|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  23 24 25 [26] 27   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Детали од УЗВ преглед
17.4.2013 7:51:44   
Mami82
Zdravo na site. Jas sum nova na forumov, no veke podolgo vreme go sledam, i eve konecno resiv da se pridruzam. user posted image moze li nekoj da mi kaze koga najkasno moze da se napravi skroningot koj se pravi okolu 20 nedela od bremenosta. Jas ke bidam na odmor so soprugot, i ke se vratime posleden den od 22 nedela, sto znaci bi ne fatila 23 nedela. Dali e toa veke prekasno? Fala vi, i pozdrav do site idni mamicki

(Одговор на членот energy_m)
Непосредна врска до пораките: 626
   RE: Детали од УЗВ преглед
17.4.2013 8:30:06   
energy_m
Mislam deka voopsto ne ti e kasno i ako napravis skrining vo 23 nedela, od ednostavna pricina sto stanuva zbor za pregled na koj doktorot ke treba da ti go vidi bebenceto dali mu se oformeni site negovi prgani, kako funkcioniraat i tn. taka da logicki e deka mozes duri i vo pokasni nedeli da go napravis toa. Jas licno koga go prasav Dimcev koga da dojdam za vtor skrining, toj mi rece "pa pricekaj ubavo neka mu se formiraat organite pa dojdi, ete neka bide posle 22nedela, dojdi vo 23, 24.. kako ke stignes" i od toa jas svativ deka nema golemo ogranicuvanje. Od druga strana ako ti e napredno bebenceto, moze uste vo 20 nedela da se vidi, znaci se e relativno. Se nadevam deka barem malku ti bev od pomos :) Pozz

(Одговор на членот Mami82)
Непосредна врска до пораките: 627
   RE: Детали од УЗВ преглед
17.4.2013 8:40:07   
Mami82
Energy_m, fala ti mnogu. Taka ke napravam. Iako so soprugot sakavme pred odmor da go doznaeme polot na bebenceto, pa da mozeme veke da razmisluvame za iminja, ke ostavime uste nekoja nedela neizvesnost, pa ke odime na skrining posle odmor - vo 23 nedela. Ti blagodaram uste ednas user posted image

(Одговор на членот energy_m)
Непосредна врска до пораките: 628
   RE: Детали од УЗВ преглед
17.4.2013 9:36:01   
Melanija RR
energy_m убаво ти напишала тој се прави од 20 до 23 недела во глобала, зарем по 23 недела нема да може да се види како е оформено бебето?Напротив ќе има може плус за гледање user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Mami82)
Непосредна врска до пораките: 629
   RE: Детали од УЗВ преглед
11.5.2013 18:36:52   
Lovelace
Zdravo,
Jas sum go imav prvoto eho vo 7nedela i 6 dena, se bese ok, osven sto se zaprimetuvase hematom vo matkata. Toa e zastarena krv od vremeto na implantacijata. Doktorkata mi rece deka mozno e da imam kafeav iscedok so koj sto hematomot (nasobranata stara krv) vi izlegla nadvor. Mi rece deka krvta treba da bide kafeava i ako imav takov iscedok se e vo red, iscedokot ne smee da bide crven t.e. sveza krv. No, jas nemam takov iscedok, mozno li e hematomot da iscezne na poinakov nacin osven da izleze nadovr? Mozno li e da izleguva tolku bavno i da ne go zaprimetuvam? Ste imale li vie hematom? Rizicno li e? Opasno li e po plodot?
Fala vi i pozdrav

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 630
   RE: Детали од УЗВ преглед
11.5.2013 23:17:03   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Lovelace

Zdravo,
Jas sum go imav prvoto eho vo 7nedela i 6 dena, se bese ok, osven sto se zaprimetuvase hematom vo matkata. Toa e zastarena krv od vremeto na implantacijata. Doktorkata mi rece deka mozno e da imam kafeav iscedok so koj sto hematomot (nasobranata stara krv) vi izlegla nadvor. Mi rece deka krvta treba da bide kafeava i ako imav takov iscedok se e vo red, iscedokot ne smee da bide crven t.e. sveza krv. No, jas nemam takov iscedok, mozno li e hematomot da iscezne na poinakov nacin osven da izleze nadovr? Mozno li e da izleguva tolku bavno i da ne go zaprimetuvam? Ste imale li vie hematom? Rizicno li e? Opasno li e po plodot?
Fala vi i pozdrav

Imav hematom, koj bese pod plodot, i se iscisti del preku ednodnevno istekuvanje na temen iscedok a del se resorbiral sam .Znaci, ne mora da istece, moze i organizmot sam da go razlozi i da se resorbira vnatresno. Kaj mene pomina bez nikakvi posledici po plodot.

(Одговор на членот Lovelace)
Непосредна врска до пораките: 631
   RE: Детали од УЗВ преглед
13.5.2013 20:35:35   
Lovelace
Fala ti na odgovorot. Jas ne znaam kade e pozicijata na hematomot kaj mene.
Jas skoro i da nemam nekoj potemen iscedok, mozno e 2-3 dena da imav nekoj temno-zolt (mozi da se reci svetlo-kafeav) iscedok.
Kaj tebe vo koja nedela iscezna hematomot?
Pozdrav

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 632
   RE: Детали од УЗВ преглед
13.5.2013 21:56:31   
sandriana RR
Kolku se sekavam (pred 2 godini bese toa), nekade okolu 9-10 nedela se sluci iscedokot, koga otrcav na kontrola ispanicena, i za veke na sledna kontrola da go nema voopsto. Zaboraviv da spomnam, primav vo meguvreme utrogestan za odrzuvanje na bremenosta, do 15 nedela. Sepak mislam deka nemas potreba za grizi, najcesto se bezopasni i bez posledici malite hematomi.
ИЗВОРНА ПОРАКА: Lovelace

Fala ti na odgovorot. Jas ne znaam kade e pozicijata na hematomot kaj mene.
Jas skoro i da nemam nekoj potemen iscedok, mozno e 2-3 dena da imav nekoj temno-zolt (mozi da se reci svetlo-kafeav) iscedok.
Kaj tebe vo koja nedela iscezna hematomot?
Pozdrav



(Одговор на членот Lovelace)
Непосредна врска до пораките: 633
   RE: Детали од УЗВ преглед
10.7.2013 15:57:08   
Martins mom
ИЗВОРНА ПОРАКА: Snow Queen

Ајде да си ги споделиме напредувањата на нашите малечки. user posted image
Прва контрола - утврдување на бременост
Втора контрола - 8+1ден = 1,6см
Трета контрола - 12+0ден = 5,75см 57gr
Четврта контрола ...to be user posted image

Ајде пишете вие. user posted image


(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 634
   RE: Детали од УЗВ преглед
30.8.2013 0:05:22   
Snow Queen
Денешна контролаuser posted image
Недела: 21+1
Должина: 21,2cm
Тежина: 350gr

_____________________________

07.04.2006........до ден денес со саканиот сме лудо вљубени

(Одговор на членот Mami82)
Непосредна врска до пораките: 635
   RE: Детали од УЗВ преглед
12.9.2013 12:57:21   
tnade
19 nedela, 271 g. se e vo red, devojceto na mama raste i e aktivna sportistka user posted image

(Одговор на членот Snow Queen)
Непосредна врска до пораките: 636
   RE: Детали од УЗВ преглед
17.9.2013 13:38:51   
Snow Queen

ИЗВОРНА ПОРАКА: Snow Queen

Денешна контролаuser posted image
Недела: 21+1
Должина: 21,2cm
Тежина: 350gr

Вчерашна контрола по две недели, пораснати сме за 220гр., а во должина незнам колку сме бидејќи ја пишува само должината до газето 20см

_____________________________

07.04.2006........до ден денес со саканиот сме лудо вљубени

(Одговор на членот Snow Queen)
Непосредна врска до пораките: 637
   RE: Детали од УЗВ преглед
14.10.2013 22:35:49   
Snow Queen
Денес бев на контрола....синко пораснал 1150кг.user posted image

_____________________________

07.04.2006........до ден денес со саканиот сме лудо вљубени

(Одговор на членот Snow Queen)
Непосредна врска до пораките: 638
   RE: Детали од УЗВ преглед
16.10.2013 13:30:14   
tnade
se vidovme so bebenceto nase, 24 ned -625gr. se e vo red

(Одговор на членот Mami82)
Непосредна врска до пораките: 639
   RE: Детали од УЗВ преглед
26.10.2013 18:26:10   
nena987
Na posledniot pregled te skrining vo 21 nedela se odlicno site organi dobro razvieni bebusot e super user posted image grloto na matkata so super dolzina skoro 5 sm
edinstveno na kolposkopskiot pregled mi najdoa polip na grloto na matkata koj ne bi trebalo da pravi problemi i najverojatno ke ispadnel pri poragaj
dali nekoja od vas imala slicno iskustvo so polip na grlo na matka molam za sovet user posted image

(Одговор на членот tnade)
Непосредна врска до пораките: 640
   RE: Детали од УЗВ преглед
26.10.2013 20:31:26   
Felly RR
Нена987, добредојде на РР!!! Ти посакувам лесна бременост, а во врска со полипи на матка, имаме тема ТУКА - - -> КЛИК. Разгледај ја темата, ќе прочиташ повеќе искуства. А и дел од твојот пост ќе префрлам таму.
Имај пријатна дружба на форумот!!!user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот nena987)
Непосредна врска до пораките: 641
   RE: Детали од УЗВ преглед
27.10.2013 11:58:02   
nena987
Blagodaram Felly RR megutoa polip na matka e sasvim drugo ali sepak procitav dosta i za niv se nadevam deka nema da mi napravi dopolnitelni problemi i ke mozam da uzivam dokrajot na bremenosta pozz user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 642
   RE: Детали од УЗВ преглед
13.11.2013 22:24:52   
tnade
dadicka si go vide bebeto-sestrickata 28 nedela-1.200 g, vo odlicna sostojba sme, e sea sto znaci postelka na fundus? user posted image

(Одговор на членот nena987)
Непосредна врска до пораките: 643
   RE: Детали од УЗВ преглед
13.12.2013 22:03:28   
crnicka
zdravo trudnice.
jas denes bev za skrining na anomalii vo skopje vo drzavna i malku me ispanici doktorkata.
21 nedela sum +3 a rezultatite mi se vaka;

FL;34,1MM
BPD;50MM
HC;176MM
AC;151MM
LATERALNE KOMORE 8,2
PIELONI U GRANICOM NORMALE
DALI moeto bebe odgovara na nedelite vo koi sum.
i plus mi rece na kontrola za 4 nedeli
pomoss mnogu sum tazna posto ne znam dali dimenziite se vo red



(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 644
   RE: Детали од УЗВ преглед
13.12.2013 22:15:09   
Melanija RR
crnicka во пп ќе ти пратам линк каде има табела за димензии по недели,сигурно се е ок.А што ти кажале што те испаничиле?


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот crnicka)
Непосредна врска до пораките: 645
   RE: Детали од УЗВ преглед
16.12.2013 12:55:17   
Rosa Bubi
Zdravo mamicki :)

Dolgo vreme go sledam forumov i uzivam koga ve citam, i nikako eve i jas da dadam svoj pridones user posted image

Inaku, jas od denes sum 20-ta nedela i sega vo cetvrtok treba da odam na 4D. Do sega se bese vo red so user posted image i so mene. Do sega funkcioniram najnormalno, se nadevam deka taka ke bide i vo idnina. Inaku, ni kazaa deka e devojce i mnogu sum srekna poradi toa user posted image
I na skriningot bev kaj D-r. Dimcev i sega normalno pak ke si odam kaj nego na 4D. Inaku, meseto pocna tek sega da mi se primetuva, duri i zagrizena bev poradi toa, zaso eve u 5-ti mesec vlezena a samo malce mi se primetuvase.
Ve pozdravuvam site i uzivajte vo mesinjata i bebinjata user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 646
   RE: Детали од УЗВ преглед
16.12.2013 14:59:23   
tnade
32 nedela 1960 g, ama hiperaktivni sme 24/7, dadicka bese poumna, vazno se e vo red, sega samo ni ostanuvaat brisevite vo 35 nedela....ke go cekame dedo mraz ke go ispratime i posle ja cekame sestrickata da ni pristigne

(Одговор на членот Rosa Bubi)
Непосредна врска до пораките: 647
   RE: Детали од УЗВ преглед
22.12.2013 21:04:39   
Stefanija Stefi
Здраво идни мамички,
Многу сум возбудена и едвај најдов време да ви се пофалам. Денес бев на контрола и на ехото го видов малото ембрионче кое за некое време ќе ни го исполни домот и нашиот живот со детска смеа што толку време ја очекуваме.
Овој преглед за мене беше посебен, се уверив дека навистина ќе бидам мама и го слушнав срценцето чие биење сеуште ми одѕвонува во ушите.
Тоа е најубавата музика за моите уши!!!!!!
ПОздрав и ви го посакувам истото....
Од срце user posted image

(Одговор на членот tnade)
Непосредна врска до пораките: 648
   RE: Детали од УЗВ преглед
13.2.2014 13:22:03   
Melanija RR
Труднички убав спомен и споредба може да се даде за идните трудници ,споделети ги димензиите на бебушките кога одите на УЗВ

Мала помош за толкување на сликичките од user posted image

LMP - датум на последна менструација
GA - гестациска недела
EDD - термин за породување

EFW - тежина на плодот
FM - присутни движења на плодот
BPD - промер на главата меѓу слепоочниците
HC - обем на главата
AC - обем на абдоменот
FL - должина на `рбетот


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Stefanija Stefi)
Непосредна врска до пораките: 649
   RE: Детали од УЗВ преглед
2.4.2014 19:49:49   
petra27
Majkicki denes bevme na kontrola dvete bebcinja se super....znaci sega sum 27+0 i bebuski se po 950 g...
Inace se e super...serklazot dobro drzi...sledna kontrola za 3 nedeli...pozz srcki

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 650
Страница:   <<   < Претходна страница  23 24 25 [26] 27   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  23 24 25 [26] 27   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?