bebenceto na drugarka mi e veke 7 meseci i neznae dali da mu dade da jade pileski dzigercinja
user posted image_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 917
   RE: Беби рецепти
4.8.2013 16:10:35   
sandriana RR
Инаку, џигер не се препорачува за мали деца/бебиња, поради тоа што црниот дроб е "лабораторија "па во него се складираат и отпадни метаболити. Не е примерна храна за дечиња под 1 година.
Најдобро е да започне со воведување телешко месо. Подетално околу месото има ОВДЕ

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 918
   RE: Беби рецепти
5.9.2013 14:47:47   
elenak
ИЗВОРНА ПОРАКА: anailisav

mamicki moeto dete za 1 nedela ke polni 4 meseci,se mislam da pocnam so kasicki bidejki mleko pie samo zaspiena a nekogas ne i e vreme za spienje i nikako ne go saka mlekoto,gladna e i place a ne saka da jade samo sto i stavam sise vo usta se trga smeniv i cucla i sise i probav vo mlekoto po edna lazicka orizova kasa na hip da stavam i pak ne saka,nekoj sovet da mi dadete?inaku zaspiena si go jade obrokot,inace sme na hipp kombiotik i po ednas majcino mleko imam da se odmolzam da i dadam,i isto e i so nego samo zaspiena go jade.pozdrav4e i se nadevam ke se najde care za moevo user posted image .

анаилисав еве тука имаш веќе одговор на твој претходен пост, а можеш да ја разгледаш и целата тема за воведување на дохрана.


_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот anailisav)
Непосредна врска до пораките: 919
   RE: Беби рецепти
31.10.2013 23:14:55   
LUBA
aj ve molam kazete mi sto smeam da davam a sto ne od 7mi mesec i kako da prigotvam

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 920
   RE: Беби рецепти
1.11.2013 9:32:42   
Felly RR
LUBA , еве во оваа тема дискутираме за храна која прв пат им ја воведуваме на нашите user posted image Разгледај ја, ќе видиш што мајките давале и од кој месец.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот LUBA)
Непосредна врска до пораките: 921
   RE: Беби рецепти
16.11.2013 1:36:06   
marchi
e ova mi trebase da go najdam user posted image

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 922
   RE: Беби рецепти
16.11.2013 18:54:59   
Snowhite RR
Еве рецепт од мене

Житна каша со банана

млеко 50 мл (ако пие кравјо, ако не АД, јас ја правам со АД)
житарици какви имате, јас ставам по една лажичка овесни, јачменови, пченкарни и р'жани
пола банана
сето заедно се блендира

Истиот рецепт го правам и со јаболко, може рендано или варено_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 923
   RE: Беби рецепти
7.1.2014 20:09:36   
Petra7
mamicki mi treba malcce pomos
nie samo sto pocnavme da ruckame i sakam da proba rizolino no nesakam da go mesam so vestacko mleko
sakav da prasam dali nekoja od majkite mu go pravela na bebceto so voda
i ako moze use nekoj sovet vo vrska so ranenjeto poso sme na sam pocetok i imame probano samo jabolka morkov kompir
fala odnapred

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 924
   RE: Беби рецепти
8.1.2014 9:12:37   
vezilka RR
Petra7 а зошто толку брзаш со рижолиното штом сте толку на почеток. Јас прво воцедов неколку вида на овошје, па преминав на зеленчук, исто неколку вида. Можеш да воведеш брокула и карфиол, ориз, тиквичка (ама сега ги нема тазе). Со тие готови каши, како рижолино, чоколино и слично почнав подоцна. И мислам дека рижолиното и фрутолиното се спремаа со вода.

(Одговор на членот Petra7)
Непосредна врска до пораките: 925
Страница:   <<   < Претходна страница  35 36 [37] 38 39   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  35 36 [37] 38 39   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Дали ви се допаѓа името Јован?
*Daniela*Го обожавам тоа име (19%)

Дааа (31%)

Па...да (26%)

Не ми се допаѓа тоа име (11%)

Па...не (11%)

Го мразам тоа име (2%)


Број на сите гласови: 98

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!