|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Месо
27.10.2012 21:51:35   
vesnab
mamicki jas na moeto since mu davam i pilesko i telesko mevce no po 50 grama ( po preporaka na pedijatar ), e sega sin mi za 2 nedeli kje pravi edna godinka.me interesira dali da ja zgolemam gramazata na meso ili ...???

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 151
   RE: Месо
27.10.2012 21:59:07   
kikicka
Јас пак не сум мерела до сега грамажа за месото, секогаш и давам онолку колку што ке изеде. Можеш да му зголемиш и онака веќе имате годинка.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот vesnab)
Непосредна врска до пораките: 152
   RE: Месо
27.10.2012 22:56:04   
Natuska85
Веснаб јас кога купував посебно месо за син ми обично купував 200-300 грама и го сечев на коцки па го варев и го замрзнував така.За ручек вадев по 2,3 коцки значи негде одприлика му доаѓало 50-60 грама.Сега веќе има 18 месеци преку недела јаде во градинка ,а за викенд од нашиот ручек или понекогаш кашичка на хип.

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот vesnab)
Непосредна врска до пораките: 153
   RE: Месо
30.11.2012 11:48:24   
Mrs.Tinka
Davate li riba? Od koga pocnavte da davate riba i kako ja spremate?

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 154
   RE: Месо
30.11.2012 11:52:08   
Luci

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mrs.Tinka

Davate li riba? Od koga pocnavte da davate riba i kako ja spremate?


ОВДЕ сме дикутирале за Риба во детското мени. Разгледај ја темата, сигурна сум дека ќе најдеш одговор на твоето прашање

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот Mrs.Tinka)
Непосредна врска до пораките: 155
   RE: Месо
21.12.2012 12:51:24   
raklav
nie imame 6 polni meseci i sakm da ve prasam dali da i davam mevce t.e vodata vo koja se varela mesotopa da svaram vo istata zelencuk poozzz

(Одговор на членот vesnab)
Непосредна врска до пораките: 156
   RE: Месо
14.3.2013 22:03:44   
Malecka23
posto sme veke skoro 7meseci sakam da pocnam da i davam telesko meso,So maticnata zborevme mi rece samo telesko a pilesko ako najdam domasno ok ako ne da ne i davam barem do kaj 9edinstveno e da probam so kasicki.Pa me interesira kade se snabduvate so dobro telesko vo koja mesarnica?jas barav vo nekolku ama imaa samo junesko mi rekoa deka mn tesko se naoga dobro telesko..help

(Одговор на членот raklav)
Непосредна врска до пораките: 157
   RE: Месо
14.3.2013 22:19:18   
ole2004
Јас убаво телешко купувам од Веро-Тафталиџе

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 158
   RE: Месо
14.3.2013 22:58:36   
Ring
Jas kupuvam od edna mesara do Zeleno pazarce. Sekoja sreda dobivaat svezo telesko
E ic ne mi teknuva kako se vikase, dali bese Morava ne znam ....znam deka e prvata odma do vlezot vo zeleno pazarce

_____________________________

Your children will become who you are...so be who you want them to be !

(Одговор на членот ole2004)
Непосредна врска до пораките: 159
   RE: Месо
14.3.2013 23:05:35   
Malecka23
vo redot na soleta misla bese?koga odis od avtobuskata nakaj pazarceto od desna strana?

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 160
   RE: Месо
15.3.2013 10:03:56   
eli07
Jas telesko kupuvam od Vero.... baby beef ke pobaras imaat svezo sekogas (konkretno od Vero trgovskiot kupiv)

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 161
   RE: Месо
15.3.2013 10:06:28   
Bububebe
С најмногу сака да јаде мисиркино месо.Свинско 1-2 имам дадено,и пилешко исто

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 162
   RE: Месо
15.3.2013 11:41:12   
Malecka23
ајде утре ќе отидам да побарам тенк ју

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 163
   RE: Месо
17.3.2013 20:50:46   
Malecka23
vcera bevme vo vero i toa babyi beef ustvari e junesko a ne telesko.imase navodno telesko demek koga ni go pokazaa parceto lazgi temno temno junesko vrska nema od telesko.Sega barame domasno a vo meguvreme ni kazaa vo mesarnica morava deka tamu imalo stvarno telesko taka da vo sreda dobivale ke vidime sto ke napravime

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 164
   RE: Месо
17.3.2013 22:21:38   
Ring
Malecka23 jas duri sega gledam deka si pisala i prethodno...da , taa e mesarata....inaku jas kupuvam biftek , 1200 denari e kilo user posted image user posted image , ama zimam okolu 300-400 grama, za dve nedeli ...pa posle kupuvam pak...nesakam dolgo da mi stoi vo frizider ,

ИЗВОРНА ПОРАКА: Malecka23

vcera bevme vo vero i toa babyi beef ustvari e junesko a ne telesko.imase navodno telesko demek koga ni go pokazaa parceto lazgi temno temno junesko vrska nema od telesko.Sega barame domasno a vo meguvreme ni kazaa vo mesarnica morava deka tamu imalo stvarno telesko taka da vo sreda dobivale ke vidime sto ke napravime



_____________________________

Your children will become who you are...so be who you want them to be !

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 165
   RE: Месо
18.3.2013 7:54:33   
Malecka23
uff thx stom i cena znam.Mnogu e skapo navisitna ama toa e.senadevam naskoro deka ke najdeme domasno telence sto e kade kade poeftino mesoto.Vo sreda ke ide svekor mi do morava posto on se razbira u meso i bas ke ti kazam sto napravil ama mislam deka ke najde posto ete nekolku luge sose tebe ni kazaa za mesarnicata

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 166
   RE: Месо
18.3.2013 10:22:42   
eli07

ИЗВОРНА ПОРАКА: Malecka23

vcera bevme vo vero i toa babyi beef ustvari e junesko a ne telesko.imase navodno telesko demek koga ni go pokazaa parceto lazgi temno temno junesko vrska nema od telesko.Sega barame domasno a vo meguvreme ni kazaa vo mesarnica morava deka tamu imalo stvarno telesko taka da vo sreda dobivale ke vidime sto ke napravime

Bas me zacudi Malecka, jas toa meso sto go kupiv (po preporaka od drugi) bese negde 670 den kilo i veke go izlapkavme i stvarno bese top (i po boja i po vkus- telesko 100 %) ali nisto ne me cudi veke po mesarive denes, pa i Vero koi gi smetam za reper za kvalitetno meso.Taka da ako najdes domasno ti e najdobar izbor :))

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 167
   RE: Месо
18.3.2013 10:38:01   
dostickage
Znaci baby beef e junesko meso shol i cini okolu 450 denari.
Teleskoto vo Vero cini 635 denari za kilogram za shol. Jas kupuvam od ova meso konstantno i apsolutno nikogas mi nemaat pogreseno. Sega vekje i jas znam da go razlikuvam. Mesoto e prekrasno i ne bi go menuvala za nisto na svetov.
Teleskata pleska bez koska e pocrvena i moze da te asocira na junesko meso, megjutoa ako pobaras telesko za bebe oni samite ti dadat shol , go cistat ako ima zilicki i ti merat kolku sakas. Koga bhese V bebence mu merea po 100 grama za da ima za eden obrok. Mesoto e prva liga samo da si kazes sto ti treba.
Sega V e golem i moze da jade se , i istoto go primenuvam i za svinskoto meso. Koga odam vo Vero im vikam daj mi telesko ili svinsko od najubavoto za da jade i maliot i apsolutno nikogas nemal utka.

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 168
   RE: Месо
18.3.2013 10:51:49   
Malecka23
ne znam do sto bese ama koga otidov ubavo pobarav telesko za bebe.mi go izvadija parceto i ima sto da vidam temno crveno.telesko meso e svetlo i krevko znam bidejki do prelani zimavme sekoja god domasno tele i znam da raspoznaam i telesko i junesko a ne takvo ko sto bese.i mnogu se razocarav.ne znam pozebi ne sum potrefila u moment,kako i da e iskreno senadevam deka ke ni javat rodninite deka ni nasle tele i da zavrsime rab a ne vaka da se zamaram kakvo bilo mesoto

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 169
   RE: Месо
18.3.2013 11:02:52   
eli07
bese negde 670 den kilo

Malku cenata sum ja utnala ama bas taka kako sto kaza Dostickage baram telesko za bebe i toa mi go nudat do sega barem nemalo utka :))

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 170
   RE: Месо
18.3.2013 11:05:09   
sandriana RR
Како што кажа Dostickage. истото искуство го имам и јас - од кога воведовме месо во исхрана до денес, купувам само телешко од Веро, и не утнале. Добиваат во петоците месо, и веднаш се троши. Ако немаат телешко во моментот кга барам, или не им е тазе, дури и сами кажуваат дека не е за бебе. Сепак, ако имате можност за да си набавите теле, најдобар избор ќе направите.

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 171
   RE: Месо
18.3.2013 11:28:12   
Malecka23
ne znam be luge stvarno.bas radi toa sto vidov deka poveketo kupuvate od tamu zatoa i otidov ama.....bas imse i edni zeni pred mene koga tipot go izvadi parceto i taa ednata mu se svrte i mu vika abe kakvo telesko ova e junesko.ispadna deka zenata rabotela vo gradinka a sega go cuva vnukot sto ima 2godini.i taa bas mi rece demek ne kupuvajte ovaa ne e telesko vo mesarnicata morava tamu ima stvarno telesko mesouser posted image user posted image user posted image ama ja nema veze ke probame tamu nz mozda ne sme imale sreka

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 172
   RE: Месо
27.3.2013 0:04:06   
cleo
Mamicki, kolku pati nedelno davate meso na vasite user posted image ? Nas maticnata ni rece 6 pati nedelno user posted image user posted image user posted image Zarem toa ne e premnogu? Imame 8 meseci polni. Molam za mislenje user posted image

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 173
   RE: Месо
27.3.2013 0:10:00   
Bububebe

ИЗВОРНА ПОРАКА: cleo

Mamicki, kolku pati nedelno davate meso na vasite user posted image ? Nas maticnata ni rece 6 pati nedelno user posted image user posted image user posted image Zarem toa ne e premnogu? Imame 8 meseci polni. Molam za mislenje user posted image



Шест пати неделно user posted image Не да е многу,туку премногу.
Јас давам 2 -3 пати неделно

(Одговор на членот cleo)
Непосредна врска до пораките: 174
   RE: Месо
27.3.2013 6:34:45   
arh_diz
Cleo jas davav i seuste davam meso sekoj den, koga mu davas jajce ili posle riba koga ke pocnes ke go isfrlis mesoto tie denovi

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 175
Страница:   <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?