|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 7 [8] 9   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Месо
27.3.2013 9:09:52   
Ring
Jas davam 3-4 pati uste od pocetokot , eden den zolcka, eden den meso...

ИЗВОРНА ПОРАКА: cleo

Mamicki, kolku pati nedelno davate meso na vasite user posted image ? Nas maticnata ni rece 6 pati nedelno user posted image user posted image user posted image Zarem toa ne e premnogu? Imame 8 meseci polni. Molam za mislenje user posted image



_____________________________

Your children will become who you are...so be who you want them to be !

(Одговор на членот cleo)
Непосредна врска до пораките: 176
   RE: Месо
27.3.2013 15:33:29   
Snowhite RR
И јас кога почнав со месо давав преку еден ден, исто еден ден месо, еден ден зеленчук, а кога почнав со жолчка еден месо, еден жолчка со зеленчук

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 177
   RE: Месо
27.3.2013 15:44:28   
AnnaMolly RR
Јас па никогаш не гледав, а и ден денес не пазам тоа, дали секој ден јаде месо, секој втор или не знам како. Некогаш се случуваше да јаде месо секој ден, некогаш три дена не јадеше месо, некогаш и жолчка и месо во ист ден... Што знам, не сум пазела на тоа.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 178
   RE: Месо
28.3.2013 9:38:24   
Felly RR
6 пати неделно, и јас мислам дека е многу. Барем во тие денови кога даваш јајце/жолчка, не мора месо. А после година и јас толку не внимавав на тоа.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 179
   RE: Месо
28.3.2013 12:37:39   
cleo
Fala za odgovorite user posted image Jas odluciv da i davam sekoj vtor den za pocetok, pa kje vidime ponatamu. A zolcka ne sum dala seuste iako znam deka vekje treba i toa obavezno.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 180
   RE: Месо
10.6.2013 14:20:57   
Annet
moevo dete ne saka meso,nikako,nikakoo.kako da i vmetnam,sekako sum probala,moze ne e zord ama od kade odbivnost za mesovo,me cudi,jas neum nekoj mesar ama jadam....

(Одговор на членот cleo)
Непосредна врска до пораките: 181
   RE: Месо
10.6.2013 14:32:54   
Mihaela 2010
moevo pa saka,si bara mevce,koga i varam znae da si pobara
ama virslive epten gi sakauser posted image

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 182
   RE: Месо
10.6.2013 14:40:13   
elenak

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly

Јас па никогаш не гледав, а и ден денес не пазам тоа, дали секој ден јаде месо, секој втор или не знам како. Некогаш се случуваше да јаде месо секој ден, некогаш три дена не јадеше месо, некогаш и жолчка и месо во ист ден... Што знам, не сум пазела на тоа.

Исто. Не пазам на тоа. Ама во секој случај не јаде месо секој ден.


_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 183
   RE: Месо
10.6.2013 14:53:57   
Calypso
Си ручкаме месо, ама не го форсирам. Еднаш до два пати неделно имаме телешко на мени, два пати риба. Доста е. Чат пат знам да спремам пилешко и мисиркино. До годинка почесто му давав месо, сега знае цела недела да помине без него (освен рибата, која и не ја сметам за месо user posted image ). Си сака месо, ама не му недостасува ако не јаде.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 184
   RE: Месо
10.6.2013 15:03:00   
Еки82
Јас одев на нутриционист кој е строго против давање месо и за да се задоволи потребата од тие протеини ме советуваше леќа во изобилство и такви манџи да се јадат.
Па доколку може малку повеќе да јадат ова отколку месо е многу подобро. user posted image

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 185
   RE: Месо
11.6.2013 9:01:12   
Gwendolin
Моја цуца сака да биде вегетаријанка, не сака месо. Од толку пати варење месо, па комбинирано не знам со што не и така чисто и блендирано и сецкано и не знам што не пробав, никако не го сака. Не само што не го сака, туку и го плука кога ќе и го дадам, а и кажичка правено со водата каде што се варело месото не ми ја сака user posted image .

_____________________________

Само Вселената и човечката глупост се бескрајни. Всушност, за Вселената и не сум толку сигурен. - Ајнштајн

(Одговор на членот Еки82)
Непосредна врска до пораките: 186
   RE: Месо
11.6.2013 10:37:12   
AneLav RR
На моиве бебуши исклучиво им давам домашно месо, едвај го наогам ама од домашни пилиња и домашни телиња ранети исклучиво со домашна храна. Оние што се купечките мми е страв затоа што се полни со хормони и освен телешко и пилешко друго месо им немам дадено, а обично им давам еднаш неделно, другите денови за ручрк се обично на зеленчук од кои основна храна им се компир и морков.

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот Gwendolin)
Непосредна врска до пораките: 187
   RE: Месо
11.6.2013 11:40:19   
sandriana RR
Месото главно го конзумира во градинка, мислам 3пати неделно имаат мелено јунешко месо за раучек, а дома, за викендите може, но не мора да има на мени месо. Дома и спремам главно телешко/јунешко и риба. Пилешко избегнуваме, на минимум ни е сведено, а свинско уште не сум и дала.

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 188
   RE: Месо
11.6.2013 11:49:06   
Annet
i nie isto kako vas:)
ИЗВОРНА ПОРАКА: Gwendolin

Моја цуца сака да биде вегетаријанка, не сака месо. Од толку пати варење месо, па комбинирано не знам со што не и така чисто и блендирано и сецкано и не знам што не пробав, никако не го сака. Не само што не го сака, туку и го плука кога ќе и го дадам, а и кажичка правено со водата каде што се варело месото не ми ја сака user posted image .


(Одговор на членот Gwendolin)
Непосредна врска до пораките: 189
   RE: Месо
21.7.2013 17:50:12   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: E I M

nie sme stari 8 meseci, ama predvreme rodeni vo 32g.nedela. moze nekoj da mi kaze moze li da pocnam so meso i kolku,kakvo i sl. fala viuser posted image



_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 190
   RE: Месо
21.7.2013 21:49:09   
AnnaMolly RR
Ајде помош. Детево мое престана да јаде месо, мнооооооооооооогу ретко јаде, да речеме два до трипати максимум во месецот. Во градинка као демек јадел се што ќе му дадат, којзнае може јаде од што мора.
Совет: со што да се замени месото, оти хемоглобинот му е на долна граница.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 191
   RE: Месо
21.7.2013 21:53:45   
Martins mom
Ист случај и со нас, бааги време одбива да јаде месо, ама што да му правамuser posted image Риба сака, па пробај и ти АнаМоли. Не знам какви се последиците од ова не конзумирање месо, ама веројатно ништо страшно, јас се уште не кревам паника.

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 192
   RE: Месо
21.7.2013 21:58:23   
Палешка РР
Кај нас обратно...Миа многу јаде месо и пак хемоглобинот е на долна граница.
За подобрување на крвна слика може жолчка од јајце, спанаќ, чај од коприва (ама не знам на деца дали се дава) и сокот со цвекло, моркови, јаболка и мед.
Јас давам и Ц-витамин за да се ресорбира железото.
Инаку имам забележано дека на Миа и паѓа хемоглобинот кога ќе се поболи, оти тогаш по не јаде.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 193
   RE: Месо
21.7.2013 22:14:38   
AnnaMolly RR
Е па кога му вадевме крв нешто болен беше, може затоа низок му бил? Риба јаде, спанаќ и цвекло исто така си јаде, јаде се само месо слабо. Овошје, зеленчук јаде... Ајде ништо не му е значи, што викаш Палешка од што бил болен може се симнало.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 194
   RE: Месо
21.7.2013 23:21:01   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: E I M

nie sme stari 8 meseci, ama predvreme rodeni vo 32g.nedela. moze nekoj da mi kaze moze li da pocnam so meso i kolku,kakvo i sl. fala viuser posted image


може да почнете со пилешко бело месо или телешко. За почеток само стави му од водичката каде што се варело месото, па почни по малку да му мешаш во зеленчуковите кашички. Уживајте во новите вкусови, се надевам дека на РР ќе најдеш одговор на многу прашања. Добредојде!!!

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 195
   RE: Месо
29.7.2013 16:11:43   
AneLav RR
Дечки каква риба давате? Каква риба да им дадам на година и 2 месеци и како ја спремате?

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 196
   RE: Месо
29.7.2013 17:04:17   
Felly RR
Анелав, имаме цела тема за риба. Ѕирни ја. КЛИК

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 197
   RE: Месо
30.9.2013 0:43:50   
Snowhite RR
Јас до сега од страна на месо на Ј и' имам дадено пилешко и телешко, пилешкото го земам доамшно од човек кој дома одгелдува пилиња и на 2-3 месеци коли и ги продава, проверено, а телешкото од месарниц, е сега колку е проверено што знам. Сакам да и дадам мисиркино, ама не знам од кај да купам. Сега зедов една кашичка со мисиркино, колку за проба, ама сепак ме интересира вие од кај купувате

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 198
   RE: Месо
30.9.2013 8:43:38   
Mihaela 2010
jas redovno i davam misirkino,e sega ako najdes domasno ti e super,jas go kupuvam od vero,obicno samo tamo naogam ili eventualno vo drug pogolem market.pa si go zamrznuvam ...sega sum vo potraga ako najdam nekoj sto cuva pa da kupam,ama tesko mi ideuser posted image

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 199
   RE: Месо
15.5.2014 13:59:27   
Melanija RR
Од месо ќе почнеме со телешко.(полни 9 месеци)Кажете ми ако добро прочитав наназад, најпрво да доавам само од водата во која се варело, колку само еднаш па по некој ден да ставам малку мевце?
Не разбирам ова со жолчата има некакво значение при давање на месо?За почеток 1 неделно,или?
Некој совет плус за телешкотоuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 200
Страница:   <<   < Претходна страница  5 6 7 [8] 9   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 7 [8] 9   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?