|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Месо
23.2.2012 19:13:13   
mama toci
so sreka lilicka,baknezi za malata princeza user posted image

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Месо
24.2.2012 16:40:33   
TeaM
Denes prvpat i dadov pilesko mevce so kompirce, brokula i morkov. Se izede, okolu 260 gr. user posted image Pilesko imashe 30-40gr. ko za prvpat user posted image

(Одговор на членот mama toci)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Месо
25.2.2012 9:18:27   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

Ние јадеме месо секој ден, од 6-7 месеци и тоа телешко, пилешко, мисиркино и риба (бела). Жолчка не и давам секој ден, а и заборавам, ама ако ставам може да ја ставам во палента или сл, независно што дента јадела месо.

Мене педијатарот ме советуваше да не и давам никакво свежо пилешко месо купено нормално од месара, туку само природно (ако знам некој да купам) ако не, само од готовите кашички со пилешко, и се тоа заради хормоните кои ги содржи. Тоа важи само за девојчињата, машките немаат гајле user posted image


Јас па знам дека баш заради хормоните, машките не треба да јадат често пилешко

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: Месо
2.3.2012 18:08:43   
SkCura77
Јас купив пилешки смрзнати батаци словенски и телешка кртина. Сега имаме полни 7 месеци па се мислам како да внесам месо во исхраната. Читав рецепти и малку сум збунета дека прво се дава водата во којашто се варело месото па после чисто мевце блендирано, миксирано. Месото за првпат да го дадам чисто или да го бутнам во комбинација со зеленчук што го јаде?
Јас сакав чисто да му го дадам, да видам за вкус и за алергиска реакција, не дај боже

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: Месо
2.3.2012 18:15:53   
Calypso
Ako pocnuvas so pilesko, togas e najubavo beloto meso, batacite za podocna ostavi gi. Inaku, mozes zelencukovi kasi da pravis so vodata vo koja se varelo mesoto. Isto i mesoto da go mesas so zelencuci sto veke gi imate probano, em nema da bide suvo, em ke bide povkusnouser posted image

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот SkCura77)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: Месо
2.3.2012 18:20:32   
SkCura77
Еј, Калипсо, фала за советот, user posted image видиш од паника да не згрешам нешто со месото ич не размислувам како да направам. Многу сум под стрес од тие алергиски реакции на храна, само слушам за нечии гушења, отоци, осипи, недај Боже никому... Сега експериментираме со вкусови па само се секирам како ќе биде.

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: Месо
2.3.2012 18:23:55   
Calypso
Nemoj da se sekiras, retki se reakciite na meso. Ako dosega ne ste imale problem so nutritivni alergii, ne se grizi, samo izbegnuvaj gi onie produkti koi se dokazano alergeni.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот SkCura77)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: Месо
2.3.2012 18:44:59   
Maca25
СкЦура тешко дека user posted image ќе ти јаде само месо, избландирано. Измешај го со морковче, компирче, брокула, или оривче. Месото вари го со зеленчук, блендирај и давај user posted image да папа.
Јас почнав со телешко. Па после пилешко, бело месо. Јагнешко проба после 1 година некаде, за Велигден. А свинско после јагнешкото, ама не го јадеше ич до пред некое време.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: Месо
19.4.2012 13:35:55   
jana81
ajde prasanje za site mamicki sto ne mozat da najdat pilesko domasno, provereno, kakvo pilesko kupuvate od mesara svezo ili zamrznato? ako e zamrznato od koj proizvoditel e najdobro ili nema vrska? Jas sakam da mu dadam pilesko na B ama neznam kakvo da kupam, inaku imame 7ipol meseci

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: Месо
19.4.2012 13:48:23   
jana81
prolistav malku niz forumov i gledam nekoi mamicki se falat od pilesko ( pretpostavuvam toa e celo pile) na Cekin, e sea da mi kazete kade go kupuvate i dali e svezo ili zamrznato

(Одговор на членот jana81)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: Месо
19.4.2012 13:52:54   
Calypso
Има и свежо и замрзнато пилешко, цело пиле и копан со надкопан. Ама бидејќи сега почнувате со пилешко, прво се дава бело месо. Јас давав домашно, свекор ми има пилиња и кокошки, ама кога нема домашно најчесто и јас од Цекин купувам и тоа копан со надкопан, затоа што тоа месо е помеко, посочно отколку белото. Но и онака ретко давам пилешко, освен кога е домашно. Моја препорака ти е домашното, ама ако не можеш да најдеш и пилињата на Цекин ќе завршат работа. Има во сите поголеми маркети Тинекс, Веро и слични... на други места не сум видела.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот jana81)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: Месо
19.4.2012 14:07:29   
Beatris
Ќерка ми има скоро годинка, до сега никогаш не сум и дала пилешко купено од продавница/месара, само Хипп кашичките што се со пилешко. Дури и педијатарот ме советуваше до 1 година да не и давам освен ако не најдам домашно. За нас зимаме Цекин како божем најдобри, ама за бебе не би советувала, затоа што освен што се полни со хормони ги клукаат и со антибиотици.

За машко е друга приказна (так абарем ми кажал педијатарот), а за девојче никако заради хормоните.

Да напоменам само дека педијатарот е тип на човек кој вика детето СЕ ДА ЈАДЕ, така што кога се однесува за ова му верувам. Истото ме советуваше и кога доев, да не јадам купечко пилешко

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: Месо
19.4.2012 14:15:45   
Mihaela 2010
Да напоменам само дека педијатарот е тип на човек кој вика детето СЕ ДА ЈАДЕ, така што кога се однесува за ова му верувам. Истото ме советуваше и кога доев, да не јадам купечко пилешко


Ova dr.Nabil li??user posted image
Jas po malku i davam na M,ednas nedelno od Cekin,valjda mozeme,imame dve godini...

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: Месо
14.5.2012 14:38:37   
Saska123
sakav da prasam kolku vreme go varite teleskoto meso parce okolu 50 gr.na primer,na parea kolku vreme ,a kolku obicni vo tendzerce so voda?tnx

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: Месо
14.5.2012 14:53:09   
Pepelaska *
Во обично тенџере во вода го варам околу саат саат и пол исечкано на парчиња а на пареа незнам веројатно помалку треба.
Пробувам ако се разделува со виљушка , варено е значи

< Поракaта ја уредил Pepelaska RR -- 14.5.2012 14:54:51 >


_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Saska123)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: Месо
14.5.2012 14:54:06   
Mihaela 2010
sakav da prasam kolku vreme go varite teleskoto meso parce okolu 50 gr.na primer,na parea kolku vreme ,a kolku obicni vo tendzerce so voda?tnxOtprilika 30 min,poslednovo sto go kupiv od vero epten se pogodi,tolku ubavo,duri samo so viluska mozev asalno da go izgmecam,super

(Одговор на членот Saska123)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: Месо
6.9.2012 23:14:26   
Andriance
Денес купив свежо мисиркино...до сега се од тегличка му давав..ова го начекав тазе и викам ај...па сега прашувам дали може да го направам исто како телешкото..односно да го сварам и тала во коцки да го замрзнам со малку од водата?? и колку време се вари мисиркино бе??

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: Месо
7.10.2012 22:48:40   
Pepelaska *
Женски едно прашање вака стручноuser posted image

Дали може да стои замрзнато телешко месо ама сварено ????
Ако може колку време?

Пошто му земам на Мартин по околу пола кило да не варам секој 2 3 ден по 100 150 грама вака готово да си биде да го сварам цело наеднаш па да му вадам ?
Плис одговорuser posted image


_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: Месо
7.10.2012 22:55:34   
Kockicka
Pepelaska pa jas non stop taka pravm od koga pocnavme da jademe meseo samo sto jas si kupuvam za nea okolu 250 grama si go svaruvam so zelencuk ( morkov piperka kromid i luk ) i polse si go zamrznuvam vo plasticni taka da imam 4 zamrznati i ednoto go jademe toj den i podocna si go vadam i po potreba si varam kompir i ako mi e malku zelencukot. I taka mi stoi nedela ili nedela ipol vo zamrznuvac .

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: Месо
7.10.2012 22:56:26   
Cipi Ripi
Jas kolku sto znam moze, a i poekonomicno ti e.
Zamrznato telesko (prethodno svareno) moze da stoi edna nedela. No ke napomenam, nie seuste ne jademe meso, ova e od moe poznavanje. Pa neka kaze nekoja majka sto davala telesko.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: Месо
8.10.2012 13:00:00   
Annet
moeto dete nesaka da jade meso,ama nikako ,ima 14 meseci,sum i davala ama ne go saka,nikakvo meso nesaka..mozebi e rano.........................

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: Месо
19.10.2012 20:50:26   
majka na eva
мамички ај ве молам пишете телешкото месо како го приготвувате за вашето user posted image јас еднаш и правев на ева ама го направив како шпикувано-го варев многу време и меко беше ама ева пак не сакаше да го јаде.ај пишете како вие го приготвувате да го сака детето.во комбинација со што?

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: Месо
19.10.2012 22:59:07   
elenak
Го варам на ситни коцки заедно со зеленчук (лук,кромид,морков,пиперка) и потоа тој зеленчук го фрлам оти нема веќе витамини во него. Па така си замрзнувам и од водата и од месото после кога ми треба си варам зеленчук или ориз или тестенини и комбинирам. Ама месото обавезно го блендирам оти ми е страв уште, сепак малку е потегаво.
Можеш да го комбинираш со било каков зеленчук. Нашите комбинации се:
- грашок,морков,ориз
- боранија,морков со компир или ориз
- карфиол.брокула, компир или ориз
- морков,модар патлиџан,тиквица,компир,пиперка,патлиџан (како компир манџа)
- тиквица,ориз,морков
- само компир и морков
- болоњезе со тестенини
- со тарана и зеленчук
и скоро секогаш кромидче, некогаш и лукче user posted image
Толку ми текнува сега ама има уште многу, импровизирај нешто user posted image_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот majka na eva)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: Месо
19.10.2012 23:20:06   
Pepelaska *
еее уште тарана со месо не сум прочитала дека можело.Мартин обожава тарана па вреди да се проба некоја камуфлажа во последно време ич не сака месо.

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: Месо
19.10.2012 23:39:23   
elenak
ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska RR

еее уште тарана со месо не сум прочитала дека можело.Мартин обожава тарана па вреди да се проба некоја камуфлажа во последно време ич не сака месо.

Па може, јас за нас правам ручек тарана со пилешко и го обожаваме сите дома. Можеш и ти така Мартин е голем веќе јаде класични манџички нели?
На масло пропржено кромид,пиперка,морков,модар патлиџан ако имам, и кога ќе омекнат убаво ставам вода,тарана и месото претходно сварено. Е сега ако немате ,,проблем,, со црвената боја може и патлиџан или томатело user posted image Ако не само една лажица павлака на крај, многу е вкусно.

< Поракaта ја уредил elenak -- 19.10.2012 23:40:15 >


_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Dali?
Jana9

Dali preferirate da odite vo teretana?

Da (17%)

Ne (67%)

Ponekogas (17%)


Број на сите гласови: 6

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!