|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Да зборуваме на македонски јазик
24.1.2010 12:48:43   
Боцко
ИЗВОРНА ПОРАКА: niki
Книга на македонски не сум прочитала неколку години, не ми се достапни, ниту пак имам време.


ники мила,
за тебе и за сите наши рингерајки и рингерајци надвор од македонија, еве едно мало изненадување:
книги (поточно е-книги) на македонски јазик во pdf формат можете да преземете ТУКА. така ќе можете да бидете во контакт со јазикот, читајќи онолку колку што можете и тогаш кога можете.


_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Да зборуваме на македонски јазик
24.1.2010 12:49:52   
Julie1
ИЗВОРНА ПОРАКА: sunchips

ИЗВОРНА ПОРАКА: April
Ne sum sitnicar, no sepak ako ne citam drugi makedonski sajtovi (knigi na makedonski jazik ne citam za zal, ke treba da pocnam) dobivam vpecatok deka od rr ke mi se izvitoperi ona sto nekogas sum go znaela korektno :)
Bez zamerki, samo sakam da postoi napredok



Драга со овој коментар даваш впечаток дека РР е ужас со јазикот а голем број портали се без грешка, дај боже да беше така. Се согласувам дека има некој работи кои треба да се поправат и предлагам тука да ставате линк до оние места каде има некоја грешка и како мислите дека треба да се поправи. И мора да имаме на ум дека овој портал содржината ја креира од самите корисници и неможно е секој корисник да се контролира и поправа, како и самите модератори. А ако РР влијае така да го изветопери твоето знаење на македонски јазик јас лично ќе побарам РР да престане да фукнционира.

< Поракaта ја уредил Julie -- 24.1.2010 12:51:51 >


_____________________________

And this is my beautiful life ...

(Одговор на членот sunchips)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Да зборуваме на македонски јазик
24.1.2010 12:51:42   
BEBICA
ИЗВОРНА ПОРАКА: Боцко

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki
Книга на македонски не сум прочитала неколку години, не ми се достапни, ниту пак имам време.


ники мила,
за тебе и за сите наши рингерајки и рингерајци надвор од македонија, еве едно мало изненадување:
книги (поточно е-книги) на македонски јазик во pdf формат можете да преземете ТУКА. така ќе можете да бидете во контакт со јазикот, читајќи онолку колку што можете и тогаш кога можете.





user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image Bocko ti si najdobar.user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Да зборуваме на македонски јазик
24.1.2010 13:02:10   
mina_m
lele, jas pak voopsto ne ni primetiv na rr deka se pisuva tolku izvetopereno,sega moze nekoj tuka i da pobara da si persirame edni na drugiuser posted image

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Да зборуваме на македонски јазик
24.1.2010 13:18:01   
niki
ИЗВОРНА ПОРАКА: Боцко

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki
Книга на македонски не сум прочитала неколку години, не ми се достапни, ниту пак имам време.


ники мила,
за тебе и за сите наши рингерајки и рингерајци надвор од македонија, еве едно мало изненадување:
книги (поточно е-книги) на македонски јазик во pdf формат можете да преземете ТУКА. така ќе можете да бидете во контакт со јазикот, читајќи онолку колку што можете и тогаш кога можете.



Драг мој Боцко, ти си извор на многу корисни информации и многу ми е драго што те имаме на РР. Благодарам многуuser posted image user posted image user posted image


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Да зборуваме на македонски јазик
24.1.2010 13:36:53   
Палешка РР
Отсекогаш сум била ЗА употреба на литературен јазик, не само на интернет, работа, туку и во секојдневниот говор - дома. Домашните се навикнаа така и претежно говорат литературно. Исфрлено е прилепското че, иако во некои сентенци е интересно (чом, че јам, че дом, че те чекам на чошето кај Чумовчани). Користиме многу архаизми во секојдневниот говор и кованици кои ни останаа од татко ми во наследство. Сакам да зборувам така и не мислам дека се тоа увозни зборови...баш се автентични и отсликуваат еден долг период од историјата на македонскиот народ.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Да зборуваме на македонски јазик
24.1.2010 15:11:52   
Марко
Одлична идеа! Меѓутоа, веднаш една забелешка до администраторите на страницава. „Пратете не на Фејсбук“??? Сигурно сакаат да кажат „следете не“. Ако некој може да го поправи тоа, ќе биде одлично. И во дополнение, страницата која се појавува доколку си ја згрешиш лозинката, покажува опција „потражете нова лозинка“. Повторно ужасна (не)литературна грешка.
А дека треба да си го чуваме јазикот, треба. Добро беше воведното објавување на темава, особено за скопјаните. Меѓутоа, уште потрагично е кога некој од провинција ќе замине да студира или работи во Скопје, и ќе почне да зборува на „скуупски“. Ужас!!!!! Нешто поужасно немам слушнато! Демек, ако не си од Скупје и не збуриш на скупски, мора да си сељак нели! И нескопјаните се срамат од своето потекло, па ете да се вклопат во „градот“ го прифаќаат тој ужасен изговор/дијалект/наречје (што е точно по дефиниција не знам).
Многу од моите другари го практикуваат тоа и секогаш ги критикувам. Кога имаме можност за дружба, се обидуваат да го избегнуваат тој изговор, ама само привремено.
Имаме многу убав јазик, се надевам дека нема да дозволиме да си го уништиме, како што правиме со многу други работи.

(Одговор на членот April)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Да зборуваме на македонски јазик
24.1.2010 15:34:25   
Еца
ИЗВОРНА ПОРАКА: Марко

Меѓутоа, веднаш една забелешка до администраторите на страницава. „Пратете не на Фејсбук"??? Сигурно сакаат да кажат „следете не". Ако некој може да го поправи тоа, ќе биде одлично. И во дополнение, страницата која се појавува доколку си ја згрешиш лозинката, покажува опција „потражете нова лозинка". Повторно ужасна (не)литературна грешка.



Одлична забелешка која веќе ја впишавме во задачите на програмерите и во најбрзо време ќе биде поправено. Благодарност за сите сугестии, бидејќи се уште се доградува Рингераја, па ако приметите вакви грешки ве молам пријавете тука.


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Марко)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Да зборуваме на македонски јазик
24.1.2010 15:46:46   
Марко

ИЗВОРНА ПОРАКА: Боцко

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki
Книга на македонски не сум прочитала неколку години, не ми се достапни, ниту пак имам време.


ники мила,
за тебе и за сите наши рингерајки и рингерајци надвор од македонија, еве едно мало изненадување:
книги (поточно е-книги) на македонски јазик во pdf формат можете да преземете ТУКА. така ќе можете да бидете во контакт со јазикот, читајќи онолку колку што можете и тогаш кога можете.



Боцко, фала многу за информацијата. Оваа работа беше најавувана многу помпезно пред скоро една година (ако не се лажам). Оттогаш, сум се навратил неколкупати таму, меѓутоа нема придодадено некој нов наслов. Не знам што е работата, да се скенира една книга и да се објави во пдф формат не е воопшто тешко, може да се направи за помалку од ден (по книга). Ама македонска работа како македонска и секое чудо за три дена, па и овој проект остана само на фалби и помпа по медиуми.
Се надевам дека вработените во библиотеката ќе се поправат и ќе продолжат со проектот.
Во целост, овој проект е за огромна пофалба, но не треба да се застане со него.

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Да зборуваме на македонски јазик
13.2.2010 23:43:08   
Еца
Сметам дека овој документ би требало да го има на темата

КЛИК ТУКА


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Марко)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Да зборуваме на македонски јазик
13.2.2010 23:45:17   
Еца
И во самиот документ има нешто што сигурно сите ќе го приметите, наместо влегува на едно место строи ВЛЕГУЕuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Да зборуваме на македонски јазик
13.2.2010 23:47:08   
ripce
ДОНЕСУЕ
ОБЈАВУЕЊЕТО
ОФИЦИАЛЕН
ВЛЕГУЕ

на 3тата страна веќе 4 грешки, не сакам ни да помислам да ги читам нареднитеuser posted image


< Поракaта ја уредил ripce -- 13.2.2010 23:49:55 >


_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Да зборуваме на македонски јазик
13.2.2010 23:51:48   
lidijas
Se slozuvam deka treba da go neguvame literaturiot jazik. A se slozuvam i so toa deka mnogu od nas sto ne se od Skopje sakaat da zboruvaat so toj spred mene neubav dijalekt(zuto, drukcije i sl.vranjanski izrazi) , a koj ne gi koristi BRAVO. Inaku jas ne sum od Skopje a ziveam vo Skopje veke 16 godini i se trudam da zboruvam literaturno a ne na dijalkt bidejki ako veke zboruvam na dijalekt ke si zboruvam na mojot.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Да зборуваме на македонски јазик
13.2.2010 23:53:00   
nadica
se trudam da zboruvam literaturno a ne na dijalkt bidejki ako veke zboruvam na dijalekt ke si zboruvam na mojot.


потпис

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот lidijas)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Да зборуваме на македонски јазик
14.2.2010 1:28:07   
Боцко
ИЗВОРНА ПОРАКА: ripce
ДОНЕСУЕ
ОБЈАВУЕЊЕТО
ОФИЦИАЛЕН
ВЛЕГУЕ
на 3тата страна веќе 4 грешки, не сакам ни да помислам да ги читам нареднитеuser posted image
КЛИК ТУКА


дечки бе, колку прекрасен документ!
погледнете само, 1945 година!!!
тоа не само што не се грешки, туку е едно прекрасно сведоштво за развитокот на нашиот јазик. од каде сме тргнале откако е нормиран, а каде сме денес. вистинска јазична еволуција.

_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Да зборуваме на македонски јазик
14.2.2010 1:32:06   
mami
потполно се сложувам. Јазикот е жива материја која постојано се надградува и усовршува. Мислам сепак зборуваме за документ од 1945...е сега- друг е муабетотuser posted image ако земеме некој документ од нашите јавни весници или објави на страните на министерствата ( а ги има на тони верувајте) за тогаш и да разберам- уште сме биле Југославија, се се средувало пополека, но денес да се прават грешки, е безвезно, уште и на јавен официјален документ. Немам време сега да барам, но деновве ќе ви поставам смешкиuser posted image

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Да зборуваме на македонски јазик
14.2.2010 14:31:34   
ananikol
user posted image user posted image user posted image  Bravo za temata user posted image user posted image user posted image

               user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 67
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?