|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  12 13 [14] 15 16   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Адаптирано млеко
17.2.2011 22:41:07   
biljana16
Adaptiranoto mleko moze da izdrzi na sobna temperatura okolu 3-4 saati.
Znaci mozes slobodno da setas samo nosi si so tebe prevriena voda i koga ke pobara mleko daj mu. I jas taka pravev. Pozdrav.

(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 326
   RE: Адаптирано млеко
17.2.2011 22:50:53   
bebe82
ИЗВОРНА ПОРАКА: biljana16

Adaptiranoto mleko moze da izdrzi na sobna temperatura okolu 3-4 saati.
Znaci mozes slobodno da setas samo nosi si so tebe prevriena voda i koga ke pobara mleko daj mu. I jas taka pravev. Pozdrav.


Фала на брзиот одговор user posted image

(Одговор на членот biljana16)
Непосредна врска до пораките: 327
   RE: Адаптирано млеко
17.2.2011 23:54:26   
Pepelaska *
ИЗВОРНА ПОРАКА: bebe82

Мамички од неодамна почнав со дохрана на моето бебче, па сакам да ми кажете колку време може да седи направено АД млеко??user posted image


Може ли некој да ми објасни што правите кога треба да излезете? На пример дали може да ја зовријам водата, да ја ставам во шишето и да излеземе, па кога ќе треба да и дадам да пие само да го доставам прашокот и да и дадам (бидејќи и онака го сака ладно млекото)???user posted image



Мој совет е да си имаш термос со превриена вода и во некое тегличе или шишенце дозата која ја пие за да не ја носиш цела кутија ако е за кратко излегувањето ако го правиш млекото во ладна вода не се раствара добро и остануваат грутчиња , од искуство со моето ако му го направам со помлака вода (е сега не да врие жешка негде околу 50 степени ) посе многу ми повраќа а за ладење ќе го изладиш под чешма набрзина. 

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 328
   RE: Адаптирано млеко
18.2.2011 12:46:01   
baby_bump

ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska###

ИЗВОРНА ПОРАКА: bebe82

Мамички од неодамна почнав со дохрана на моето бебче, па сакам да ми кажете колку време може да седи направено АД млеко??user posted image


Може ли некој да ми објасни што правите кога треба да излезете? На пример дали може да ја зовријам водата, да ја ставам во шишето и да излеземе, па кога ќе треба да и дадам да пие само да го доставам прашокот и да и дадам (бидејќи и онака го сака ладно млекото)???user posted image



Мој совет е да си имаш термос со превриена вода и во некое тегличе или шишенце дозата која ја пие за да не ја носиш цела кутија ако е за кратко излегувањето ако го правиш млекото во ладна вода не се раствара добро и остануваат грутчиња , од искуство со моето ако му го направам со помлака вода (е сега не да врие жешка негде околу 50 степени ) посе многу ми повраќа а за ладење ќе го изладиш под чешма набрзина. 


Ова многу зависи од типот на млекото, за Нан1 со Бифидус кое го користиме ние, пишува на кутијата никако со врела вода туку со вода на температура на телото, зашто живите бактерии кои млекото ги содржи за подобрување на варењето, ќе се уништат на висока температура. А исто и за грутките, овој тип на млеко дури ако го направиш и со ептен млака, да не речам ладна вода, не остануваат грутки, додека од Хипот се правеа грутки, бидејќи е Хипп е некако погусто и потешко течеше од шишето, додека ова ни е супер погодено. (може Хип и затоа не го сакаше, а го правев секогаш точно според упатството на кутијата).

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 329
   RE: Адаптирано млеко
18.2.2011 15:03:30   
bebe82
а телото, зашто живите бактерии кои млекото ги содржи за подобрување на варењето, ќе се уништат на висока температура. А исто и за грутките, овој тип на млеко дури ако го направиш и со ептен млака, да не речам ладна вода, не остануваат грутки, додека од Хипот се правеа грутки, бидејќи е Хипп е некако погусто и потешко течеше од шишето, додека ова ни е супер погодено. (може Хип и затоа не го сакаше, а го правев секогаш точно според упатството на кутијата).
ИЗВОРНА ПОРАКА: baby_bump


ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska###

ИЗВОРНА ПОРАКА: bebe82

Мамички од неодамна почнав со дохрана на моето бебче, па сакам да ми кажете колку време може да седи направено АД млеко??user posted image


Може ли некој да ми објасни што правите кога треба да излезете? На пример дали може да ја зовријам водата, да ја ставам во шишето и да излеземе, па кога ќе треба да и дадам да пие само да го доставам прашокот и да и дадам (бидејќи и онака го сака ладно млекото)???user posted image



Мој совет е да си имаш термос со превриена вода и во некое тегличе или шишенце дозата која ја пие за да не ја носиш цела кутија ако е за кратко излегувањето ако го правиш млекото во ладна вода не се раствара добро и остануваат грутчиња , од искуство со моето ако му го направам со помлака вода (е сега не да врие жешка негде околу 50 степени ) посе многу ми повраќа а за ладење ќе го изладиш под чешма набрзина. 


Ова многу зависи од типот на млекото, за Нан1 со Бифидус кое го користиме ние, пишува на кутијата никако со врела вода туку со вода на температура на телото, зашто живите бактерии кои млекото ги содржи за подобрување на варењето, ќе се уништат на висока температура. А исто и за грутките, овој тип на млеко дури ако го направиш и со ептен млака, да не речам ладна вода, не остануваат грутки, додека од Хипот се правеа грутки, бидејќи е Хипп е некако погусто и потешко течеше од шишето, додека ова ни е супер погодено. (може Хип и затоа не го сакаше, а го правев секогаш точно според упатството на кутијата).


Фала на советите user posted image

Е сега околу температурата на водата за правење на млекото. Ние сме на Аптамил 1 и со правам со млака вода (ја зовривам, па ја ладам во канче со ладна вода). До сега не сум приметила грутки!?!?!

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 330
   RE: Адаптирано млеко
18.2.2011 15:18:11   
penelopa
ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska###

ИЗВОРНА ПОРАКА: bebe82

Мамички од неодамна почнав со дохрана на моето бебче, па сакам да ми кажете колку време може да седи направено АД млеко??user posted image


Може ли некој да ми објасни што правите кога треба да излезете? На пример дали може да ја зовријам водата, да ја ставам во шишето и да излеземе, па кога ќе треба да и дадам да пие само да го доставам прашокот и да и дадам (бидејќи и онака го сака ладно млекото)???user posted image



Мој совет е да си имаш термос со превриена вода и во некое тегличе или шишенце дозата која ја пие за да не ја носиш цела кутија ако е за кратко излегувањето ако го правиш млекото во ладна вода не се раствара добро и остануваат грутчиња , од искуство со моето ако му го направам со помлака вода (е сега не да врие жешка негде околу 50 степени ) посе многу ми повраќа а за ладење ќе го изладиш под чешма набрзина. 


До сега неколку пати ни се има случено да пиеме млеко кога сме некаде излезени. Јас го практикувам советов на Пепелашка, термос со топла вода кога е време за јадење ставам во шишенцето го додавам млекото во прав( дома мерам колку количински ми треба и го ставам во кесичка) и млекцето е готовоuser posted image


_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 331
   RE: Адаптирано млеко
18.2.2011 15:20:55   
penelopa
ИЗВОРНА ПОРАКА: bebe82


Фала на советите user posted image

Е сега околу температурата на водата за правење на млекото. Ние сме на Аптамил 1 и со правам со млака вода (ја зовривам, па ја ладам во канче со ладна вода). До сега не сум приметила грутки!?!?!



На секое млеко пишува на која температура се приготвува. Најчесто постапката е таа: вода се преврива потоа се лади до 40 степени па се додава млекото во прав а се конзумира кога на 37степени. Барем така пишува на моево Нестле Бебаuser posted image


_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 332
   RE: Адаптирано млеко
3.3.2011 19:44:52   
valed
VE MOLAM ZA SOVET: jas treba da go ostavam moeto 5,5 mesecno bebe i da pocnam na rabota. Sega za sega samo go dojam i super sme, ama koga ke trgnam na rabota ne planiram da se vrakam doma, t.e. sakam dodeka sum na rabota da mu davaat adaptirano mleko pokraj drugata dohrana, koja isto taka planiram da pocnam da mu ja vovedam na nekade okolu 5 meseci. Neznam so koe ad.mleko da pocnam i dali mislite deka ke mi se odbie oti sega samo e na moeto majcino mleko...pozdrav . 

< Поракaта ја уредил valed -- 3.3.2011 19:46:25 >

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 333
   RE: Адаптирано млеко
3.3.2011 22:34:11   
Pepelaska *
А зошто не би го измолзувала твеото млеко па да му го дадат во шишенце, мајчиното млеко на собна температура стои 4 часа, па макар и на работа да се измозлиш и некако да го однесеш или да дојде некој да го земе, ( така барем ќе знаеш дека пие твое млеко)? Сепак изборот е твој ова е само мое мислење, а јас мислам дека можно е да се одбие пошто од шише е полесно, сепак зависи од детето,јас користам Хип и сум задоволна, незнам колкаво е твоето бебе ако убаво сфатив 5,5 месеци а млекото на 6 се менува од 1 на 2 па да не му дојдат наеднаш многу промени, изборот на млеко е сепак твој можеш да се консултираш и со педијатар , или барем до 6 давај му да цица па после со Ад, како и да е ова е само мое мислење ти знаеш најдобро

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот valed)
Непосредна врска до пораките: 334
   RE: Адаптирано млеко
9.3.2011 13:08:02   
Nadezna
Видов во Тинекс Нестле Јуниор Млеко АД, па сакам да ве прашам дали некој го користел....

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 335
   RE: Адаптирано млеко
9.3.2011 13:36:18   
baby_bump
Не сум баш сигурна, ама мислам дека Nestle Junior 1, е за после 1 година старост, Junior 2 за после 2 години старост, а Nestle Nan1-2 од раѓање до 1 година, прочитај пишува на кутиите, а баш се погодни пакувањата од 600 и 900 грама.

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 336
   RE: Адаптирано млеко
9.3.2011 14:31:53   
penelopa
ИЗВОРНА ПОРАКА: Nadezna

Видов во Тинекс Нестле Јуниор Млеко АД, па сакам да ве прашам дали некој го користел....


Надежна на ова ли мислиш user posted image . Ова е нова амбалажа, пред кратко време ја замењаа.
Син ми од ова пие- многу сум задоволна. Редовно си кака а и добро напредува во тежина. Инаку  Про 1 е за до 6 месеци, Про 2 од 6 нагоре.


< Поракaта ја уредил penelopa -- 9.3.2011 14:32:51 >


_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 337
   RE: Адаптирано млеко
9.3.2011 15:36:07   
baby_bump
на ова ако мислиш тогаш тоа е после 1 година

user posted image

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 338
   RE: Адаптирано млеко
9.3.2011 18:32:46   
Nadezna
ИЗВОРНА ПОРАКА: penelopa

ИЗВОРНА ПОРАКА: Nadezna

Видов во Тинекс Нестле Јуниор Млеко АД, па сакам да ве прашам дали некој го користел....


Надежна на ова ли мислиш user posted image . Ова е нова амбалажа, пред кратко време ја замењаа.
Син ми од ова пие- многу сум задоволна. Редовно си кака а и добро напредува во тежина. Инаку  Про 1 е за до 6 месеци, Про 2 од 6 нагоре.




Penelopa, ne za ova, a cek, ova go ima kaj nas vo mk?

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 339
   RE: Адаптирано млеко
9.3.2011 18:33:43   
Nadezna
ИЗВОРНА ПОРАКА: baby_bump

на ова ако мислиш тогаш тоа е после 1 година

user posted image


Ovakvo pakuvanje ama pisuvase deka e pocetna formula i imase doziranje od 0 meseci....

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 340
   RE: Адаптирано млеко
10.3.2011 10:32:50   
penelopa
ИЗВОРНА ПОРАКА: Nadezna

ИЗВОРНА ПОРАКА: penelopa

ИЗВОРНА ПОРАКА: Nadezna

Видов во Тинекс Нестле Јуниор Млеко АД, па сакам да ве прашам дали некој го користел....


Надежна на ова ли мислиш user posted image . Ова е нова амбалажа, пред кратко време ја замењаа.
Син ми од ова пие- многу сум задоволна. Редовно си кака а и добро напредува во тежина. Инаку  Про 1 е за до 6 месеци, Про 2 од 6 нагоре.




Penelopa, ne za ova, a cek, ova go ima kaj nas vo mk?

[/quote
Е тоа незнам распрашај се во поголемите маркети или во аптека. Не сум многу упатена каде се продава бебешка храна во МК.


_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 341
   RE: Адаптирано млеко
11.3.2011 13:59:22   
baby_bump

ИЗВОРНА ПОРАКА: Nadezna

ИЗВОРНА ПОРАКА: baby_bump

на ова ако мислиш тогаш тоа е после 1 година

user posted image


Ovakvo pakuvanje ama pisuvase deka e pocetna formula i imase doziranje od 0 meseci....



Мислам дека програмата Junior е само за возраст над 1 година (затоа и името е junor, a не baby formula, како на оние до една година).

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 342
   RE: Адаптирано млеко
15.3.2011 22:48:45   
ole2004
Eva do pred nekoj den piese NAN PRO1 4pati po 120ml,bidejki ima skoro 7meseci resiv da i dadam NAN PRO2,no kako poslabo da go saka i ne gi dopiva ni tie 120ml.Dali nekoj imal vakvo iskustvo i dali da se vratime na NAN PRO1user posted image

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 343
   RE: Адаптирано млеко
15.3.2011 23:00:53   
Pepelaska *
Не баш исто ама и ние исто сменивме на 2 млекото и го пие ама повраќа повеќе, ја прашав докторката и ми рече продолжи со 1 па полека мешај му еднаш 1 еднаш 2 додека се навикне на новото, пробај и ти така, може не е толку гладно и моево знае да испие многу малку а некогаш па не му стигаuser posted image

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот ole2004)
Непосредна врска до пораките: 344
   RE: Адаптирано млеко
15.3.2011 23:12:24   
ole2004
Fala Pepelaska za odgovorot,ke probam i jas taka.Eva povrakase pred da pocneme so dohrana,a sega veke neuser posted image .A sega uste edno prasanje,po kolku ml.mleko pijat vasiteuser posted image na 7meseci user posted image user posted image user posted image mnogu sum dosadna.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 345
   RE: Адаптирано млеко
24.3.2011 10:53:40   
valed
Zdravo ringerajki!!! jas sum primorana uste malku da mu vmetnam 1 obrok na mojot bebus adaptirano mleko (inaku dosega samo go doev). E sega bev vo prodavnica i gledam 2 vrsti na hipp mleko probio i bio i neznam koe da go kupam i sto ima razika vo niv. Inace moeto bebce ima 4 i pol meseci. Sovet od poiskusnite mamicki koi koristat adaptirano mleko, koe da go kupam???????

< Поракaта ја уредил valed -- 24.3.2011 10:54:42 >


_____________________________

животот е убав...

(Одговор на членот ole2004)
Непосредна врска до пораките: 346
   RE: Адаптирано млеко
24.3.2011 11:01:28   
Pepelaska *
 
Еве еден текст кој го најдов за пробиотикот мислам дека ќе биде корисен за многу мамички :
 
Пробиотици-нова формула за новороденчиња.
 

Доењето е стандарден начин  на исхрана за вашето бебе. Зошто? Затоа што како што е познато, мајчиното млеко содржи хранливи материи и други фактори кои овозможуваат растење и имунитет. Бебињата кои се доени, најчесто имаат поздрав и посилен имунитет, во споредба со бебињата кои се хранети со вештачка храна. Затоа бебињата кои се доени поретко добиваат температурни инфекции, и побрзо се опоравуваат од нив.
Бебињата се раѓаат со стерилен (без бактерии) дигестивен систем, кои брзо по раѓањето се контаминира со бактерии од мајката и од средината. Мајчиното млеко содржи големи количини на комплексен скроб, е добар за бактериите кои се добри за здравјето на дигестивниот систем на доенчето, за разлика од бебињата кои се хранат со вештачка храна.

Како функционираат пробиотиците

Најдоминантната бактерија која се наоѓа во дигестивниот систем на бебињата кои се доени е Бифидо бактеријата. Кога таа е присутна во дигестивниот систем, ваквите видови на микроорганизми исто така се сметаат за пробиотици. Пробиотиците го помагаат развојот на здрав дигестивен пат, и се добри за општото здравје на организмот. Комплексниот скроб во мајчиното млеко кој го помага развојот на бифидо бактеријата и други бактерии кои се добри за организмот,се категоризираат како пробиотици.
Мајчиното млеко прави многу повеќе од само што го зајакнува имунитетот на вашето бебе и општото дигестивно здравје. На многу здрави бебиња им е лесно да ја варат храната, и може да имаат други здравствени предности кои ја надминуваат нивната возраст, според блиски истражувања.

Кога мајчиното млеко не е опција
За некои мајки, доењето не е секогаш опција. Некои мајки не ги дојат бебињата, или избираат да го комбинираат мајчиното млеко со додаток на исхраната. Додатокот на исхраната нуди многу поволности за да биде “доволно добра”  опција, иако никогаш не ќе може да го замени во целост она што природата го нуди во мајчиното млеко. Иако бебињата кои се хранети со вештачка храна не ги добиваат сите хранливи вредности или предности за имунитет, кои се наоѓаат во мајчиното млеко, тие ги добиваат потребните хранливи вредности кои се неопходни за раст и развој.

. Додатокот за исхраната кој се продава во САД, нуди други опции за бебињата со посебни диетски потреби. Некои бебиња  се алегрични на млекото од вистинска крава, или се наоѓаат во  специјална медицинска состојба која го спречува нормалното варење на храната. За овие бебиња, има додатоци кои се на база на соја, и додатоци со хидролизирани протеини. Содржината на додатоците на исхраната за бебиња е регулирана и некогаш изменета од производителот, со намера да се подобрат бенефициите за здравјето на бебето. До неодамна, никој од додатоците за исхрана кои се продаваат во САД не содржеа ни пробиотици ни хранливи материи.
Опција-нов додаток
Нов додаток на исхраната е достапен во САД, кој содржи пробиотици. Овој нов додаток содржи Bifidobacterium lactis,клучен вид на пробиотик кој се наоѓа во дигестивниот систем нс здраво, доено бебе.  Бидејќи овој нов додаток не ги нуди целосните предности на мајчиното млеко, е дизајниран да го зголеми нивото на дигестивни бактерии кај бебе кое се храни со додаток, на ниво на она од бебињата кои се доени. Овој вид на додаток во исхраната е достапен во странство повече од 15 години.

Резултатите  од научното истражување за користењето на пробиотици за спречување на некои неправилности кај децата, се позитивни. Пробиотиците покажаа успех во намалувањето на антибиотиците поврзани со дијареа и акутен гастроентеритис( дијареа коај се должи на стомачни вируси) какои во намалувањето на алергии  предизвикани од храна, и ги намалуваат стомачните грчеви.
Се верува дека новите додатоци на исхраната кои содржат пробиотици, ќе го доведат до рамнотежа дигестивниот систем на бебето, за да може Bifidobacterium lactis.да се развива. Меѓутоа, вкупните бенефиции од додатоците на исхраната остануваат неизвесни. На пример, истражувачите не знаат дали здравствените бенефиции кои се наоѓаат во додатокот,  ќе продожат откако тој ќе престане да се употребува. Понатамошби истражувања за здравствените бенефиции од мајчиното млеко и додатокот на исхраната можеби ќе ни ги откријат одговорите во блиска иднина.


 


< Поракaта ја уредил Pepelaska### -- 24.3.2011 11:03:05 >


_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот valed)
Непосредна врска до пораките: 347
   RE: Адаптирано млеко
24.3.2011 11:06:37   
Pepelaska *
ИЗВОРНА ПОРАКА: valed

Zdravo ringerajki!!! jas sum primorana uste malku da mu vmetnam 1 obrok na mojot bebus adaptirano mleko (inaku dosega samo go doev). E sega bev vo prodavnica i gledam 2 vrsti na hipp mleko probio i bio i neznam koe da go kupam i sto ima razika vo niv. Inace moeto bebce ima 4 i pol meseci. Sovet od poiskusnite mamicki koi koristat adaptirano mleko, koe da go kupam???????

 
Сега да ти одговорам , јас користам ХИП пробиотик розева кутија има слонче долу  и ја има оваа ознака  Bifidobacterium lactis ,презадоволна сум детето супер ми напредуваше и никогаш немаше проблем со грчеви, до 6 месеци користев 1 од 6 почнавме со 2 и убаво го прифати, ти кажувам мое искуство а твое е да одлучиш што ќе купиш, ти посакувам се најдобро тебе и на user posted image

еве го млекото
user posted image

< Поракaта ја уредил Pepelaska### -- 24.3.2011 11:09:28 >


_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот valed)
Непосредна врска до пораките: 348
   RE: Адаптирано млеко
24.3.2011 11:31:11   
valed
fala ti pepelaska pozz i do vas

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 349
   RE: Адаптирано млеко
31.3.2011 0:32:23   
mila mama
Mamicki ima li vo MK adaptirano mleko za ednokratna upotreba( 200 gr) na Hipp? Mislam od onie instant sto se spremni za pienje user posted image

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот valed)
Непосредна врска до пораките: 350
Страница:   <<   < Претходна страница  12 13 [14] 15 16   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  12 13 [14] 15 16   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?