|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: ХПВ вирус
8.10.2013 19:24:56   
mommy_angels RR
ете така и немој веќе со негативни мисли
ајде сега свари по едно кафе на тоа кафематот да прославиме за убавите вести,оти Бетани ни се налути и не сака веќе да прави

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 151
   RE: ХПВ вирус
8.10.2013 20:56:01   
LoveableMe RR
Feli, нема ништо ете гледаш, уживкај. Позз

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 152
   RE: ХПВ вирус
17.10.2013 11:55:07   
Radmila 81

Zdravo na site !!
Se raboti za mojata sestra ima 24 god (seuste ne rodila) na redovnite kontroli kaj nejzinata maticna ex doktorka sekogas imase ureden naod na PAP testot no postojano so bolki vo stomakot iscedok, pecenje,svrbezi naglo slabeenje.I vikav moras da go smenis doktorot spored mene ne e vo red so takvi simptomi da e se vo red .Ne treba za se da se kreva panika no netreba i da se ostavi se na slucajnost.Taka i izleze ....Go smeni dr napravi PAP i pokaza HPV po napravenata tipizacija se utvrdi prisustvo na tip 16 (visoko rizicen i najopasen), potoa sledese biopsija na koja se pokaza CIN 3 i preporaka za konizacija.
Bevme na klinika i se dogovorivme so dr. Aluloski za konizacija vednas posle ciklusot.
Doktorot ni kaza deka posle konizacijata materijalot sto se sece se praka na patologija i od tamu se ceka rezultat .Bidejki biopsijata sto e napravena sega e samo na parcinjata sto se zemeni od grloto na matkata bea zemeni 4 primeroci i na edniot od niv naod sredna displazija (CIN 2) a na drug pak naod teska displazija (CIN 3).Po konizacijata celiot materijal se praka na ispituvanje i toj ke kaze dali ke se potvrdi dijagnozata no moze i da se smeni ili da pokaze cin 2 ili pak nedaj Boze i poloso od CIN 3 (nesakam ni da napisam).
Ima li nekoj slusnato za ovoj dr. i kakvo mislenje imate za nego?

Mnogu sum zagrizena no vo isto vreme i veruvam deka seto ova ke se nadmine i tuka ke zavrsi.

Sakav da prasam i za nekoi vitami koi treba da gi zema za podiganje na imunitetot .
Blagodaram mnogu !!!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 153
   RE: ХПВ вирус
17.10.2013 12:05:18   
LoveableMe RR
Radmila 81, imam prijatelka koja imase CIN3, samo ne znam tocno koj tip HPV go imase, pravese operacija vo Sistina mislam Dr. Kostadinov se vika najdobar za HPV vo RM i sega e ok, nema nikakov problem. Ima trudnici so CIN3 pa rodile i uspesno go resile. Mislam na prijatelkava i preporacaa ALOE VERA da pie nekoj napitok vo belo golemo pakuvanje.

Pozz, ako se resi navreme ne e strasno.

(Одговор на членот Radmila 81)
Непосредна врска до пораките: 154
   RE: ХПВ вирус
17.10.2013 13:10:59   
sandriana RR
Radmila 81 верувам дека се ќе се заврши во најдобар ред. Докторот не го знам, но верувам дека е стручен.
Инаку, за подобрување на имунитет, Алое секако помага, свежи овошје и зеленчук, и јаткасти плодови. Храна варена и печена, пржено и мрсно - не, и свежо цеден сок од морков, цвекло и јаболко. И стрес сведен на минимум, редовен живот - режим на исхрана и редовен сон.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 155
   RE: ХПВ вирус
18.10.2013 17:43:34   
Radmila 81
Vi blagodaram za sovetite i dobrite zelbi se nadevam deka ke bide se vo red.Slednata nedela treba da bide konizacijata pa ke pisam kako pomina.Pozz!!!

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 156
   RE: ХПВ вирус
3.12.2013 12:29:32   
Radmila 81
Eve me mene. Sestra mi ja napravi konizacijata samata intervencija pomina dobro posle toa den dva bolki i se e vo red.Pred edna nedela bese na kontrola i stignaa i rezultatite od biopsijata i napisano e deka ne bilo cin 3 tuku carcinoma in situ t.e. eden stepen poveke od CIN 3 .Dr rece deka sepak rezulatot e dobar (verojatno mislese deka ne e najlosoto) i i zakaza kontrola za 3 meseci so mikrobioploski testovi i PAP.I dade vitamini i i rece da raboti na imunitetot so sto ke se bori protiv virusot sto go ima.I rece sto pobrzo da zatrudni i rodi.Zosto go kaza toa?Mene me zagrizuva dali celata taa promena e otstraneta i sega e se cisto? Kako e proveruva toa?Veruvam deka ke bide dobro .Pozz Pisete mi ako nekoj ima vakvo ili slicno iskustvo

(Одговор на членот Radmila 81)
Непосредна врска до пораките: 157
   RE: ХПВ вирус
3.12.2013 12:52:53   
sandriana RR
Radmila, добро е штом добро завршило.
Но мене едно нешто не ми е јасно - karcinoma in situ е многу рана форма на карцином, но инкапсулирана, односно локализирана. Значи, не станува збор за класичен тумор од кој би се двоеле клетки и би се ширеле понатаму, туку е локално, на мало место. Освен конторла и зајакнување имунитет, не препишал ништо друго?
А за раѓање - кај пациенти со високоризичен ХПВ се препорачува, бидејки не е опасен за плодот, а со породувањето и излегувањето на постелката, се обновува и зидот на матката со нови клетки (незафатени со ХПВ).
На сестра ти и посакувам брзо опоравување, и пренеси и мнооогу да внимава на исхраната и имунитетот.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Radmila 81)
Непосредна врска до пораките: 158
   RE: ХПВ вирус
4.12.2013 9:17:34   
Radmila 81
sandriana RR Blagodaram mnogu na sovetot i ubavite zelbi a Dr rece da samo vitamini dade cela lista vo koja vklucuva i zdrav nacin na ishrana i kontrola po 3 mes. Bi trebalo i nesto drugo ili? Pisete mi ako znaete nesto drugo sto bi pomgnalo vo pobrzo ozdravuvanje .Pozz

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 159
   RE: ХПВ вирус
4.12.2013 11:01:37   
sandriana RR
Штом така кажал д-р, дека е доволно со јакнење на имунитет да се избори организмот - в ред.
И сериозно да ја сфати промената на режимот на исхрана, тоа е најдобриот лек.
Известувај не како ќе минат контролите user posted image

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Radmila 81)
Непосредна врска до пораките: 160
   RE: ХПВ вирус
2.1.2014 23:49:51   
nadezda15
Zdravo devojki najprvo da vi posakam srekna nova godina mnogu zdravje i se drugo samo po sebe ke si dojdi....Znaci jas sum nova na forumov i mnogu mi e milo sto mozam da spodelam so nekoj moeto taka nareceno patesetvieuser posted image
Znaci sekoj sest meseci odam na kontrola pravam pap testovi i mi se uredni posledniot pap mi bese so virusni infekcii sto asocraat na promeni i dopisano HPV....Posto sum pacient na remedika i pravev i tipizacija tamu bideki doktorot Petanovski mi kaza deka imam ranicka i deka treba da ja gorime...bideki izleze po dve nedeli rezultatot se seknav dodeka go cekav i koga izleze sto da kazam VISOKO RIZICEN HPV TIP 53 i mi kazaja sega posle praznicite da odam na biopsija i kolposkopija a veke dve godini se obiduvam za bebe i nistouser posted image ...Moze li nekoj da mi kaze dali e mozno so toj tip da imas nekoj vid na CIN bideki na pap nemav nisto pa sega treba da pravam i nov pap pa ke vidam sto ke izleziuser posted image Mnogu sum isplasena ne znam sto ke bide dali boli i najmnogu mi e strav da ne ima nekakov rakuser posted image ...bidete mi pozdraveni i ve molam pisete ako imate nekoe iskustvo....user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 161
   RE: ХПВ вирус
3.1.2014 9:52:23   
sandriana RR
nadezda15, пред се, добредојде на форумовuser posted image
Немаш потреба од страв и грижа.
Присуството на ХПВ не значи и задолжително присуство на ЦИН. Биопсијата и колпоскопијата се прават за да се види колку длабоко е навлезен вирусот, и какви промени има предизикано во ткивото. Биопсијата не е болна, бидејки се прави со анестезија. Колпоскопијата е само визуелен преглед. Потоа, ако ја горите раничката, и таа процедура е со локален анестетик - значи нема болки.
И, на крај, ХПВ и ЦИН не се причина за стерилитет. Напротив, бременоста е лек против нив.
Јас ги минав сите процедури - од биопсија, колпоскопија, ласер - и повторно го имав ЦИНот од високоризичен ХПВ, се додека не се породив.
Оттогаш наваму, 2,5 години, контроли на 6 месеци правам и сите се уредни.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот nadezda15)
Непосредна врска до пораките: 162
   RE: ХПВ вирус
3.1.2014 12:04:49   
nadezda15
Fala ti sandriana RR MNOGU ME UTESI TI BLAGODARAMuser posted image user posted image user posted image user posted image Se nadevam nema da ima nisto strasno...a za doktorot Petanovski znae li nekoj kako doktor euser posted image ..ti blagodaram i ke te obavestam sto ke se sluci....pozdravce...ako znaes dali si go biva doktorot vo remedika kazi miuser posted image ..

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 163
   RE: ХПВ вирус
3.1.2014 12:33:22   
mommy_angels RR
Надежда 15 и јас да ти го кажам моето искуство.И јас бев со високоризичен ХПВ и дури имав и ЦИН 1.Ако си имала ќе се покажело исто на ПАП-от.И јас ги поминав сите процедури и на крај ги горевме ласерски во Ремедика.После тоа се си беше во ред.И бременост и породување се си помина во најдобар ред.Не грижи се ,штом се превземат сите потребни мерки ,се ќе се среди.

(Одговор на членот nadezda15)
Непосредна врска до пораките: 164
   RE: ХПВ вирус
3.1.2014 12:37:07   
sandriana RR
a za doktorot Petanovski znae li nekoj kako doktor e

Препораки за гинеколози има ТУКА, инаку јас лично немам искуство со тој д-р.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот nadezda15)
Непосредна врска до пораките: 165
   RE: ХПВ вирус
3.1.2014 20:31:36   
nadezda15
fala i tebe MOMMY ANGELS na utehata user posted image i jas mislam deka ke bide se vo red a sega pak treba da pravam posle praznicite pap test zaedno so biopsijata i kolposkopijata pa ke vidam sto ke izlezi i na toa...a za ranickata kolku plati vo remedika i kaj koj doktor bese?i ako mozes da mi kazes dali e bolno gorenjeto i anestezijata sto ti ja stavaat bideki mnogu mi stravuser posted image ....i imase li nekoj simptomi ti so cinot i so hpv ili nema nisto ne se pojavuva?pozdravce


Fala i na tebe sandriana user posted image

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 166
   RE: ХПВ вирус
3.1.2014 22:39:32   
mommy_angels RR
Симптоми ама баш никакви немав и случајно го открив при ПАП тест.Ласерот ми го правеше д-р Јане Стојковски и можам да кажам само убави зборови за него,од стручноста до хуманоста.Петаноски тие зафати не ги изведува ,нема време тој за тоа(него воопшто нема да го коментирам user posted image ).Платив околу 150-200 евра,не се сеќавам точно,има поминато 5-6 години од тогаш.Не е болно,со целосна анестезија работеше,а после тоа само некој кафеав исцедок неколку дена имав.

(Одговор на членот nadezda15)
Непосредна врска до пораките: 167
   RE: ХПВ вирус
3.1.2014 23:39:55   
nadezda15
leleee znaci ne go biva kako doktoruser posted image a kako ke mi pravi toj mene ne znam bideki mene mi ja otkrija ranickata toj i mi kaza deka ke ja izgorime ranickata i nisto strasnouser posted image of lele ne znam kako ke pominam....znaci naj dobar vo remedika e jane stojkovski neli?sepak fala srcka za odgovorot

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 168
   RE: ХПВ вирус
4.1.2014 22:57:17   
mommy_angels RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: nadezda15

leleee znaci ne go biva kako doktoruser posted image a kako ke mi pravi toj mene ne znam bideki mene mi ja otkrija ranickata toj i mi kaza deka ke ja izgorime ranickata i nisto strasnouser posted image of lele ne znam kako ke pominam....znaci naj dobar vo remedika e jane stojkovski neli?sepak fala srcka za odgovorot

Надежда немој вака со претпоставки,знам дека си исплашена од ситуацијата ама не реков дека докторот не го бидува,а за да не бидеме офтопик во Гинеколози-препораки ќе го напишам моето мислење,барем дел од него

(Одговор на членот nadezda15)
Непосредна врска до пораките: 169
   RE: ХПВ вирус
4.2.2014 18:30:32   
VAGA91
Здраво на сите. Денес ми стигна ПАП резултатот,
нискорозичен ХПВ и кондиломи. Ми
кажа да пијам само теблети за
имунолошкиот систем, па ако нема
подобрување, ке ги гориме. Дали
има некој искуство со ова, дали е
можно без терапија да се
повлечат ? Не ми кажа ни дали
партнерот треба да си има некоја
терапија ?

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 170
   RE: ХПВ вирус
5.2.2014 9:29:40   
princessa
obicno na pocetokot davaat vitamini za da se podigne imunitetot no mislam deka toa e poteskiot pat. Sekako laserot e najednostaven nacin da se oslobodis od niv, kosta ama i pokvalitetnite vitamini i dr.terapii ne se eftini koga ke presmetas kolku vreme treba da gi pies. Ne se sekiraj, ne e nesto strasno. Znam mnogu koi imale nisko rizicen HPV i so laser si ja resile rabotata. Mislam deka bese od 200-250 evra.

(Одговор на членот VAGA91)
Непосредна врска до пораките: 171
   RE: ХПВ вирус
8.4.2014 14:22:35   
aleksandraz
Znaci minatata nedela bev na ginekoloski pregled komplet so papa test.Se e super znaci nema nisto na pregledot sega ke cekam rezlutati od papa testot.Megutoa jas sum tezok panicar i iako doktorot mi rece deka nema mesto za panika sepak mozokot mi raboti 300 na saat.poslednite 9 godini papa testovite mi se odlicni ,tie drugi bolesti so gi ima vklucuvajki i ja i sidata ili HIV virusit oti i na toa se testirav se negativno.Partner samo eden nema nikakvi znaci znaci za nikakvo zabaluvanje nema nikakvi ranicki na grloto na matericata ili slicno toa se provereno.Ali tolku nogu okolu mene slusam za toj virus HPV i cinovi so panika me faka da i pokraj se so e dobro da ne izleze i kaj mene.Ja citam temava deka se javuval i ako imas namalen imunitet sam od sebe.More si uvrtev vo glavata trista filma.A kaj e vremeto od mesec dva za rezlutatite od papa testot pa ima da se pobrkam.Ima li nekoj iskustvo da se mu bide vo red a sepak da se pokaze virusot.user posted image

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 172
   RE: ХПВ вирус
30.1.2015 3:19:05   
mici92
Zdravo decki. Jas sum nova ovde. Bi sakala da mi dadete nekoj sovet okolu HPV16 virusot dali mozam da zabremenam i koi lekarvtva se koristat... Mene mi dadoa edni kako prasok se VIUSID i gi pijam 3x dnevno i eden sprej GLIZIGEN koj go koristam 2x2. Vi blagodaram pozdrav

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 173
   RE: ХПВ вирус
30.1.2015 3:47:35   
mici92
Fala Eca

(Одговор на членот mici92)
Непосредна врска до пораките: 174
   RE: ХПВ вирус
31.3.2015 10:08:13   
AneLav RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: mila25

Zdravo devojki ,nova sum na forumot pa nemozam bas najdobro da se snajdam,bi sakala da slusnam vase mislenje za mojava situacija,pred nedela dena bev na ginekoloski pregled,cisto onaka da vidam dali e se vo red,doktorot mi kaza deka nema mesto za grizi i se e vo najdobar mozen red i napravivme pap test za sekoj slucaj,denes dobiv povik i mi kazaa kako pap testot e nejasen i treba da se napravi kolposkopija.. :( mnogu sum uplasena ve molam da mi dadete nekakov odgovor sto treba da znaci toa?Dokolku se otkrie prisustvo na hpv virusot dali za vreme na lekuvanje moze seksualno da sum aktivna ? ve molam nekoj neka mi odgovori pozdrav


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Мила ти посакувам добредојде на форумот. Имаме ваква тема и нека ги преместат постовите модераторите.
Мое мислење е дека треба да мислиш малку повеќе на тоа што може да биде, а не на тоа дали ке можеш да имаш секс..Ако имаш ХПВ, тогаш има и твојот партнер и би требало и двајцата да се лечите и не би требало да имате секс..Такада, мисли на тоа какви последици може да имаш од ХПВ, а не дали ке можеш да водиш љубов..Извини може звучам грубо ама неможам да сватам кај ти одат мислите...user posted image



_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот mici92)
Непосредна врска до пораките: 175
Страница:   <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?