|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Адаптирано млеко
29.1.2011 17:32:23   
mami2
ИЗВОРНА ПОРАКА: Nadezna

КАКО СТЕ ЗАДОВОЛНИ СО МИЛУМИЛОТ?


Јас користев Милумил 1, 2, 3. Скоро година и половина не го променив млекото, немаше проблеми од никаков вид, а инаку ми го препорача доктор од интезивна нега. Цената е иста како Аптамил, ист производител и веројатно разликата е во поголемата заситност и нешто ми споменаа за содржината на про и пребиотици дека се разликувала

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 301
   RE: Адаптирано млеко
2.2.2011 11:19:58   
Natuska85
ИЗВОРНА ПОРАКА: Vilisimon

Прво здрав на сите, и сакам да кажам дека многу ме израдува постоењто на овој форум.

Сега за дилемата, користимем Аптамил 1 за нашата Симона уште од почеток бидејки направив мастит.

И сеа тоа е тоа, одиме супер со аптамилот доста е лакома, но во последно време многу често бљуцнува.

Дали можеби проблемот е до адаптираното или е нормално кај повекет бебенца и за повекето формули?

Однапред Благодарам



ИЗВОРНА ПОРАКА: Nadezna

Zdravo
I nie sme na Aptamil 1 i bljuckame, nikomu nisto.
Ako dobro napreduva, uzivaj.
Eventualno konsultiraj go pedijatarot





ИЗВОРНА ПОРАКА: mamica33

Posle NAN 1 i NOVALAC konecno go najdovme mlekoto sto najmnogu mu odgovara na Nikola Aptamil 1, mnogu sum zadovolna. Za bljuckanjeto ne se sekiraj toa e normalno, se dodeka dobro napreduva i ne gubi na tezina.



< Поракaта ја уредил Natuska85 -- 2.2.2011 14:07:47 >


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 302
   RE: Адаптирано млеко
4.2.2011 18:34:05   
beautifuldam
Zdravo na site.Sakam da prasam dali nekoj go koristi adaptiranoto mleko BEBIMIL 2. nie treba da pocnime da go koristime od nedela i go kupiv denes ama ne e objasnato ubavo vo tabelata i po kolko obroci mleko im davate na vasite deca od 5polni meseci. Blagodaram unapred

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 303
   RE: Адаптирано млеко
4.2.2011 19:27:21   
Slagjana
Ние го користиме Бебимил 2 од 6 и пол месеци. И сум многу позадоволна отколку од Хип 2. Инаку на почеток го правев во 140 мл вода 4 мерици прашок. Вкупно излегуваат 155мл. Од него пиеше 2 пати дневно, ама и цицаше.

(Одговор на членот beautifuldam)
Непосредна врска до пораките: 304
   RE: Адаптирано млеко
4.2.2011 22:30:06   
beautifuldam
Slagjana a potoa od koga pocna da i davas po 195ml? oti vo tabelata ne pisuva meseci.

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 305
   RE: Адаптирано млеко
4.2.2011 23:36:07   
Slagjana
Со 195 мл почнавме негде на 9 месеци и тоа само навечер. Преку ден пиеше по 155. Ама не се раководи според тоа. Направи прво 155мл, па ако ги пие до крај тогаш зголеми. Само ќе си каже бебето.

(Одговор на членот beautifuldam)
Непосредна врска до пораките: 306
   RE: Адаптирано млеко
4.2.2011 23:42:00   
Nadezna
Добро, моево бебе на 2,5 месеци пие 120 или 150 мл.
Тоа, као, многу е?
Пиеме Аптамил

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 307
   RE: Адаптирано млеко
5.2.2011 8:17:21   
stela
Nadezna i nie pieme po 120 ili 150 Aptamil, na istata vozrast sme.user posted image Vaka po kilazava ne pokazuva deka e mnogu, i pedijatarot ne napomena deka e mnogu koga mu kazavme kolku pie, a i na upatstvoto pisuva po tolku za ovaa kilaza i odprilika vozrast, samo sto nas ni izleguva po eden obrok plususer posted image

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 308
   RE: Адаптирано млеко
5.2.2011 10:39:05   
Nadezna
Стела, колку кг има твоето бебе?
Мојов има 5700.
Ама имам проблем деновиве- смени тактика.
Сега не го допива до крај млекото, ми пие 120 со моленје, и ако му бутнам цуцлка, плука.
Претходно само затварасе уста....
И има зелен измет...
Инаку е весел и располозен, и нормално си спие...
Педијатарот ми вика нормално било да смени....
Што го знам...

(Одговор на членот stela)
Непосредна врска до пораките: 309
   RE: Адаптирано млеко
5.2.2011 12:07:09   
Pepelaska *
надежна не му давај на детето со сила да пие тоа знае кога му е доста. Моето има 5 месеца па пие по 160 мл и сега еве менува прво на три саати а сега знае и 5 6 саати да седи без млеко, јас никогаш не му давам со сила, а инаку јас мислам дека е до детето малку многу нема врска. A за зелениот измет и моето некогаш знае да се покака зелено со жолто мислам не е ништо страшно но некогаш може и да значи некоја прелада

< Поракaта ја уредил Pepelaska### -- 5.2.2011 12:08:03 >


_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 310
   RE: Адаптирано млеко
5.2.2011 23:45:37   
bisence
Moeto since e 3 meseci i 8 dena, se hranime so aptamil 1, no imame eden problem ne saka da jade i da pie nito dodeka e buden, mora prvo da go zaspam pa da mu dadam da pie mleko, cajce ili sokce. Molam nekoj da mi pomogne ako imal ist problem.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 311
   RE: Адаптирано млеко
6.2.2011 15:01:38   
Maci3
ИЗВОРНА ПОРАКА: bisence

Moeto since e 3 meseci i 8 dena, se hranime so aptamil 1, no imame eden problem ne saka da jade i da pie nito dodeka e buden, mora prvo da go zaspam pa da mu dadam da pie mleko, cajce ili sokce. Molam nekoj da mi pomogne ako imal ist problem.

I jas imav takov problem.Mnogu malku piese mlekce dodeka bese budna,i mu davav koga ke zaspiese,toa traese edna do dve nedeli ,a potoa se bese ok.
Nemoj da mu davas so sila,takov period ja ima fateno,ke mu pomini

(Одговор на членот bisence)
Непосредна врска до пораките: 312
   RE: Адаптирано млеко
8.2.2011 23:51:55   
bisence
Fala maci3, no veke skoro mesec sme taka, se nadevam oti ke pomine. Pedijatarot mi rece deka imal slucaevi i koga deteto do pogolemo ja zadrzuvaat navikata, no jas ne znam kako da go odviknam. Ke terame po negov kef dodeka da ja pomineme i vtorata operacija pa posle moze ke se naucime na red.

(Одговор на членот Maci3)
Непосредна врска до пораките: 313
   RE: Адаптирано млеко
13.2.2011 0:26:42   
ole2004
Eva pie NAN1,uste nekolku dena polnime 6meseci.Me interesira od koja vozrast se dava NAN2 i sto e razlikata megu dvete mlekauser posted image

(Одговор на членот bisence)
Непосредна врска до пораките: 314
   RE: Адаптирано млеко
17.2.2011 14:59:31   
baby_bump
Нан1 е од 0-12 месеци, Нан 2 од 6-12 месеци.
Разликата е што Нан2 е со повисоки хранливи ведности, (така пишува на интернет).
Значи можеш и да продолжиш со Нан1 ако му е доволно на твоето дете, или најдобро консултација со педијатар.

(Одговор на членот ole2004)
Непосредна врска до пораките: 315
   RE: Адаптирано млеко
17.2.2011 15:16:57   
gricko
moeto bebe ima 5meseci...beshe samo na doenje i sega ni kazaa da prodolzeme so dohrana so hip2...toa pie po 100mil na sekoi 4 casa....no i cica od mene....dali moze da pocneme da go doranuvame so pasterizirano mleko i kako se podgotvuva...zatoa sto ni imat kazano deka se razreduva so voda...


_____________________________

нека секој час од секој ден биде благословен,
со блескав подарок од среќа,
сонот да го делиме заедно,
љубов што ќе трае засекогаш,
бидејќи најдобите работи допрво доаѓаат.

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 316
   RE: Адаптирано млеко
17.2.2011 15:19:50   
baby_bump
Моето дете е скоро 4 месеци старо и веќе сме повеќе на ад отколку на цицање, зашто млекото ми е веќе стварно на крај, цица само ноќно време, се буди 1-2 во текот на 10часа ноќно спиење.
Сега, мене ме интересира дали да и давам повеќе од 120-150мл на јадење (отприлика по толку јаде), зашто почнува да огладнува преку ден, на помалку од 3 часа?
На кутијата пишува 180мл 5пати на ден (вкупно 900мл дневно).
Треба да јаде приближно 150-200мл на 1килограм тежина, како што ми објасни педијатарот. Таа е 6.5кг, значи вкупно 975мл на ден, поделено на 5 оброци е по 195мл. Не знам, некако не ми се фаќа есапот со овие бројки.
МНогу често ми се чини, да јаде на 2 часа, дете од 4 месеци? а од друга страна многу е 180мл на оброк?
Некој совет?
Инаку сме на Нан 1 премиум (со Бифидус).

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 317
   RE: Адаптирано млеко
17.2.2011 15:27:43   
baby_bump

ИЗВОРНА ПОРАКА: gricko

moeto bebe ima 5meseci...beshe samo na doenje i sega ni kazaa da prodolzeme so dohrana so hip2...toa pie po 100mil na sekoi 4 casa....no i cica od mene....dali moze da pocneme da go doranuvame so pasterizirano mleko i kako se podgotvuva...zatoa sto ni imat kazano deka se razreduva so voda...


За пастеризирано кравјо млеко баш сега читав, никако пред 1 година инаку се приготвува разредено мислам беше 1/3 вода, 2/3 млеко, сум заборавила како беше, ако не е така поправете ме.

(Одговор на членот gricko)
Непосредна врска до пораките: 318
   RE: Адаптирано млеко
17.2.2011 15:30:03   
baby_bump

ИЗВОРНА ПОРАКА: gricko

moeto bebe ima 5meseci...beshe samo na doenje i sega ni kazaa da prodolzeme so dohrana so hip2...toa pie po 100mil na sekoi 4 casa....no i cica od mene....dali moze da pocneme da go doranuvame so pasterizirano mleko i kako se podgotvuva...zatoa sto ni imat kazano deka se razreduva so voda...


За пастеризирано кравјо млеко баш сега читав, никако пред 1 година инаку се приготвува разредено мислам беше 1/3 вода, 2/3 млеко, сум заборавила како беше, ако не е така поправете ме.

(Одговор на членот gricko)
Непосредна врска до пораките: 319
   RE: Адаптирано млеко
17.2.2011 15:38:30   
penelopa
ИЗВОРНА ПОРАКА: baby_bump

Моето дете е скоро 4 месеци старо и веќе сме повеќе на ад отколку на цицање, зашто млекото ми е веќе стварно на крај, цица само ноќно време, се буди 1-2 во текот на 10часа ноќно спиење.
Сега, мене ме интересира дали да и давам повеќе од 120-150мл на јадење (отприлика по толку јаде), зашто почнува да огладнува преку ден, на помалку од 3 часа?
На кутијата пишува 180мл 5пати на ден (вкупно 900мл дневно).
Треба да јаде приближно 150-200мл на 1килограм тежина, како што ми објасни педијатарот. Таа е 6.5кг, значи вкупно 975мл на ден, поделено на 5 оброци е по 195мл. Не знам, некако не ми се фаќа есапот со овие бројки.
МНогу често ми се чини, да јаде на 2 часа, дете од 4 месеци? а од друга страна многу е 180мл на оброк?
Некој совет?
Инаку сме на Нан 1 премиум (со Бифидус).


Син ми е стар три ипол месеци и е на АД млеко. Пие 7 оброка на ден, преку ден 4 оброка по 130мл, навечер првиот оброк 150мл, после пак 130мл. И јас нон стоп само пресметувам колку пие и дали му е доволно и како ти мислам дека 900/950мл на ден е доволно. Секоја пелена е полна, кака по два пати на ден.


_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 320
   RE: Адаптирано млеко
17.2.2011 18:07:43   
mamamoni

ИЗВОРНА ПОРАКА: penelopa


кака по два пати на ден.




и Софија има скоро 4 месеци, само на доење е досега но кака еднаш денот а некогаш и на два, три дена па затоа ме замисли . дали има врска со АД млеко тоа што почесто кака ? знам дека не е во врска со темава

_____________________________

Daughters are another version of yourself, but only better !

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 321
   RE: Адаптирано млеко
17.2.2011 18:14:39   
mila mama
Mamamoni eve tuka imame diskutirano za toa kolku cesto kakaat nasite bepcinja user posted image

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот mamamoni)
Непосредна врска до пораките: 322
   RE: Адаптирано млеко
17.2.2011 18:21:01   
mila mama
ИЗВОРНА ПОРАКА: baby_bump


ИЗВОРНА ПОРАКА: gricko

moeto bebe ima 5meseci...beshe samo na doenje i sega ni kazaa da prodolzeme so dohrana so hip2...toa pie po 100mil na sekoi 4 casa....no i cica od mene....dali moze da pocneme da go doranuvame so pasterizirano mleko i kako se podgotvuva...zatoa sto ni imat kazano deka se razreduva so voda...


За пастеризирано кравјо млеко баш сега читав, никако пред 1 година инаку се приготвува разредено мислам беше 1/3 вода, 2/3 млеко, сум заборавила како беше, ако не е така поправете ме.




Ne se preporacuva kjravjo mleko pred godina, ima eve tuka poveke da se procita. A razreduvanjeto e obicno prvo 2/3 voda, 1/3 mleko, pa 1/2/ voda, 1/2/ mleko, pa 2/3/ mleko, 1/3/ voda i posle 4/4 user posted image , t.e samo mleko.


_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 323
   RE: Адаптирано млеко
17.2.2011 21:39:42   
Nadezna
ИЗВОРНА ПОРАКА: baby_bump

Моето дете е скоро 4 месеци старо и веќе сме повеќе на ад отколку на цицање, зашто млекото ми е веќе стварно на крај, цица само ноќно време, се буди 1-2 во текот на 10часа ноќно спиење.
Сега, мене ме интересира дали да и давам повеќе од 120-150мл на јадење (отприлика по толку јаде), зашто почнува да огладнува преку ден, на помалку од 3 часа?
На кутијата пишува 180мл 5пати на ден (вкупно 900мл дневно).
Треба да јаде приближно 150-200мл на 1килограм тежина, како што ми објасни педијатарот. Таа е 6.5кг, значи вкупно 975мл на ден, поделено на 5 оброци е по 195мл. Не знам, некако не ми се фаќа есапот со овие бројки.
МНогу често ми се чини, да јаде на 2 часа, дете од 4 месеци? а од друга страна многу е 180мл на оброк?
Некој совет?
Инаку сме на Нан 1 премиум (со Бифидус).


Ma davaj mu kolku saka deteto, taka mi veli mene pedijatarot, nikogas ne go ostavaj da go isprazni do kraj siseto.
Moeto jade 6 pati dnevno po 150 ml mleo, ima 3 meseci taze napraveni, 6 kg.

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 324
   RE: Адаптирано млеко
17.2.2011 22:14:53   
bebe82
Мамички од неодамна почнав со дохрана на моето бебче, па сакам да ми кажете колку време може да седи направено АД млеко??user posted image


Може ли некој да ми објасни што правите кога треба да излезете? На пример дали може да ја зовријам водата, да ја ставам во шишето и да излеземе, па кога ќе треба да и дадам да пие само да го доставам прашокот и да и дадам (бидејќи и онака го сака ладно млекото)???user posted image

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 325
Страница:   <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?