|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 7 8 [9]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: ХПВ вирус
23.2.2016 21:23:46   
ivcemk
devojki ova sto mi se pokaza mene na pap testot kletocni promeni sta asociraat na virusni infekcii- hpv treba da e znak deka ima i cin ili kako ?

(Одговор на членот kate..)
Непосредна врска до пораките: 201
   RE: ХПВ вирус
25.2.2016 9:03:37   
LoveableMe RR
ивчемк, oбичнo aкo имa цин тoa ќе гo пишувa јaснo нa нaoдoт. Штoм не е стриктнo нaведенo Цин 1,2,3 тoгaш немa тaкви нештo. Земaј имунoстимулaтoри и ќе биде дoбрo.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот ivcemk)
Непосредна врска до пораките: 202
   RE: ХПВ вирус
11.3.2016 18:46:35   
ivcemk
mommy_angels RR dali iamse nekoj simptomi pred da ti s epotvrdi hpv i cin.. mislam na pecenje ili nekoj simptomi drugi

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 203
   RE: ХПВ вирус
12.3.2016 15:11:05   
mommy_angels RR
Ивце печење,чешање се симптоми од други бактериски или најверојатно габична инфекција.ХПВ баш затоа е многу подмолен вирус,не покажува никаков симптом и оп се развива во чудовиште(не мора да значи,може и да мирува).Штом нема ништо наведено за ЦИН,како што ти кажа и Ловеабле,нема потреба од грижа.Сега ти преостанува само да работиш на имунитетот и ќе го снема.Јас еве на пример на последните 3-4 ПАП тестови го немам,иако јас сум скептик на веродостојноста на резултатите по нашите државни лабаратории user posted image .Многу овошје,многу зеленчук,бета каротен и здрав начин на живот.

ИЗВОРНА ПОРАКА: kate..

ama toa se tri tabletki sumamed i odma da pravam kontrola za klamidia ili treba i betadine sto mi e prepisano tri meseci posle menzis kako ne mi e jasno


За веродостоен резултат треба да поминат барем три недели откако е завршен антибиотикот.Е сега не сум стручна да кажам ,ама некако логиката ми налага дека доколку се аплицира Бетадине,резултатите не би биле точни.Јас лично би ја завршила целата терапија и после тоа би правела контрола.

< Поракaта ја уредил mommy_angels RR -- 12.3.2016 15:15:39 >

(Одговор на членот ivcemk)
Непосредна врска до пораките: 204
   RE: ХПВ вирус
12.3.2016 15:20:06   
kapina
Za hpv treba da se naprave hpv tipizacija da se vide dali e visokorizicen ili nisko rizicen jas na histopatoloskiot naod od histeroskopijata pred 6god pisese oti imam hpv virus posle na hpv tipizacijata pokaza oti nemsm nisto ureden bese rezultatot

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 205
   RE: ХПВ вирус
13.3.2016 15:52:05   
kate..
momentalno pijam folna kiselina,zelen caj kapsuli,cink kapsuli,koenzim,beta karotene,selen,evitol,vitamin C,maslo odpcenicni nikulci i na svoja rakA SIRUP zell oxygen immunkomplex..i eve mesec vreme pijam i ne nastinuvam kako pred toa mozam da kazam ne nastinuvam nikako od koga pocnav so terapijava..

_____________________________

2011fevruari operacija cista otstraneta i jajnik,2012 spontan abortus,2013 april vonmatericna bremenost operacija hitno tubite otstraneti,prvo IVF neuspesno vtoro neuspesno

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 206
   RE: ХПВ вирус
23.6.2016 0:11:16   
yana147
Евеме таман од проблемот со тироидната се кренав од депресија почнав да се радувам на животот се вратив во живот и таман да испаднам од тупакта зивотот па ме турна доле и ми даде усте еден проблем и усте еден стрес денес дознав дека имам и Хпв сега чека следна дијагноза како сто ме мава да ме докрајци мислам редно е.Таман денес и преходните две недели бев срекна се спремавме за на одмор заборавив дека сум болна од тироидана сите симтоми сто ги имав исцезна ете пак паднав нов проблем барем да почекаше малку да соберев сили за да се борам.Али викат се се случува со прицина ако мисли Госпот дека ваков зивот злузувам јас се согласувам со него.Ај казетеми ако сакте бидејки докторката ништо не ја прасав нозете и раците ми се стреса дали и ова заболуванје ке ми биде дозивотно оти јас само од такви заболуванја заболувам ретко од некое кое се лечи? Дали постои некоја од вас сто се излечила од Хпв?user posted image и да си закжав и на психијатар не бива веке ваа се уништив век една дијагноза друга дијагноза и се незлециви болести и ред други проблеми и момнтот кога помислив дека не ми се зивее вака веке полека да ме уничтува зивотот си речив да барам помош од психијтар не ради мене ради детето се борам и сугурно ке речете имаа и пострасни работи али ова се две капки сто ми ја прелија чашата

(Одговор на членот kate..)
Непосредна врска до пораките: 207
   RE: ХПВ вирус
23.6.2016 8:28:01   
VAGA2
Ti napravija tipizacija? Dokolku ne spagja vo tie osum rizicni grupi, ne e nisto strasno. I mene mi najdoa , no ne bev vo rizicna grupa, a imav papilomi na grlo na matka . Gi gorev so azot i fala bogu od togas se e cisto. Posle toa rodiv since i eve sega sum bremena so treto. Za se ima resenie, trpenie, jaka volja i pozitiven pogled. Ti posakuvam se najdobro!

(Одговор на членот yana147)
Непосредна врска до пораките: 208
   RE: ХПВ вирус
23.6.2016 8:59:31   
yana147
a kade se pravi toa? se zakazuva so upat koj treba da go dade upatot? kaj mene na pap testot pisuvase prisustvo na hpv virus i samo mi rekoa kontrola po 6 meseci ne mi spomnaa za voa?

(Одговор на членот VAGA2)
Непосредна врска до пораките: 209
   RE: ХПВ вирус
23.6.2016 9:16:25   
VAGA2
Mene maticniot mi zema brisevi i gi odnesov mislam vo Prolekje da proverat dali e vo rizicna grupa. Prasaj kaj maticen

(Одговор на членот yana147)
Непосредна врска до пораките: 210
   RE: ХПВ вирус
23.6.2016 10:42:21   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: yana147

a kade se pravi toa? se zakazuva so upat koj treba da go dade upatot? kaj mene na pap testot pisuvase prisustvo na hpv virus i samo mi rekoa kontrola po 6 meseci ne mi spomnaa za voa?

HPV типизција прават и во МАНУ (на времето кога мене ми го открија, таму правев). Матичен гинеколог треба да те упати.
Инаку, со зајакнување на имунитет и редовен живот, не е ништо страшно и неизлечиво.
Како и сите вируси, и ХПВ се активира при стрес и намален имунитет, но со правилна исхрана, мирен и редовен живот, не е нерешлив проблем.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот yana147)
Непосредна врска до пораките: 211
   RE: ХПВ вирус
24.8.2016 15:43:06   
kate..
ZDRAVO PRAVEV BIOPSIJA RADI HPV VISOKORIZICEN I REZULTATITE MI SE TREBALO LASERSKO GORENJE NO STO PONATAMU KE VIDEME


_____________________________

2011fevruari operacija cista otstraneta i jajnik,2012 spontan abortus,2013 april vonmatericna bremenost operacija hitno tubite otstraneti,prvo IVF neuspesno vtoro neuspesno

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 212
   RE: ХПВ вирус
24.8.2016 18:06:37   
mommy_angels RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: kate..

ZDRAVO PRAVEV BIOPSIJA RADI HPV VISOKORIZICEN I REZULTATITE MI SE TREBALO LASERSKO GORENJE NO STO PONATAMU KE VIDEME


Кате што се мора,се мора.Не е страшно,ќе помине и тоа,а потоа работи на имунитетот.Силен имунитет е единствен начин за борба со ХПВ

(Одговор на членот kate..)
Непосредна врска до пораките: 213
   RE: ХПВ вирус
2.11.2016 17:25:29   
Evitaaa
Пред извесен период го правев мојот прв пап тест во една приватна клиника и по неколку недели ми се јави сестрата да ме извести дека се е воред ги видел резултатите гинекологот и рекол да се јавам на контрола по 6 месеци и дека нема потреба да одам по резултатите. Ама мене срце не ме држеше и појдов и кога ги видов имаше што да видам- бенигни клеточни промени кои асоцираат на вирусна инфекција и допишано со пенкало ХПВ и инфламација што вклучува типична клеточна обнова. И заокружено дека треба да правам ХПВ типизација. Кога го видов се ова косата ми се крена и одма се јавив на сестрата да закажам да се видам со докторот да го прашам како му личи ова нему во ред ама таа ми рече дека поарно само да му се јавам оти тој ги видел и рекол дека се е во ред. Му се јавив цела така испаничена и тој ми вели никој не може без типизација да ти каже дали имаш хпв или немаш и јас сум доктор и велам дека немаш, ќе дојдеш по 6 месеци ќе го повториме тестот и ќе видиме сега за сега се е во ред не треба ништо. Јас останав цела збунета како не треба ништо да превземам што ако имам и ако за 6 месеци добијам раничка или пак цин промени па после да треба да го плајкам уште и тој нивен ласер еден куп пари. Си зедов на своја рака апчињаод куркума, апчиња иммуне ресист од печурки и зелен чај и спирулина и плус вагиналети линекс лејди и не знам што друго да превземам, Не знам дали да се обратам кај друг доктор сепак овој работи во една многу реномирана болница за женски болести и не верувам од око да дава дијагнози. А заборавив да напоменам дека и кога го правев папот имав и менструација. Дали може тоа да покаже лажно негативен тест па затоа докторов да е сигурен дека е се во ред???

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 214
   RE: ХПВ вирус
2.11.2016 17:35:18   
kapina
Jas bi te sovetuvala da napraves hpv tipizacija ke znaes na sto si jas pred nekolku godpravev na gak

(Одговор на членот Evitaaa)
Непосредна врска до пораките: 215
   RE: ХПВ вирус
2.11.2016 18:12:46   
Evitaaa
Па јас му реков на докторот дека сакам да направам типизација ама тој ми рече дека нема потреба дека сигурно се работи за обична инфекција и дека ќе видиме што како по 6 месеци кога ќе направам повторно контрола. Стварно сум и јас збунета зошто така постапи, зар на приватните клиники не им е од корист да те распраќаат на повеќе испитувања за повеќе пари, а овој мојов доктор што и да сакам ми вика нема потреба, претходно сакав хормони да испитувам исто ми рече нема потребаuser posted image user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 216
   RE: ХПВ вирус
2.11.2016 22:59:53   
kapina
ne se sekiraj oni se itri da ti zeme pari uste za eden pap i posle ke ti kaze oti treba i hpv tipizacija

(Одговор на членот Evitaaa)
Непосредна врска до пораките: 217
   RE: ХПВ вирус
3.11.2016 9:01:48   
вераинадеж
И мене пред неколку години ми искочи така ПАПот и цела се успаничив,си направив триста филмови.Направив ХПВ типизација во МАНУ и излезе негативен резултатот.Така да не се нервирај пред време,нека ти земе некој брис,не мора тој доктор и однеси го во МАНУ или кај ќе правиш чисто за ти да си се смириш.За хормони,јас кога прв пат испитав на своја рака испитав,едноставно им побарав упут да ми дадат и нема тие што да ти зборат дали треба или не.И среќа што направив така,ми најдоа проблем со тироидата.Се што си планираш да си испиташ.Среќно user posted image

(Одговор на членот Evitaaa)
Непосредна врска до пораките: 218
   RE: ХПВ вирус
3.11.2016 13:12:33   
Evitaaa
A dali znae nekoj da mi preporaca dobar doktor vo Bitola..moze i privaten...fala na podrskata

(Одговор на членот вераинадеж)
Непосредна врска до пораките: 219
   RE: ХПВ вирус
3.11.2016 14:12:56   
вераинадеж
Таше во Плодност е фален,а за матичен не знам

(Одговор на членот Evitaaa)
Непосредна врска до пораките: 220
   RE: ХПВ вирус
3.11.2016 18:38:11   
Evitaaa
Tamu bev... i tamy mi rekoa deka ne mi e nisto i deka ne treba da pravam dopolnitelni proverki i pokraj tie reztati sto stv mi e cudno

(Одговор на членот вераинадеж)
Непосредна врска до пораките: 221
   RE: ХПВ вирус
3.11.2016 20:45:46   
MademoiselleNina
Evitaaa, сепак оди и на друго место, зошто да чекаш? Оди и кај било кој друг гинеколог, барај да ти направи колпокопија со пап и со хпв типизација. Ова може и матичен да ти го направи, а и било кој друг приватен.
Можда стварно не е ништо, ама ако има нешто, не треба да се чека, и сама знаеш.
Многу важна е и колпоскопија, инсистирај на тоа.
Јас да сум на твое место би отишла и на уште еден преглед. Ако навистина не е ништо ќе си бидеш мирна.
А инаку пап тес колку што знам јас најдобро е да се прави после циклус, од кога ќе ти заврши целосно. А ако не си правела и брисеви, и тоа направи.
Се надевам дека докторот е во право и навистина не е ништо.

(Одговор на членот Evitaaa)
Непосредна врска до пораките: 222
   RE: ХПВ вирус
4.11.2016 22:27:04   
kapina
Oo tase kako sto e lakom nema drug kako nego

(Одговор на членот ivcemk)
Непосредна врска до пораките: 223
   RE: ХПВ вирус
5.11.2016 11:27:35   
Evitaaa
Епа затоа и јас се зачудив зошто не сака да ме одере за сите пари како што бев исплашена, а баш сите другарки ми викаа немој таму оти и да не ти е ништо се нешто ќе ти најдат да влезеш во системот и да те дерат. Ама напротив он ми вика чувај си ги чупе парите што си се запнала толку со болестиве, или ме виде вака мене студент и си рече нема парии од оваа нека цркина..user posted image Како и да е ќе барам некој друг доктор што работи со фондот оти ваму ако правам пап и типизација уште 5000 не ми бегаат, само ств нз каде секој што го знам дека е добар му е пополнета квотата за матичен. Додека да појдам ќе си цркинам од страв и ќе си пијам витамини и имуностимуланси и антиоксиданси, мн. овошје и зеленчук, барем од тоа нема штетаuser posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 224
Страница:   <<   < Претходна страница  5 6 7 8 [9]
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 7 8 [9]
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?