|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Повреди во домот и надвор од него
12.1.2010 9:17:26   
arh_diz
fastum gel isto taka mnogu pomaga

< Поракaта ја уредил mila mama RR -- 8.7.2012 9:50:10 >


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Повреди во домот и надвор од него
12.1.2010 9:20:58   
mother 29
ama go fakam jas go masiram nikako ne reagira,duri mi bara da go soblecam corapceto i da godrzam vo raka,nozetouser posted image lelel ke se ubijam!!!!!!!
inaku ne moze biofreeze sega vidov na net,posle 4 godiniuser posted image


< Поракaта ја уредил mila mama RR -- 8.7.2012 9:50:35 >

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Повреди во домот и надвор од него
12.1.2010 9:28:22   
mother 29
sega se javiv kaj maticnata ,mi rece deka mozam biofreeze ..ne moze samo na lice ili okolu lice...na noze nema da ima problemuser posted image

< Поракaта ја уредил mila mama RR -- 8.7.2012 9:51:00 >

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Повреди во домот и надвор од него
12.1.2010 14:41:46   
mother 29
МАРКО НЕ ГО БОЛИ ВЕКЛЕ.ЕТЕ ЗОЛВАТА ГО ЗЕЛА ОД градинка и супер бил...убаво си казел на ноџето и не го болелоuser posted image

< Поракaта ја уредил mila mama RR -- 8.7.2012 9:51:26 >

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Повреди во домот и надвор од него
12.1.2010 14:54:32   
profesorica
user posted image user posted image user posted image супер 

< Поракaта ја уредил mila mama RR -- 8.7.2012 9:51:51 >


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Повреди во домот и надвор од него
12.1.2010 14:56:37   
arh_diz
Bravo za marko i negovoto hodze user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил mila mama RR -- 8.7.2012 9:52:15 >


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Повреди во домот и надвор од него
12.1.2010 14:58:28   
Enika
ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

МАРКО НЕ ГО БОЛИ ВЕКЛЕ.ЕТЕ ЗОЛВАТА ГО ЗЕЛА ОД градинка и супер бил...убаво си казел на ноџето и не го болелоuser posted image


Браво за Марко...user posted image user posted image user posted image


< Поракaта ја уредил mila mama RR -- 8.7.2012 9:52:40 >

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Повреди во домот и надвор од него
18.1.2010 15:30:00   
mami
Лука вчера како што си играше, незнам како успеа, на станување да се удри во ќошот од масата и си го повреди увото, има две точки, како да му ставале обетка и црвено внатре (очигледно мало внатрешно крварење) вриштеше како лудо кога се удри, едвај го смирив и цела нок ако се завртеше на таа страна плачеше..Утрово кога му ставав капа малку го поткачив и пак ми заплакаuser posted image

< Поракaта ја уредил mila mama RR -- 8.7.2012 9:53:03 >

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Повреди во домот и надвор од него
18.1.2010 15:46:43   
Mucka
ajde vise to padanje i udaranje mi neda ni spavat...mi smo i pozar imali prije neko dan....zapalio nam se neki karton iza peci...puna kuca dima....sto da sam bila vani ili negdje na moment....:@..plakala sam od muke sto moze svasta da se dogodi...pa kcerki se konac zamotao oko prsta na nozi...2 dana nisam vidjela....cijelu noc sam plakala....user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image ....ta djeca srce ce mi iskidat

< Поракaта ја уредил mila mama RR -- 8.7.2012 9:53:27 >

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Повреди во домот и надвор од него
18.1.2010 16:50:04   
ripce
ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

Лука вчера како што си играше, незнам како успеа, на станување да се удри во ќошот од масата и си го повреди увото, има две точки, како да му ставале обетка и црвено внатре (очигледно мало внатрешно крварење) вриштеше како лудо кога се удри, едвај го смирив и цела нок ако се завртеше на таа страна плачеше..Утрово кога му ставав капа малку го поткачив и пак ми заплакаuser posted image


Мој совет е да го однесете на доктор!


< Поракaта ја уредил mila mama RR -- 8.7.2012 9:53:48 >


_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Повреди во домот и надвор од него
28.1.2010 9:39:59   
profesorica
Дамјан е многу бесен деновиве, не знам од кој видел ама прави колук напред и стој на раце и им паднал вчера од кревет, си ја гризнал долната усна и на носот има некои гребаници од пто паднал доле на некоја играчка.лелееее, во моментот се случило.жената што ни го чува плачела а нас ни се утепа од извинување.

< Поракaта ја уредил mila mama RR -- 8.7.2012 9:54:17 >


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Повреди во домот и надвор од него
28.1.2010 13:13:35   
mother 29
проф ,овој некој гимнастичар???????????user posted image


а сега сериозно,многу внимавајте да не го свитка вратот лошо!леле од каде видел?ех бре деца!< Поракaта ја уредил mila mama RR -- 8.7.2012 9:54:44 >

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Повреди во домот и надвор од него
29.1.2010 8:23:53   
ripce
ШТО ДА СЕ ПРАВИ ЗА ДА СЕ ПОСТИГНЕ ПОГОЛЕМА БЕЗБЕДНОСТ ВО ЖИВОТНАТА СРЕДИНА НА ДЕЦАТА

Паѓање
Во првите месеци на живот не треба никогаш да се оставаат сами
децата на местата каде се преповиваат, креветчињата без огради, каучите и фотељите. Кога не е можно директно да се надгледуваат или да се земат во раце, децата се оставаат на сигурно место: во креветче со огради или во бокс. Треба да се знае дека децата се во состојба самите да се движат уште од 6тиот месец, што значи дека е добро да се користат вратички за
внатрешните скали, да се отстранат клучевите од вратите, да се монтираат огради на прозорците, да не се држат столици блиску до прозорците или на балконите. Потребно е веднаш да се повика лекар или да се обратите на итната помош 118 кога детето ќе падне или силно ќе ја удри главата и после тоа манифестира сонливост и / или повраќање. Итната помош 118 треба веднаш да се повика и во случај по паѓањето детето да не ce одгласува кога му се обраќате или кога не е способно да ги движи нозете и рацете.

Изгореници
При припремањето на оброците, разни течности или врели јадења кои прскаат можат да предизвикаат сериозни изгореници кај децата. Затоа е потребно да се користат сите можни претпазливости и да се држат децата подалеку од сите извори на топлина (пр. пегла, печки) и шпорет. На пример, тенџерињата и разните лончиња можат да се стават на задните решоа или рингли. Исто така, треба да се запомни дека е опасно детето да се држи во
раце додека се носат или се ракува со врели јадења или напитоци. За да се спречат изгореници како последица на врелата вода од чешма, бојлерот треба да е регулиран на температура помеѓу 50 и 55 степени. Во случај на горење, треба веднаш изгорениот дел да се стави под чешма со ладна вода, веднаш да му се обратите на вашиот педијатар или, во случа и на озбилни или големи изгореници, на итната помош 118.

Гушење
Во првите месеци и години на живот, децата ја истражуваат околината носејќи ги сите предмети кон устата. Затоа е потребно да се одбегнува да се оставаат на дофат на рацете на децата предмети кои би можеле да се голтнат, како што се мали играчки, ланчиња, привезоци. При ранењето, храната треба да се исецка на мали парченца. Не требада им се даваат бомбони, кикирики или друга храна која децата сé уште не се во можност да ја џвакаат.

Давење
Децата не се оставаат никогаш сами при бањањето, дури ни тогаш кога се полни со вода кадата или пластичната кадичка, или кога таа се празни после употребата. Надвор од дома, треба да се обрне особено внимание на контејнерите со вода, цистерните, бунарите, базените итн.

Труење
Лековите и средствата за чистење на куќата треба да се држат подалеку од догледот и дофатот на децата. Овие производи треба да се купат и држат во нивиот оригинален сад со заштитно затварање. Неопходно е секогаш да се контролираат роковите на траење на лековите и на храната. Во случај на голтање, обратете се на Брзата помош носејќи го со себе шишето на проголтаната течност или лек.

Несреќи со струја
Надворешните електрични жици, електричните приклучоци и продолжените кабли по земја се многу опасни затоа што децата кои почнуваат сами да се движат, можат да се привлечени од нив, да ги допираат или дури и да ги ставаат во уста или гризат, така како што можат и да ги стават прстите во електричните приклучоци на ѕидот. Потребно е користење на пластични капчиња, кои лесно се наоѓаат во продажба, за да се затворат електричните приклучоци. Треба да се одбегнува употребата на продолжени кабли; или ако тоа не е можно, потребно е да се стави жицата високо, поминувајќи по делови од намештај и врати, на начин што ќе остане надвор од дофатот на децата.
Подобро е што побрзо да се поправат жиците кои висат.


< Поракaта ја уредил mila mama RR -- 8.7.2012 9:55:08 >


_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Повреди во домот и надвор од него
29.1.2010 8:33:49   
profesorica
ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

проф ,овој некој гимнастичар???????????user posted image


а сега сериозно,многу внимавајте да не го свитка вратот лошо!леле од каде видел?ех бре деца!
незнам многу е бесенuser posted image user posted image user posted image


< Поракaта ја уредил mila mama RR -- 8.7.2012 9:55:41 >


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Повреди во домот и надвор од него
29.1.2010 8:39:08   
zami
ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica

ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

проф ,овој некој гимнастичар???????????user posted image


а сега сериозно,многу внимавајте да не го свитка вратот лошо!леле од каде видел?ех бре деца!
незнам многу е бесенuser posted image user posted image user posted imageaj raduvajte se sega so gimnasticari, jas imam karatist doma (nikoj i nigde ne go uci) pa neznam sto poprvo ke nastrada, toj ili televizorot.
samo so pomin da e, a ako tie nemaat grebanici i modrici nie ke nemame beli vlakna user posted image user posted image user posted image


< Поракaта ја уредил mila mama RR -- 8.7.2012 9:56:09 >

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Повреди во домот и надвор од него
29.1.2010 8:40:56   
ripce
Несреќи со струја
Надворешните електрични жици, електричните приклучоци и продолжените кабли по земја се многу опасни затоа што децата кои почнуваат сами да се движат, можат да се привлечени од нив, да ги допираат или дури и да ги ставаат во уста или гризат, така како што можат и да ги стават прстите во електричните приклучоци на ѕидот. Потребно е користење на пластични капчиња, кои лесно се наоѓаат во продажба, за да се затворат електричните приклучоци. Треба да се одбегнува употребата на продолжени кабли; или ако тоа не е можно, потребно е да се стави жицата високо, поминувајќи по делови од намештај и врати, на начин што ќе остане надвор од дофатот на децата.
Подобро е што побрзо да се поправат жиците кои висат.


Леле мојов деновиве се е накај штекот кој се наоѓа до термопечката, дури пред некојден мм кажува го земал продолжениот кабел да го става во штекотuser posted image Мораме во најскоро време да ги изолираме штекерите, да купиме од оние пластичните капачиња...

< Поракaта ја уредил mila mama RR -- 8.7.2012 9:56:36 >


_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Повреди во домот и надвор од него
29.1.2010 8:44:18   
profesorica
Obavezno da zemete ripce.Imas vo NUK mislam deka 6 parcinja se 200-300 den.

< Поракaта ја уредил mila mama RR -- 8.7.2012 9:57:01 >


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Повреди во домот и надвор од него
29.1.2010 9:23:38   
mis.
ние од пазар ги купивме за 10 денари парчеuser posted image

< Поракaта ја уредил mila mama RR -- 8.7.2012 9:57:26 >

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Повреди во домот и надвор од него
5.2.2010 23:03:50   
Maca25
Денеска ми се скрати животот. Додека јас се облекував ја ставив Нина во креветчето да си игра. Досега си стоеше, си се држеше и ме гледаше мене како се облекувам. Ама денес не. Додека се свртам она се прекачила, со едната нога надвор, се фатила за решетката (највероватно) и на глава дола на под. Се извадив од памет. Почна да вришти и едвај ја смирив. Може полаа саат плачеше. Не сакаше ни цртан да гледа, ништо да пие, само ме гушкаше. сонце мое. Кога се смири ја прегледав целата да не има некоја модрица или сл. ама немаше. И право на лекар. Ја прегледа докторката и рече дека се е ок. Фала му на бога. Ептен се исплашив и цел ден се тресам. user posted image
А да не отидевме денес на доктор немаше да дознаеме дека Нина има анемија. Ништо не јаде и сега мора да и давам сирупче и витамин Ц.  

< Поракaта ја уредил mila mama RR -- 8.7.2012 9:57:49 >


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Повреди во домот и надвор од него
8.2.2010 11:19:37   
mami
леле Мацо, па вие ептен сте ја оправиле...кај нас тоа беше една од причините зошто инсистирав да го споиме креветчето со креветот наш и да ја отвориме страницата. Почна да покажува дека би пробал да рипа преку оградаuser posted image user posted image

Инаку Лука во саботата играјќи се, сакаше да си ја забие главата во едно седиштето на едно ниско столче како што прави во последно време кога незнае веќе како да се изглупираuser posted image . Арно ама столчето беше ставено до мала масичка за некој сантим повисока од столчето и ѕверов наместо во столчето со цела сила мавна по работ на масата. Какво вриштење беше тоа..мислам дека куќата во вис ја крена. Му потече носето и во неделата сабајле кога го видовме има фина гребаница меѓу очиuser posted image


< Поракaта ја уредил mila mama RR -- 8.7.2012 9:58:32 >

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Повреди во домот и надвор од него
8.2.2010 11:36:42   
mother 29
знае ли некој отприлика после колку време поминува климнато ноже?
не е шинато,исместено,ни жила изместена...не го боли на допир,не му е модро
ние пак истата песна,само сега подолго време го држи................еве веке недела како си ја штеди ногата!?

< Поракaта ја уредил mila mama RR -- 8.7.2012 9:58:58 >

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Повреди во домот и надвор од него
8.2.2010 11:46:49   
mami
аман бе, пак вие со ногата? што направи? А да го однесеш да го снимаат/ да не му е нешто изместено?

< Поракaта ја уредил mila mama RR -- 8.7.2012 9:59:22 >

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Повреди во домот и надвор од него
8.2.2010 11:47:15   
mother 29
дај бе жени ,кажете нешто?!
не сте имале таква ситуација?!
ке оболамuser posted image


< Поракaта ја уредил mila mama RR -- 8.7.2012 9:59:43 >

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Повреди во домот и надвор од него
8.2.2010 11:48:23   
mother 29
абе ми вика др. дека ке помине ,нема потреба,ама јас да ве чујам вас??????мене место не ме фака?!

< Поракaта ја уредил mila mama RR -- 8.7.2012 10:00:08 >

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Повреди во домот и надвор од него
8.2.2010 11:49:12   
mami
Или да му дадеш да тркала шише со ногата? Знам дека мајка ми така кога ке си ја изместеше нешто, тркалаше шише и и поминуваше.

< Поракaта ја уредил mila mama RR -- 8.7.2012 10:00:37 >

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

help
anneto

ve molam pomozete mi :D kako da se vika kerka mi

stefani (29%)

antonia (39%)

kristiana (12%)

stefanija (20%)


Број на сите гласови: 194

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!